לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

משנתו של יוסף בן דוד שוורץמלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


11/2007

דיון בין יוסף בן דוד שוורץ לקומוניסט העיקבי


הקומוניסט העקבי - תהיה על המטמורפוזה הנוכחית של יוסף שוורץ

 

שועשעתי והופתעתי לראות כיצד יוסי שוורץ שינה (שוב) לחלוטין את עורו הפוליטי והרעיוני, אלא שכמו נמר שלעולם לא ישנה את חברבורותיו, שורץ לעולם לא יסכים להסביר מדוע שינה את עמדותיו הפוליטיות היסודיות, כאשר אך לפני חצי שנה החזיק בעמדות שונות בתכלית.

כדי לסבר את אוזנו הפוליטית של הקורא אגיד שבשעתו, הכרתי את שורץ לאחר שניסה להיכנס למפלגה הקומוניסטית כחבר מן המניין כשהוא חבר בקבוצה שמכנה עצמה "להגנת המארקסיזם". בדיון שהתקיים בוועד המרכזי של מק"י, לאחר דיון בסניף ירושלים אליו ביקש להתקבל שורץ, הוחלט לא לקבל את בקשתם להצטרפות שלו ושל חברו, שחר שניצר. עם זאת, חבר אחר המשיך להיות פעיל, מפאת גילו, בברית הנוער הקומוניסטי.

כאשר ביקש שורץ להצטרף למפלגה, הוא טען בפנינו כי תנועתו הבינלאומית, בה הוא ושני חבריו משמשים חברים פעילים, תומכת בפתרון של שתי מדינות במסגרת סוציאליסטית, תומכת בזכות ההגדרה העצמית לשני העמים, הישראלי והפלסטיני, תומכת בעקרונות הסוציאליזם לפי מארקס ולנין, רואה בקובה ובסין מדינות סוציאליסטיות שהתנוונו (השקפה לה אנו לא מסכימים) שיש להגן עליהן מפני חזרת הקפיטליזם אליהן ושברית המועצות והארצות הסוציאליסטיות היו מדינות פועלים שהתנוונו, השקפה איתה יכולנו לחיות.

הדבר היחיד שהטריד אותנו הוא כנותו של שורץ ביחס להשקפותיו. לפני שפנה אלינו, הוא היה חבר בתנועה בשם ברית הפועלים הסוציאליסטית, קבוצה שהיתה מסונפת להתאגדות טרוצקיסטית בינלאומית עם קשר חזק לתנועת "בני הכפר". מדובר בקבוצה שגרסה כי ישראל היא מדינת מתנחלים, שמעמד הפועלים היהודי הוא "מכור" ורק מעמד הפועלים הערבי ינהיג את המהפכה, שיש לכונן פלסטין אחת דמוקרטית בין הירדן לים וכי המפלגה הקומוניסטית הישראלית היא סטליניסטית (למרות הדו"ח המקיף שיצא בוועידות ה-21 וה-22 בכל הקשור להתנהלות המפלגה).

לא הצלחנו להבין כיצד אדם מבוגר שמתקרב לגיל 60 משנה במהירות את השקפותיו. אולם הנחנו שהוא תפס כמה דברים נכונים. כעבור כמה זמן שמענו ששורץ וחבריו נטש לחלוטין את הפעילות בחוגי חד"ש ומק"י ונרשם כחבר פעיל במפלגת העבודה, מפלגה ציונית למהדרין אותה הגדיר כ"מפלגת פועלים", במסגרת הטקטיקה של מפלגתו האנגלית להיטמע במפלגות רפורמיסטיות ומנשביקיות בחו"ל.

עתה אנו קוראים כי אותו שורץ שוב קורא להקמת פלסטין דמוקרטית וחילונית בין הירדן לים, שלב בדרך להקמת ריפובליקה סוציאליסטית פלסטינית אחת (רעיונות שאימץ עוד מ"מצפן" של מיקאדו), כי הוא טוען שמעמד הפועלים היהודי איננו מהפכני ושהמהפכה תובל על ידי זה הערבי הפלסטיני ושאין סיכוי לגייס את הפועלים היהודי למהפכה. שימו לב, עוד שינוי בעמדותיו של אדם זה (אשר זכור כמי שביקש להצטרף לחד"ש בשנות התשעים עם עמדות דומות לאלה שהציג כשהיה קשור בתנועה הבינלאומית האנגלית "להגנת המארקסיזם").

