לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


3/2017

תהלים כב: אֵלִי אֵלִי לָמָה עֲזַבְתָּנִי


מזמור כב מחולק לשני חלקים. חלקו השני והקצר, הוא דברי תודה של המשורר לאלוהים, שהושיע אותו. רובו הגדול של המזמור, הוא זעקת הנרדף, שחש שאלוהים נטש אותו.

 

סערת הנפש של המשורר באה לידי ביטוי בתיאורים כשל חיה פצועה, נרדפת, שחיות מסוכנות סובבות אותה ומאיימות על חייה. "סְבָבוּנִי פָּרִים רַבִּים, אַבִּירֵי בָשָׁן כִּתְּרוּנִי. פָּצוּ עָלַי פִּיהֶם, אַרְיֵה טֹרֵף וְשֹׁאֵג... כִּי סְבָבוּנִי כְּלָבִים, עֲדַת מְרֵעִים הִקִּיפוּנִי, כָּאֲרִי יָדַי וְרַגְלָי".

 

המשורר מתאר את האימה שבה הוא מצוי, בתיאורים קשים, המתארים את התגובה הפיזית לפחד: "כַּמַּיִם נִשְׁפַּכְתִּי, וְהִתְפָּרְדוּ כָּל עַצְמוֹתָי. הָיָה לִבִּי כַּדּוֹנָג, נָמֵס בְּתוֹךְ מֵעָי. יָבֵשׁ כַּחֶרֶשׂ כֹּחִי, וּלְשׁוֹנִי מֻדְבָּק מַלְקוֹחָי, וְלַעֲפַר מָוֶת תִּשְׁפְּתֵנִי". ניכרים דברי אמת.

 

המזמור נפתח בזעקה מרה, זעקה המהדהדת אלפי שנים בפי אנשים במצוקה: "אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי?"

 

****

 

לפני שנים אחדות, בהיותי מנהל מתנ"ס הגולן, הקדשנו את טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה, לזעקת היהודים בשואה, לזעקתם לשמים הריקים. קראנו טקסטים של היהודים שמן המיצר קראו יה.

 

הכותרת שנתנו לטקס הייתה: "אֵלִי אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי?"

 

****

 

"אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי? רָחוֹק מִישׁוּעָתִי דִּבְרֵי שַׁאֲגָתִי. אֱלֹהַי אֶקְרָא יוֹמָם וְלֹא תַעֲנֶה, וְלַיְלָה – וְלֹא דֻמִיָּה לִי. וְאַתָּה קָדוֹשׁ יוֹשֵׁב תְּהִלּוֹת יִשְׂרָאֵל. בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ, בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ. אֵלֶיךָ זָעֲקוּ וְנִמְלָטוּ, בְּךָ בָטְחוּ וְלֹא בוֹשׁוּ".

 

הזעקה המרה הזאת היא זעקתם של יהודים נרדפים לכל אורך ההיסטוריה.

 

את הפואמה שלו, "מסדה", הקדיש יצחק למדן לזכר אחיו שנרצח בפוגרום: "נר זיכרון לנשמת אחי בר הלבב ויקר הנפש, אשר נפל על אדמת אוקראינה בימות הטבח בישראל, וציון על קברו, אשר לא אדע את מקומו".

 

מתוך השיר "שכול", בפואמה "מסדה":

 

אֵלִי, אֵלִי, אֱלֹהֵי מַסָּדָה, אֱלֹהֵי מְתֵי מִסְפָּר מַעְפִּילִים

הַנּוֹשְׂאִים טֶרֶף אַחֲרוֹן לִרְעַב דּוֹרוֹת גָּדוֹל,

הַלְמַעֲנָם נִלָחֵם?

הַלָהֵם הָבִיא נַחְפּוֹץ בְּשׂוֹרַת הַנִּצָחוֹן?

 

למדן, בפואמה שלו, מציב לעם היהודי חלופה לזעקות לאלוהים – מעשה אקטיבי של נטילת אחריות על עיצוב ההיסטוריה. בשורות הקשות הללו, הוא אפילו מטיל ספק בערבות ההדדית של החלוצים האקטיביסטים עם אחיהם המסרבים להבין את גודל השעה ולהירתם למאמץ המשותף.

 

אולם הוא מביא לשואלים את אבטליון הזקן, הוא בן דמותו של אהרון דוד גורדון, שמבהיר להם שהאומה כולה כמוה כגוף חי, והערבות ההדדית אינה מותנית; היא מוחלטת.

