לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה
 

הבלוג של יגאל לביב

עתונאי מ-1961 עד 1998 ,בעיקר ביומון "הארץ" ובשבועון "העולם-הזה". כותב טור באתר MAKO ובאתר"על צד שמאל":www.on-the-left-side.co.il הבלוג יכלול את הטורים שאני כותב וכן דעות ותגובות נוספות
כינוי: 

בן: 81

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
4/2007

גיבור על חלשים


_-

 

על האפיפיור אתה גיבור,ומה עם רוזבלט,צרציל וצמברליין?

 

נציג הותיקן בישראל הודיע כי יחרים את טקס הזיכרון לשואה בגלל שמוסד יד-ושם מציג צילום של האפיפיור פיוס ה-12 עם כיתובית שהתנהגותו לגבי השמדת היהודים שנויה במחלוקת. הביקורת על התנהגות הותיקן במלחמת העולם השניה לגבי פשעי מלחמה של הנאצים מוצדקת. היא עלתה על סדר היום בעקבות מחזהו של רלף הוכהוט ממלא-המקום בו האשים את האפיפיור פיוס ה-12 באדישות להשמדת יהודים על ידי הנאצים ובסירובו לגנות את המעשים או לקרוא לקתולים למנוע אותם.

אין ספק כי אילו היה פיוס ה-12 נוקט בקו אקטיבי וקורא לקתולים להתנגד להשמדת היהודים ובני עמים אחרים, היו עשרות  אלפי יהודים ובני עמים אחרים ניצלים. הדבר לא היה מעכב או מונע את רצח המיליונים מכיוון שלותיקן אין כל אמצעי התערבות זולת גינויים פומביים.

 

הותיקן טוען כי פיוס ה-12 נקט במהלכים חשאיים לסכל את מעשי הנאצים ונמנע מהתייצבות גלויה כדי להגן על קיומה של הכנסיה הקתולית תחת הכיבוש הנאצי. התנהגות פיוס ה-12 ,אפילו בהגדרת יד-ושם, היא לא יותר משנויה במחלוקת.

 

החלטתו של יו"ר מועצת המנהלים של יד-ושם יוסף (טומי) לפיד על הצגת דיוקן האפיפיור והכיתובית צורמת ותמוהה  בהעדר דיוקנאות של מנהיגי המערב שנמנעו כמו פיוס ה-12 לעשות להצלת היהודים והאחרים . ההבדל בינם לבינו הוא שהם יכלו להקטין את מימדי השואה בעשרות אחוזים,היינו במקום 6 מיליון יהודים שהושמדו במחנות השמדה יחד עם עוד 14 מיליון בני עמים אחרים (הרוב רוסים ,צוענים, ויתר עמי ברית המועצות), היו מושמדים כמה מיליונים פחות.

 

 ספרי ההיסטוריה של מלחמת העולם השניה מתארים כי החל מ-1942 ידעו נשיא ארה"ב פרנקלין דלאנו רוזבלט וראש ממשלת בריטניה וינסטון צרציל על מערכת  ההשמדה שהקימו הנאצים במספר מחנות השמדה בפולין,אוקראינה וגרמניה. ספרי ההיסטוריה כמו יומני שרים בממשלות שתי מדינות אלו מעידים כי לרוזבלט וצרציל הובאו מספר פעמים המלצות להפציץ את מחנות ההשמדה כדי להפסיק את הריגת היהודים והאחרים. הלחצים עליהם הוגברו ב-1943 ו-1944 כאשר הגיעו נתונים אמיתיים על מימדי ההשמדה. בשנים אלו הפציצו מדינות הברית בחופשיות את כל רחבי גרמניה, פולין ואוקראינה ויכלו בקלות בגיחות ספורות לשתק את מכונת ההשמדה ולמנוע את חידוש פעולתה.

 

אילו חוסלו מחנות הריכוז ב-1943 או 1944 היו ניצלים 2 עד 4 מיליון יהודים מבין ה-6 מיליון שהומתו.

להצעות ההפצצה התנגדו בעיקר ראשי הצבאות שראו בכך בזבוז אמצעים. רוזבלט וצרציל סירבו להורות על הפסקת מערכת ההשמדה. סירובו של רוזבלט תמוה יותר כי ליהודים היה משקל בארה"ב יותר מאשר בבריטניה והם הפעילו את עוצמתם כדי ללחוץ עליו.

 

נשיא ארה"ב וראש ממשלת בריטניה אחראים גם למעשה נוסף שמנע הצלת מאות אלפי יהודים ואחרים מהשמדה. בפרוץ מלחמת העולם השניה היה רוזבלט נשיא ארה"ב ונוויל צמברליין ראש ממשלת בריטניה. למעשה כבר שנה-שנתיים קודם ניסו מאות אלפי יהודים ונרדפים אחרים להימלט מגרמניה הנאצית. מספרם גבר כאשר גרמניה כבשה את רוב אירופה. הבעיה היתה ששום מדינה לא היתה מוכנה לקבל את הפליטים, זולת שבדיה שקלטה כמה עשרות אלפים. על רוזבלט הופעלו לחצים להתיר הגירת יהודים מאירופה. הוא סירב בנימוק כי הדבר יצריך את שינוי חוקי ההגירה. על צמברליין הופעלו לחצים להתיר הגירת יהודית לפלסתינה. הוא סירב בגלל התנגדות משרדי החוץ והמושבות שחששו לאבד את תמיכת המוסלמים במערב. אין ספק כי אילו התירו את ההגירה היו מאות אלפים ניצלים.

 

אילו היה טומי לפיד תולה ליד דיוקן האפיפיור את דיוקנאות רוזבלט , צרציל ןצמברליין עם כיתובית: סירבו להורות על הפצצת מחנות הריכוז ולהתיר הגירה לארה"ב ופלסתינה לפליטי הנאצים וגרמו בכך להשמדת 2 עד 4 מיליון יהודים, לא היתה לי כל התנגדות לתליית דיוקן פיוס ה-12. אבל טומי לפיד גיבור על חלשים. לאפיפיור כידוע אין דיוויזיות ותליית דיוקנו תגרום מכסימום לתגובת הותיקן ותזכה את יד ושם וטומי לפיד באהדה ציבורית. להתנהגות כזו קוראים צביעות ופחדנות.

נכתב על ידי , 15/4/2007 18:39  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   1 הפניות לכאן   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט27,971
הבלוג משוייך לקטגוריות: אקטואליה ופוליטיקה , 20 פלוס
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לyigal laviv אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על yigal laviv ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