אלא שהחידוש הפעם הוא ביחס לברית המועצות: בריה"מ היתה, שימו לב, "קפיטאליזם ממלכתי" – לא מדינת פועלים – לאחר השתלטות סטאלין על המפלגה הקומוניסטית הסובייטית; מכאן שברית המועצות היתה מדינה קפיטליסטית שאין הבדל מהותי בינה לבין הפאשיזם הגרמני או הקפיטליזם האנגלי-אמריקני; ולכן במלחמת העולם השנייה, אסור היה לתמוך בבריה"מ (כפי שייעץ לעשות מורו של שורץ, ליאון טרוצקי) אלא לנקוט בגישת "זה טריפה וזה נבלה" ולתמוך "רק" בתבוסה לפאשיזם (כאילו מי שיביסו לא יהיה, חלילה, הקומוניסטים והצבא האדום אלא גדודי חברי המפלגת הפועלית הסוציאליסטית – SWP – ששימשה האופוזיציה באינטרנציונאל הטרוצקיסטי).

עמדה זו היא עמדה תיאורטית רצינית שמייצגים אותה אנשיו של יגאל גלוקשטיין המנוח, הידוע כטוני קליף, הפועלים באנגליה במסגרת קבוצה שידועה כ"אינטרנשיונל סושיאליסטס" או כ"מפלגת הפועלים הסוציאליסטית". אותה מפלגה, אגב, ידועה באופורטוניזם שלה לאחר שהקימה מפלגה סמי-אסלאמית ואנטי-מרקסיסטית, אנטי-פמיניסטית עם גוונים אנטישמיים, הומופוביים ואנטי-אינטרנציונליסטים, הידועה בכינוי RESPECT. את המפלגה הזו מוביל לאומן אנגלי אנטישמי וחסיד הפונדמנטליזם המוסלמי, שנודע כחברו הקרוב של סדאם חוסיין.

למפלגה הזו יש גם תיאורטיקן בשם אלכס קלינקויס, הידועה כרביזיוניסט מוכר של המרקסיזם ומסוגל להצדיק כל עמדה תיאורטית ופוליטית עם ציטוטים ממארקס ולנין, ובלבד שתתאים לקו של ה-SWP.

לא ברור מדוע שורץ שינה את עמדותיו בפעם האלף והוא גם לא מנמק מדוע. הייתי מציע לחברי פורום נכבד זה לשקול לבררו מה פשר השינוי התכוף והדרסטי בעמדותיו. איכשהו הבנתי שזה התחיל בסוגיית פקיסטן, אולם נדמה שבדרך זרקו אותו מכל המדרגות מתנועתו הבינלאומית, ועל כן שינה את עמדותיו והקצין עד כדי הגדרת בריה"מ כאימפריאליסטית ואי-תמיכה בה מול הנאצים (!).

לחבריו הייתי מציע לקחת איש זה בהסתייגות רבה ולנהל דיון תיאורטי עמוק ורציני עם חברי מק"י העקביים בנושא. בהזדמנות זו הינכם מוזמנים לקורס לימודי בן 3 פגישות בהשתתפות דב חינין, תמר גוז'נסקי ועופר כסיף בנושאי הסוציאליזם, שתתקיים במכללת הגדה השמאלית.

 

תשובתו של יוסף בן דוד שוורץ לקומוניסט העקבי

 

מאחר ומשהו כנראה מטריד את הכותב האלמוני המכנה עצמו "כקומוניסט עקבי", אענה לו ברצון, אך בתנאי שלאחר שאענה לו  לא יברח, אלא ישיב על השאלות שהצגתי לו.