 

****

 

השואה הציבה דילמה קשה ואיומה בפני היהודי המאמין. זעקתו "אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי?" לא נענתה והיא ממשיכה להדהד מקצה העולם ועד קצהו. היא מהדהדת כזעקת התרסה כלפי האלוהים המסתיר פניו מבניו. היא מהדהדת כביטוי של כפירה בעצם קיומו של האלוהים. 

 

הרב יהודה עמיטל שרד את השואה, עלה לארץ ישראל, התגייס לצה"ל ולחם במלחמת השחרור.

 

הוא הציב את הדילמה האמונית ללא כחל וסרק: "באמירת קדיש על ידי ציבור מביעה כנסת ישראל את מה שבלבה כלפי הקדוש ברוך הוא על רקע השואה. התייחסותנו האמונית כלפי השואה נעה סביב שני צירים, אשר לשניהם ביטויים בכתבי הקודש. הציר האחד הינו זעקת השאלה התהומית עם זעקת התביעה כלפי מעלה, 'אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי?' ... מצד אחד – השאלה הגדולה: למה פניך תסתיר ממנו, למה שכחתני, למה עזבתני? נכון – נסתרים דרכי השם, אבל אתה חונן לאדם דעת, חוננת בנו שכל, תבונה אנושית, ולפי התבונה האנושית אין כל הצדקה לשרפת עשרות אלפי תינוקות מבין רבן שלא טעמו טעם חטא מעולם. אין חטא – כבד ככל שיהיה – שיכול להצדיק בעיני בשר ודם את שריפתן של עשרות אלפי אימהות כאשר בזרועותיהן יונקי שדיים.

 

אין בעולם הישג ואין בעולם ברכה, שיכולים לשמש פיצוי על שרפת אותם הרבבות שלא טעמו טעם חטא. כל הדברים בהקשר זה על תקומת המדינה בעקבות השואה – הם דברים נבובים. לא מדינת ישראל שבמציאות, זו שמדי פעם מקיזה את דמה על קיומה, אף לא מדינת ישראל האידיאלית שבחזון 'איש תחת גפנו ותחת תאנתו', יכולה להצדיק במשהו את מה שעבר על עם ישראל בשנות השואה. אין התייחסות דתית אמונית כנה, ללא זעקת התביעה הזאת: 'צדיק אתה ה'... אך משפטים אדבר אותך'!"

 

מצד שני, מציג הרב עמיטל את הרכנת הראש כלפי שמיא וקבלת האמונה שהצור תמים פעלו, כי כל דרכיו משפט, כאמת מוחלטת. והוא מוסיף: "יש סתירה שלא ניתנת ליישוב בין שתי הגישות הללו. אך זה כוחה של כנסת ישראל, שעל אף התמיהות שאין להן כל יישוב, היא מצדיקה על עצמה את הדין".

 

****

 

"אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי?"

 

גם במזמור תהלים של חנה סנש "הליכה לקיסריה", מהדהדת הקריאה. זהו מזמור שונה לגמרי. לא מזמור של מצוקה וקריאה נואשת לעזרה, אלא מזמור של תהילה על יפי הבריאה והטבע. אך הפתיחה, "אֵלִי, אֵלִי", אינה מקרית.

 

אֵלִי, אֵלִי

שֶׁלֹּא יִגָּמֵר לְעוֹלָם

הַחוֹל וְהַיָּם,

רִשְׁרוּשׁ שֶׁל הַמַּיִם,

בְּרַק הַשָּׁמַיִם,

תְּפִלַּת הָאָדָם.

 

חנה סנש נולדה בבודפשט, הונגריה, בשנת 1921. בגיל 18 עלתה לבדה לארץ, למדה חקלאות בנהלל, והייתה בין מייסדי קיבוץ שדות ים, על חוף קיסריה. היא התבלטה מאוד כמנהיגה ונשאה בתפקידים מרכזיים בקיבוצה. שמה יצא אל מחוץ לקיבוץ, והיא היתה מוכרת כמנהיגה צעירה ברחבי התנועה. בהגיע הידיעות על אודות השואה, היא חשה שתפקידה לחזור להונגריה ולסייע ליהודים שם. היא הצטרפה לקבוצת הצנחנים, והתאמנה למשימת הצניחה, שמטרתה לארגן את היהודים בבודפשט ולהעלותם ארצה. היא צנחה בין הפרטיזנים היוגוסלביים בקרואטיה וחצתה את הגבול להונגריה, שממשלתה שיתפה פעולה עם גרמניה הנאצית. היא נתפסה, כשעל גבה משדר, והועמדה למשפט בעוון בגידה וריגול. היא עברה עינויים קשים בכלא, אך לא נשברה. בין השאר, אמה הוכנסה לתאה בכלא, ונאמר לה שאם לא תדבר, אמה תוצא להורג. גם אז שמרה על שתיקתה. כשחששה שלא תעמוד בעינויים, ניסתה להתאבד, אך שוביה הצילו את חייה, ולאחר מכן המשיכו בעינויים.

