לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ₪ֳ©ֳ±ֳ¨ֳ¥ֳ¸ֳ©ֳ₪. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 25.11.15


* המדרון החלקלק – "זה לא חרם על ישראל... זה רק על 'ההתנחלויות' ועם זה דווקא אין לי שום בעיה...". מכירים את הצביעות הזאת?

 

גם מרטין נימלר מכיר אותה וכך הוא כתב:

 

בהתחלה הם לקחו את הקומוניסטים, לא הייתי קומוניסט - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את היהודים, לא הייתי יהודי - אז שתקתי.

ואז הם לקחו את חברי האיגודים המקצועיים, לא הייתי חבר באיגוד - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את הקתולים, הייתי פרוטסטנטי אז שתקתי.

ואז הם לקחו אותי, ולא נותר מי שיצעק.

 

* הקואליציה האנטי אנרי לויית – ברנרד אנרי לוי, האינטלקטואל היהודי צרפתי, הוא אחד מאנשי הרוח הבולטים בצרפת ובאירופה מאז ראשית שנות השבעים של המאה שעברה – פילוסוף דגול, סופר, עיתונאי, קולנוען, תלמידם של גדולי הפילוסופים בצרפת של המאה ה-20.

 

אנרי לוי הוא שנוא נפשם ומוקד ההסתה של הימין הפשיסטי האנטישמי הרדיקלי, של השמאל הרדיקלי ושל הקנאות האסלאמית. הוא הרוויח את שנאתם ביושר, כאיש רוח אמתי, מעורב, נאמן ליושרתו ואינו הולך בתלם ואינו נסחף אחרי טרנדים פסבדו-אינטלקטואליים חולפים. ברנרד אנרי לוי הוא המייצג האולטימטיבי של ערכי הנאורות ונושא בשורת המודרניות, הדמוקרטיה, הליברליזם האמתי – כל מה ששנוא על קואליציית השחור-אדום-ירוק, כל מה שמאוס ונתעב על המשולש הטמא הזה. והגרוע מכל - הוא יהודי. וכאילו לא די בכל אלה, הוא גם ציוני ואוהד ישראל.

 

אין זה פלא, שכך מגדיר אותו רוגל אלפר בפשקוויל התורן ב"הארץ": "קשקשן מחרחר מלחמה" ואת הגותו "עיסת הלהג היומרני". ואין זה פלא, שהרי כל כתיבתו של אלפר היא ייצוג לאותה קואליציה, ואילו אנרי לוי מגלם באישיותו ובמאבקו למען הטוב והאור בעולם את היפוכה של הברית הבלתי קדושה הזאת.

 

* חולה רוח אוטו-אנטישמי - סולידריות יהודית היא מן התופעות המאוסות והבזויות ביותר על אנשים מסוגו של רוגל אלפר והמיליה שלו. והנה, אלפר מפתיע – הוא כותב מכתב גלוי ליהודי צרפת. ואו! ממש סולידריות יהודית. ומה המסר שלו? "אל תעלו לישראל". אני מתקן. המושג "עליה" לא קיים בלקסיקון האנטי ציוני שלו. הוא מדבר על הגירה. הוא קורא להם לא להגר לישראל. למה? כי ישראל היא מדינה נאצית. "להגר עכשיו מצרפת לישראל, זה כמו להגר מפלסטינה לגרמניה הנאצית ב–1933". כותרת המאמר היא "יהודי צרפת, הישארו בצרפת", וממשפט למשפט הוא מחמם את עצמו ומגביר את ביטויי השנאה שלו למדינת ישראל. ציטוטים נבחרים: "מדינת אפרטהייד דו־לאומית, שבה פלסטינים חיים תחת כיבוש ששולל את זכויות האדם הבסיסיות שלהם... ישראל נשלטת היום על ידי ממשלה שיושבים בה קנאים יהודים, שהשקפת עולמם נגועה בסממנים פשיסטיים. להימלט לישראל זה להימלט מהפשיזם המוסלמי אל זרועות הפשיזם היהודי... גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור. אבל לא משום שאתם מייצגים את ערכי הנאורות. להיפך. משום שתייצגו את ערכי הפשיזם של הקנאים היהודים: כיבוש, גזענות, אפרטהייד, משיחיות, ברבריות חשוכה... כאן מוקרבים החיים על מזבח קדושת הארץ. זו עבודה זרה. אם תביאו את ילדיכם לישראל, תימצאו מקריבים את זרעכם למולך... בישראל מחרחרי המלחמה ... משוחחים עם אלוהים ומצטטים אותו. הם ג'יהאדיסטים שמדברים עברית... בישראל שורר הלוך רוח שמעודד את הלינץ' ואת האספסוף". והוא מסיים: "בדרכה, בדיוק כמו דאעש, ישראל תמצא את עצמה מחוץ לאירופה. יהודי צרפת, הישארו בצרפת. כאן הכל אבוד".

