לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהכינוי: 

מין: זכרפרטים נוספים:  אודות הבלוג


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    מאי 2009    >>
אבגדהוש
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

5/2009

פוסט על הסיור בתל אביב של בוקי נאה


 

אתמול היו אירועי הלילה הלבן בתל אביב, וכמו כן היה את משחק הגמר של ליגת האלופות. אני הייתי אתמול בסיור של בוקי נאה בתל אביב.

בוקי נאה היה כתב הפלילים של ידיעות אחרונות במשך שנים, ובשנים האחרונות הוא עושה סיורים בתל אביב בנושא זה. הסיור נמשך כשמונה שעות מצפון העיר לדרומה (מהקל אל הכבד). אוטובוס הסיע אותנו ממקום למקום, ובכל נקודה ונקודה בוקי סיפר לנו על דברים שקרו בה, וכן אנשים אחרים שקשורים למקום סיפרו לנו על עצמם.

 

אני לא מכיר את בוקי, ואני לא יודע מי האיש באמת. הוא חי את כל המקומות והאנשים שהוא מראה לנו בסיור. הוא כאילו עומד בצד ומספר לנו על הדברים, אבל הוא נמצא שם כמעט כל יום, כמעט כל הזמן, כך שהוא כבר הפך להיות חלק מהנוף של המקומות. אנשים מסביבנו כבר מכירים אותו, הם כבר יודעים שהוא עושה סיורים ומדבר עליהם. אני מתקשה להאמין שבוקי מצליח להתנתק לחלוטין מכל מה שמסביבו, לעמוד בצד, לספר על הדברים, אבל לא להיות חלק מהם. ראינו הרבה אנשים מפוקפקים בסיור, ויכול להיות שבוקי עצמו הוא אחד מהם.

אני חושב שהגדולה של בוקי נאה היא בזה שהוא קודם כל מספר סיפורים. אני מת על אנשים שיודעים לספר סיפור. בעבר כבר אמרו לי שאני גם אדם שיודע לספר סיפור, אבל כשאני נתקל במישהו כמו בוקי, אני יודע שאני אפילו לא מתקרב אליו. כשאתה כתב פלילי, קורים מסביבך הרבה דברים, אבל לא כל אחד יכול לבוא ולהפוך אותם לסיפור טוב. בוקי עושה את מצויין.

 

בתחילת הסיור בוקי עושה בדיוק את מה שהוא טוב בו, הוא מספר לנו סיפורים. סיפורים על פושעים, פאשלות של שוטרים, ומלא סיפורים שמצחיקים כל קהל שלא מורכב מאלה או מאלה. מה קורה כשיש גופה בירקון? מה עשו למחבל הבריטי שתפסו? למה שוטרים העבירו את זמנם בתוך פחי הזבל בנורדאו פינת דיזנגוף? ומה קרה לרופא שהציל חתולה?

בוקי מספר את הכל כעובדות. יכול להיות שהכל באמת עובדות, אבל כל מי שמכיר מספרי סיפורים, יודע שסיפור טוב הופך להיות סיפור טוב כאשר הוא נבנה במשך הזמן. הסיפור מסופר בהתחלה כפי שהוא, ועם הזמן נוספות לו תוספות קטנות, שהופכות להיות חלק מהסיפור. כשהסיפור טוב, הוא הופך להיות המציאות, והוא בעצם כל מה שנשאר בסוף. בוקי הופך את הסיפורים שלו למציאות.

 

לאורך היום יש "הפתעות" המפוזרות בכל מיני נקודות בתל אביב. בזמן שבוקי מספר על עבריין כלשהו, לפתע קופץ עליו מישהו, והיי, איזה קטע, זה בדיוק מי שהוא דיבר עליו. עבריינים, נרקומנים, זונות: כולם מספרים לנו את סיפור חייהם. כפי שהסיור הולך מהקל אל הכבד, כך גם האנשים אותם אנו פוגשים בדרך. מהעבריין שהפך להיות גיבור, לקוקסינל שנלחם היום בפדופילים, לחשפנית שויתרה על עבודה במחשבים, לזונות נרקומניות, ולקבצנית נרקומנית.

 

המקום הראשון שהרגיש לי מוזר היה מועדון החשפנות הגוגו. בפעם הראשונה בחיים שלי הייתי במופע חשפנות (ועכשיו קל לי להבין למה לא הייתי), אבל זה לא הסיפור. עד שנכנסנו למועדון, בוקי סיפר לנו רק על דברים לא טובים בעולם הזה של תל אביב, אבל מהרגע שהיינו במועדון הכל היה פתאום טוב וורוד (ולא רק בגלל התאורה). הבנות במועדון רוקדות מרצונן החופשי, ועושות מלא כסף. שוטרת שהחליטה לעזוב את המקצוע בגלל שהייתה עדה לתוצאות הפיגוע במייקס פלייס, או זו למדה מדעי המחשב באוניברסיטה העברית, אבל העדיפה חשפנות על היי-טק בגלל שיש בזה יותר כסף. הכל טוב. ואולי לא.