 

במשפטה כפרה חנה סנש באשמת הריגול ואמרה שמטרתה היתה להציל יהודים. היא נשאה נאום פוליטי בו השמיעה דברי קטגוריה קשים על השלטון ההונגרי המשתף פעולה עם הנאצים. היא נדונה למוות והוצאה להורג בידי כיתת יורים בשנת  1944, והיא בת 23.

 

אחד משיריה האחרונים, אותו כתבה בקרואטיה, סמוך לחציית הגבול, הוא "אשרי הגפרור". מן השיר הזה ניתן ללמוד, שספק אם חנה סנש האמינה בסיכויי הצלחתה של השליחות, אך היא האמינה במשמעות הדוגמה האישית שלה להצתת לבבות, וביכולתה לחנך ולחולל שינוי בעצם המעשה ובקרבן שהיא הקריבה.

 

אַשְׁרֵי הַגַּפְרוּר שֶׁנִּשְׂרַף וְהִצִּית לֶהָבוֹת,

אַשְׁרֵי הַלֶּהָבָה שֶׁבָּעֲרָה בְּסִתְרֵי לְבָבוֹת.

אַשְׁרֵי הַלְבָבוֹת שֶׁיָדְעוּ לַחְדֹל בְּכָבוֹד...

אַשְׁרֵי הַגַּפְרוּר שֶׁנִּשְׂרַף וְהִצִּית לֶהָבוֹת.

 

שירה המפורסם ביותר של חנה סנש הוא "הליכה לקיסריה" המוכר יותר על פי מילותיו הראשונות – "אלי אלי". ספק אם יש עוד שיר המזוהה עם השואה יותר מהשיר הזה. אין כמעט טקס יום השואה שהשיר אינו חלק ממנו. אולם השיר הוא ממש לא שיר על השואה. אין בתוכְנו דבר וחצי דבר הקושר אותו עם השואה. את מפגש "כל נדרינו" שאני מוביל  כעשור וחצי באורטל בליל יום הכיפורים, אנו מסיימים תמיד בשירת "הליכה לקיסריה" בהתרוממות רוח גדולה. מילותיו מתאימות בהחלט לרוח הערב, לתפילת האדם.

 

מה, מלבד העובדה שכתבה אותו חנה סנש, הופך את "הליכה לקיסריה" להמנון המזוהה כל כך עם השואה, עם יום השואה, עם טקסי הזיכרון? ניתן היה להבין מעמד כזה ל"אשרי הגפרור", למשל, שנכתב בהקשר זה. את "הליכה לקיסריה" כתבה משוררת צעירה, חלוצה צעירה בקיבוץ צעיר, ההולכת לאורך חופה של קיסריה, מתענגת על החול והים, על הרשרוש של המים ועל ברק השמים, ומתפללת תפילת הודיה על הטוב שזכתה בו. זהו שיר שכולו אהבת החיים ואהבת העולם. מה הקשר בינו לבין התהום האפלה של השואה?

 

דומני, שהסיבה לכך שתפילת האדם "הליכה לקיסריה", היתה להמנון המקושר כל כך לשואה, היא התפיסה היהודית של "בדמייך חיי". גם במצב הקשה ביותר, לא להתייאש, לא לשקוע בתהומות הייאוש, לחיות, לאהוב את החיים, להאמין בחיים, להאמין בטוב, למרות הכל – להאמין באדם. מצד אחד, אותה משוררת תאבת חיים, המתפללת שהחול והים והיופי והאושר לא יגמרו לעולם, בוחרת בדרך שהיא יודעת שהסיכוי לחזור ממנה בחיים קלוש, כיוון שטעם החיים אינו רק החול והים, אלא יש צורך לצקת בהם משמעות, משמעות הגדולה מן החיים, משמעות שראוי גם להקריב בשמה ולמענה את החיים. ומצד שני, הליכתה של המשוררת אל אחיה בשואה לראות בסבלותיהם, להיות איתם ולנסות להציל יהודים או לכל הפחות להצית לבבות, מביאה אליהם, בתוך התופת בה הם נמצאים, גם את שירתה, את אהבת החיים שלה, את החול והים, רשרוש של המים, ברק השמים. המסר שגם בתופת הזאת, יש אל מה להתגעגע, אל מה לערוג. יש לשם מה לחיות.