1.    מאימתי קומוניסט "עקבי" מסתיר את זהותו, כאשר הוא תוקף  אדם אחר על דעותיו?
כך נוהג אדם שמאבד מראשית דבריו כל אימון בו ואין בדעתו לנהל דיון אלא לזקוק רפש. ורפש שנועד להסתיר את ההיסטוריה המבישה של מפלגתו. אילו היא הייתה מפלגה קומוניסטית ולא מפלגה רפורמיסטית לא היה לכם צורך להסתיר את ההיסטוריה שלכם והייתם מוציאים ספרים על ההיסטוריה שלכם. עד היום אין לכם ספר רשמי המתעד את הפוליטיקה המבישה שלכם בארץ ובעולם.
2.    מה עוד שהעקביות של ה"קומוניסט" העקבי כך עולה מדבריו היא היותו  תומך של  מפלגה סטליניסטית שבמשך עשרות בשנים  ,  תמכה בכל הפשעים ובדיכוי הדמים  של  מהפכת הנגד הסטליניסטית הן בברית המועצות והן בעולם, כולל דיכוי מהפכת גרמניה 53, הונגריה 56, צ'כיה 68,  אך תמכה בגורבשוב, ואחר בהפיכה הצבאית של ינייב שלא הייתה טובה מהפיכה צבאית של מיקי מאוז. בזו הדרך באותה תקופה של ההפיכה יצאתם להגנתה ושבוע ימים לאחר מכן כתבתם כי מי שאומר שתמכנו בה שקרן. .. מפלגה שלאחר שאדוניה בברית המועצות שינו את עורם והם מריצים כלכלת שוק, הפכה למפלגה פרו ציונית. אין שקר שלא שיקרה עבור אדוניה אז, ואין שקר שלא ישקרו עבור אדוניהם הציוני היום.
3.    "קומוניסט רציני" אינו ניזון משמועות ואינו מפיץ שמועות ושקרים. כל שלפנינו אדם, המנצל את הבמה הזאת  כדי לנסות ולפגוע בהתארגנות מהפכנית. נתחיל בשקרים הגלויים שלך
א.    אכן קבוצת "להגנת המרקסיזם" שהייתה עד לפני חצי שנה חלק מתנועה בינ"ל של "טרוצקיסטים  אורתודוכסים", ניסתה לעשות אנטריזם לתוך מק"י. אך היה זה כאשר  בנימין גונן מהנהגת מק"י הזמין אותנו להיכנס, משום חולשתה של מק"י, וקיווה  כנראה ללא הצלחה להשתמש בנו כדי לחזק את מאבקם של ג'וזנסקי וחבריה כנגד החברים הערבים בחד"ש, ולא רק הוזמנו אלא היינו מידי שבוע במשך 6 שבועות בישיבה של התא של ירושלים.  התנאי שלנו היה כי יותן לנו להביע את דעותינו באופן גלוי וחופשי. סולקנו משם לאחר שטענו כי אנו משתמשים באתר של בנק"י שבינתיים כנראה שבק חיים, כדי להעלות  בו עמדות  מרקסיסטיות מהפכניות. באותה תקופה "החבר הצעיר" עליו אתה  מדבר  כלל לא היה בקבוצתנו והוא סולק מהנוער משום שלא הסכים למשטר הדכאני שם.
ב.    הוועד המרכזי סילק אותנו בין השאר ממק"י משום שהעלנו עמדות המנוגדות למפלגה, ביניהן התנגדו לתמיכתם במפלגת האחות העיראקית שהייה שם משת"פית של הכובש האמריקאי וישבה בממשלת בובות והנהגת מק"י סירבה לגנות בגידה אופיינית זו. גם הבענו עמדות המנוגדות לשתי מדינות משום שמעולם לא החזקנו בעמדה זו, גם לא כחלק מהתנועה הבינ"ל של    
IMT   שעמדתה הייתה מדינה אחת פדרטיבית כחלק מהמדינה הסוציאליסטית הפדרטיבית  של המזרח התיכון,  שבמסגרת זרם זה עשינו אינטריזם למק"י.. אנטריזם עושים על הפרוגראמה שלנו  ולא על הפרוגראמה של המפלגה הרפורמיסטית , אליה נכנסים.
אתה פשוט משקר כאשר אתה טוען כי טענו כי אנו מחזיקים בעמדה הקונטר מהפכנית של שתי מדינות לשני עמים,  משום שזה מנוגד לשיטת העבודה של הטרוצקיזם. אנטריזם עושים כדי להביא אל  הפרוגראמה המהפכנית חברים ההולכים שמאלה במפלגה רפורמיסטית כאשר זו במשבר.
עד כאן שלושה שקרים שכל אחד מהם גדול ממשנהו.

