לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אלון שוסטר


אלון שוסטר הוא ראש המועצה האזורית שער הנגב. מילים לשבת הוא מן סיכום שבועי של הדברים שעסק בהן במשך השבוע ועל תושבי המועצה לדעת.

Avatarכינוי: 

מין: זכר

תמונה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


11/2013


מילים לשבת – שער הנגב, ערב שבת, י"ג בכסלו תשע"ד, 15 בנובמבר 2013

 

שלום לחברות ולחברים,

לא זז הרוורס

שר הביטחון זימן ביום א' את ראשי המועצות האזוריות של קו העימות בצפון ובדרום. הוא שמע אותנו ברוב קשב וסיכם שהחלטתו לגבי הגנת הישובים לא משתנית. הוא עמד על אחריות צה"ל להגן על הישובים ועל כך שאחריות זו צריכה להיות מחוברת עם הסמכות לקבוע את סדרי האבטחה המקומיים. בשורה התחתונה: הכדור נמצא במגרש של מפקדי הפיקודים. בנוגע למרכיבי הביטחון, השר ממתין לעבודת מטה מקיפה שמכין פיקוד העורף.

 

נלחמים על הבית (ספר)

המנהלת המשותפת של הורים והנהלות בית הספר והמועצה מתמודדת כעת עם הורים שאינם ממלאים את חובתם לתשלום בגין ילדיהם, תשלום שגובהו ויעדיו הוסכמו על ידי פורום ההורים. חמקנות התשלום הינה בלתי מבוססת מבחינת ההליך הדמוקרטי שאנחנו מקיימים ואינה הוגנת במהותה. לאורך כל שנות קיומם של הישובים שלנו, גם בשנים הקשות כלכלית, מיקדנו תקציבים גבוהים בחינוך. ככלל, בחלוף השנים לא הגדלנו את הנטל הכספי על ההורים; נהפוך הוא, תשלומי ההורים הלכו והצטמצמו, בחלקם היחסי וברמתם המוחלטת.

לא נסכים בשום אופן להשתמטות מהנשיאה בנטל ולפגיעה שהיא עלולה לגרום לאיכות החינוך של הילדים שלנו. בטרם נעבור למיצוי האפשרויות שעומדות בפנינו, הצעד המתבקש הוא לחץ חברתי שיבהיר את החשיבות העליונה שאנחנו מייחסים הן לחינוך והן לעמידה בכלל היסודי של אחריות קהילתית. אגב, מי שידו אינה משגת, עומדת בפניו האפשרות לקבלת מלגה מיוחדת; אך, לאיש אין רשות ליהנות באופן ציני על חשבון כלל ההורים תוך שהוא פוטר את עצמו מהמחויבות.   

 

עפים למעלה

ביום רביעי געש אולם הספורט שלנו כאשר שלוש קבוצות הכדורעף הטובות של התיכונים במחוז הדרום התחרו על העלייה לגמר הארצי. במשחק האחרון, בסיוע הקהל הנלהב ולעיני איתי פכטר, המאמן הנרגש, ניצחו בני "שער הנגב" את חבריהם מ"אשכול". בהצלחה בהמשך, חברים צעירים.

 

אח, פגישה שכזאת

אני נפגש עם קבוצות מהארץ ומחו"ל ומספר להם על החיים בחלקת האלוהים הקטנה שלנו, החיים המלאים שאנחנו מקיימים תחת אילוצים ייחודיים. אתמול התקיימה הפגישה באתר "חץ שחור", בצל האיקליפטוסים של חורשת אהרל'ה. האורחים היו כעשרים ממלאי תפקיד ממדינות אפריקה.

עוד אני מרביץ תורתי על חוסן וצמיחה והנה מגיעה קבוצה נוספת של מבקרים, שחורים אף הם, מלווים על ידי אנשי צבא ומאבטחים. היו אלו שגרירים אפריקאים, שהגיעו בכדי להבין מקרוב את המציאות שאין שנייה לה במדינה דמוקרטית.

