לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

עוד לא נשוי


בגילי המופלג כבר הייתי מזמן צריך להיות נשוי (עוד על הנושא הזה ב-5 המאמרים שבצד ימין מתחת לכותרת "מומלץ לקרא").


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
קטעים בקטגוריה: ֳ ֳ¥ֳ´ֳ¨ֳ©ֳ®ֳ©. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

יום כיפור ושכר ועונש


 

 

השבוע שמתי לב למשהו מעניין. חשבתי על כל מיני מקרים וכל מיני אנשים וראיתי שיש לכאורה עונשים (אפרופו "אנשים" שינוי ה-א' ל-"עו") על מעשים לא תקינים, משמע, לכאורה מתקיים מעין "שכר ועונש" בעולם. אפשר כמובן לטעון שדברים הם מקריים, שיש מאחוריהם הגיון/הסבר אחר. זה מאוד תלוי בנקודת המבט של המשקיף, למשל מאמין / לא-מאמין בה' ועוד.

 

לא תמיד ה"עונש" (לחילופין "השכר" על מעשים טובים) מגיע מיד (או בכלל), לפעמים זה לוקח זמן. זה גם כאמור, על-פניו לפחות, לא 'כלל ברזל', אבל בלא מעט מקרים ראיתי את זה קורה.  שכר ועונש הוא כנראה אחד המרכיבים החשובים באמונה הדתית, לכן יש חשיבות גדולה ליום כמו "יום כיפור" ועובדה שרוב הציבור היהודי, גם זה החילוני (כמוני (אני מגדיר עצמי "חילוני מאמין", מאמין בה' אבל לא בהכרח מקבל למשל את התושב"ע ועוד)) צם ביום כיפור.

 

אני, אגב, כפי שציינתי ולא פעם בעבר, פיתחתי לי מנהג משלי, אני לא אוכל כלום ביום כיפור אבל אני כן שותה מים. ההגיון מאחורי זה הוא שזה, לכאורה, יותר בריא ("מנקה את הגוף") ובעיקר, אין בתורה (שבכתב) צווי מפורש לצום או לא לשתות, אם כי זו אפשרות לגיטימית כמובן.

 

סליחות

אז ממי אני צריך לבקש סליחה?

- אם פגעתי במישהו/י (גם שלא ביודעין/בכוונה) אני מבקש סליחה על כך.

- אני חושב שאני צריך לבקש סליחה גם מעצמי... ("פיצול אישיות"? קריצה), האם עשיתי מספיק בתחומים מסויימים? אני בטוח שלא תמיד. למשל לפני יותר משבוע הבטחתי לעצמי שאסיים איזה פרויקט עד יום כיפור ולא עמדתי בזה. סתם ניהול זמן לא נכון...

- אם חטאתי לה' בדבר מה, אני מבקש את סליחתו.

 

ומי צריך לבקש סליחה ממני?

- כמובן מי שפגע בי באיזשהו אופן.

- יש לפעמים תגובות נאצה כאן בבלוג ולעיתים נתקלתי (בשנים עברו) ברוע, בדרך-כלל רוע נשי (נשים מתוסכלות?), מן הסתם אלו לא ביקשו סליחה, אבל לפי עיקרון "שכר/עונש" הנ"ל, כמו שכתבתי לטבע יש נטייה לפעול כך, אם פגעת (בכוונה) במישהו/י זה עלול לחזור אליך כמו "בומרנג" ולא בהכרח מאדם שנפגע אלא פשוט היקום (אם תרצו אלוהים) פועל כך. בכל מקרה, אני משתדל לסלוח.

