לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

medinabeblog

דעות ניתוחים וטיפים בענייני היום אקטואליה ספורט כלכלה צרכנות ומה שבא לי


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


1/2014

סל הבריאות - איך היה יכול הציבור לקבל עוד תרופות בתקציב הקיים


לפני מספר ימים ישבה על המדוכה ועדת הסל וקבעה איזה תרופות וטכנולוגיות רפואיות ייכנסו בשנת 2014 לסל הבריאות. בהחלט הוועדה קובעת לשבט או לחסד את גורלם של חלק מהחולים. לבטח היא קובעת את גורלם הכלכלי של חלק מהחולים.

 

מערכת הבריאות בישראל סובלת מחוליים רבים. בחודשים האחרונים אנחנו עדים לשלל בעיות ובפוקוס נמצאות שתי סוגיות: שר"פ בבתי חולים ציבוריים ותיירות מרפא (יש נקודות השקה ביניהם). עוד קצת רעש תקשורתי יש על הקנאביס הרפואי.

 

אבל לא על הסוגיות הללו אני רוצה לכתוב. אלא על דברים אחרים שקשורים לחוליים של מערכת הבריאות בכלל ותחום התרופות בפרט.

 

גם בתחום התרופות (כאלו שבסל) המערכת לא עושה הקצאה מיטבית של המשאבים הקיימים (והמוגבלים כמובן), ולמרות שהמערכות הנוגעות בדבר הם למעשה ממשלתיות וציבוריות -  אם משרד הבריאות ובתי החולים הממשלתיים ואם קופות החולים שהם גופים לא עסקיים (למרות שפעם כבר כתבתי על כך שהם החלו להראות ניצנים של התנהלות עסקית) - כל אחת מהמערכות הללו מהם מסתכלת על הנושא הזה מהאינטרס הצר והקטן שלה. ומי שנפגע זה כמובן הציבור.

 

יש סוד שקופות החולים לא מוכנות לדווח. לא למשרד הבריאות ולא למשרד האוצר ובטח שלא לציבור. הסוד הוא מה המחיר שבהן רוכשות קופות החולים את התרופות. לתרופה, כמו כל מוצר, יש מספר מחירים: יש מחיר מחירון, יש את מחיר השוק ויש מחיר מיוחד או בהנחה ללקוחות גדולים/אסטרטגיים שרוכשים בכמויות גדולות. כפי שניתן להבין קופות החולים הן לקוחות אסטרטגיים והן מקבלות מחירים טובים יותר וזולים יותר.

 

אני לא יודע אם הפקידים במשרד האוצר ובמשרד הבריאות לא מבקשים מקופות החולים (ואולי גם מבתי החולים) פירוט עד רמת החשבונית לגבי כמה עלו להן התרופות בפועל, אבל מה שבטוח שפירוט כזה אין. אם מתוך חוסר אכפתיות של אותם פקידים, אם מתוך טיפשות שלהם, אם מתוך חוסר מקצועיות, אם מתוך טובות הנאה אישיות ואם משילוב של כל האפשרויות (אגב, מישהו יתפלא אם בתחום הזה יתגלו מקרי שוחד? – יש כאן כסף גדול על הפרק).

 

ולמה כל זה כל כך חשוב? כי התקציב שמועבר אל הקופות על חשבון רכש התרופות, הוא במקרה הטוב על פי מחיר השוק. במקרה הפחות טוב הוא לפי מחירי המחירון של התרופות (ולשניהם אין קשר למחיר שמשלמות הקופות בפועל). מה קורה עם כל ההפרש (וכאמור מדובר בכסף רב ועצום)? לא ברור. כי הקופות לא מוסרות את האינפורמציה הזאת. הן (הקופות) טוענות שכמובן לא נעשה שימוש לא ראוי בכספים ואפילו יש חסר, אבל אם זה באמת כך והכל כל כך תקין, למה הן לא מפרסמות את הנתונים על המחירים שבן הן רוכשות את התרופות? ממה הן מפחדות? איפה השקיפות? מדובר בגופים ציבוריים פר אקסלנס...

 

ואם כל זה לא מספיק, בסדרת כתבות חשובה וטובה על מערכת הבריאות ששודרה בחדשות ערוץ 10, התגלה עוד מקום בו כספים שמשמשים לתרופות לא מנוצלים ומוקצים כנדרש.

 

השיטה בארץ לעניין סל התרופות הוא כאמור ועדת הסל (סל התרופות). כל שנה מתווספות תרופות וטכנולוגיות רפואיות חדשות (ולא יוצאות יותר מהסל) בהיקף של כ- 300 מיליון שקלים (לעיתים הסכום הזה משתנה). הבעיה היא שאין ממש בקרה ובדיקה מה קרה עם תרופות שהוכנסו בשנים קודמות. כלומר אם נניח לפני 5,7, או 10 שנים הוכנסה תרופה מסוימת, אז היא עדיין מתוקצבת השנה, על פי המחירים של לפני שנים והכסף הזה מועבר לקופות. ומה אם מחיר התרופה ירד מאז (גם מחיר המחירון ו/או מחיר השוק דאז)? לא קורה כלום. כי אף אחד לא בודק ואף אחד לא עושה בקרה.

 

כי אצלנו במדינה פיקוח בקרה ואכיפה (וגם ענישה מתאימה) הן מילים גסות. לא מקצים משאבים (כי זה עולה כסף) ואח"כ מבזבזים כסף על תשלום מיותר על תרופות (וזה לא עולה כסף הבזבוז הזה?). בטח מישהו נהנה בדרך ובאמצע מכל ההפרשים הללו....

 

(הערת אגב: אם בטעות תקום צעקה, יאמרו שהפיקוח והבקרה הציבורית לא טובה (בטח, איך תהיה טובה אם לא מקצים משאבים ולו המינימאליים) ושהמדינה לא יודעת לעשות את זה ומפריטים את העניין (במקרה זה בקרה). כי הפרטי, "כמובן", יודע לעשות את זה טוב יותר. כן, בטח.....)

 

וככה, כספים שהיו יכולים לשמש לעוד תרופות ועוד טכנולוגיות רפואיות יורדים לטמיון. איפה שרת הבריאות מהמפלגה שבאה לשנות? איפה שר האוצר שאמון על הקופה הציבורית שגם הוא מהמפלגה שבאה לשנות? שאלה טובה.

 

צורה לנו..... 

 

הפרק המדובר בתחקיר לעניין התרופות: http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleId=1026609&sid=126 )

 

נכתב על ידי tal90 , 3/1/2014 09:47   בקטגוריות אקטואליה  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטכינוי:  tal90

בן: 45
26,175
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , ספורט , כלכלה וצרכנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לtal90 אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על tal90 ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