לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ÷ֳ¸ֳ¡ֳ¥ֳ÷. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

אשר גמלני כל טוב


בקבלת שבת בסוכה הקיבוצית, אמרתי את ברכת "הגומל". "בָּרוּךְ אַתָּה ה', אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, הַגּוֹמֵל לְחַיָּבִים טוֹבוֹת, שֶׁגְּמָלַנִי כָּל טוּב". והקהל השיב: "אָמֵן, מִי שֶׁגְּמַלְּךָ כָּל טוּב, הוּא יִגְמָלְךָ כָּל טוּב, סֶּלָה".

 

קבלת השבת נערכה יומיים אחרי תאונת הדרכים, ממנה נחלצתי בעור שיני.

 

למה אמרתי ברכת "הגומל"? האם אני מאמין בהשגחה פרטית? לא. איני מאמין בהשגחה פרטית. מדוע, אם כן, ראיתי לנכון לברך?

 

****

 

אני אוהב את הרעיון של הברכה. אני אוהב את הרעיון של התפילה. אני חושב שלתפילה ולברכה יש קיום וחיות משלהם ללא קשר לשאלת קיומו של האל. התפילה היא למען האדם המתפלל. הברכה היא למען האדם המברך.

 

אני אוהב את הרעיון של להתברך ולברך על הטוב שאנו רואים מרגע פקיחת העיניים בבוקר ועד עצימתם. אני אוהב גם את הרעיון של לברך על האתגר שמציב בפנינו הרע. אני אוהב את הרעיון שהדברים אינם מובנים מאליהם וראוי להתפעל מהם ולברך אותם.

 

לַמְּדֵנִי, אֱלֹהַי, בָּרֵך וְהִתְפַּלֵּל 

עַל סוֹד עָלֶה קָמֵל, עַל נֹגַהּ פְּרִי בָּשֵׁל,

עַל הַחֵרוּת הַזֹּאת: לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם,

לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל.

 

לַמֵּד אֶת שִׂפְתוֹתַי בְּרָכָה וְשִׁיר הַלֵּל

בְּהִתְחַדֵּשׁ זְמַנְּךָ עִם בֹּקֶר וְעִם לֵיל,

לְבַל יִהְיֶה יוֹמִי הַיּוֹם כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם.

לְבַל יִהְיֶה עָלַי יוֹמִי הֶרְגֵּל.

 

לאה גולדברג, מתוך "שירי סוף הדרך".

 

****

 

מאיר אריאל האמין בהשגחה הפרטית. הוא הביע זאת בשיריו, אך גם בדברים שאמר בע"פ. הבית הראשון של שירו "מודה אני":

 

מודה אני

לפניך ולך

על כל החסד והאמת,

והטובה והרעה והטובה

שעשית עמדי

ועם ביתי.

ועם קרובי וידידי, ועם בני עמי

ועם ארצי,

ועם כל העולם והאדם,

אשר בראת.

 

אני לא מאמין בהשגחה הפרטית, אך אני מחובר ל"מודה אני", לתכניו של השיר, לתכניה של הברכה, לרעיון הברכה. לפניך – לפני מי? לא כל כך מעניין אותי. הברכה כשלעצמה, היא המעניינת אותי. אליה אני מתחבר.

 

אני מתחבר גם לרעיון של ברכת "הגומל", אחרי שיצאתי בריא ושלם ממצר מסוכן כל כך. וחשתי, שהחברים שהשתתפו בקבלת השבת ובירכו אותי – התחברו אף הם.

 

****

 

ואם אני מתחבר לרעיון של ברכה והודיה – למה במילים האלה? למה במילים ה"דתיות"? למה ב"ברוך אתה ה'"?

 

כי אני יהודי. זאת המסורת שלי. זו המורשת שלי. זאת התרבות שלי. אלה הסמלים שלי. אלה המקורות שלי. אלה השורשים שלי. אלה הטקסים שלי. אלה המנהגים שלי.