 

"תפילת האדם", כך סיימה חנה סנש את שירה, את תפילתה. בימי האפילה של השואה, חנה סנש חיפשה אדם. חיפשה את האדם.

 

וכך היא כתבה בשיר אחר:

בִּמְדוּרוֹת מִלְחָמָה, בִּדְלֵקָה, בִּשְרֵפָה,

בֵּין יַמִּים סוֹעֲרִים שֶׁל הַדָּם,

הִנְנִי מַבְעִירָה פַּנָּסִי הַקָּטָן,

לְחַפֵּשׂ, לְחַפֵּשׂ בֶּן אָדָם.

 

שַׁלְהֲבוֹת הַשְּׂרֵפָה מַדְעִיכוֹת פַּנָּסִי,

אוֹר הָאֵשׁ מְסַנְוֵר אֶת עֵינַי;

אֵיךְ אַבִּיט, אֵיךְ אֶרְאֶה, אֵיךְ אֵדַע, אֵיךְ אַכִּיר,

כְּשֶׁהוּא יַעֲמֹד לְפָנַי?

 

תֵּן סִימָן, אֱלֹהִים, תֵּן סִימָן עַל מִצְחוֹ,

כִּי בָּאֵשׁ, בַּדְלֵקָה וּבַדָּם,

כֵן אַכִּיר אֶת הַזִּיק הַטָּהוֹר, הַנִּצְחִי,

אֶת אֲשֶׁר חִפַּשְׂתִּיו: בֶּן אָדָם.

 

השיר "הליכה לקיסריה", כפי שאנו מכירים אותו, אינו הגרסה המקורית. זאת הגרסה המקורית: "אלי אלי / שלא ייפסק לעולם / החול והים / זמזום המים / ברק השמים / האמון באדם". זה הנוסח שהופיע ביומנה ואף הנוסח הראשון שפורסם, בכתב העת "ים", אחרי מותה. אולם טרם יציאתה לשליחות, העתיקה חנה סנש את שיריה למחברת שירים, ושם מופיעה הגרסה המוכרת.

 

משה ברסלבקי, איש קיבוץ נען, נשלח בידי הקיבוץ המאוחד לערוך קובץ לזכרה של חנה סנש. הוא מצא במזוודתה את המחברת והעביר את השיר הזה ואת "אשרי הגפרור" לחברו לקיבוץ, המלחין הדגול דוד זהבי. זהבי הלחין את שני השירים בהתרגשות רבה ובפרץ יצירה בתוך דקות.

 

בעיניי, זהו לחן גאוני, הלחן היפה ביותר של אחד מטובי המלחינים בתולדות הזמר העברי. הוא הלחין את השיר ב-1945, ועבר מקיבוץ לקיבוץ ומקן אחד של "הנוער העובד" למשנהו ולימד אותו.

 

****

 

גם בנצרות הפסוק הזה מתהלים מבטא את זעקת הסובל והנרדף לעזרת שמים. בברית החדשה, זו זעקתו של ישוע הנוצרי, בעת צליבתו.

בְּשָׁעָה שְׁתֵּים עֶשְׂרֵה בַּצָּהֳרַיִם הִשְׂתָּרֵר חֹשֶׁךְ עַל כָּל הָאָרֶץ עַד הַשָּׁעָה שָׁלוֹשׁ, וּבְשָׁעָה שָׁלוֹשׁ צָעַק יֵשׁוּעַ בְּקוֹל גָּדוֹל: "אֱלָהִי, אֱלָהִי, לְמָה שְׁבַקְתָּנִי?" שֶׁתַּרְגּוּמוֹ "אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי?"

