לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

יאיר, ניו יורק, הבלוגAvatarכינוי: 

בן: 69

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


11/2007

השמאל יכול!!


(נכתב לפני שנה, ולצערי עדיין לגמרי רלבנטי)

 

 

זה נראה כמו ניצחון של השמאל. כך או אחרת, את השטחים הולכים להחזיר... ובכל זאת, הקסאמים ממשיכים לעוף, גם אל תוך הקו הירוק, והגרעין האיראני מאיים מתמיד... אז אולי התיזה של השמאל שכדי לקבל שלום צריך לוותר על הכיבוש היתה מוטעית?

המאמר הזה יטען שהתיזה דווקא היתה נכונה... אפילו יותר ממה שהשמאל חושב. כי בעצם יש שני כיבושים, לא אחד. ושניהם צריכים להסתיים כדי שהשלום יגיע. ובשניהם המעורבות של השמאל חיונית. אבל בניגוד לכיבוש של השטחים, הכיבוש השני הוא כאילו 'שקוף', לא נראה, לשמאל... ודווקא הימין מדבר עליו הרבה... מדובר בכיבוש של הנשים המוסלמיות.

 

כיבוש הנשים המוסלמיות

הכיבוש הזה לא קשור בכלל לישראל. 500 מליון נשים מוחזקות היום במדינות המוסלמיות במצב עבדות תחת מערכת חוק ימיביניימית ('שריעה').

אפליות חמורות יש בעוד מערכות בעולם, אבל אף אחת אינה נרחבת ורבת כוח כמו זו, אף אחת אחרת אינה מתיימרת להשליט את עצמה על העולם, והעיקר, אף מערכת אחרת לא מגבה את אפליית הנשים בגיבוי משולש של אידיאולוגיה, חוק, וממסד מדינה.

תחת מערכת השריעה אין לנשים זכות לבחור, להיבחר, ללמוד, לעבוד, להינשא, לבטא את דעתן, ולחיות באופן שיוויוני וחופשי. אישה המתנגדת לשיעבוד הזה הופכת מועמדת מיידית לחיסול.

ומלבד מניעת כל אפשרות של חופש ושיוויון, מייצרת מערכת העבדות החוקתית הזאת, המבוססת על תאים משפחתיים פטריארכליים-טוטליטריים, באופן בלתי נמנע פסיכולוגית, גם אלימות אצל הילדים הבנים, שגדלים כך להיות דור נוסף של גברים תוקפניים, טוטליטריים, רצחניים.

זאת הסיבה לכך שהרוב המכריע של הסכסוכים האלימים והטרור בעולם מובלים על ידי אנשים שגדלו בחברה כזאת, ולכך שכל עוד קיימת השריעה העולם לא יוכל להגיע לדרגה מתקבלת על הדעת של חופש שיוויון ושלום.

לגבי ישראל, עם זאת, התוקפנות שהעבדות החוקתית מייצרת עלולה להיות יותר ממזיקה.

היא עלולה להיות פטאלית.

 

השתיקות של השמאל

שינוי של נושא הומני בסדר גודל עולמי דורש כוח, כלכלי, פוליטי, צבאי. אבל זה לא מספיק. נושא הומני לא יכול להשתנות בלי להיתמך גם על ידי הקול המוסרי. לעניין הפסקת עבדות הנשים המוסלמיות כבר יש תמיכה של רוב מימסדי העולם, וגם של הנשים עצמן. אבל אין לו תמיכה של הקול המוסרי הכי חשוב.

הקול המוסרי, מאז ומעולם, היה נחלתו של השמאל. שמאלנים גדולים כמו משה, ישעיהו, עמוס, ישו, ידעו היטב להעמיד טיעון משכנע לשיוויון, חופש ושלום. אבל מסיבה כלשהי אנחנו רואים איך לפעמים הטיעון המוסרי של השמאל הוא סלקטיבי.

הוא הושמע נגד פרנקו, אבל לא נגד סטאלין.

הוא הושמע נגד המדיניות האמריקאית בויטנאם, אבל לא נגד הכיבוש הסיני בטיבט.

הוא הושמע נגד האפרטהייד הדרום אפריקאי, אבל לא כשמאות אלפים נטבחו ברואנדה וסודאן.

ועכשיו הקול של השמאל נשמע ברור וצלול נגד הכיבוש הישראלי בשטחים, אבל על דיכוי של 500 מיליון נשים מוסלמיות השמאל לא אומר כמעט כלום.

הבנת שורשי הסלקטיביות הזאת של הקול השמאלי היא הכרחית, אבל היא עניין מורכב שדורש דיון נפרד (ראה כאן בצד שמאל בפוסטים על הפסאודו-שמאל תחת הקטגוריה 'פוליטי-חברתי'). התוצאה הסופית, מכל מקום, היא ברורה ואכזרית:

רמה גבוהה יותר של חופש שיוויון ושלום בעולם דורשת שיחרור הנשים המוסלמיות, ולכך נדרש קול מוסרי חזק. הקול המוסרי הוא בעיקרו נחלת השמאל, והשמאל, בעניין הזה, שותק.

 

קריאה

המאמר הזה נועד לקרוא קריאה. קריאה לשמאל. מה שנדרש מהשמאל (בישראל ובעולם) זה להרים ולהוביל קמפיין. קמפיין מוסרי עולמי. קמפיין שיקרא להפסקה מיידית של עבדות הנשים החוקתית בארצות השריעה. זה צריך להיות קמפיין מאוד ממוקד, לא נגד האיסלאם והשריעה בכלל, רק נגד החוקים מפלי הנשים שלהם. הקמפיין הזה יספק את מה שחסר כדי ששיחרור הנשים יצליח, והשיחרור הזה יעלה את העולם לרמה אחרת של חופש שיוויון ושלום. השמאל יכול לעשות את זה. רק השמאל יכול לעשות את זה. משימות כאלה תמיד היו התפקיד של השמאל, ובימי המבוכה והחרדה האלה זה התפקיד הכי דחוף שלו.

 

 

 

נכתב על ידי , 19/11/2007 20:02   בקטגוריות פוליטי-חברתי-אנתרופולוגי-פסיכולוגי  
5 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   2 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטהבלוג משוייך לקטגוריות: החיים כמשל , 40 פלוס , פילוסופיית חיים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות ליאיר, ניו יורק אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על יאיר, ניו יורק ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