 

כשאני רואה צורך להודות, המילים האלה הן הסמל של ההודיה, בעבורי. את השבת אנו מקדשים עם הקידוש, שלבטח לא כל מילה ומילה בו מבטאת את אמונתנו, אך הטקסט הזה מתמלל לנו את הרעיון של קבלת השבת, של ההפרדה בין ששת ימי המעשה לשבת המלכה. כל אחד מאתנו יכול ורשאי למצוא את הדרך להמשיג לעצמו את הסמל הזה, כדי שיסמל את התוכן שהוא בוחר לצקת בו.

 

בקבלת החג של שמחת תורה, התפללנו את ברכת הגשם. כיישוב חקלאי, אנו אכן מתפללים לגשם. אנו רוצים לבטא את כמיהתנו לחורף גשום. והנה, המסורת של עמנו כבר תמללה לנו את התקווה הזאת, את הציפיה הזאת, את הבקשה הזאת. ומה טבעי ונכון יותר, כיהודים בני תרבות, מאשר לחבר אותה לחיינו?

 

אין זה אומר בשום אופן שעלינו להיצמד אך ורק לטקסט המסורתי, הקנוני. כן, ניתן ונכון לשנות טקסטים, להתאים אותם לחיינו, לכתוב טקסטים חלופיים, המתאימים לנו, המבטאים אותנו יותר. אך בשום אופן אל לנו להשליך את הטקסט המסורתי. עלינו למצוא ולעצב את המינון המתאים לנו, בין העתיק והמתחדש.

 

ברכת הגומל נאמרת בציבור. זה יופיה. האדם שייך לציבור והציבור שותף להודיה שלו. לא היה לי כל עניין לברך ברכה כזאת, שלא בחיק הקהילה. ולכן, אמרתי אותה בהתכנסות היהודית הראשונה לאחר התאונה, בקבלת השבת בסוכה.

 

וחשתי תחושה של התעלות.

 

****

 

מספר הערות בעקבות תאונת הדרכים שחוויתי.

 

* כמעט כל מי שדיברתי אתו, אמר את המסר האחד, החשוב מכל. כפרה על הרכב. כולו חת'כת פח. העיקר שיצאת בריא ושלם.

 

אכן, כך הדבר. בתהילים נאמר: "הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ". זה בדיוק מה שקרה לי. אמנם המזמור מדבר על פח במובן של מלכודת. אך באמת, ברגע התאונה קופסת הפח הזאת הייתה סוג של מלכודת; פח תרתי משמע. הפח יושלך לפח. זאת כפרתי, זאת חליפתי, זאת תמורתי, זאת המכונית תלך למחסן הגרוטאות, ואני אלך לחיים ארוכים ולשלום.

 

* קיימת מחלוקת על יעילות כרית האוויר. יש טענה שהיא עלולה לסכן את הנהג יותר מאשר בהעדרה. מבחינתי, המחלוקת הסתיימה לחלוטין ביום רביעי שעבר בערב. כרית האוויר הזאת הצילה אותי – במקרה הטוב מפציעה חמורה.

 

* אני מודה לחברים על ההתעניינות, האכפתיות, האמפתיה, האיחולים, הברכות, הצעות העזרה. אני מודה על החברוּת; על כך ששוב נחשפתי ליופיה של קהילתנו, קהילת קיבוץ אורטל. בתקווה שלהבא אפגוש אותה רק בשמחות.

 

****

 

נתן זך:

 

אֲנִי רוֹצֶה תָּמִיד עֵינַיִם כְּדֵי לִרְאוֹת

אֶת יְפִי הָעוֹלָם וּלְהַלֵּל אֶת הַיֹּפִי

הַמֻּפְלָא הַזֶּה שֶׁאֵין בּוֹ דֹּפִי וּלְהַלֵּל

אֶת מִי שֶׁעָשָׂה אוֹתוֹ יָפֶה לְהַלֵּל

וּמָלֵא, כָּל-כָּךְ מָלֵא, יֹפִי.