 

****

 

בספרו "שורשי יניקה של הגרעין החלוצי", מספר יריב בן אהרון על "הליכה לקיסריה", שתפילה אישית זו של חנה סנש הינה ביטוי להשקפה שצמחה בתוכה. הוא מצטט דברים שכתבה ביומנה לאחר שסיימה לקרוא את הספר "ירמיהו" של קסטין, ומסכם: " 'להתפלל לפי השגרה לא יכולתי' מעידה חנה סנש על עצמה. התנגדתי לצורות הריקות של הדת, וחיפשתי את התוכן האמתי'. היא מחפשת את 'הקשר הפנימי והישר' עם הבורא, ולא רק בשירתה".


* 929

נכתב על ידי הייטנר , 21/3/2017 23:25   בקטגוריות אנשים, היסטוריה, התנועה הקיבוצית, חינוך, יהדות, מנהיגות, ספרות ואמנות, ציונות, קיבוץ, שואה, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 פינתי השבועית ברדיו: רק על עצמי לספר ידעתי


רק על עצמי לספר ידעתי / חוה אלברשטיין ודני גרנות

פינתי השבועית ברדיו "אורנים" 20.3.17

 

בקרוב יונפקו שני שטרות חדשים, עם דיוקנאותיהן של שתי משוררות דגולות, הגדולות ביותר בזמר העברי, רחל בלובשטיין ולאה גולדברג. לכבוד אירוע זה, הקדשנו לפני שבועות אחדים את הפינה ללאה גולדברג, שתעטר את השטר בסך מאה ₪, והשמענו את שירה "את תלכי בשדה". היום נקדיש את הפינה לרחל המשוררת, שתעטר את השטר בסך עשרים ₪.

 

השיר שנשמע הוא "רק על עצמי לספר ידעתי". את השיר כתבה רחל ב-1930, שנה טרם מותה ממחלת השחפת, בטרם עת, בגיל 41. בשנותיה האחרונות חיה רחל בחולי ובעוני בעליית גג בתל אביב, ושם היא כתבה את היפים בשיריה. "רק על עצמי לספר ידעתי" נקרא כך על שם שורתו הראשונה, כמקובל בשירים שמחברם לא העניק להם כותרת. השיר התפרסם בספרה של רחל "נבו", שיצא לאור שנה לאחר מותה.

 

הביטוי "צר עולמי כעולם נמלה" שגור בשפה העברית, לרוב לא בגוף ראשון, כביטוי לצרות אופקים של מישהו. ויש בכך החמצה בהבנת השיר.

 

"לך אל הנמלה עצל, ראה דרכיה וחכם" נאמר בספר משלי, ללמֶדְךָ שהנמלה אינה ביטוי של גנאי, אלא סמל לחריצות, עמלנות ואלטרואיזם.

 

בחלקו הראשון של השיר מדמה עצמה רחל לנמלה. זהו ביטוי של ענווה, של צמצום עצמי, אך לא של ביטול עצמי, ובוודאי שאין היא מציגה את עולמה התרבותי והרוחני, את רוחב אופקיה, כשל נמלה. כמו הנמלה, גם היא נושאת על כתפיה מסע כבד ורב, כבד מכתפה הדלה.

 

רחל היא אדם שאפתן, היודע להציב לעצמו מטרות בחיים, השואף אל הצמרת. אולם כמו נמלה המנסה לטפס ויד ענקים זדונה ובוטחת, חוסמת אותה, מכשילה אותה, מחזירה אותה לנקודת ההתחלה – כך גם היא; דרכה אל הצמרת היא דרך מכאוב ועמל, אך איזו התערבות חיצונית, של יד ענקים זדונה ובוטחת ומתבדחת על חשבונה; שמה לאל את שאיפותיה.

 

רחל החולה במחלה חשוכת מרפא, בערוב ימיה, מבינה שכבר לא תצליח לממש את חלומותיה ומאווייה, ועל כך השיר העצוב. בתיאור הזה מסתיים הדימוי לנמלה.

 

מכאן – היא לבדה. לבד היא נאלצת להתמודד עם יד הענקים. כל אורחותיה הם בצל הכוח הנעלם הזה, החוסם אותה. חייה הם כאב ופחד מפני אותה יד. מיהי היד? המחלה. הגורל. אלוהים. מכל מקום, משהו חיצוני, שעצר אותה ולא אִפְשֵׁר לה לממש את עצמה ואת חלומותיה.

 

את החלומות מתארת רחל כאורות רחוקים. ניתן ללכת לאורם, להתכוונן אליהם ולהגיע אליהם; הם קוראים לה, הם מבטיחים לה. אך הם כוזבים, כיוון שאין יכולה להשיג אותם, בשל אותה יד ענקים החוסמת אותה.