 

אלפר, התומך ללא סייג במתקפת הטרור האסלאמיסטית על ישראל, מעודד את רצח היהודים, מעריץ את להב סכיניהם של המחבלים וכתב מאמר אהדה למחבל שירצח אותו, טוען שהוא מתנגד לטרור של דאעש, כיוון שדאעש תוקף את ערכי אירופה. ומהם ערכי אירופה אליבא דאלפר? קודם כל, אירופה היא לא ישראל, כלומר היא תופעה חיובית. "כפי שמוכיח סימון מוצרי ההתנחלויות, ישראל אינה אירופה. למרות דאעש, החרם האירופי על ישראל יילך ויחריף". כלומר, דאעש תוקף את אירופה בשל ערכיה, שביטויים הוא החרם ההולך ומחריף על ישראל.

 

רוגל אלפר הוא אדם חולה. חולה נפש. המחלה שלו היא מחלת האוטו-אנטישמיות, שהנה הזן הבזוי והנחות ביותר של אנטישמיות. ודווקא מסיבה זאת הוא מבכירי דבוקת שוקן.

 

* פשר לחייהם כיהודים - מאמרו ההיסטרי של רוגל אלפר, שבו הוא קורא ליהודי צרפת לא לעלות לארץ, מעיד על הפאניקה שבה הוא שרוי – הוא מבין שצפויה עליה גדולה מאירופה ובעיקר מצרפת לישראל. ולכאורה, זה מוזר. הרי בדבר אחד הוא צודק: "גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור". ואת זה יודעים גם אלה שיעלו לפה. הם יודעים שאותה קנאות ג'יהאדיסטית אסלאמיסטית התוקפת אותם בפריז תתקוף אותם גם בישראל. הם יודעים שיום לאחר שקנאים אסלאמיסטים דקרו יהודי במרסיי, קנאי אסלאמיסט דקר ארבעה יהודים בתל-אביב. אבל הם גם יודעים, שכאן יהיה פשר לחייהם כיהודים – כאן הם שותפים למפעל של בניין המולדת היהודית, כאן הם יחיו בבית. ואילו שם הם זרים, שם הם בגולה.

 

* הערכה: הנ"ל קרא את מאמרו של רוגל אלפר – מבזק חדשות ב-ynet: "חבר הנהגת פתח, עבאס זכי, אמר כי 'ישראל ודאעש הם שני הצדדים של אותו מטבע' וכי ארצות הברית היא שמפעילה את שתיהן. זכי נחשב לסמן הנצי ביותר של הוועד המרכזי של פתח".

 

* חוד החנית - לא אחת מעירים לי קוראים, ומביעים באוזניי תמיהה על כך שאני עוסק בכזו "אובססיה" ברוגל אלפר ובפשקווילי ההסתה האנטישמיים שלו ומאמרי התמיכה שלו במחבלים רוצחי יהודים. הרי מיהו בכלל? מי מכיר אותו? מספר האנשים הקוראים עליו בפוסטים שלי גדול ממספר הקוראים שלו, וכו' וכו'.