 

וְאֵינֶנִּי רוֹצֶה לְעוֹלָם לִהְיוֹת עִוֵּר לִיפִי

הָעוֹלָם כָּל עוֹד אֲנִי חַי. אֲנִי אֲוַתֵּר

עַל דְּבָרִים אֲחֵרִים אֲבָל לֹא אֹמַר דַּי

לִרְאוֹת אֶת הַיֹּפִי הַזֶּה שֶׁבּוֹ אֲנִי חַי

וְשֶׁבּוֹ יָדַי מְהַלְּכוֹת כְּמוֹ אֳנִיּוֹת וְחוֹשְׁבוֹת

וְעוֹשׂוֹת אֶת חַיַּי בְּאֹמֶץ, וְלֹא פָּחוֹת

מִכֵּן, בְּסַבְלָנוּת, סַבְלָנוּת בְּלִי דַּי.

 

וְלֹא אֶחְדַּל מֵהַלֵּל. כֵּן, לְהַלֵּל לֹא אֶחְדַּל.

וּכְשֶׁאֶפֹּל עוֹד אָקוּם – וְלוּ רַק לְרֶגַע – שֶׁלֹּא יֹאמְרוּ

הוּא נָפַל. אֶלָּא הוּא קָם עוֹד לְרֶגַע לְהַלֵּל

בְּעֵינַיִם אַחֲרוֹנוֹת

אֶת שֶׁלְּהַלֵּל לֹא יֶחְדַּל.

 

* מידף - עלון קיבוץ אורטל

נכתב על ידי הייטנר , 21/10/2016 22:12   בקטגוריות אורטל, יהדות, קיבוץ, תרבות  
6 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יחזקאל כח: וְיָשְׁבוּ עָלֶיהָ לָבֶטַח


רובו המכריע של פרק כח הוא המשך נבואת הזעם והחורבן של הנביא על צור, מעצמת העל המסחרית, המדינית והצבאית; נבואה בת שלושה פרקים.

 

המסר של הנביא מעניין. צור תיפול, כי גדולתה היא וירטואלית, אינה אמתית, כפי שהכלכלה שלה אינה אמתית – הכל אחיזת עיניים של מסחר, היא לא באמת כלכלה בת קיימא, המייצרת דבר מה, ובעיקר, אין היא מנהלת מסחר הוגן. ולכן, למרות מראית העין וההצלחה הזמנית, עד כדי כך, שהמלך ונתיניו כבר רואים אותו כאל, הכל יקרוס כמו מגדל קלפים. וכשהמעצמה תקרוס כולם ישתוממו, יהיו מופתעים, כי הם התפעלו מן הפאר החיצוני, ולא הבחינו שהמעצמה הזאת עומדת על כרעי תרנגולת.

 

בְּרֹב רְכֻלָּתְךָ מָלוּ, תוֹכְךָ חָמָס וַתֶּחֱטָא, וָאֲחַלֶּלְךָ מֵהַר אֱלֹהִים, וָאַבֶּדְךָ כְּרוּב הַסֹּכֵךְ מִתּוֹךְ אַבְנֵי אֵשׁ. גָּבַהּ לִבְּךָ בְּיָפְיֶךָ, שִׁחַתָּ חָכְמָתְךָ עַל יִפְעָתֶךָ, עַל אֶרֶץ הִשְׁלַכְתִּיךָ, לִפְנֵי מְלָכִים נְתַתִּיךָ לְרַאֲוָה בָךְ. מֵרֹב עֲו‍ֹנֶיךָ בְּעֶוֶל רְכֻלָּתְךָ, חִלַּלְתָּ מִקְדָּשֶׁיךָ וָאוֹצִא אֵשׁ מִתּוֹכְךָ, הִיא אֲכָלַתְךָ וָאֶתֶּנְךָ לְאֵפֶר עַל הָאָרֶץ, לְעֵינֵי כָּל רֹאֶיךָ. כָּל יוֹדְעֶיךָ בָּעַמִּים שָׁמְמוּ עָלֶיךָ, בַּלָּהוֹת הָיִיתָ, וְאֵינְךָ עַד עוֹלָם.