ברית הפועלים הסוציאליסטית התפרקה לאחר שקיבלנו הסכמה לעשות אנטריזם בתוך מק"י ובסופו של דבר חלק מהחברים נסוג מהרעיון ועזבו את הקבוצה. מעולם לא עלתה השאלה של תמיכה בפרוגראמה של שתי מדינות לשני עמים. כולנו הסכמנו כי המפלגה הקומוניסטית היא מפלגה סטליניסטית לשעבר שלא התנערה משיטותיה , כאשר היא עוזבת לאחר קריסת ברית המועצות את אדוניה  הסטליניסטים ופונה לשירות של   האימפריאליזם המערבי  בלבד , ולהזכירך שתי מדינות היא העמדה של אדון בוש. בעוד שבעבר היא שירתה שני אדונים האחד במוסקבה השני במערב.
גם הניסיון לעשות אנטריזם במפלגת העבודה היה על בסיס של העמדות של תנועת הIMT, ולא על עמדות הפרוגרמאתיות של  מפלגת העבודה. כך שמראש אתה משקר או מבלבל בין תמיכה בפרוגראמה פוליטית של מפלגה רפורמיסטית לבין טקטיקה של בחירת מקום עבודה כדי להביא אנשים לעמדותיך. מבחינה זו ניתן לעשות אנטריזים במפלגות שונות ומשונות. כל מי שמכיר את הקומונה מימיה הראשונים יודע עד כמה העמדות הפוליטיות שאנו מביעים בה הן אנטי ציוניות.
עם אותן עמדות נכנסנו למק"י ועם אותן עמדות היינו  חברים באופן רשמי במפלגת העבודה, למרות שאין אפשרות בימים אלו לפעול בה משום שלא התהווה בה זרם שמאלי.
ואם לא ידוע לך ברוב ידיעתך את "המרקסיזם" הרי הטקטיקה של האינטריזם היא הטקטיקה שהאינטרנציונאל השלישי לפני שחוסל על ידי חבריך בברית המועצות, השתמש בו בימי חיי לנין וטרוצקי ועל ידי טרוצקי בשנות השלושים.
ושוב אתה לא למדת דבר  כאשר אתה טוען כי" כי אותו שורץ שוב קורא להקמת פלסטין דמוקרטית וחילונית בין הירדן לים, שלב בדרך להקמת רפובליקה סוציאליסטית פלסטינית אחת (רעיונות שאימץ עוד מ"מצפן" של מיקאדו), כי הוא טוען שמעמד הפועלים היהודי איננו מהפכני ושהמהפכה תובל על ידי זה הערבי הפלסטיני ושאין סיכוי לגייס את הפועלים היהודי למהפכה"
אין זה שלב,  אלא חלק מאותו תהליך מהפכני עצמו של מהפכה סוציאליסטית של מעמד הפועלים הערבי שיקים מדינה אחת סוציאליסטית. אינך מסוגל להבין זאת משום שאתה אוחז בדגמה הסטליניסטית-מנשביקית  של תיאורית השלבים. תיאוריה שכנגדה התנהל המאבק של לנין וטרוצקי כנגד המנשביקים ואותה אימצו הסטליניסטים. שנית אתה מסלף גם את עמדות מצפן שאימצה את העמדה של פאבלו של "המהפכה הערבית", לפיה לא מעמד הפועלים הערבי יעשה מהפכה סוציאליסטית אלא הזעיר בורגנות.
בעוד העמדה שלנו היא כי המעמד המהפכני היחיד הוא מעמד הפועלים.
כך שאם אכן אתה חבר מק"י, ולא אדם משעמיד פנים כחבר במפלגה זו,  רק הוכחת כי נותרם במהותם אותו סוג של רפורמיזם שמסלף עמדות של זרמים אחרים ללא כל בושה. .