- אם יש בחורה מתאימה שרוצה להכיר אותי ולא פנתה אלי... אז היא צריכה לבקש סליחה גם מעצמה... אבל היא יכולה בקלות לכפר על ה'עוון', בכך שתפנה אלי בקרוב...סבבי

 

כמו כן, אם אני מזכיר את עניין השכר/עונש, אז אני יכול לשאול למה 'נענשתי' בכל-כך הרבה שנות רווקות למרות שאני כן רוצה ופועל להשיג זוגיות? אפשרות אחת היא אולי "חטא היוהרה"... כלומר שאדם לא מכיר מספיק בכך שמה שקורה לו קשור לכח עליון אלא חושב שהכל תלוי רק בו... מצד שני, לא כל מה שקורה בעולמנו תמיד קשור ישירות לשכר/עונש. בתנ"ך יש לא מעט סיפורים של אנשים תמימים שלא תמיד קרו להם דברים טובים. יש מקריות, יש מורכבות ועוד ועוד...

 

 

"מי שמאמין":

 

 

גמר חתימה טובה וצום מועיל לכל מי שצם/ה ויום כיפור מועיל גם למי שלא.

נכתב על ידי , 12/9/2013 23:38   בקטגוריות אקטואליה, אופטימי, אהבה ויחסים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 שנה טובה!


לכל קוראי וקוראותי ובכלל לכל בית ישראל, אני מאחל שנה טובה! שנה של אושר, כושר וגם עושר ושתשיגו את כל זה ביושר!

  

כמו כן, אני מאחל לכם/ן כל מה שאתם מאחלים לעצמכם, כל עוד מה שאתם מאחלים לעצמכם הוא מוסרי, חוקי וכן שהוא לא סותר, בין במישרין ובין בעקיפין, כל אינטרס חיוני שלי, למשל (וללא הגבלת הכלליות) מציאת בת-זוג! קול

נכתב על ידי , 15/9/2012 20:09   בקטגוריות אהבה ויחסים, אופטימי  
4 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של עוד לא נשוי ב-16/9/2012 11:29
 מצבי רוח


בערבית אומרים "יום אסל, יום בסל" שפרושו "יום דבש, יום בצל" כלומר יום נפלא ואחריו יום 'על הפנים'. אני חושב שזה מתאר איזו "מניה-דיפרסיה" קלה או תנודתיות במצבי הרוח.

 

גם לי, כמו לרובנו, אני מניח, יש את הימים עם ההרגשה הטובה ויש את הימים עם איזשהו דיכדוך. אצלי זה לא משהו קיצוני לכאן או לכאן, אבל בהחלט שמתי לב שיש לי תנודתיות מסויימת. אני זוכר למשל שלאבי ז"ל לא היתה כמעט תנודתיות, הוא היה אדם די יציב מבחינה רגשית. הצד האחר של היציבות, שהיא לכאורה טובה, הוא שאין בדרך-כלל שמחה גדולה או עצב גדול.

 

מצב רוח יכול להיות מושפע מהרבה דברים. שמתי לב (גם בעקבות קריאה על כך) שתזונה, שעות שינה ופעילות גופנית משפיעים על מצב הרוח שלי. חוסר שינה לפעמים מפחית במצב הרוח, היעדר פחמימות גם מוריד במידת מה את מצב הרוח (אבל דווקא ביום כיפור אחרי שעות של צום, לפעמים מרגישים 'התעלות' לפחות חלקית וזמנית) וכמובן שפעילות גופנית (החל מ'סתם' הליכה ועד פעילות מאד אינטנסיבית) משפרת באופן כללי את מצב הרוח.

 

אפשר לקרא לגורמים שציינתי לעיל "גורמים ביולוגיים". יש כמובן גם גורמים אחרים שנקרא להם כעת "פסיכולוגים" (החלוקה הזו לא לגמרי מדוייקת, לכן המרכאות). זה שאני לבד ללא זוגיות מתאימה, אני מניח שעושה אותי פחות מאושר ממה שאני מסוגל להיות, אם כי יש לי תהיות לגבי זה. קראתי פעם מחקר שאנשים שמתחתנים חווים איזו עליה קלה במצב האושר מיד לאחר החתונה, אבל לאחר תקופה קצרה, רמת האושר שלהם חוזרת לזו שהיתה לפני.

