עבורנו כישראלים, עירום בפרהסיה אינו פופולארי. הנטוריסטים הישראלים המעטים ש"עושים את זה" מקיימים מפגשי עירום בחופים סגורים ובעיקר נוסעים לחו"ל - שם העירום מתקבל טוב יותר. על ההתחברות לטבע ועל החופש ללא בגדים מיותרים בכתבה הבאה

 

לפני כמה שנים טובות, הלכתי עם חברתי דאז לרצועת חוף ים שוממה ויפה בצפון. החום הרב והרצון להיפטר מקווי הביקיני הלבנבנים הביאו את העלמה להחלטה להוריד את חלקו העליון של בגד הים. "לכי על זה!" תמכתי ברעיון. אם הבחורה רוצה לשזף את שדיה ואין לה בעיה עם זה, אז למה לא? אך בקשתה החשדנית-משהו שאשמור סביב הצחיקה אותי מאד והחזירה אותי למציאות העגומה בישראל המודרנית. כל דמות קטנה של גבר ממרחק שנות אור הקפיצה אותה בחוסר נוחות עם חשש שהוא אולי קרוב מדי: אולי זה מישהו שמכיר אותה חלילה? וזו בדיוק הבעיה בארצנו: רבות רוצות לחשוף פיסות בשר פה ושם, אך מתביישות. בעיקר מתביישות שהבן של השכנים או הדוד יראה אותן, כי אנו מדינה קטנה מאד (ומוקפת אויבים...), והסיבה העיקרית מובנת כנראה, לכולם: עם ישראל הוא עם חרמן מאד. מכיוון שהתופעה נדירה יחסית, משתזפים בעירום יזכו למציצנים ולמבטים מזילי ריר וזו עובדה מצערת, אך בישראל לא ניתן כמעט להשתזף בעירום, אפילו ללא חלק עליון. סיבה נוספת היא העובדה שאנו מדינת-דת שמרנית פחות או יותר. להרבה אנשים יש בעיה עם התערטלות, בודאי אם היא נעשית בפרהסיה. אגב, גם החוק בעייתי: כעיקרון אסורה התערטלות בפומבי, אך המשטרה לא נוקטת בשום פעולה אם העניין נעשה בצורה הגונה מאורגנת ודיסקרטית.

מאז ימי אדם וחווה, בני האדם עוטים על עצמם בגדים, ועירום הפך אצלנו לטאבו. לכולנו אסוציאציות רבות כבר מילדותנו בהקשר למילה נודיזם, ונודיסטים. מקשרים את העניין למשהו שונה ואסור, ובעיקר צצים הבזקים ויזואליים של שדיים שזופים, גופות עירומים, מין פראי על חוף הים ו… תשכחו מהכל, זה לא זה - זו דרך חיים, ומסתבר שאפשר ללמוד לחיות כך כבר מגיל צעיר. הנודיזם נקרא היום נטוריזם (על שום Nature - טבע) ובעולם הקטע הזה פופולארי מאד- בעיקר באירופה- החל משנות ה-50 של המאה ה-20. בעולם יש כיום אולימפיאדות ואירועים ספורטיביים וחברתיים מגוונים שכולם על טהרת העירום, ואפילו חופי עירום לקהילת הגייז! כאמור, בניגוד לארצנו המתפתחת, בחו"ל אף אחד לא עושה מכך עניין.

 