נו, השמחה הייתה רבה, כאשר זוגות זוגות של בני המדינות חברו להם לפגישה נרגשת, הרחק מהבית, 700 מטר מגבול עזה.

 

חג המולד

מנכ"ל הרכבת קפץ בערב סתווי לראות איך מתקדמות העבודות בתחנת הרכבת שלנו. אז, איך הן מתקדמות באמת? מתקדמות מאד. המדרגות הנעות מותקנות, השירותים במעבר התת קרקעי מחוברים לביוב, הרציפים מוארים ומצוחצחים, השעונים מכוונים היטב. תחנת הרכבת הממוגנת ביותר בעולם מתמרקת לקראת השקתה. צוות מיוחד אמון על סגירת פרטי הפרטים שיבטיחו לנו נסיעה בטוחה ומהירה.

בבוקר ה 24 לדצמבר תחנך התחנה.  

 

He Ain't Heavy, He's My Brother

בראשית השבוע השתתפתי בפגישה שיזמה הפדרציה היהודית של ניו יורק, העיר עם ריכוז היהודים הגדול בעולם. הכנס עסק במה שהאמריקאים קוראים

Jewish Peoplehood  (המונח תורגם ל"עמיות יהודית"), אותו רגש חמקמק שמבטא את הקשר בין יהודים בעולם, יהודים לפי הכרתם, שמקורם שונה ואשר חיים בסביבה תרבותית מגוונת. ראו את אתר המרכז לחינוך לעמיות יהודית.

בהמשך השבוע נפגשתי עם חברי הרבים, בוגרי תוכניות "גוונים" לקידום רעיון היהדות הפלורליסטית, שהובילה הפדרציה היהודית של סן פרנסיסקו (ושהצטרפה אליה הפדרציה של מטרו ווסט בניו ג'רזי ואחרות).

וכעת קיראו את הדיווח ב YNET על המפגש בין הרבנים ריק ג'ייקובס ודוד סתיו. ג'ייקובס הוא נשיא התנועה הרפורמית העולמית, סתיו נחשב כמתון בין רבני הציונות הדתית. הפעם לא התאפקתי והגבתי; ראו טוקבק מספר 50.

 

אור שמח

בתגובה לאחד הקטעים בשבוע שעבר, כתב לי אחד ממנויי הטור, ד"ר יובל ברנדשטטר, רופא ילדים דרומי, מוהל, יהודי לאומי (מאד) שאינו דתי ואיש המסור לנושא העצמאות האנרגטית של ישראל ולעבודת הכפיים של יהודים: "זו בדיוק הבעיה (..) מחממים את המנוע, את האוויר, את האדמה, ולבסוף שופכים לתוכה את אום תרכוזת שמן המנוע השרוף. וכך, במקום לפרוש מאות מגא וואטים של חשמל סולארי ולנסוע על רכב חשמלי, אנו ממשיכים לממן את איראן והג'יהאד, ומתפלאים מדוע העולם ממשיך לעשות את אותו דבר. יש קשר ישיר בין העובדה שהקיבוץ נע על שומן דינוזאורים המיובא במיכליות ענק וצורך אין-סוף חשמל על מנת לזקק אותו, לעובדה שהקיבוץ חוטף פצמ"רים וקטיושות בכל עת שעולה הרצון מלפני המוסלמים. חייבים לנתק את הקשר, והתנועה הקיבוצית לא עשתה דבר וחצי דבר כדי לנקות את הזוהמה הנפלטת מכלי רכבה. אני, היחיד, עשיתי את שלי. כיסיתי את ביתי בלוחות שמש, ועברתי לרכב חשמלי. נסעתי עליו מעל 60 אלף קילומטרים ומנעתי את שריפתם של 6,000 ליטר מיץ דינוזאורים מזוקק. ואתם?"

