לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

קו ישר


איך נהיה למדינה העשירה בעולם? המכשול: אופי המשטר הכלכלי-פוליטי ותפיסת העולם הסוציאליסטית, סקטור ציבורי ופוליטי ענק, פעילויות מיותרות ומימון מאות אלפי "אוכלי חינם". הבלוג ידון במבנה חלופי למדינת ישראל: כלכלה חופשית ופרטית. הדרך היחידה לשגשוג.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


11/2009

הפרטת השימוש בכוח.


(מאחר והנושא פופולארי - הנה עוד פוסט על הפרטת בתי הכלא).

העקרון מאחרוי החלטת בג"ץ נגד בתי כלא פרטיים היה זה: "אסור למדינה להפריט את השימוש בכוח". לכך הצטרפו הרבה פרשנים, למשל - פרופ' שלמה אבינרי בהארץ, וקומנטרים בפוסטים הקודמים.

אני מסכים. אין ויכוח על כך.

הפילוסופיה המקובלת אומרת כך: האזרחים מתאגדים ומקימים מדינה כדי להסדיר את חייהם בחברה. האזרחים מוותרים על זכותם הטבעית להפעיל כוח לשם הגנה עצמית, ומפקידים בידי המדינה מונופול על הכוח. רק המדינה מותר לה להפעיל כוח נגד אזרחיה, ורק כדי למנוע פגיעה בזכויות הבסיסיות של אזרחים אחרים (הזכות לחיים, חופש וקניין).

בידי המדינה מונופול על הפעלת הכוח, וזה נעשה באמצעות הגופים שהמדינה מקימה לשם כך: משטרה, צבא, שב"ס (ואולי אחרים?) . הפעלת הכוח נעשית אך ורק לפי החוק, והשופטים ממונים על פיקוח ויישום הנושא.

עד כאן כולנו מסכימים, אני מקווה.

בנושא בתי הכלא הפרטיים - המדינה לא הפקידה בידי הקבלנים את הזכות לאסור או לשחרר אסירים. היא גם לא הפקידה בידיהם את הזכות לקבוע את החוקים והכללים והנוהלים של המאסר. היא הפקידה רק את העבודה של מתן שירותים מסויימים, לאסיר, ולמדינה, בידי הקבלן. הקבלן הוא לצורך זה מועסק על ידי המדינה, עושה את דברה, לפי חוקיה, ונתון לפיקוח צמוד וקפדני ביותר. (על פי החוק שהתקבל בכנסת יהיו בכל עת 13 קצינים של השב"ס, בתוך כתלי בית הסוהר הפרטי, שיפקחו מקרוב על מה שקורה שם, ושרק להם יש סמכות בעניייני משמעת חמורים).

מי שמופקד על הפעלת אלימות נגד האזרח בפועל, (בעת הצורך) איננה "המדינה" באופן ערטילאי. אין כזה דבר. מי שפועל בשטח הם השליחים של המדינה - מי שהמדינה מינתה לביצוע עבודות אלה (המשטרה והשב"ס).

עד עכשיו היה מקובל דפוס מסווים של מינוי השליחים האלה - גיוס (למשטרה או לשב"ס), שבועת אמונים למדינה, ותשלום משכורת ישירות מתקציב המדינה. אני חושב שדפוסים אחרים למינוי שליחים של המדינה קבילים גם כן. אפשר להיעזר בקבלנים שפועלים בשליחות המדינה,  ומבצעים את הוראותיה, בדיוק כמו השוטרים והסוהרים של השב"ס. אפשר להשביע את סוהרי הקבלן שבועת אמונים. העובדה שמודל המשכורת הוא שונה - שהם מקבלים כסף מהקבלן, במקום ישירות מקופת המדינה, אינה משנה את נאמנותם, כפיפותם למדינה והחוקים והנוהלים שהיא קבעה, ונאמנותם לתפקיד, כפי שהמדינה הגדירה, ומפקחת.

קבלן בית הסוהר לא מרוויח כסף מהרעבת האסירים או ניצולם, או הכאתם, או ביזויים. הקבלן מרוויח כסף על השרותים שהוא מספק כדין, שירותי הלנה, הלבשה, מזון. הקבלן לא קובע מי ייכלא בכלאו, ומי ישתחרר מתי, וכמה פושעים המשטרה תעצור, והשופטים ידונו לכליאה. כל זה - בידי המדינה. הוא גם לא קובע את תנאי המעצר (כמה בחדר, כמה אוכל, כמה חושפות).

אני חושב שפסילה של המודל הזה של קביעת שליחים לביצוע תפקיד המדינה אינה מוצדקת.

שוב - אין אנו מפקירים את הזכות להפעיל כוח בידי גרומים זרים, עצמאיים, בלתי תלויים במדינה.

הזכות להפעיל כוח נשארת, בלעדית, בידי המדינה. אנו משנים רק את המודל שהיה מקובל עד עכשיו, לפיו המדינה בוחרת את השליחים שלה לביצוע תקפידיה בשטח. אני חושב שהמדינה יכולה לקבוע את שליחיה בדרך זו או אחרת, ובלבד שכל הכללים הנכונים נשארים בתוקף: דהיינו: פעולה רק לפי החוק והנהלים הנכונים.

יעקב

 

נכתב על ידי , 24/11/2009 18:17   בקטגוריות משפט, משטר, זכויות האדם  
3 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של גיא ב-31/1/2011 23:45כינוי: 

בן: 66

תמונה
78,242
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות למוטי היינריך אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על מוטי היינריך ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