 

אז האם בת-זוג תהפוך אותי לאדם מאושר יותר? הנטייה הטבעית היא לחשוב שכן, אבל הערכה ריאלית צריכה להניח שלאורך זמן השינוי לא יהיה דרמטי. בכל זאת, אני מאמין שזוגיות טובה (וכמובן לא כל זוגיות היא כזו) עושה טוב לבן-אדם. אושר הוא לא המדד היחיד. אפשר לדבר למשל על רווחה/איכות חיים (well being) שהיא טובה יותר בזוגיות הולמת בהשוואה למצב של להיות לבד.

 

 

עוד תמונת שקיעה מעניינת (בגלל העננים שמעל השמש) שצילמתי לפני כמה שבועות:
לילה טוב לכם/ן קוראי וקוראותי החביבים והחביבות.

נכתב על ידי , 10/6/2012 23:37   בקטגוריות אהבה ויחסים, אופטימי, פסימי  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לא הכל, אבל לפעמים, זה לטובה


לפני כמה ימים יצא לי לראות את הסרטון הזה, המדבר על היחס של היהדות לסרט/ספר "הסוד" (ולא, אני לא חוזר בתשובה (אם כי אני כאמור מאמין בה'), פשוט נהנתי לראותו). אחד הדברים שנידון שם היה, המצב שבו קורה לנו משהו, לכאורה, לא טוב, אבל לאחר מספיק זמן, מסתבר לנו שזה בעצם היה לטובתנו. אנחנו רצינו דבר מה X והתאזכבנו שלא השגנו אותו, בעוד ש-Y (דבר אחר) היה הרבה יותר טוב בשבילנו. זה קשור לידיעה הזו שאולי ה' מכוון אותנו למקום הנכון, בזמן שבחרנו ללכת למקום לא נכון (כמו משל הרועה והכבשה ועוד בסרט). גם לי היתה התייחסות כאן בבלוג על החלטות ונקודות זמן. לא תמיד יש לי לנו את יכולת החיזוי הנדרשת כדי לקבל החלטה באמת נכונה לאורך זמן. בנוסף אפשר לקשר את הנ"ל למה שמכונה "חשיבה חיובית" (גם על כך כתבתי כאן משהו פעם). הטוב לכאורה בגישה הזו הוא השקט הנפשי, אנחנו נהיים קצת יותר אופטימיים לחילופין מעט פחות פסימיים, מנגד, אני חושב שחשוב גם להיות מציאותי, כלומר לא כל דבר הוא לטובתנו ולא כל דבר עלינו לקבלו, למשל אם נעשה מעשה לא מוסרי, אין זה אומר שאנחנו צריכים להסכים איתו. חשוב להתייחס לדברים במידה הנכונה.

אצלי זה כמובן מתקשר לנושא הזוגיות, אני מצד אחד מצר על כך שאני לבד וללא בת-זוג, מנגד אולי זה טוב שאני עדיין רווק, כך אני יכול לקוות למצא מישהי באמת מתאימה. בהרבה מצבים אפשר לבחור לראות את חלק הכוס המלאה או הריקה (בכוונה לא כתבתי חצי, כי לא תמיד זה חצי), זה אגב מוזכר ומוסבר היטב בספר "מזלך בידך", בחלק "הפוך את מזלך הרע למזלך הטוב".

ובנימה אופטימית זו,
אאחל לכם/ן קוראי וקוראותי החביבים והחביבות,
סופ"ש של מנוחה ושלווה נפשית.
נכתב על ידי , 28/11/2008 20:17   בקטגוריות אהבה ויחסים, אופטימי  
4 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של עוד לא נשוי ב-29/11/2008 21:27
 Avatarכינוי: 

בן: 53
הבלוג משוייך לקטגוריות: יחסים ואהבה , דייטינג
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לעוד לא נשוי אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על עוד לא נשוי ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2014 © נענע 10 בע"מ