 

אחרי הנבואה הארוכה והמורכבת על צור, עוד נבואת חורבן קצרה על צידון, ובטרם יתפנה הנביא לטפל במצרים, בפרקים הבאים, הוא עושה פסק זמן קצר, לנבואת נחמה בעלת שני פסוקים, לישראל.

 

כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה: בְּקַבְּצִי אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל מִן הָעַמִּים אֲשֶׁר נָפֹצוּ בָם, וְנִקְדַּשְׁתִּי בָם לְעֵינֵי הַגּוֹיִם, וְיָשְׁבוּ עַל אַדְמָתָם, אֲשֶׁר נָתַתִּי לְעַבְדִּי, לְיַעֲקֹב. וְיָשְׁבוּ עָלֶיהָ לָבֶטַח, וּבָנוּ בָתִּים, וְנָטְעוּ כְרָמִים, וְיָשְׁבוּ לָבֶטַח בַּעֲשׂוֹתִי שְׁפָטִים בְּכֹל הַשָּׁאטִים אֹתָם מִסְּבִיבוֹתָם, וְיָדְעוּ כִּי אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיהֶם.   

 

העוצמה של נבואות הנחמה הללו, נובעת במידה רבה מזהות הנביא. העם לא שעה לנבואות הזעם שלו, אך הן התגשמו. כעת העם יאזין לו. כפי שנאמר בפרק כד: בַּיּוֹם הַהוּא יָבוֹא הַפָּלִיט אֵלֶיךָ לְהַשְׁמָעוּת אָזְנָיִם. בַּיּוֹם הַהוּא יִפָּתַח פִּיךָ אֶת הַפָּלִיט, וּתְדַבֵּר וְלֹא תֵאָלֵם עוֹד, וְהָיִיתָ לָהֶם לְמוֹפֵת.

 

בתהום היאוש הנורא אחרי החורבן, בגולה הדוויה, שומע הפליט, עם ישראל, דברי נחמה על תקומת ישראל, על שיבת ציון, על התיישבות ונטיעה בארץ ישראל. וממי הם שומעים את הדברים? ממי שכבר הוכיח את אמת נבואתו. וכשהם שומעים את הדברים, הם מבינים שכפי שנבואת החורבן של הנביא התגשמה, כך תתגשם גם נבואת הגאולה.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 19/10/2016 15:23   בקטגוריות חברה, חינוך, יהדות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 פינתי השבועית ברדיו: אתם זוכרים את השירים


אתם זוכרים את השירים / חנן יובל

פינתי השבועית ברדיו "אורנים" 18.10.16

 

לפני כחודש חגגנו כאן את יום הולדתו השבעים של שלום חנוך, והיום נחגוג את יום הולדתו השבעים של חבר הילדות שלו בקיבוץ משמרות – חנן יובל.

 

חנן יובל הוא אחת מדמויות המפתח במוסיקה הישראלית בחמישים השנים האחרונות, שרבים מאוד משיריו – שירים ששר בעצמו או שהלחין לאחרים, היו לנכסי צאן ברזל בתרבות שלנו. רשימה חלקית מאוד: "פגישה חצי פגישה", "אני וסימון ומואיז הקטן", "דור", "הלילה הוא שירים", "הימים שעוד נכונו לנו", "ואם השיר הזה נשמע לכם מוכר", "לכל איש יש שם", "כשצלצלת רעד קולך", "בטרם", "שנינו ביחד וכל אחד לחוד", "שהשמש תעבור עליי", "כשהיונים חוזרות" ועוד רבים רבים וטובים. גם בפינה זו כבר השמענו כמה משיריו: את יצירת המופת "ליל חניה", "שיר השירים – מיטהאוזן", "שיר אהבה פוליטי", "הבלדה על אהרון דוד" ו"נוגה". די במקבץ המאוד זעיר הזה, כדי להבין עד כמה משמעותית תרומתו של חנן יובל לזמר העברי.

