לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

zoolish


Democracy includes, among other things, the freedom to be FOOLISH

כינוי: 

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


5/2008

זה לא המאבק שלי


 

גם היום קיבלתי מייל "דחוף" מיושב ראש ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטה בה אני מלמד. וגם היום, שלחתי הודעה זו, כמו רבות שקדמו לה, למנוחת עולמים באזור הפרטים שנמחקו. הייתי מאחל לה שיהיה זכרה ברוך, אבל אני מכיר את עצמי מספיק טוב בשביל לדעת שפשוט לא יהיה לה זכר.

 

העיצומים אותם מארגנים ארגוני הסגל הזוטר מכוונים כנגד תנאי העסקה איומים ומשפילים. אבל, אני מוכרח להודות שבשבילי לעיצומים האלו אין שום משמעות.

 

ארגון הסגל הזוטר אינו מייצג אותי. כלומר, הוא מייצג אותי רשמית, אך למעשיו אין שום תועלת עבורי. זה נכון שהמשכורת שלי נמוכה, וזה גם נכון שעד לשנה הנוכחית לא קיבלתי הפרשה לפנסה. אבל, לדרישות הארגון אין משמעות ארוכת טווח עבורי, שכן מתווה התעסוקה העולה מהם אינו כזה שאני מעוניין לעבוד על-פיו.

 

מאבק ארגון הסגל הזוטר שואף להכשיר מעמד "אקדמי" חדש – סגל ביניים. למעשה, מעמד זה קיים מזה שנים, תחת הכותרת "מורים מן החוץ", או "עמיתי הוראה". מדובר באנשי סגל, רובם הגדול בעלי תאר שלישי, שמהות משרתם שונה עד מאד מזו של הסגל הבכיר, ואף מזו של הסגל הזוטר המסורתי.

 

עמיתי ההוראה מועסקים למטרה אחת בלבד – הוראה. בעשור שחלף כמעט שהוכפל מספר הסטודנטים באוניברסיטאות המחקר, אולם סגלן דווקא הצטמצם. כמעט במחצית. אז אחרי שהגדילו את מספר הסטודנטים בכיתה למספרים מגוחכים (באוניברסיטה שלי כבר נתקלתי ב"סמינריונים" המונים 40 סטודנטים. זה מספר אבסורד, המרוקן מכל תוכן את משמעות ה"סמינריון") נשארה רק אופציה אחת – מורים מן החוץ. סגל שאין עיסוקו מחקר, כדמות עיסוקו של הסגל הקבוע במוסדות אלה, אלא שכל תכליתו הוראה. ואם יורשה לי, לעיתים קרובות הוראה סוג ב'.

המצב הזה אינו לטובת איש. הוא אינו לטובת הסטודנטים, ולבטח אין הוא לטובת חוקרים צעירים השואפים להתקדם במערכת.

 

אתמול ישבתי עם זוגתי, ובמקרה שלפנו יחדיו תלושי משכורת מן התיק. אשתי משתכרת פי (תופים...) 7 ממני. נשמע המון, אבל זה בעיקר משום שמשכורתי הסמסטר באוניברסיטה הינה 2,400 שקלים. בלבד. כן, אני יודע שיש רבים שיגידו שאני "עובד" רק 4 שעות בשבוע, ולכן ממילא משתכר הרבה יותר ממה שמגיע לי. אלא, שהוראה, למרות שאני מתפרנס ממנה, אינה עבודתי. אם לא אעמוד במכסות המחקר המצופות ממועמדים המבקשים להיקלט באוניברסיטאות המחקר אמצא עצמי מחוסר עבודה בעוד שנים בודדות. אם לא אשלח את עצמי למשרת פוסט דוקטורט בארה"ב, אמצא עצמי מחוסר עבודה. למעשה, הדבר הנורא ביותר שאני יכול לעשות עבור עתידי הוא להשקיע יותר בהוראה, שכן מתווה זה יוביל אותי כמעט בוודאות אל מחוץ למערכת האקדמית.

 

עכשיו, נניח וארגוני הסגל הזוטר יקבלו את כל דרישותיהם ועוד עם ריבית. אז מה? אז אשתכר 50% יותר? כלומר, במקום 2,400 שקלים עבור הוראה של 4 שעות סמסטריאליות ארוויח 3,600 שקלים? ואם אלמד פי שניים או שלוש (כפי שאני עושה בדרך כלל, אבל הסמסטר משום מה זה לא הסתדר), אז מה? אז אוכל לסגור את החודש למשך כמה שנים, אבל מהר מאד אמצא את עצמי מחוץ למערכת הזו שכן אין הוראה אקדמית איכותית ללא עשייה מחקרית. מה גם, שעם כל הכבוד (ומבלי לפגוע חלילה במי שבחר מרצונו החופשי במקצוע ההוראה) – אינני מעוניין להיות מורה. לא במשרה מלאה. וגם אין לי את היכולת לכך.

 

הגורם העיקרי שעלי להיאבק עליו הוא משרת מחקר. אבל, בשל הרכבם של ארגוני הסגל הזוטרים, המייצגים סטודנטים לתאר ראשון המועסקים על-פי שעה, סטודנטים לתאר שני המועסקים כמתרגלים ועוזרי מחקר, ודוקטורנטים המועסקים גם הם בתרגול ומחקר – אין הם מייצגים את האינטרסים הבוערים שלי.

בעוד חודשים מספר אני עוזב את הארץ בשביל להשלים פוסט דוקטורט. גלות שכזאת. אני עושה את זה בשביל שיהיה לי איזה שהו סיכוי לחזור לכאן. ואני מאד רוצה לחזור. אבל, על-פי מה שאני רואה כעת, אני לא בטוח שיהיה לי בשביל מה לחזור.

 

די מתסכל.

נכתב על ידי , 11/5/2008 23:02  
35 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט15,801
הבלוג משוייך לקטגוריות: החיים כמשל
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לzoolish אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על zoolish ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