לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
 


Avatarכינוי: 

בן: 44

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    אוקטובר 2009    >>
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

10/2009

איך הקמתי ועדת חקירה אובייקטיבית


אחת הטענות המרכזיות שעלו בישראל נגד דו"ח גולדסטון, הקובע כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, היא כי הדו"ח מוטה באופן בוטה נגד ישראל, מאחר שמסקנותיו גובשו מראש בהתאם לנטיות לבם האנטי-ישראליות, ואולי אף האנטישמיות, של מחבריו. כך לדוגמה, הסביר לפני כשבועיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "דו"ח גולדסטון הוא בית דין שדה, שתוצאותיו נכתבו מראש. זהו פרס לטרור". באופן דומה, הכריז שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי "ועדת גולדסטון היא ועדה שהוקמה במטרה למצוא את ישראל אשמה בפשעים שנקבעו מראש, וחברי הוועדה לא נתנו לעובדות לבלבל אותם".

 

 

דו"ח גולדסטון (אילוסטרציה)

 

אין לי עניין או יכולת להתייחס למידת נכונותן של ההאשמות האלה. אינני מכיר את חברי ועדת גולדסטון, ואין באפשרותי לשפוט אם הם אכן קבעו את מסקנותיהם מראש, גם אם יש לי נטיית לב מסוימת בנוגע להאשמות אלה. מה שמעניין אותי הוא הניסיון להבין לעומק מהן הציפיות של מנהיגינו מדו"ח בדיקה שכזה, ומה מהווה בעיניהם דו"ח אובייקטיבי ובלתי מוטה שאינו קובע את מסקנותיו מראש. ראיה מעניינת לכך ניתן למצוא בפגישה שנערכה לאחרונה בין שר הביטחון, אהוד ברק, לבין נשיא בית המשפט העליון לשעבר, פרופ' אהרן ברק. על פי כתבתם של שמעון שיפר, טובה צימוקי ואיתמר אייכנר ב"ידיעות אחרונות" של אתמול (30.9) פרסום שהוכחש מאוחר יותר על ידי לשכת שר הביטחון, ועוד על כך בהמשך הציע אהוד ברק לאהרן ברק "לעמוד בראש ועדת בדיקה לטענות לפגיעה של צה"ל באזרחים פלסטינים במהלך מבצע 'עופרת יצוקה'". עוד מוסיפים שיפר, צימוקי ואייכנר כי "לדברי גורמים בלשכת שר הביטחון, ועדה בראשותו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס הזוכה להערכה גורפת בעולם תסייע לישראל הן בחזית המשפטית והן בחזית ההסברתית".

 

 

ברק פוגש את ברק (אילוסטרציה)

 

המשפט המעניין באמת בכתבה מופיע קצת לאחר מכן: "על פי מקורות מדיניים רמי דרג", כותבים העיתונאים, "נוטה אהרן ברק להשיב בחיוב לפנייה של הממשלה אליו, משום שהוא רואה בהפרכת הטענות נגד ישראל ובשיקום המעוּות משימה לאומית והשניים קבעו להיפגש בשבוע הבא".

 

 

משימה לאומית (אילוסטרציה)

 

זוהי, אפוא, ועדת בדיקה אובייקטיבית, נטולת פניות, רצינית, יסודית ושאינה קובעת את מסקנותיה מראש על פי חברי ממשלתנו בניגוד לוועדה של האנטישמי גולדסטון. ועדה אובייקטיבית, שתדע לרדת לעומק האמת, שתדע להפוך כל אבן במטרה לחשוף מה באמת קרה במבצע "עופרת יצוקה", היא ועדה שהעומד בראשה "רואה בהפרכת הטענות נגד ישראל ובשיקום המעוּות משימה לאומית". כי רק ועדה שהעומד בראשה יודע מראש כי הטענות נגד ישראל מופרכות ומעוותות תוכל לנהל חקירה אמיצה ואובייקטיבית בניגוד לוועדה המוטה והאנטי-ישראלית של גולדסטון, שהעומד בראשה ידע מראש כי הטענות נגד ישראל מוצדקות ונכונות. אימרו אפוא מעתה:

ועדה מוטה: ועדה הקובעת מראש כי ישראל אשמה.