 

חנן יובל נולד ב-3 באוקטובר 1946 בקיבוץ משמרות, אך גדל בבית הספר החקלאי פרדס חנה, הסמוך למשמרות, בשל עבודת הוריו כמורים בבית הספר. בבית ספר זה הוא גם למד. כבר בתקופת נעוריו התבלט בכישרונו המוסיקלי והתיאטרלי, טיפח אותם כנער והתמקצע בהם בשירותו בצה"ל בלהקת הנח"ל.

 

לאורך השנים הוא התבלט הן כמלחין, שכתב לטובי הזמרים, והן כזמר מבצע. כזמר טיפח במקביל קריירה כסולן לצד השתתפות בהרכבים רבים: "השלושרים"  עם שלום חנוך ובני אמדורסקי, "שובבי ציון", "כיף התקווה הטובה", "החברים של בני" ולאחרונה "שלושתנו" עם אורי הרפז ודורית ראובני, לצד שיתופי פעולה חד פעמיים עם זמרים אחרים.

 

הסגנון שלו הוא פולק ורוק רך, עם נגיעות של מוסיקה מזרחית ומוסיקה חסידית.

 

לאורך כל השנים חנן יובל נתן מקום מרכזי ביצירתו לזיקתו למורשת היהודית; היה מחובר מאוד לשירתו של הרב קרליבך, שר משיריו והפיק מופע משיריו, שר והביא לתודעת הציבור החילוני את "שיר המעלות" מתהילים בלחנו של החזן יוסי רוזנבלט. הזיקה הזאת הלכה והתעצמה בשנים האחרונות, ובאה לידי ביטוי בספרו "סידור אישי" ובמופע הנפלא שלו עם ג'קי לוי "גשר ההלכה". המופע הזה החל כערב חד פעמי, שזכיתי להיות נוכח בו, בפסטיבל "לא בשמים" בכפר בלום, ובעקבות הצלחתו השניים הפכו אותו למופע שרץ ברחבי הארץ, וזכיתי לראות אותו וליהנות ממנו פעמיים נוספות.

 

לצד פועלו כמלחין וזמר, הוא פעל לאורך השנים כמפיק, אמרגן, מנהל מוסיקלי, מנהל אמנותי של פסטיבל ערד, יזם מיזמים מוסיקליים רבים וחשובים, טיפח אמנים צעירים, ומילא תפקידים ציבוריים רבים בהנהלת אמ"י, בוועד המנהל של רשות השידור ועוד.

 

לכבוד יום הולדתו השבעים ערך אמ"י ערב מחווה לכבודו בפ"ת, במעמד נשיא המדינה רובי ריבלין ובהשתתפות טובי האמנים והחשוב שבהם, חברו הטוב שלום חנוך.

 

המופע נקרא "אתם זוכרים את השירים", כשם אחד משיריו הבולטים ואחד מתקליטיו; שם מתאים לאירוע המסכם חמישים שנות יצירה. גם אני בחרתי להשמיע את השיר הזה בפינה המוקדשת ליום הולדתו השבעים.

 

סיבה נוספת לבחירה שלי, היא העובדה שאנו מציינים בימים אלה 43 שנים למלחמת יום הכיפורים. השיר "אתם זוכרים את השירים" אינו שיר מלחמה, אינו עוסק ישירות במלחמת יום הכיפורים. אולם בעבור חנן יובל, זה השיר המסמל את מלחמת יום הכיפורים.

 

השיר הופיע במהלך מלחמת יום הכיפורים בטורו של יהונתן גפן במגזין השבועי "ימים ולילות" של העיתון "מעריב" – "הצד הרביעי של המטבע". במהלך המלחמה חנן יובל נע ונד בין יחידות צה"ל בחזיתות סיני והגולן. באחת מחופשותיו צדה עינו את השיר של יהונתן גפן, והוא התאהב בו. הוא חש הזדהות עם הגעגוע לימי התום של נעוריו, ובאימי המלחמה הוא התחבר לימים שבהם "היה פשוט לשיר, לחיות, ולא למות".