נכון יש חידוש בעמדותיי והחידוש הוא שסוף סוף הצלחנו  להבין מתוך מאבקים פוליטיים ותיאורטיים אותם ניהלנו בתוך הIMT  שמהפכת הנגד האלימה בצורתה הטוטליטארית, אשר חיסלה את הדמוקרטיה הפרולטארית בשנות העשרים לא הייתה רק מהפכת נגד פוליטית כפי שטרוצקי חשב עד שאחד מסוכני סטלין  רצח אותו בגרזן, רצח אותו מפלגתכם הצדיקה, בין שאר פשעיה, אלא מהפכת נגד חברתית שהפכה את הבירוקראטיים  למעמד מנצל אשר תיעש את ברית המועצות תוך ניצול משווע של מעמד הפועלים. מדינה אשר הפכה להיות אימפריאליסטית ובאופן הברוטאלי ביותר כפי שהשוד של מזרח אירופה לאחר המלחמה הוכיח.
הדבר היחיד שהצלחת להוכיח כי ההיסטוריה שלי בסופו של יום היא התפתחות מהרפורמיזם  של המפלגה הקומוניסטית בה לפני שנאלצתי לעזוב את ישראל הייתי חבר במשך שנים עד שלמדתי מהי הפוליטיקה הממשית שלה, אל הצנטריזים( אלו המתנדנדים בין מהפכה לרפורמה)  כמאבק סוציאליסטי וכIMT אל המרקסיזם המהפכני בתנאים קשים ביותר להתפתחות תיאורטית. בעוד אתה אם נקבל את טענתך ברצינות כי אתה חבר מק"י, אינך אלא סטליניסט שלאחר קריסת ברית המועצות נטש  את העמדת הפנים של קשר למרקסיזם ונע אל עבר הציונות בדיוק כפי שמשה סנה ומיקוניס עשו, בשנות השישים.
זה שנותרת סטליניסט  למרות הכול ברור  גם מהעמדה שלך של העמדתה של ברית המועצות כמדינה סוציאליסטית במלחמת העולם השנייה. הצגתה של ברית המועצות כמדינה סוציאליסטית היה הנזק הגדול ביותר לתנועה הפועלים בעולם, שכן אם המשטר הטוטליטארי המזוויע של סטלין וחבריו היה סוציאליזם  מי צריך סוציאליזם.
העמדה של מהפכנים במלחמת העולם השנייה לגבי הצבא האדום, הייתה זה כמו לגבי הצבא הבריטי והיא ידועה כמדיניות הצבאית הפרולטארית, כדי להפוך מלחמה זו למלחמה של מעמד הפועלים ולא של הבורגנות האימפריאליסטית באנגליה או של הסטליניסטים בברית המועצות, על מעמד הפועלים להשליך את השליטים הנאלחים   ולהפוך את המלחמה למלחמה מהפכנית כנגד הפשיזם. אתה לעומת זאת ממשיך גם היום לתמוך בסטליניסטים שהשתמשו בחיילים של הצבא האדום כבשר תותחים באופן מזעזע.
מציע לך לקרוא בין השאר את הספר 1942 על היחס של הסטליניסטים לחיילים בצבא האדום כאל בהמות חסרות כל ערך. עד כמה מלחמה זו הייתה אימפריאליסטית ניתן גם ללמוד מהעובדה של וועידת ארבעת הגדולים של חלוקת העולם ביניהם. ניתן ללמוד זאת מתוצאות המלחמה, כאשר הסטליניסטים בכול מקום מסייעים לכוחות האנטי מהפכנים אם זה ביוון או בפלסטין. מי שיטרח ויקרא את קול העם של אותה תקופה יגלה כי העיתון מדבר על מלחמתו לשחרור לאומי של העם היהודי העולמי  -עמדה ציונית פר אקסלנס, וסיפוק הנשק לביצוע הנכבה של העם הפלסטיני. וזה אתה קורא קומוניזם עקבי ללא כל בושה?
לא הוויכוח עם הIMT  לא התחיל בסוגית פקיסטן שם הIMT תומך במפלגתה של בוטו, אלא בעזה שם ניצבנו לצד החמאס  במאבק הצבאי בעוד אתם  ולמעשה גם הם יחד עם המשרת של הציונות ושל האימפריאליזם האמריקאי אבו מאזן.
עמדות פוליטיות  ותיאורטיות מגבשים לא מספרים אלו או אחרים ולא מעמדות של מנהיגים רפורמיסטיים, אלא במאבק כנגד  רעיונות רפורמיסטיים וסמי רפורמיסטיים. המאבק שלנו בתוך "הטרוצקיזם האורתודוכסי" שהגיע לעמדה של תמיכה באבו מאזן ובוטו כפי שעמדות מזדנבות אחר הוגו צ'אבז במקום להיאבק למען מהפכה סוציאליסטית של מעמד הפועלים המודע, הוא ההסבר להתפתחותנו התיאורטית שכן  הבעיה של "הטרוצקיזם האורתודוכסי" היה כי אימץ את שגיאתו של טרוצקי ערב רציחתו, על ידי אחד מחבריכם, כי ברית המועצות נותרה מדינת פועלים מנוונת. שגיאה זו הם החלו על מדינות מזרח אירופה, כולל יוגוסלביה, סין וקובה. עבורם הלאמה של אמצעי הייצור היא מדינת פועלים. אולם מאחר ותנועות שונות הזרות למעמד הפועלים עשו זאת בהיסטוריה, הדבר פתח את השער עבורם  לחיסול המרקסיזם האוטנטי תוך הסתגלות לכוחות שונים ממעמד הפועלים.
ברור שזה לא קל להגיע מהעמדות הרפורמיסטיות של מק"י שמזמן השליכה להוכחת הרפורמיזם שלה את הצורך בדיקטטורה של מעמד הפועלים ובכך את המרקסיזם, אלא המרקסיזם האוטנטי, זה דורש מאבק פוליטי ואינטלקטואלי עצום הכולל כמובן שגיאות הכרחיות. וכמובן שינוי של עמדות , תוך העמקת הידע התיאורטי.  אולם החכם הוא ז ה הלומד משגיאותיו, בעוד שדבקות בסטליניזם המתחסל אל הציונות מוכיח  על דבקות בעמדות רפורמיסטיות אנטי מהפכניות ואנטי מרקסיסטיות.
העליתי לפניך שורה של  טענות שכל אחת מהן ניתנת להוכחות אימפריות רבות.
ועל כן אם אכן אתה מאמין כי אתה קומוניסט ולא סתם  משליך זבל דומני שעליך לענות לשאלות הבאות:
1.    מה שמך?
2.    מדוע שיקרת ביחס לשאלת האינטריזם שלנו במק"י.
3.    האם זה נכון שהמפלגה הקומוניסטית תמכה בכל הפשעים של הסטליניסטים?
4.    האם זה נכון שהמפלגה הביאה נשק לציונים כדי שיעשו בו את הנכבה?
5.    האם זה נכון שעד 1947 המפלגה הקומוניסטית התנגד לחלוקת הארץ אך קיבלה את התכתיב של סטלין.
6.    האם זה נכון שעד היום אתה רואה את ברית המועצות לשעבר כמדינה סוציאליסטית?
7.    האם זה נכון  כי המפלגה הקומוניסטית התגאתה בעד שהיא הייתה בקו בראשון של הפצת האשליה  כי הסכם אוסלו יביא "שלום"
8.    האם זה נכון כי מק"י ויתרה בפועל על הזכות של הפליטים לשוב לארצם, לאחר שעזרתם לגרש אותם?
9.    האם זה נכון שאתם עומדים יחד עם מדינת ישראל ועם האימפריאליזם כנגד החמאס?
10.    האם זה נכון כי סירבתם לבקר את המפלגה הקומוניסטית העיראקית על שהשתתפה בממשלת בובות  פרו אימפריאליסטית?
11.    האם זה נכון שהתחלתם לפתח קו הרואה את ההיסטוריה של התנועה הציונית כתנועה מתקדמת בשעתו?
12.    האם זה נכון כי הצעתם ל עזמי בשארה להתייצב למשפט צדק של המדינה הציונית "ולשלם את המחיר?
13.    האם זה נכון שאתם בתהליך חיסול אל הציונות כמנהיגיה יכם סנה, וילנסקה ומיקוניס ב1965?
14.    האם זה נכון שלא הוצאתם שוב ספר מטעם המפלגה עצמה של ההיסטוריה של הזיג זגים שלכם הפוליטיים בארץ? את כל בגידותיכם ובמיוחד של 47-8, ושל הסכם אוסלו.
15.    האם זה נכון שעד היו אסור להקים אצלכם סיעות על פי העיקרון הארגוני הסטליניסטי הידוע, ולכן סולקנו?