 

שבת שלום

                                                                               אלון שוסטר

                                                                           נייד: 054-6755111

E-mail: alon@sng.org.il

נכתב על ידי , 16/11/2013 08:26  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
מילים לשבת - שער הנגב - ערב שבת, ו' בכסלו תשע"ד, 8 בנובמבר 2013

 

שלום לחברות ולחברים,

שותפים בגיל 

אחת לחמש שנים מגיעות הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה בכדי לקיים בישראל את מצוות המפגש השנתי שלהן. בין עשרות המשלחות, התייצבו בארץ הקודש גם חברינו מסן דייגו. הייתה זו הזדמנות נהדרת בכדי להשיק, בהשתתפות שותפינו מהחוף המערבי, את "מזנקים ביחד", פרויקט היזמויות של שער הנגב וסן דייגו, במסגרת השותפות שלנו יחד עם הסוכנות היהודית.

כשני תריסרי צעירים, בגילם ו/או בנפשם, המייצגים 17 יזמויות שנהגו כאן ואשר נבחרו מבין ארבעים מועמדויות, השתתפו היום באירוע שחגג את השקת החלומות הפרטיים שלהם, אשר יעמדו במבחן הלמידה והליווי המקצועי. התמיכה ביוזמות האישיות הינה חלק מהמהלך ארוך הטווח שאנחנו מקיימים בכדי לעודד את העסקים הקטנים בשער הנגב.

בזאת, אנחנו נפרדים ממנהל השותפות, גיל יערי, שמסיים את תפקידו ואשר מוריש לנו אמונה גדולה בעוצמת הקשר הטראנס אטלנטי הקיים ועוד יותר מכך בפוטנציאל הטמון בו לחוסנן של שתי הקהילות. זהו גם הרגע להודות לחבורת הפעילים בהתנדבות בוועדת השותפות, בראשות אודי צורי (מפלסים), על ייזום התוכנית הייחודית ועל הובלתה המקצועית והאופטימית.

 

בונים עתיד

כל מי שלא זכה עדיין לעבור את גיל 60, שיעבור הלאה.

ואתם, שמתקרבים לפרישה מהעבודה או שכבר סיימתם את חובתכם לאומה בתחום זה, שמעו נא: בואו לשיחה אחת, שעשויה להיות אחת המשמעותיות להמשך הדרך.

קראו את המאמר של ד"ר עירית רגב: "פרישה מהעבודה - שינוי עם אתגר"  והגיעו למפגש עימה ביום ג', 12.11, בשעה 18:00, באולם השירות הפסיכולוגי בקרית החינוך.

ההשתתפות חופשית ומומלצת, ארוחת ערב קלה – עלינו, ההחלטה לבוא - עליכם. פרטים נוספים: המחלקה לשירותים חברתיים, זוהר או חופית ב 6802755/06 .

 

כנס, כנס!

"כנס שדרות" (שמתקיים כידוע בשער הנגב) - בפתח. כל מי שיכול לפנות, ולו מספר שעות בימים ג'-ד', 19-20 בנובמבר, בכדי לקחת חלק בחגיגה החברתית של מכללת ספיר – יעשה עסקה טובה.

פתחו את התוכניה של כנס ישראל שדרות לחברה 2013 ואחרי הכנס תעדכנו אותי אם הטעיתי אתכם.

הטכס לכבוד אל"מ נביה מרעי ז"ל יתקיים באוהל הצעירים, ביום ג', 19.11, בשעה 16:30. במהלך הטכס נחלק את אות הגבורה האזרחית על שמו של נביה.

 

מי רצה דרום אדום ולא קיבל?

הקיץ נשכח, הסתיו כאן ואפשר כבר לדמיין את החורף, את הצמיחה הירוקה, את הפריחה האדומה ואת הפקקים בצומת סעד...