 

אנשים פשוט אינם מבינים שכל מאמרי השטנה הללו מתורגמים לאנגלית ומופצים במהדורה האנגלית של "הארץ", יש להם תפוצה עצומה והם מהווים חוד החנית במלחמת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. יש אנשים באירופה וארה"ב, העוברים שטיפת מוח אנטי ישראלית מצד גורמים ערביים וגורמי BDS שונים, ולשם ה"איזון" הם קוראים גם עיתונות ישראלית: גדעון לוי, אלפר, רכלבסקי וחבר מרעיהם. יש אנשים שהישראלים היחידים שהם פגשו מעודם, הינם אנשי התערוכה הנודדת של "שוברים שתיקה", המפיצה עלילות דם נוראיות על צה"ל ברחבי העולם. אני מציע לא לזלזל בהם ובנזק שהם גורמים.

 

* כה אמר המשורר האנס (לכאורה...) - אחד הבולטים בדבוקת שוקן הוא יצחק לאור. הוא פרסם אמש מאמר נאצה נגד מפלגת העבודה והשמאל הציוני. הפעם הוא השתלח בהם על תמיכתם בהוצאת הפלג הישראלי של דאעש אל מחוץ לחוק. המסר שלו הוא ש"כולם אותו דבר", ימין שמאל, כולם ציונים. ואין דבר נתעב בעיניו יותר מהציונות. כולם תומכים בקיומה של מדינת ישראל, כלומר בקיומה של מדינה יהודית. ואין דבר שנוא עליו יותר מהמדינה היהודית. משפט המפתח במאמרו הוא: "החוק והשוויון לפני החוק נועדו למתיישבים. לא לילידים". הערבים הם הילידים ואנחנו, היהודים, הננו קולוניאליסטים זרים שפלשו לארצם. זו תמונת עולמו המעוותת. אותו מאמר, ועוד 3-4 באותה רוח מדי יום, מתורגמים לאנגלית ומופצים בכל העולם, כמסה קריטית של שטיפת מוח והסתה נגד מדינת ישראל.

 

* עם חופשי רק בארצנו – הניכור שמפגינה יהדות ארה"ב כלפי פולארד, בשל הפחד מפני סטיגמת "הנאמנות הכפולה", מעידה שגם הטובה שבגולות היא גולה. ושגם בגולה החופשית ביותר, שבה מעמד היהודים הוא הטוב ביותר, הם אינם אנשים חופשיים. להיות עם חופשי אנו יכולים להיות רק בארצנו.

 

* רגרסיה – חוק השוויון בנטל שהתקבל בכנסת הקודמת לא היה חוק טוב. בעצם, כל חוק המסתפק בפחות מגיוס מלא של כל אזרחי ישראל היהודים, אינו חוק טוב. אולם היה זה חוק חשוב, כי היה בו ניסיון להתקדם, בקצב מדוד אך בדרכים ריאליות, לצמצום התופעה המכוערת של שבט בישראל המשתמט מהגנה על מדינת ישראל וחיי אזרחיה, העורק ממלחמת המצווה של הגנת ישראל, המתנקש בערך "כל ישראל ערבין זה בזה" שהוא אולי הערך המרכזי ביהדות.

 

ביטול החוק, הוא רגרסיה המעודדת, בעיצומה של מתקפת טרור רצחנית על ישראל, את ההשתמטות מהגנה על המדינה.

 

* נזקי הגחמה - ביטול חוק השוויון בנטל הוא נזק נוסף על רשימת נזקי הגחמה ההיסטרית של נתניהו, שפירק ללא כל סיבה את הממשלה הקודמת, גרר אותנו לבחירות מיותרות שקרעו את החברה הישראלית והקים ממשלה צרה, שבה הוא בן ערובה בידי השחצן היהיר, ש"יורה לו בין העיניים".