ועדה אובייקטיבית: ועדה הקובעת מראש כי ישראל נקייה מאשמה.

 

 

ועדת חקירה אובייקטיבית (אילוסטרציה)

 

ומה באשר לוועדה שפשוט לא קובעת כלום מראש, אלא מנסה באמת לברר מה קרה?

 

סליחה, זו הייתה האתנחתא הקומית.

 

שר הביטחון, אגב, הכחיש את הפרסום ב"ידיעות אחרונות" על כוונתו למנות ועדת בדיקה. מלשכתו נמסר כי "השר ברק מתנגד לכל בדיקה כזאת... השר סומך על בדיקות צה"ל ומתנגד באופן עקבי, גם בפרשות קודמות, לכל חקירה חיצונית במקום חקירת צה"ל". אהוד ברק אינו מכחיש שנפגש עם אהרן ברק, אבל לדבריו מטרתה של פגישה זו הייתה רק לגייס את נשיא בית המשפט העליון לשעבר למלחמה בדו"ח. לדבריו, במהלך הפגישה הציע אהרן ברק כי אם יתבקש לעשות זאת על ידי הגורמים הנוגעים לדבר, יהיה מוכן לבדוק את חקירות צה"ל בנושא, ובכך אולי יסייע למאבק בדו"ח.

 

 

במהלך הפגישה הציע אהרן (אילוסטרציה)

 

אפשר בהחלט להניח כי מקור הבלבול בין הגירסאות השונות מצוי באינטרסים השונים של הצדדים שהדליפו את דבר הפגישה בין ברק לברק ואת מטרותיה, כמו גם בעמימות המובנית של השמות השונים הניתנים לוועדות בדיקה מסוגים שונים. אבל לאור האופן שבו התגלגלו הדברים עד כה, דומה שיהיה סביר מאוד להניח כבר עתה שוועדת בדיקה מסוג מסוים ובשלב זה עדיין מוקדם להעריך מאיזה סוג בדיוק תוקם בתקופה הקרובה, ולו כדי לחסוך למדינאים ולאנשי הצבא שלנו את הצורך לחשוש ממעצר בעת נסיעתם לחופשות בחו"ל.

לא קשה גם להעריך כיצד תיראה ועדה כזאת: היא תורכב משופט, מאיש צבא, מאיש אקדמיה ומאיש ציבור נוחים לממשל, תזמן לעדות שורה ארוכה של מפקדים בכירים בצבא, חיילים פשוטים, ואזרחים ישראלים שנפגעו מרקטות חמאס, ובסופו של דבר תגיע למסקנה כי למרות מספר מצומצם של אירועים חריגים נקודתיים, שנבעו מתנאי השטח הקשים ומהתנהגות לא הולמת של חיילים בודדים, לא נמצאה כל עדות לפשעי מלחמה או להתנהלות לא נאותה באופן כללי, ברמת הצבא. למותר לציין כי הוועדה לא תחקור ולו פלסטיני אחד (בכל זאת, הם בעוצר). הוועדה תדחה מכל וכל את ההאשמות בפשעי מלחמה ותקבע כי לא הייתה שום כוונה מצד ישראל לפגוע באזרחים לא חמושים, וכי כל פגיעה כזאת אם הייתה נעשתה בטעות ובתום לב, והצבא אף הביע את צערו על כל פגיעה כזאת. הוועדה תקבע כי עקרון המידתיות נשמר, וכי ישראל נקטה בפעולות לחימה רק לאחר שכשלו כל הניסיונות להביא להפסקת ירי חמאס באמצעים המקובלים. במסקנותיה תקבע הוועדה גם כי יש להקים ועדה נוספת, בהשתתפות איש צבא, איש ציבור ופילוסוף ששם משפחתו מתחיל ב-K שתפקידה יהיה להציע דרכים חדשות להתמודד עם הקשיים האתיים והמוסריים שמעוררת לחימה בשטח בנוי ומאוכלס באזרחים. לסיום, הוועדה תציע את הקמתה של ועדה נוספת, בהשתתפות איש צבא, איש ציבור, איש אקדמיה ואיש משועמם, שתפקידה יהיה לוודא את יישומן של המלצותיה. (ועדה זו תוקם באיחור של שנתיים, ושנה לאחר מכן תפרסם דו"ח הנוזף ברשויות על כך שלא יישמו את המלצות הוועדה הראשונית.)