 

האם האורות הרחוקים הם חיי החלוצים בחוף הכינרת? האם הם חבריה לקבוצה, שגירשו אותה בשל מחלתה והחשש מכך שתדביק במגיפה את ילדי הקבוצה? האם הם קבוצת מנהיגי תנועת העבודה שאליהם היא הייתה מקורבת? האם אלה חלומותיה להיות משוררת גדולה, חשובה ומשפיעה?

 

מוקי צור כתב שני ספרים על רחל המשוררת. השמות של שניהם לקוחים משירה "זמר נוגה": "התשמע קולי" ו"כחכות רחל". לשלושה ספרים נוספים העניק מוקי את שמם, ממילות שירים אחרים שלה. "כאן על פני האדמה", "לא בעבים מעל" והשלישי לקוח מן השיר הזה "אורות רחוקים". ספר זה, קובץ מסות של מוקי בנושאי תרבות, היסטוריה והגות, מתייחס אל האורות הרחוקים כאל מחוז החפץ – הן מחוז החפץ של החלוצים, בני דורה של רחל, אך גם מחוז החפץ שלנו, בימינו. מתוך ספרו: "אתה נושא משא לאלה הבאים אחריך, והם אולי לא יבינו מה רצית. אך אתה מבקש לדבר איתם, כי הם לא נכנעו לבוז, לאימת הימים. באופן מוזר צעירים אלו בונים מעבדות לחילוץ הקִדמה, הקִדמה האמתית, שלא התעוותה על ידי עריצות טכנוקרטית, על ידי נשק אובדני ועל ידי מוסר כוחני; קידמה המפגישה בין אנשים ונותנת להם כוח לחקור וגם להכיר במחויבותם הנובעת מן הידע; הנותנת להם יכולת להאזין לעצמם ולעשות לזולתם. לראות את שצריך תיקון ולא להרפות, למרות שהם יודעים כי יתמודדו עם הרבה שברים. שכן העולם לא מכריז מה יהיו התחנות הבאות, כמו מבקר הכרטיסים הזקן, ואם הוא כבר מודיע הודעות, הרי זה כדי לבלבל את התמימים, להתל ברשעים ולכתוב חידות לחכמים".

 

ב-1969 הוציאו חוה אלברשטיין ודני גרנות תקליט נפלא משירי רחל, הקלסיקה של שירתה, בלחנים ישנים כשל יהודה שרת וחדשים של בני תקופתם כדני ליטני, שמוליק קראוס ודרורה חבקין והכל בעיבוד בלוזי ג'אזי. את "רק על עצמי לספר ידעתי" הלחין אלברט פיאמנטה. ביצוע מקסים, שבו דני גרנות שר קול שני יפהפה המבליט את ייחודה והובלתה של חוה אלברשטיין, ששרה את המנגינה.

 

רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי.

צַר עוֹלָמִי כְּעוֹלַם נְמָלָה,

גַּם מַשָּׂאִי עָמַסְתִּי כָּמוֹהָ

רַב וְכָבֵד מִכְּתֵפִי הַדַּלָּה.

 

גַּם אֶת דַרְכִּי – כְּדַרְכָּהּ אֶל צַמֶּרֶת –

דֶּרֶך מַכְאוֹב וְדֶרֶךְ עָמָל,

יַד עֲנָקִים זְדוֹנָה וּבוֹטַחַת,

יַד מִתְבַּדַּחַת שָׂמָה לְאַל.

 

כָּל אָרְחוֹתַי הִלִּיז וְהִדְמִיע

פַּחַד טָמִיר מִיַּד עֲנָקִים.

לָמָּה קְרָאתֶם לִי, חוֹפֵי הַפֶּלֶא?

לָמָה כְּזַבְתֶּם, אוֹרוֹת רְחוֹקִים?

 

נכתב על ידי הייטנר , 20/3/2017 22:56   בקטגוריות אנשים, היסטוריה, התיישבות, ספרות ואמנות, ציונות, רדיו אורנים, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 תהלים כא: אֹרֶךְ יָמִים עוֹלָם וָעֶד


מזמור כא הוא שיר הלל לאלוהים על התמיכה והכוחות שהוא מעניק לדוד המלך. בחלקו השני המשורר פונה ישירות למלך ומאחל לו עוד הצלחות וניצחונות.