עמית (054-5725373) ולבנת (054-7916167), אנשינו בעמותת התיירות אשר על "פסטיבל דרום אדום", מחממים מנועים ומזמינים את כולנו לקחת חלק פעיל.   

אם יש לכם רעיון מדליק, אם אתם רוצים להרים מיזם תיירותי או מעוניינים לסייע להפקה המיוחדת של דרום אדום, הרימו את הכפפה וצרו עימם קשר.

מידע על יוזמות ואירועים יש להגיש לא יאוחר מ 1.12.2013; להתנדבות וסיוע ניתן לפנות בכל שלב...

העברת חומרים במייל  livnat@erc.org.il

 

רוח דרומית

בשבוע שעבר התכנסו בסידני 800 יהודים, נאמני JNF  - קק"ל באוסטרליה. הם שמעו ברכה מראש ממשלתם, הם הקשיבו לשר יעקב פרי ולקהלני, גיבור "יום הכיפורים" ובסוף בסוף הם השאירו התחייבות כספית, תרומה לבניין ארצנו וליתר דיוק: לנחל עוז, כפר עזה ומפלסים. לחברים הדרומיים יש עניין לסייע לנו להוביל את מי הקולחין שלנו למרכז טיהור השפכים ליד איבים ולהשיב אותם אל אמא אדמה, לתפארת החקלאות שלנו ולמען קליטת הבנים והצעירים בישובים על גבול עזה.

תקראו איך אנחנו נראים במבט מהיבשת החמישית וצפו בסרטון שהוכן לערב ההתרמה.      

 

שורה, הביטי וראי

ביום ראשון זכו קהילות ניר עם ושער הנגב, זכו חברינו ב"מקורות" וב"מועצה לשימור אתרים", לכבד את ניסן צורי בן ה 98 בהנחת אבן הוקרה באתר המים והביטחון אותו הוא הגה, הקים וניהל. זה היה צעד קטן להוקרת האדם המיוחד וצעד סמלי להוקרת הדור שנפל בזכותו להוביל את האומה בצומת חייה; זה הדור שעשייתו המפרכת הייתה מלווה, בה בעת, בהכרה היסטורית עמוקה, בתחושה שיש משמעות אפית לפועלו.

הרי קטע ממכתב שכתב ניסן בן ה 18 לאשתו ביום היציאה להקמת ניר עם. החודש – ינואר; השנה – 1943.   

"... שורה היקרה, השעה היא ארבע לפנות בוקר. עננים כבדים כבדיל מכסים את הרקיע, הירח מתגלה ונעלם חליפות. רוח קדים חזקה וזועפת מפזמת את ניגונה ההמום. ליד שער היציאה ניצבות שתי שורות של חברים, יד ביד, כתף מול כתף, ובידיהם מטפחות לבנות המתנפנפות להן ברוח. השיירה זזה, כאשר המשאית הראשונה עמוסת כבודה. עשרות ידיים מנפנפות לשלום ושירה אדירה פורצת, ברכת שלום אחרונה נשמעת. המשאית מתקדמת, אחריה השנייה והשלישית ועל המשאית הרביעית עולים החברים. לחיצת יד אחרונה ושוב שירה אדירה. מי ייתן ויעברו את הדרך בשלום!..."

שורה כבר לא איתנו, כמעט כל המייסדים של ניר עם הלכו לבית עולמם. אנחנו נותרים על אותה גבעה, נפעמים מחלומות ראשונים על קבוץ גלויות, חברה צודקת ושכנות טובה...ועם שורותיו של ניסן מאותו בוקר סגרירי, כשבית ההורים באירופה נחרב, רגע לפני שהבית הקיבוצי נבנה אל מול בית חנון:

"לחיצת יד אחרונה ושוב שירה אדירה. מי ייתן ויעברו את הדרך בשלום"

 

שבת שלום, אלון

 

