לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

Vita


Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate- Abandon all hope, You who enter here

Avatarכינוי:  ז'נבה

בן: 27פרטים נוספים:  אודות הבלוג


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

1/2009

בעיות בדרך לקנטון


בפוסט הקודם הצבענו על העובדה ששוויץ אינה רק הרכב מיעוטים אתניים אלא גם בעלת זהות לאומית שהתפתחה במהלך הדורות, הודות לאויבים משותפים. ישראל והפלשתינים לעומתה אינם מחזיקים בבסיס תרבותי/היסטורי משותף ואף בסיסיהם התרבותיים, בחלקם, מתנגשים וסותרים אחד את השני. נוסיף לזה הבדלים סוציו-אקונומים וטעם רע שנשאר מכל הסכם קודם ונגיע למסקנה שחייב להיעשות ניתוח פולשני למדי להצעת הקנטונים.

נכבה או יום העצמאות?

ה"חטא הקדמון" מבחינת הערבים ופוסט-ציונים, הוא ה"נכבה" שכביכול ישראל ביצעה, הוא בסיסה של המדינה היהודית. הצעת הקנטונים מעוניינת לקרב את הצדדים על ידי "... רכישת כבוד לאתוסים המכוננים של כל אחת מהחברות...", כלומר ציון יום העצמאות וה"נכבה" על ידי אותה מדינה. האם זה נשמע הגיוני? וגם אם נאמר שהמדינה תנסה להבהיר לערבים שהם אלו שהביאו על עצמם את הגירוש (להזכירכם- לפני 48' לא גר זאב עם כבש פה) האם הם יקבלו זאת? הם ידרשו הכרה באסון וכיבודו על ידי המדינה בתור "אתוס מכונן" ואם יצליחו בזאת הרי זה פתח לאסון גדול עוד יותר- שיבת הפליטים (בה עוד נעסוק).

כך גם היישות תצטרך להמשיך ולבחור ארגונים ואישיים- בגין: טרוריסט או ראש ממשלה מוערך? עראפת: יום ציון לזכרו? וארגוני הטרור של הפלשתינים כמו פת"ח יעמדו כקושי בפני המדינה החדשה באיך לטפל בהם- האם לאפשר להם להשתלב בפוליטיקה הפנימית (כגוף פוליטי לגיטימי חסר זרועות צבאיות) או להרחיקם משום הסיכון שהם מהווים לשלומה של המדינה? השאלות האלה יצטרכו להיענות ואולם עצם הדיון בהם סביר שיצית כמה פצצות רדומות.

וודאי, יש כאלה שיצביעו על העובדה שהקנטונים יהיו נפרדים תרבותית ובעלי אוטונומיה כפתרון לדיונים התרבותיים האלה. למרות זאת, האם מעשיהם של קנטון אחד לא יפגעו ברוחו של קנטון אחר? כיום אנו מתרעמים על העובדה שערבים לא מכבדים את ימי האבל שלנו, אז כשאלה יבצעו טקסי זיכרון ל"חללי המאבק" אנו נשתוק? ההפרדה האוטונומית מקהה רק במקצת את עוצמת הוויכוחים שינטשו בין הקנטונים ובין הקנטונים למדינה בדבר אירועים מאירועים שונים. גם לנו לבטח תהיה יד בדבר- ציון יום השואה הוא אירוע שלבטח ידרוש הקנטון היהודי את הפיכתו למדינתי. האם הקנטון הערבי יקבל זאת? אולי רק עם הקנטון היהודי יקבל משהו שלו.

ישראל נותנת, ישראל מקבלת?

בכדי למתן את האיום הדמוגרפי העתיד להתרחש מיצירת הקנטונים מתכננת היוזמה להעלות את רמת החיים של האוכלוסיה הערבית לרמה כזו שהרחם יפסיק לתפקד כמקור הכנסה. בשביל להגשים את עליית המדרגה הכלכלית הזאת ישראל נדרשת, גם אם לאורך כמה וכמה שנים, להשקיע מיליארדים מתקציביה בתשתיות המתפוררות ויצירת מקומות עבודה לאוכלוסיה הערבית. בתמורה לאותה השקעה תקבל ישראל, בתיאוריה, את השקט שהיא כל כך רוצה. ברם, ההצעה הזאת דומה להרבה הצעות שלום אחרות- ישראל נותנת משאבים/שטחים בתמורה להבטחה לדו-קיום.

משלם המיסים הישראלי יצטרך להשקיע כספים בהוצאת הפלשתינים מהבוץ שהכניסו את עצמם אליו כשכל שהם יבטיחו לו הוא שמרגע שיקבלו קנטון נפרד ורמת חיים מערבית הם ישבו בשקט כשכנים טובים. המהלך הזה יכול בתורו להביא לשני דברים:

1. התמרמרות מצד משלם המיסים הישראלי שהוא ממן כספים לאוכלוסיה הפלשתינית בלי תמורה ברורה. הדבר יכול להוביל לנפילת ההצעה בדעת הקהל.

2. לחילופין, הקנטון היהודי יחוש עליונות על הקנטון הערבי משום שהוא זה שהעלה אותו מהבוץ ולכן ידרוש ממנו לקבל את מרותו. אין צורך לפרט שגם זה יכול להיות תוספת דלק למדורת הסכסוך.

בקיצור- ישראל נותנת את הכול בשביל עתיד מעורפל. אולי כדאי להשתמש בתורת המשחקים בשביל לבדוק את הכדאיות של המהלך הזה.