 

תשובתו של דארק סוציאליסט חבר החוג להגנת המרכסיזם לקומוניסט העיקבי

 

השוטים החדשים או: איך הסטליניזם "סולק" מהמפלג

אני לא יוסי שורץ ולכן אני לא יכול להסביר את ה"מטמורפוזה" בשמו (למרות שלדעתי לא אני ולא יוסי שינינו את עמדותינו הבסיסיות או את האורינטצייה שלנו אלא רק את הפירוש שאנחנו נותנים למספר שאלות מהותיות, שינוי שהוא חשוב אבל אינו מהותי). אך אני יודע את ההיסטוריה עליה מדבר החבר הסטליניסט, השרץ העקבי, ולכן אני רואה זאת מתפקידי להסביר לחברים את השקרים שלו ולהרחיב על התהליך המופלא בו מק"י "התנקתה" מהסטליניזם.

נתחיל מכך שקשה למצוא פסקה בכתב הפלסתר של הסטליניסט שאין בו טעות או שקר. הבה נתחיל:

"כדי לסבר את אוזנו הפוליטית של הקורא אגיד שבשעתו, הכרתי את שורץ לאחר שניסה להיכנס למפלגה הקומוניסטית כחבר מן המניין כשהוא חבר בקבוצה שמכנה עצמה "להגנת המארקסיזם". בדיון שהתקיים בוועד המרכזי של מק"י, לאחר דיון בסניף ירושלים אליו ביקש להתקבל שורץ, הוחלט לא לקבל את בקשתם להצטרפות שלו ושל חברו, שחר שניצר. עם זאת, חבר אחר המשיך להיות פעיל, מפאת גילו, בברית הנוער הקומוניסטי."

שקר. שורץ הסכים להצטרף למפלגה הקומוניסטית בתנאי שירשו לו לבטא את עמדותיו. הוא סולק לאחר שמק"י החליטה לא לכבד את חלקה בהסכם זה. כמו כן, בזמן שפעלתי בבנק"י עוד לא הייתי חבר בחוג להגנת המרקסיזם (להלן "החוג"), וגם אני סולקתי לאחר שדרשתי להגן על ההשקפה המרקסיסטית לגבי הסטליניזם, השאלה הלאומית, ושאלות אחרות.