                                                                                  אלן שוסטר

                                                                          נייד: 054-6755111

E-mail: alon@sng.org.il

נכתב על ידי , 9/11/2013 12:59  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
מילים לשבת - שער הנגב - ערב שבת, כ"ט בחשוון תשע"ד, 1 בנובמבר 2013

 

שלום לחברות ולחברים,

 

שמור לי ואקלוט לך

כשהחבר'ה הנמרצים של נתיב העשרה החליטו לעלות בחומה וליחצ"ן את התנגדותנו לעזיבת כיתות השמירה הצה"ליות, הם פנו גם לארז ונחל עוז, שאף הם מנפגעי ההחלטה השגויה של שר הביטחון.

החברים שלנו החליטו שלא להידחק לראש ההפגנה, כיוון שהם עסוקים כעת, בראש ובראשונה, בצמיחה דמוגרפית, בעידוד הקליטה לקבוצים; לדידם, העיסוק הרועש בבעיות הביטחון פוגע בתהליך הקהילתי החיוני. לטעמם של יושבי החזית הקדמית שלנו, החוסן שמעניקים לנו המצטרפים הצעירים חשוב לא פחות מהביטחון שמעניקים לנו החיילים.  

 

עוד זה מדבר וזה בא

עוד לא גמרנו למחות על הפסקת הטיפול בדיווחיות לתושבים על ידי פיקוד העורף בשנה הקודמת וכבר התבשרנו על קיצוץ מרכיבי בטחון במספר ישובים בשנה זו. בשבועות האחרונים אנחנו עסוקים בדחיית קץ ההגנה של חיילים ביישובי הקו הקדמי ובביטול אחזקת הג'יפים הממוגנים במיעוטם. כעת אנחנו מעודכנים שפיקוד הדרום החליט שבסיס צה"ל שממוקם בישוב שלנו ומעניק מנת בטחון ראויה יתפנה וימוקם בנקודה אחרת בגזרה.

רמ"ט שר הביטחון התנצל אמש שדיוני התקציב מנעו השבוע את הפגישה שבקשנו עם הבוס שלו.    

 

קוו ואדיס?

מליאת המועצה אישרה השבוע את יעדי המועצה לשנת 2014, בהמשך יקבעו המדדים להשגת כל יעד.

היעדים הינם: תהליך אסטרטגי משתף ציבור להגדרת יעדים וערוצי עבודה בשנים הבאות; המשך קידום תהליכי צמיחה דמוגרפית ובינוי קהילתי בכל הישובים; קידום פיתוח התשתיות לקליטת תושבי הרחבות וחברי קיבוץ; שמירה על איכותו וצביונו של החינוך בישובים ובאזור; שמירה ופיתוח של המערכים והפעילויות לחיזוק החוסן הקהילתי; הקמה והפעלה של מערך הפרדת פסולת, על בסיס אישור "קול קורא" של המשרד להגנת הסביבה; המשך קידום תכנון "לב המועצה", בדגש על תכנון אזור התעשייה שער הנגב, המשך טיפול בהקמת בי"ס יסודי חדש; קביעת יעדי הפיתוח הכלכלי לשנים הבאות וקידום המערכות התומכות בהם; שדרוג התשתיות בישובים: פיתוח התשתיות וההרחבה ביכיני, שיקום התשתיות ב"ישוב הישן" בישובים נוספים, קידום פתרונות קצה לשפכים לכל הישובים; הסדרת חוקי העזר והפעלת מערך האכיפה שלהם; קידום מענים לצרכי הצעירים באזור; הערכות מחודשת בתחום הספורט.

 

רוח ספיר

חבר הנאמנים החדש של מכללת ספיר התכנס שלשום, לראשונה בראשות גלעד שר. בין השאר אמר גלעד: "המקום הזה הוא תמצית המעשה הציוני. אני והמצטרפים החדשים לחבר הנאמנים, באנו לתרום לחיזוק העשייה העצומה של קודמינו. הסמליות של הישיבה במקום היא דבר שצריך לטפח, לצד הבאת ספיר להיות המכללה המובילה בישראל, אקדמית וחברתית. ההתרעננות של המכללה חשובה אבל הכול יבנה על תשתיות קיימות, בדרך השותפות."