הנחות דמוגרפיות מסוכנות

אולי הדבר המשותף למפלגות השונות הוא הפחד מפני האיום (הקטנטן והעתיק) הדמוגרפי. כול פתרון מדיני נדרש להיענות לו ולהבטיח שבין הים לירדן יהיה רוב יהודי מוצק. בנקודה הזו, מציע פתרון מדינת הקנטונים רעיון מבריק במישור הלאומי בשביל לפתור אותה- על ידי הקמת קנטונים נפרדים וחוקה, שתבנה כך שתעשה את המוות למי שישנה אותה, ניתן יהיה ליהודים להתקיים גם אם יהפכו למיעוט. אף על פי שהרעיון בבסיסו מעניין, יש כמה בעיות איתו.

ההנחה הבסיסית ביותר היא שחוקה תמנע מהקנטון היהודי להימחק תחת גלי הרוב הערבי. על זה אנו צריכים לתהות מה בדיוק יעצור מהרוב הערבי למחוק את הקנטון היהודי- הצבא של הקנטון? הג'נטלמניות הערבית?. יש אולי שיאשימו אותי ב"גזענות" אך אני רוצה לשאול את אותם מאשימים: מה היו יותר בעולם הערבי- בחירות או הפיכות? להפרת הסכמים עם כופרים יש בסיס דתי (הסכם חודייבה) וחוקה היא לא יותר מנייר ונייר שווה רק את הערך שמקנים לו.

הנחה נוספת היא שקבוצות תרבותיות ירצו להתכנס בתוך הקהילות שלהן ולכן ערבים לא ישטפו את הקנטון היהודי. הדבר למראית עין נשמע הגיוני אך אם יסתכלו אנשים בתנועת האוכלוסין בשוויץ או בכל מדינה העוברת תהליך של אורבניזציה יראו שהאוכלוסיה נודדת לעבר המרכזים הכלכלים. כך, גם אם נהפוך את הקנטון הערבי למשגשג, עדיין יהיו המרכזים הכלכלים בקנטון היהודי שיעבור, לפי ההצעה, שגשוג כלכלי. הצמיחה הזאת תמשוך את האוכלוסיה הערבית שתתחיל להתבסס בגוש דן. גם יש לקחת בחשבון שירושלים תהיה יעד להגירה המונית אליה והפיכתנו למיעוט בה.

ההנחה האחרונה היא שהפלשתינים יוותרו על שיבת הפליטים, בניגוד לכל מו"מ קודם איתם בו דרשו את שיבתם. אין זה גם סביר שהפלשתינים יוותרו עם הקמת הקנטון על הגירת פליטים- הפזורה הפלשתינית תדרוש את שיבתה ואחיה פה לא יוכלו להיהפך לבוגדים שמכרו אותם ואפשרו לציונים להתבסס בשטחי הכיבוש (תזכורת נוספת- תל-אביב לא נמצאת רק על אדמות בור וביצות). הם ידרשו שיבה, אולי חלקית, ואם אנו נענה הרי הגברנו את שטיפת הקנטון היהודי בערבים.

 

קנטון פלשתיני- מדינה פלשתינית

את הנקודות הבעיתיות בנוגע להצעה אסגור בנקודה הבעייתית ביותר: העובדה שמרגע שאנו נשפוך את כספנו על הפלשתינים, נעלה את רמת החיים שלהם ונצייד אותם בכל טוב הארץ, הם יוכלו באופן פשוט ביותר להתנתק מאיתנו וליצור מדינה נפרדת. מדוע יעשו זאת? משום שאין סיבה מדוע לא יעשו זאת. איננו חולקים זהות משותפת, אינטרסים משותפים או איזו תפיסה שרואה בקנטונים את ההצעה הטובה ביותר.

להפך- קיומו של הקנטון הערבי לצד זה הישראלי תגרום לחיכוכים ויגביל אותו. במקום שהקנטון יצטרך לבלוע את הגלולה המרה של אי-שיבת פליטים ויחסי חוץ שיהיו תלויים גם באינטרסים שלנו, הוא יוכל לנתק את הקשרים וליצור מדינה שתשקיף על הקנטון היהודי לשעבר. אז, כשהקנטון הערבי יהיה מדינה מפותחת וחזקה, הוא יוכל להתחיל להכתיב לקנטון היהודי את מהלכיו והתנהגותו הודות ליתרונות האסטרטגים שכבר צוינו פה בפוסט על יהודה ושומרון.

 

ביקורת בונה, לא ממוטטת

לסיכום המאמר הזה אולי פה הנקודה להבהיר את זוג המאמרים האלה- אין פה כוונה לבקר או להתווכח על פתרון הקנטונים. יש פה כוונה לדון בנושא הפתרון לסכסוך ולאבחן כשלים בפתרונות המוצעים בשביל לבחור את זה שמציע את מינימום סיכונים עם מקסימום רווחים. הצעת הקנטונים, לרגע זה, אינה מציעה פתרון לכשלים ולכן יש לפעול בשביל שיפורה. אם בכל זאת לא יהיה ניתן ליישב את הבעיות ופתרון זה ירד מהפרק, הרי שלפחות נדע שזה הושג על ידי דיון רציונאלי ולא תקשורת ההמונים.

נכתב על ידי ז'נבה , 24/1/2009 21:18   בקטגוריות ביקורת, שוויץ, פתרונות לסכסוך  
8 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט12,022
הבלוג משוייך לקטגוריות: החיים כמשל , אקטואליה ופוליטיקה , פילוסופיית חיים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לז'נבה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על ז'נבה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