בישראל ישנו נטוריזם כבר יותר מ- 20 שנה, ועל פי עדויות שונות אפילו הרבה קודם. אחרי מלחמת ששת הימים גילו הישראלים את מרחבי סיני הקסומים, ודוגמאות מפורסמות לחופי עירום היו דהב ונואיבה. היכן מקיימים חובבי העירום את פעילותיהם בארץ? לאורך חופי הים התיכון ישנם מפגשים לא קבועים, ולעיתים מזדמנים, של קבוצות נטוריסטים רבות. לעיתים בגעש, או ליד אשקלון. מדי פעם בחופים אזור חיפה. לחוף הזהב הנמצא בין נתניה לחדרה, הם החלו להגיע כי הוא בעצם מהווה תחליף לחוף דור. החוף הרשמי כעת של הנודיסטים הוא בצפון ים המלח - במקום יפהפה הנקרא קלי"ה (ראשי תיבות: קם לתחייה ים המוות), ליד פארק המים "אטרקציה". בישראל ישנה העמותה הישראלית לנטוריזם, ויש לה אפילו יו"ר גלוי (תרתי משמע…) העונה לשם ענת ענבר. לפני מספר חודשים קמה במקביל גם החברה הישראלית לנטוריזם. בשתי הקהילות הללו רשומים מאות אנשים. המוטו של הנטוריסטים הישראלים באשר הם הוא, כמו אצל אחיהם מעבר לים, להתמזג עם הטבע בגוף ובנפש. לדעתם, עירום חברתי תורם לאחווה בין בני האדם, ללא הבגדים המבטאים סימני סטטוס. התנועה הנטוריסטית מגלמת בתוכה את שאיפתם של אנשים להיות קרובים לטבע עצמו, להתמזג עימו בגוף ובנפש ולחוש טבעיים עד כמה שהדבר אפשרי. לתשומת לבכם: בניגוד לאקסהיביציוניסטים החושפים את גופם באופן הפגנתי, ועלולים להביך להפתיע או להבהיל אחרים, נטוריסטים, המבלים בעירום רק עם אנשים כמותם, אינם מציגים את גופם לראווה במופגן. חשוב גם לדעת כי נטוריסטים לא מקיימים יחסי מין בפרהסיה בחופים, ואין קשר בין נטוריזם לסקס - אצלם הניתוק הוא מוחלט.

 

מיהם הנטוריסטים בישראל? בלי סטטיסטיקה מדויקת ניתן לומר כי רובם בני מעמד סוציו-אקונומי גבוה, והם עוסקים במגוון מקצועות. יש כאן מגוון גילאים אם כי הגיל הממוצע עומד על 40-50, וזקן העירומים בישראל הוא כבן 80 (!). למפגשים האלה אגב, אין כניסה לילדים מתחת לגיל 18 בלי ההורים - בניגוד לאתרי עירום בחו"ל, שם תראו משפחות שלמות על ילדיהם.

במפגשם השבועי עושים הנטוריסטים בעצם הכל, רק בלי בגדים. החל ממנגל, וכלה במטקות, כדורעף, שחייה וכו'. לכל מפגש נטוריסטי מגיעים בדרך כלל בין 70-100 איש. במפגשיהם הם מספרים על אתרי עירום בעולם, אליהם שווה לנסוע, ועבורם זה כדאי: שם כאמור, החברה פתוחה יותר לעניין. בין ההמלצות: מונטליביה, צרפת, חוף סמוראי, אוסטרליה, הדוניזם 2, ג'מייקה, וקרוב אלינו ישנם חופי עירום רבים באיי יוון, מומלצים הם פרדייז וסופר פרדייז באי מיקונוס, והחוף האדום, שבכרתים. אגב, בחוף פילאקי שבחלקו הדרומי של האי, תמצאו אפילו מלון נטוריסטי מומלץ ששמו וריטומרטיס.

 

לסיום שאלה די מתבקשת: מה לעזאזל קורה אם למישהו יש זיקפה? בכל זאת אנחנו בני אדם! לנטוריסטים יש תשובה טבעית גם לכך: "זו אחת הדאגות השכיחות בקרב גברים במפגשים הראשונים שלהם עם נטוריזם. למרות זאת, ברוב המקרים זה לא קורה, אפילו לא בפעם הראשונה. זיקפה היא התנהגות נורמלית של הגוף. גם נטוריסטים יודעים זאת, ואינם מתרגשים מהעניין כל עוד זה איננו מופגן. "אם קרה מה שקרה - כסה עצמך לרגע במגבת, קפוץ למים או הסתובב ושכב על הבטן. אל תילחץ!" (מתוך כללי ההתנהגות באתר האינטרנט של הנטוריסטים)

 

מידע נוסף ופרטים על מפגשי נטוריסטים בישראל :

 www.naturism.org.il

www.naturist.co.il