לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

עדכונים תקופתיים על מה שקורה במחשביהם של המעצבים, המפתחים, ומנהלי הפרוייקטים ב-nana10, לקראת שינויים גדולים ובכלל

כינוי:  צוות nana10

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


6/2008

עוד על פיירפוקס בנענע 10 - נתוני שימוש בדפדפנים בשנתיים האחרונות


עובדה ידועה היא שנתוני כניסות של אתרים שלא מציעים תמיכה נאותה בדפדפן מסויים לא ישקפו את הנתח האמיתי של הדפדפן הזה ב"'שוק" הדפדפנים - מכיוון שהמשתמשים באותו דפדפן לומדים מהר מאוד באילו אתרים הם רצויים ובאילו לא.

כמו כן, ידוע שבישראל נהנה הדפדפן אינטרנט אקספלורר על גרסאותיו השונות מנתח לא פרופורציונאלי מהשוק הזה לעומת מקומות אחרים בעולם. זו לא שאלה של ביצה ותרנגולת - האחראים הבלעדיים למצב הזה הם מקבלי ההחלטות באתרים גדולים שלא תומכים כהלכה באף דפדפן אחר מלבדו. נכון להיום, ברשימת האתרים האלו עדיין מופיעים אתרים ממשלתיים ואתרים שמספקים שירותים ציבוריים חיוניים אבל שלא הוקמו על ידי המדינה.

בנענע 10 עדיין אין תמיכה מלאה בפיירפוקס. רק הגרסה החדשה של האתר שתעלה בקרוב נבדקת גם תחת פיירפוקס 2 ו-3, בניגוד לגרסה הנוכחית ולגרסאות שקדמו לה, שתמכו באופן רשמי רק באינטרנט אקספלורר. עם זאת, נענע 10 מעולם לא חסמה גולשי פיירפוקס, ומלבד חלקים מסוימים היתה תמיד שמישה למדי תחת פיירפוקס ודפדפנים אחרים.

לכן, נתוני השימוש בדפדפנים בנענע 10 יכולים ללמד כמה עובדות עצובות על הנתח האמיתי של כל דפדפן בעוגת הדפדפנים בישראל. כמובן, הגולשים בנענע 10 לא מהווים מדגם מייצג ויש להתייחס לנתונים הבאים בערבון מוגבל, אבל בהעדר נתונים מדויקים יותר, אני מוכן להמר שהמצב בנענע 10 משקף במידה רבה את המצב באינטרנט בארץ בכלל.

נתוני שימוש בדפדפנים בנענע 10 החל מיוני 2006

מכיוון שאינטרנט אקספלורר שומר באופן קבוע על נתח של כ-95% ויותר מסך עוגת הדפדפנים, הגרף המלא נראה משעמם למדי - אינטרנט אקספלורר בירידה איטית בראש הגרף, פיירפוקס בעליה איטית מהתחתית הגרף, ושאר הדפדפנים בקו ישר, אחיד, וכמעט בלתי נראה בתחתית הגרף.


נתוני שימוש בדפדפנים בנענע 10

קל יותר לבחון את אחוזי השימוש בדפדפנים השונים כשמתמקדים בעשירון התחתון - זה שכל הדפדפנים מלבד אינטרנט אקספלורר נמצאים בו. המצב כאן לא טוב בהרבה: פיירפוקס כאמור נהנה מעלייה יציבה, ואף דפדפן אחר לא עובר את קו חצי האחוז.


נתוני שימוש בדפדפנים בנענע 10 - העשירון התחתון

הגרף הבא מתמקד בגרסאות שונות של פיירפוקס - החל מפיירפוקס 1. ניכר שהפריצה הגדולה של פיירפוקס החלה רק עם פיירפוקס 2, שבתוך שנה וחצי כבר כמעט ושילש  את כמות משתמשי פיירפוקס בנענע 10. כמו בגרף הקודם, נראית כאן בבירור עליה חדה באחוזי השימוש בפיירפוקס בחודשים האחרונים - הן עם פיירפוקס 2 הוותיק, והן עם פיירפוקס 3 החדש שרק לאחרונה יצא בגרסה סופית ויציבה. כבר בשבועות הקרובים יתחיל הקו של פיירפוקס 2 להתיישר ולאחר מכן לפנות כלפי מטה בעוד שהקו של פיירפוקס 3 ינסוק למעלה בחדות, ואפשר להניח שבתוך חודשים ספורים הקו המשוקלל של פיירפוקס כבר יחצה את סף חמשת האחוזים.