כאשר ביקש שורץ להצטרף למפלגה, הוא טען בפנינו כי תנועתו הבינלאומית [...] רואה בקובה ובסין מדינות סוציאליסטיות שהתנוונו (השקפה לה אנו לא מסכימים) שיש להגן עליהן מפני חזרת הקפיטליזם אליהן ושברית המועצות והארצות הסוציאליסטיות היו מדינות פועלים שהתנוונו..."

שוב שקר. אף-אחד מאיתנו מעולם לא ראה בארצות הסטליניסטיות מדינות סוציאליסטיות שהתנוונו. בעבר ראינו בבריה"מ בלבד מדינת עובדים (ולא מדינה סוציאליסטית) שהתנוונה ובשאר המדינות הסטליניסטיות מדינות עובדים שנולדו מעוותות.

מדובר בקבוצה שגרסה כי [...] המפלגה הקומוניסטית הישראלית היא סטליניסטית (למרות הדו"ח המקיף שיצא בוועידות ה-21 וה-22 בכל הקשור להתנהלות המפלגה)."

מה הקשר בין הדו"ח לבין העובדה שמק"י היא סטליניסטית? הסטליניזם מוגדר לא כהסתרת התנהלות המפלגה מהחברים. זהו סימפטום בלבד, שנמשך עד עכשיו (ישנם הרבה עיוותים בבירוקרטיה של המפלגה. את הסניף שלי, למשל, רשמו כבעל ותק של שנה או שנתיים יותר משהיה לו, על-מנת שנוכל להצביע בבחירות לועד המרכזי של מק"י. כך כל קליקה בונה את ה"בסיס" שלה). הסטליניזם הוא זרם פוליטי ריפורמיסטי. הוא הניוון של האינטרנציונל השלישי. מק"י, כאשר הוקמה כמפ"ס, הייתה מפלגה מהפכנית. כשהיא הצטרפה לאינטרנציונל השלישי כפק"פ הוא כבר היה סטליניסטי. מנהיגי הפק"פ חוסלו בבריה"מ על-ידי הסטליניסטים ומאז המפלגה התפצלה על רקע לאומני והתאחדה שוב לפחות פעמיים, פעם ב1948 ופעם ב1967.

כעבור כמה זמן שמענו ששורץ וחבריו נטש לחלוטין את הפעילות בחוגי חד"ש ומק"י ונרשם כחבר פעיל במפלגת העבודה..."

איך לא, שקר. החוג להגנת המרקסיזם ניסה להיות פעיל במפלגת העבודה כדי לתמוך באגף הסוציאל-דימוקרטי מול הימני. כשזה התאחד עם זה, הפסקנו את הפעילות שלנו שם ועברנו לאפיקים אחרים. אגב, לא נטשנו את חד"ש-מק"י, אלא גורשנו משום שהגנו על עמדות מהפכניות מול העמדות הפרו-ציוניות ופרו-קפיטליסטיות של הנהגת המפלגה.

"עתה אנו קוראים כי אותו שורץ שוב קורא להקמת פלסטין דמוקרטית וחילונית בין הירדן לים, שלב בדרך להקמת ריפובליקה סוציאליסטית פלסטינית אחת (רעיונות שאימץ עוד מ"מצפן" של מיקאדו), כי הוא טוען שמעמד הפועלים היהודי איננו מהפכני ושהמהפכה תובל על ידי זה הערבי הפלסטיני ושאין סיכוי לגייס את הפועלים היהודי למהפכה..."

שקר (כבר לא מפתיע, אני מתאר לעצמי). אין אנו קוראים להקמת פלסטין דימוקרטית בדרך להקמת ריפובליקה סוציאליסטית פלסטינית. אנו קוראים למדינה פלסטינית שתוכנה יהיה סוציאליסטי, כחלק מפדרציה של המזרח-התיכון. אנו מגלים כאן שוב את צרות העין הלאומנית של הריפורמיזם, כאילו שאלת ישראל-פלסטין מנותקת מהשאלה של המזרח-התיכון כולו. כמו כן, למרות שרוב רובו של מעמד הפועלים היהודי מתקשה מאוד להגיע לעמדות מהפכניות משום רמת החיים הגבוהה שלו, אנו שוב ושוב טוענים כי לאחר מפלות צבאיות של ישראל, יהיה ניתן לגייס שכבות של המעמד, למרות שכמובן לא את כולו משום אין אנו נמצאים במצב אנלוגי לגרמניה או מצרים אלא במצב אנלוגי לדרום-אפריקה.