 

בין הנאמר בשיר, מופיע הפסוק הבא: "חַיִּים שָׁאַל מִמְּךָ, נָתַתָּה לּוֹ אֹרֶךְ יָמִים, עוֹלָם וָעֶד".

 

איך לפרש את הפסוק הזה?

 

השיר נכתב כאשר דוד כבר היה זקן, אך עדיין חזק, פעיל וצלול. המשורר מציין שהמלך ביקש חיים. כנראה עוד בצעירותו, במלחמותיו, הוא ביקש לא ליפול בידי אויביו, לא ליפול במלחמה. אך הוא קיבל מאלוהים יותר מכפי שביקש - אֹרֶךְ יָמִים.

 

ומה הכוונה ב"עוֹלָם וָעֶד"? אפשרות אחת, היא שהכותב, המעריץ, מאמין שדוד המלך יזכה לחיי נצח. סביר יותר, שהוא פשוט מבקש זאת, מאחל זאת.

 

האם זאת ברכה?

 

הסיפור המקראי אינו מתאר את אחרית ימיו של דוד כסיפור יפה. ההיפך הוא הנכון, הוא מתאר אותו כערירי, שגופו קר והוא איבד את תשוקתו ואת אונו. והוא גם איבד שליטה אפילו על הנעשה בביתו, בארמונו. ומה המשמעות של חיי נצח לאדם כזה? עוד ועוד שנים במצב הולך ומידרדר.

 

כך נשמעת הערצה, סגידה. כאשר בגין התפטר והסביר את צעדו במילים הכל כך אמתיות, כנות ופשוטות: "איני יכול עוד", התכנסו מפגינים ליד בית ראש הממשלה ובבכי קראו לו לא לעזוב אותם, לא לנטוש אותם. הוא פרש כי הוא סבל, וחש באמת ובתמים שאינו יכול עוד למלא את תפקידו, אולם הם לא יכלו לקבל זאת. הם חשו יתומים.

 

ראינו תופעה כזאת רק לאחרונה בתאילנד. מלך תאילנד בהומיבול אדוליאדג' מת בגיל 88, לאחר שכיהן בתפקידו במשך שבעה עשורים. בשנים האחרונות הוא היה זקן וחולה, לא תפקד ובמשך שנה היה מאושפז. ולמרות שתפקידו היה סמלי, עצם העובדה שעוד נשמה באפו הייתה סלע של יציבות בארצו. מותו היכה בתדהמה את האזרחים, שיצאו בהמוניהם לרחובות. כוחות צבא נשלחו למוקדי מתיחות אפשריים כדי לקדם כל הפתעה ולשמור על הסדר. למה? מה השינוי הגדול כל כך עם מותו של שליט סמלי, שבלאו הכי זמן רב לא תפקד? לא יכול להיות לכך הסבר רציונלי. זו כוחה של הערצה וסגידה למנהיג.

 

אנו רואים זאת כאשר אדמו"רים וגדולי תורה בני למעלה ממאה מתאשפזים או שוכבים על ערש דווי, וחסידיהם חשים שעולמם חרב עליהם, גם אם אותו מנהיג אינו מתפקד כבר זמן רב. המקרה הקיצוני ביותר הוא של מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מילובביץ', האדמו"ר האחרון של חב"ד. שנתיים וחצי טרם מותו הוא לקה בשבץ מוחי, פלג גופו העליון היה משותק וכוח הדיבור ניתק ממנו. עובדה זו רק הגבירה את האקסטזה המשיחית של חסידיו, וכל מנוד ראש שלו זכה לפירושי פירושים כהוכחה למשיחויותו. האקסטזה אך גדלה בשלושת החודשים האחרונים לחייו, שבהם היה מאושפז, מורדם ומונשם, בבית החולים. פלג מקרב החסידות לא השלים עם עובדת מותו, עד היום, 23 שנים לאחר שהלך לעולמו.

 

חוסר הרציונליות היא מהותה של הערצת מנהיגים. רק כך אני יכול לפרש את איחוליו של משורר מזמור כא לחיי נצח של מנהיגו. אין ספק שהוא חפץ בטובתו, אך האיחול שאיחל לו, הוא קללה.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 20/3/2017 17:33   בקטגוריות אנשים, היסטוריה, חינוך, יהדות, מנהיגות, ספרות ואמנות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הקודם    לדף הבא
דפים:  


© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2017 © נענע 10 בע"מ