החשפנית השוטרת הייתה אמורה לדבר איתנו אחרי שרקדה. בוקי שאל את הבעלים למה היא לא מגיעה, והוא ענה שהיא מתעקבת. בסוף היא לא דיברה בכלל, והסתפקנו רק בזו מהמחשבים. יכול להיות שהיו לה בעיות אישיות, אבל יכול להיות שזה יותר מזה. לנו אמרו שהכל אחלה בחיים של החשפניות, אבל האם זה באמת כך. בוקי לא העז לומר שום דבר שלילי כל עוד הוא היה בתוך המועדון, אבל ברגע שנכנסנו לאוטובוס, הוא "נזכר" לספר שחלק גדול מהבנות האלה מדרדרות בקלות לבעיות של אלכוהול, סמים וזנות.

 

סוף הסיור היה החלק הקשה ביותר: התחנה המרכזית הישנה. אני זוכר במעורפל שהייתי מסתובב עם ההורים שלי במקום, אבל היום זה ממש לא מקום להסתובב בו. מלבד זה שהמקום הוא עיר קטנה של עובדים זרים ופליטים מכל מיני מדינות אפריקאיות, הוא גם מרכז של זונות ונרקומנים. אני מאמין שכולם קצת חששו להסתובב שם ברחובות. זה לא נעים ללכת ברחובות, כאשר נקומנים הולכים אחריך בזמן שהם צועקים כל מיני דברים לא ברורים. אני מאמין שכל האנשים בקבוצה שמרו על הכיסים שלהם.

בהתחלה עמדנו באמצע הרחוב, כאשר בוקי השמיע בקולי-קולות את "במקום הכי נמוך של תל אביב" של אסתר שמיר, אמרתי לו שנראה לי שאולי כדאי לשמור על שקט כי מדובר על 11 בלילה, ואולי אנשים ישנים. בוקי אמר לי שאנשים לא "גרים" פה, ובטח לא ישנים. הוא המשיך לדבר אל המיקרופון, והאנשים ברחוב לא אהבו את זה. הוא סיפר לנו שהבחור שעמד כמה מטרים מאיתנו הוא סרסור, והבחורה שישבה ליד דלת היא המתצפתת. לאורך כל ההסבר מישהי בחלון למעלה לא הפסיקה לקלל את בוקי. במשך דקות ארוכות היא לא הפסיקה עם "בנזונה! תעוף מפה יא חרא! יא זבל!", וברגע שהלכנו משם, גם אותו סרסור צעק לעברו כל מיני קללות, צעק לנו לא להאמין לו, וסיים עם "גם אתה זיינת פה שלוש בנות.". כפי שכתבתי מקודם, אני לא באמת יודע מי זה בוקי, ועד כמה הוא באמת קשור לאנשים האלה. אולי כל מה שחזינו בו היה בעצם הצגה שהתרחשה רק בשבילנו. בוקי מתייחס אל כל האנשים שם כאל זבל, וגם אם הם כאלה, זה עדיין לא נוח לצפייה.

יותר מאוחר נפגשנו עם שלוש זונות. שתיים מהן עוסקות במקצוע כבר כמה שנים, ונראו גמורות לגמרי. הן נראו שאין להן עוד יותר מידי שנים לחיות. השלישית הייתה חדשה במקצוע. התחילה לעבוד רק לפני שלושה שבועות. היא הייתה רק ילדה בת 20. נראית אפילו צעירה יותר מגילה. מישהי שלפני כמה שנים, אפילו הייתי יכול להתעניין בה. הבחורה השתחררה לא מזמן מהצבא, והספיקה לעבוד באיזו חברת טכנולוגיה, ולסדר כל מיני חלקיקים בעזרת מיקרוסקופ. את כל זה היא עשתה מסוממת. הבנות האלה עובדות בשביל גרושים, ועם הכסף שהן מרוויחות הן עושות רק דבר אחד, קונות עוד סמים. הילדה החדשה רואה את השתיים האחרות, ויודעת מה יצא ממנה בסוף, אבל היא חייבת את הסם שלה, ובדיוק כמוהן היא תסיים את חייה בתחנה המרכזית.


אם יש לכם שאלות או שאתם מעוניינים בעוד פרטים על הסיור, אתם מוזמנים להגיב או לפנות אליי במייל.

 

האתר של בוקי נאה

 

נכתב על ידי , 28/5/2009 20:36   בקטגוריות טיולים וסיורים, טיולים וסיורים  
7 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של D.r sos ב-10/8/2012 18:42הבלוג משוייך לקטגוריות: החיים כמשל , תרשו לי להעיר , 30 פלוס
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות למאסטר גל אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על מאסטר גל ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