בסבב ההכרות בין הוותיקים למצטרפים, שבאים מהאזור ומחוצה לו, הכרנו פסיפס מרשים ומרגש של איכויות אישיות לצד תרומה מגוונת למדינת ישראל. בהגיע הסבב אל פרופ' זאביק צחור, נשיא המכללה המיתולוגי, הוא הסתפק במשפט אחד: "הייתי כאן 17 שנים ויש לי רק דבר אחד לומר לחדשים – זהו מקום מופלא".

 

רוח מלחמה

בשבוע הבא יושק "חיים על הגבול", סרטה של רונית איפרגן, תושבת כפר עזה, "שמתעד אינטימית הישרדות של משפחה במציאות ישראלית מורכבת, במקום שבוחן מחדש את גבולות החיים".

הבכורה – ביום א', 3.11, ב 18:00 בסינמטק תל אביב; שיחה עם היוצרת – בבית התפוצות ביום ד', 6.11, בשעה 16:30 ובערבו של אותו יום, ב 21:00, הקרנת הסרט ב "yes  דוקו".

 

רוח חדשה

מנהליה הבכירים של המועצה נפגשים אחת לחודש באחד הישובים עם התושבים, שזו להם ההזדמנות ללמוד, להשמיע ולשמוע בשלל תחומי החיים שמצויים תחת כנפי שכינת המועצה האזורית.

בראשית השבוע התארחנו במושב יכיני, שנמצא בעיצומו של מבצע גדול לשיקום תשתיות הישוב הותיק, ערב חיבורו למערכת ביוב וטיהור שפכים ולקראת פרוייקט הרחבת הישוב וקליטת עשרות משפחות צעירות.

הנהלת האגודה והועד המקומי של הישוב השכילו בשנים האחרונות לשתף פעולה באופן משופר, עם המועצה ובינם לבין עצמם; התוצאות ניכרות בעשייה הפיזית והחברתית, כאחד.      

 

שי לבנק

מאז ששי חרמש, ח"כלנו, שוחרר מהכנסת, הוא עושה לביתו; זאת אומרת, עושה את הגינה בבית הפרטי וגם את הגינה בביתו הקיבוצי, כפר עזה. הוא מגדיר את עצמו " יו"ר המועצה הציבורית לזבל וירק בקהילת כפר עזה"; ובמלים אחרות – הוא לקח על עצמו את מה שבעיר קוראים אגף שפ"ע (שיפור פני העיר).

השבוע התבשר שי שהוא נבחר לשרת את ציבור החוסכים והלווים של בנק לאומי, כאשר נקבע כדירקטור בבנק. שאלתי אותו איך נוכל אנחנו ליהנות מהכבוד שנפל בחלקו?

ענה שי: "אפשר, למשל, להשוויץ שיש לך חבר בבנק...אפשר, למשל, להתבייש...שיש לך בכלל חבר בבנק... ואפשר פשוט להתעלם ממידע בלתי חשוב זה..."

לא מתעלמים; גאים בך, שי. הבא, בשמנו, אל טרקליני ההון את בשורת הפריפריה, הנגב, קווי העימות, החקלאים, התנועה הקיבוצית ויושבי הכפר.  

 

שבת שלום, אלון

 

 

                                                                  אלון שוסטר

                                                           נייד: 054-6755111

                                                       E-mail: alon@sng.org.il
נכתב על ידי , 9/11/2013 12:55  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לאלון שוסטר - ראש המועצה האזורית שער הנגב אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על אלון שוסטר - ראש המועצה האזורית שער הנגב ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