 

 

פילוסוף ששם משפחתו מתחיל ב-K (אילוסטרציה)

 

מאחר שהתנהלות זו צפויה כל כך, ובהתחשב במצב הכלכלי הקשה ובקיצוצים הגדולים גם כך הנדרשים בתקציב, אני מתנדב לשירות האומה ומוכן לקצר הליכים ולחסוך בעלויות, והכל למען המדינה. במקום לבזבז זמן, כסף ואנרגיות מחשבתיות על פעולות שתוצאותיהן ידועות מראש, אני מציע בזאת את שירותיי כוועדת-בדיקה-אינסטנט-להכשרת-כל-עוולה. אין שום צורך בצעדים ביורוקרטיים מייגעים, ארוכים ויקרים: אתמול, בהפסקה שעשיתי בין פרק חדש של "האוס" לפרק חדש של "פיפ שואו", הקמתי בחדר השירותים ועדת חקירה עצמאית, אובייקטיבית ונטולת פניות שחבריה הם איש ציבור (אני), איש אקדמיה (אני), איש צבא בדימוס (אני) וחתולה רעבה (טושטוש). ארבעתנו חקרנו לעומק את מכלול הראיות ממבצע "עופרת יצוקה"  - את עדויותיהם של אנשי ההנהגה המדינית ושל ראשי הצבא, את רשמיהם של ילדים נפגעי חרדה באשקלון ושל פליטים אכולי דאגה בתל אביב, את דו"חות משרד החוץ ואת הראיונות עם הפרקליט הצבאי הראשי והגענו למסקנה החד-משמעית והאובייקטיבית כי ישראל נקייה לחלוטין מאשמה, כי צה"ל לא רק שלא הרג אף פלסטיני בלתי חמוש וחף מפשע, אלא שלמעשה הוא רק סייע לפלסטינים להתנער משלטון חמאס הרצחני וגם הביא להם אוכל, וכי איסמעיל הנייה הוא שרצח במו ידיו המגואלות בדם, המכוערות, והמסריחות מבית השחי את כל אלפי הקורבנות של המלחמה הזאת, שכולם גם היו מחבלים בעבר, בהווה ובעתיד. עוד קבענו כי כל מסקנה אחרת תהווה מתן פרס לטרור וחוסר הבחנה משווע בין התוקפן לבין הקורבן, וכי כל מי שחושב אחרת הוא אנטישמי מתרפס ומשת"פ שדינו מוות.

 

 

ישיבת הפתיחה של ועדת תום (אילוסטרציה)

 

את מסקנות ועדת תום אני מוכן למכור לממשלה במחיר שווה לכל נפש, כשאני מבטיח שלא יהיה כל הבדל מהותי בינן לבין המסקנות שתפרסם כל ועדת בדיקה אובייקטיבית אחרת שתמונה על ידיה, אם וכאשר יקרה הדבר. ברמה העקרונית, הייתי מוכן למסור את המסקנות גם בחינם, אבל בכל זאת, גם לאובייקטיביות צריך להיות מחיר, אפילו אם בימים אלה הוא אינו גבוה במיוחד.

נכתב על ידי , 1/10/2009 13:46   בקטגוריות אקטואליה, צבא וחברה, סיפורים אישיים, טושטוש  
81 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של יוסף לוין ב-24/9/2010 16:27363,836

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לתום אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על תום ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