בניגוד לקצב האימוץ המהיר של גרסאות חדשות של פיירפוקס (עד כה, רוב המשתמשים בגרסה מסוימת היו משדרגים לגרסה הבאה תוך מספר חודשים לכל היותר), אינטרנט אקספלורר 7 ששוחרר מעט אחרי תחילת הגרף (באוקטובר 2006) עדיין לא הצליח לרשת מאינטרנט אקספלורר 6 את תואר הדפדפן הנפוץ ביותר - למרות שמיקרוסופט החלה לדחוף אותו למשתמשי חלונות XP כעדכון אבטחה קריטי עוד בתחילת השנה. מלבד העובדה שהנקודה היחידה שאפשר לנקוף לזכותו של אקספלורר 7 היא שהוא פחות גרוע מאקספלורר 6, בעוכריו עומדת אותה המדיניות המונופילסטית של מיקרוסופט שהביאה את הגרסאות הקודמות של הדפדפן לראש הטבלה עוד בעשור שעבר. אחרי שהרגילה את המשתמשים שהדפדפן הוא חלק ממערכת ההפעלה ולא כלי תוכנה עצמאי שאפשר להוריד ולעדכן כמו כל תוכנה אחרת, מיקרוסופט מתקשה להרגיל את המשתמשים שלה למצב ההפוך. כמובן, ייתכן גם חווית השימוש הנוראית באיזור ההורדות שלה לא עוזרת כאן.


נתוני שימוש בגרסאות אינטרנט אקספלורר בנענע 10

שני התרשימים הבאים מתארים את המצב הנוכחי בנענע 10 - אלו נתוני השימוש העדכניים ביותר, בתחילה עבור ארבעת משפחות הדפדפנים הגדולות ללא חלוקה לגרסאות, ובהמשך עבור גרסאות של אינטרנט אקספלורר ופיירפוקס וכן עבור ספארי ואופרה.


נתוני שימוש בדפדפנים בנענע 10 - יוני 2008


נתוני שימוש בגרסאות דפדפנים בנענע 10 - יוני 2008

מספר הערות:

  • מערכת הסטטיסטיקה של נענע לא מבחינה בין מספרי הגרסאות של ספארי, הדפדפן של אפל שפועל תחת OS X, חלונות והאייפון, ולכן אין נתונים מדויקים לגבי גרסאות שונות של הדפדפן. במרץ השנה, הגיע ספארי לנתח שיא של 0.19%. בעת הפרסום, כ-0.17% ממשתמשי נענע גולשים בספארי.
  • נתוני השימוש בגרסאות השונות של אופרה זניחים מכדי שאפשר יהיה להתייחס לכל גרסה בנפרד. החודש הגיע הנתח המשוקלל של אופרה לשיאו עד כה - 0.24%. נתון זה כולל גם גרסאות ניידות של אופרה כמו Opera Mini ו-Opera Mobile.
  • בעת הפרסום, פיירפוקס 2 עדיין לא מציע למשתמשים שדרוג אוטומטי לפיירפוקס 3.
  • כפי שנרמז מוקדם יותר, נתונים אלו לא מהווים מדגם מייצג של כלל הגולשים בארץ או בכלל. לדוגמה, בבלוג זה, כ-62% מהגולשים בחודש האחרון היו משתמשי פיירפוקס, וכמעט 2% היו משתמשי ספארי - בערך פי עשר יותר משיעור המשתמשים בספארי בנענע 10.
  • לשם השוואה, נתוני שימוש עולמיים מוויקיפדיה: אינטרנט אקספלורר: כ-73%; פיירפוקס: כ-18%; ספארי: כ-6%.

נכתב על ידי: רן יניב הרטשטיין

נכתב על ידי צוות nana10 , 30/6/2008 00:37   בקטגוריות אינטרנט אקספלורר, מיקרוסופט, nana10, פיירפוקס, תקנים, אינטרנט  
19 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של רן יניב הרטשטיין ב-30/6/2008 22:59הבלוג משוייך לקטגוריות: אינטרנט , עבודה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לצוות nana10 אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על צוות nana10 ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