לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

Vita


Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate- Abandon all hope, You who enter here

Avatarכינוי:  ז'נבה

בן: 27פרטים נוספים:  אודות הבלוג


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

1/2009

על שוויץ המזרח-תיכונית- מאמר ראשון בסדרה


שוויץ נתפסת על ידי רבים כאי של שלווה ושגשוג, מדינה קטנה במרכז אירופה שבה שלום ועושר חיים ביחד. המצב הזה, על כל היבטיו, מושך אותנו וגם אנו רוצים "להגשים את החלום השוויצרי" פה בארצנו הקטנה למודת המלחמות. יותר מזה- יש המציעים להקים יישות דמוית שוויץ פה בשטחי ארץ-ישראל המערבית בשביל לפתור את הסכסוך הישראלי-פלשתיני, אולם אני מעוניין להצביע על חוסר הדימיון בין המצב השוויצרי וזה הישראלי והמלאכותיות שבניסיון לייצר "שוויץ מזרח-תיכונית".

 

הנקודה הראשונה היא ההיסטורית- הרפובליקה ההלווטית אינה קמה ביום בהיר אחד של 1847 אלא היא תוצר של תהליכים היסטורים ומדיניים. תחילתה באימפריה הרומית הקדושה כשמנזרים שונים בשוויץ זכו למעמד אוטונומי חלקי, המשכה בקונפדרציה הישנה שקמה כחלק מהמאבק באויב האוסטרי המשותף וסופה בשוויץ המודרנית. התהליך ההיסטורי הזה יצר את האומה השוויצרית ואת הבסיס עליו עומד כל קנטון מבחינת זכותו לאנטומיה ומבחינת האינטרס שלו להישאר עם השאר כחלק מהיישות הלאומית הכוללת.

ישראל והפלשתינים הם כמובן נמצאים במצב שונה לחלוטין- מדינת ישראל מתבססת על יישות שהייתה קיימת במרחב לפני קרוב ל2,000 והפלשתינים מתבססים... טוב על זה שיש להם דרישות למדינה, לא יותר. אם לומר את האמת עצם הרעיון של מדינת לאום זר לסביבה שלנו- מדינות כמו ירדן, כווית ועירק הן יצירות של המערב ואינן משקפות את התפיסה הערבית הנותנת את המשקל לאנשים ולא לשטח. האם ניתן להמציא מבנה מדיני חדש על בסיס מבנה שצמח לאורך היסטוריה ומתבסס על איזו זהות משותפת? אני בספק.

 

הנקודה השנייה היא החלוקה לקנטונים- שוויץ עצמה מורכבת מ-4 קבוצות אתניות: גרמנית (שהיא הרוב), איטלקית, צרפתית וקבוצה מקומית שמקורה בשבטים קלטים שהתיישבו באזור. אולם, שוויץ אינה מחולקת ל-4 קנטונים אתניים אלא ל26, כשהצעיר ביניהם נוצר ב1979.

המבנה הקנטוני אינו אם כך מבטיח איזו יציבות אלא יכול להוות בסיס להתחלת השבירה של האוכלוסיה הערבית לעשרות קנטונים קטנים יותר (אנחנו זכינו לסובלנות קצת יותר גדולה אחד לשני)- יהיו כאלה שיתמכו בהפרדת רצועת עזה והגדה לקנטונים נפרדים, אחרים ירצו הפרדה של קנטון הגדה לקנטוני ערים ואף המיעוט הנוצרי שם ידרוש קנטון נפרד. השבירה הזאת ליחידות הבסיס האתניות-דתיות יגביר את אש הסכסוך בתוך האוכלוסיה הערבית אך הפעם לא תהיה זו מלחמה פנימית שלהם אלא מלחמה גם שלנו. האם תהיה מוכנה לשלוח אם עברייה את ילדיה בשביל להרגיע סכסוך בין ערבים?.

 

הנקודה השלישית היא הדיבור על "חינוך לרב- תרבותיות"- התיאוריה היא שעל ידי חינוך לרב-תרבותיות נוכל אנו והערבים לחיות ביחד ביישות אחת בסובלנות ובשלום. ברם, הבחירות והחקיקה בשוויץ מראות שהחינוך לסובלנות ורב תרבותיות (אם בכלל היה כזה) לא עושה את העבודה כמו שצריך. כמו כן אסור לנו לשכוח שהקבוצות המרכיבות את שוויץ הן גם בעלות מדינות לאום משל עצמן ובעלות איזה רקע תרבותי וזהותי משותף (כפי שהוזכר למעלה). התאחדותן של הקבוצות נובע, כנראה, מאינטרסים כלכלים וקיומיים ומתוך גיבוש זהות בעוד שבסכסוך הנוכחי לאף אחד מן הצדדים אין מדינת לאום (אם ירדן אינה מתאימה להגדרה) או איזה רקע תרבותי משותף.

אנו היהודים בעלי דת שונה ומנטליות שונה מזה של הערבים. רובנו דוגל בדרך חיים מערבית ובעל היסטוריה עקובה מדם עם המרחב הערבי שהוא בתורו לא במיוחד מחבב אותנו מבחינה לאומית או דתית. יצירתה של מדינת קנטונים תתבסס על מכנה משותף שהוא גיאורפי והיווצרותה אינה מבטיחה שלפתע כולם יהפכו "לסובלנים".

 

אלו שלוש הנקודות שמראות שהרקע ממנו צמחה שוויץ שונה לחלוטין משלנו והיא מתבססת על מרכיבים שלא ניתן ליצור כאן. הזהות השוויצרית צמחה לאורך ההיסטוריה, האם איזו זהות ישראלית-פלשתינית אפילו נמצאת במצב רעיוני? אינני חושב כך.

לבסוף, אולי כדאי להזכיר עוד עובדה אחת על השוויצרים: כשמכונת ההשמדה הנאצית פעלה בשיא כוחה שוויץ עמדה בצד. כן, היא נתנה מקלט לפליטים יהודים אך גם בנקאיה שמרו על חשבונות הבנק הנאצים בסוד עד להפעלת לחץ בין-לאומי גובר. כיום המערכת הבנקאית השוויצרית מוכנה לקבל את כספו של כל אחד ואנשי עסקיה אינם בוחלים גם בעסקאות עם משטרים כמו איראן. האם מדינת ישראל רוצה לסיים את עצמה כמדינה נייטראלית חסרת מצפון?

נכתב על ידי ז'נבה , 21/1/2009 08:52   בקטגוריות שוויץ, פתרונות לסכסוך, תהליך השלום, ביקורת  
הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט12,022
הבלוג משוייך לקטגוריות: החיים כמשל , אקטואליה ופוליטיקה , פילוסופיית חיים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לז'נבה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על ז'נבה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