 

הוא הלחין את השיר, שהיה שירו הפופולרי ביותר, והיה הלהיט של תקליטו הראשון "חנן יובל", שיצא ב-1974. לתקליטו השלישי, שיצא ב-1977, שכלל גרסאות חדשות לאחדים משיריו וגרסאות שלו לשירים שכתב לאחרים, הוא נתן את השם "אתם זוכרים את השירים". לאורך השנים זכה השיר לגרסאות כיסוי רבות, ובהן של מתי כספי, יהודית רביץ, שלומי שבת, יפה ירקוני, משה בקר, רונית אופיר ופבלו רוזנברג.  

 

יהונתן גפן אוהב להיות ציניקן ופרובוקטור, אך בין שיריו מבצבצת לעתים תמימות פטריוטית, נוסטלגיה לנעוריו בנהלל. דיברנו על כך כשהשמענו את שירו "אהרון דוד" והדברים באים לידי ביטוי גם ב"יכול להיות שזה נגמר" ועוד. וכך גם בשיר הזה. שיר נוסטלגי תמים וחף מציניות – שיר געגוע לנעורים ארצישראליים בהתיישבות העובדת.

 

השיר הזה היה אהוב מאוד על חבריי ועליי בנעורינו בתנועה, בשכבת "ארבל" בשבט צופי ר"ג. ישבנו עם המדריך שלנו פינצ'וק, שפרט על הגיטרה והשתפכנו אתו בנוסטלגיה על השיר הזה. ומעניין, שהיה זה שיר חדש יחסית, וכנערות ונערים איזו נוסטלגיה כבר הייתה לנו? כנראה שפשוט הזדהינו עם מילותיו היפות של השיר, שבו תיאר גפן בנוסטלגיה את ימיו כאשר היה בגיל שבו אנו היינו באותם הימים. כמו ב"אגדת דשא", למשל, כך גם בשיר הזה, חשנו כאילו הוא נכתב עלינו.

 

המנגינה שכתב חנן יובל מקסימה וכובשת. נשמע את השיר בביצועו ונאחל לו עוד עשרות שנות יצירה.

 

אתם זוכרים את השירים

ששרנו אז, את שמי הפז,

אתם זוכרים בערבים

מתחת גג של כוכבים

עם חברות וחברים

היינו לפעמים שרים.

 

אתם זוכרים את הטיול

עם המדריך ההוא שאול

ואיך אהרונצ'יק הבריון

היה לוחץ אקורדיון

וגם צועק בקול אדיר:

"עכשיו כולם, כולם לשיר".

 

ובלילות הכי קרים

היינו סתם מאושרים

עם בדל סיגריה ראשונה,

לוקחים ללב ולריאות

משתעלים ושואלים,

ומחכים להפתעות.

 

ביום שישי על הגדר

עם הידיים בכיסים

ואליהו השמן

אומר מילים נורא גסים,

אבל בחושך לא ראו

איך שהסמקנו וגם הוא.

 

עומדים שעות ומביטים

על אריאלה הקטנה

ואיך עסיס אבטיחים

מכתים את לובן חולצתה

ואת ליבנו התמים

אשר רוקד לעומתה.

 

אתם זוכרים את השדות,

הנרקיסים בשבתות,

הכל עבר כל כך מהר

וקצת קשה להיזכר

איך פעם זה היה פשוט

לשיר לחיות ולא למות.

 

אתם זוכרים את השירים

ששרנו אז, את שמי הפז,

אתם זוכרים בערבים

מתחת גג של כוכבים

עם חברות וחברים

היינו לפעמים שרים.

נכתב על ידי הייטנר , 18/10/2016 22:55   בקטגוריות אמנות, אנשים, היסטוריה, התיישבות, זיכרון, תרבות, רדיו אורנים, קיבוץ, יהדות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2016 © נענע 10 בע"מ