"אלא שהחידוש הפעם הוא ביחס לברית המועצות [...] ברית המועצות היתה מדינה קפיטליסטית שאין הבדל מהותי בינה לבין הפאשיזם הגרמני או הקפיטליזם האנגלי-אמריקני; ולכן במלחמת העולם השנייה, אסור היה לתמוך בבריה"מ (כפי שייעץ לעשות מורו של שורץ, ליאון טרוצקי) אלא לנקוט בגישת "זה טריפה וזה נבלה" ולתמוך "רק" בתבוסה לפאשיזם (כאילו מי שיביסו לא יהיה, חלילה, הקומוניסטים והצבא האדום אלא גדודי חברי המפלגת הפועלית הסוציאליסטית – SWP – ששימשה האופוזיציה באינטרנציונאל הטרוצקיסטי)."

איזו שטות. לפחות החצי הראשון נכון במידת מה. האמת היא שהעמדה שלנו לגבי מלחה"ע ה2 היא המדיניות הצבאית הפרוליטרית אותה הסברנו פעמים רבות. הSWP, דרך אגב, לא הייתה מפלגה אופוזיציונית אלא מפלגת הדגל של הרביעי. הכתב שלנו הוא לא רק שקרן וטיפש אלא גם בור.

"עמדה זו היא עמדה תיאורטית רצינית שמייצגים אותה אנשיו של יגאל גלוקשטיין המנוח, הידוע כטוני קליף, הפועלים באנגליה במסגרת קבוצה שידועה כ"אינטרנשיונל סושיאליסטס" או כ"מפלגת הפועלים הסוציאליסטית". אותה מפלגה, אגב, ידועה באופורטוניזם שלה לאחר שהקימה מפלגה סמי-אסלאמית ואנטי-מרקסיסטית, אנטי-פמיניסטית עם גוונים אנטישמיים, הומופוביים ואנטי-אינטרנציונליסטים, הידועה בכינוי RESPECT. את המפלגה הזו מוביל לאומן אנגלי אנטישמי וחסיד הפונדמנטליזם המוסלמי, שנודע כחברו הקרוב של סדאם חוסיין.
למפלגה הזו יש גם תיאורטיקן בשם אלכס קלינקויס, הידועה כרביזיוניסט מוכר של המרקסיזם ומסוגל להצדיק כל עמדה תיאורטית ופוליטית עם ציטוטים ממארקס ולנין, ובלבד שתתאים לקו של ה-SWP."

אני לא אתייחס לרוב השטויות שנכתבו כאן. הקוראים מכירים אותן כבר מטוקבקיסטים בוואלה. הפסקה משרתת, מצד שני, תזכורת נאה לזה שבאופן מהותי ההבדל בין מק"י לישראל ביתנו הוא ברטוריקה בלבד. מוזר אגב שזרם שייסד יהודי פלסטיני פתאום תומך בעמדות אנטישמיות. ובקרב מי, דרך אגב, ידוע החבר קליניקוס (לא קלינקויס) כ"רוויזיוניסט"? בקרב אותם שרצים סטליניסטים שרואים בטרוצקי סוכן של הפשיזם.

אני ממליץ לחברי הפורום לא ללמוד מחבורה של שקרנים שלא מסוגלת להבין את ההיסטוריה אפילו ברמה אלמנטרית של העובדות (ראו ההערה לגבי הSWP). עדיף להתעלם מיצורים כאלה ולהמשיך בחיינו.

ההערות שלי לגבי ההיסטוריה שלנו צריכות להספיק כדי שהחברים יבינו את מלוא המובן של 'סילוק ' הסטליניזם ממק"י. כל מי שיבדוק את ההיסטוריה של הסטליניזם ימצא אינספור דוגמאות: תמיכה בנכבה, בדיכוי העובדים שהתקוממו נגד הסטליניזם, התנגדות להפגנות בעלות אופי לאומי פלסטיני, התנגדות לכל גילוי של לאומיות ערבית, הגדרתה של המפלגה את עצמה עד היום כ"מפלגה פטריוטית," וכו'. לצערך, שרץ, אף-אחד כאן לא יגיע לדיון שלך על הסוציאליזם עם תמר "יש פה יותר מדי ערבים" גוז'נסקי, עד כמה שאולי הוא יעלה גיחוכים אצלנו.

 

נכתב על ידי , 11/11/2007 19:31  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

כינוי: 
הבלוג משוייך לקטגוריות: משוגעים , מדע בדיוני ופנטזיה , פילוסופיית חיים
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות ליבד"ש אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על יבד"ש ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