 

* לכבד את הפרדת הרשויות - על אף התנגדותי החד-משמעית להחלטת הכנסת בנושא חוק הגיוס, אני שולל את העתירה לבג"צ נגדו. תפקידה של הכנסת לחוקק, והעיקרון הזה תקף גם כאשר הכנסת מחליטה בניגוד לדעתי. זאת הדמוקרטיה. התערבות בג"צ בחקיקה, היא פגיעה בדמוקרטיה ובעקרון הפרדת הרשויות. התערבות כזאת לגיטימית במקרים שבהם חקיקה היא באופן מובהק מנוגדת לחוק, פוגעת בזכויות האזרח ורודפת מיעוטים. ולמרות שבאקרובטיקה משפטית אפשר להציג כל חקיקה ככזאת, זה ממש לא המקרה.

 

המאבק נגד החוק צריך להיות ציבורי, פוליטי, תקשורתי, פרלמנטרי - אין זה עניין לבית המשפט.

 

* המוקיון - הפגנת הבוז של אורן חזן כלפי נכותה של ח"כ קארין אלהרר (זו הפעם השניה שהוא עושה זאת) היא שפל נוסף בהתנהגותו של המוקיון הזה, המבזה בנוכחותו את בית הנבחרים הישראלי. כל עוד הוא לא הורשע בפלילים אי אפשר לטהר את הכנסת מנוכחותו. על ועדת האתיקה לנקוט נגדו בכל האמצעים שבידה, אך הם מוגבלים. על סיעת הליכוד לנקוט נגדו באמצעים שבידה, ואף הם מוגבלים. מה אפשר לעשות? מה שנעשה בעבר לכהנא. פשוט, בכל פעם שהוא יעלה לנאום, כל הח"כים מכל הסיעות, ייצאו מהאולם. הוא יישאר עם היו"ר התורן ומול כסאות ריקים. בכך יפגינו נציגי הציבור, מכל קצוות הקשת הפוליטית, את שאט נפשם ושאט נפשו של הציבור שהם מייצגים, מן התופעה.

 

* ח"כ חזן דור ב' – הנוכל של העיירה הלך לעולמו. אדם מת, ואי אפשר שלא לומר כמה מילים בשבחו על קברו. אלא מה? אף אחד לא מצא ולו דבר זכות אחד לומר עליו. המבוכה הייתה גדולה, עד שקם חבר בוועד הקהילה, ואמר שהוא ידבר. השתאו כולם והסתקרנו. אלו דברי זכות ימצא הדובר. פתח המספיד את דבריו ואמר: "נכון. כולנו יודעים שהוא היה גנב, רמאי, נוכל גדול. כל חייו המיט קלון על כולנו. אפילו מקופת הגמ"ח הוא לא היסס לגנוב. אבל לעומת הבן שלו – הוא היה צדיק גדול!"

 

* 443 – בסוכות תשס"א, בתחילת מתקפת הטרור של שנת 2000, ביקרתי בגוש עציון, בסיור הזדהות של ארגון שהייתי בין מקימיו באותם ימים – "הסולידריות הישראלית", שנועד לבטא את הסולידריות עם האזורים המותקפים (שהיו אז בעיקר ביש"ע, עוד בטרם התפשטו הפיגועים לכל רחבי המדינה). בתום הסיור, נסעתי לת"א דרך כביש 443. ליד צומת מכבים ראיתי לפתע מכונית תקועה, מחוררת, פצוע שוכב לידה וחיילים מתחילים לרוץ לעבר הכביש. התחלתי להאט את נסיעתי ואז נורה צרור ארוך לעברי. הרכב לא נפגע. אני לחצתי על הגז ודהרתי אל מחוץ לאזור הסכנה. לאחר מכן שמעתי בחדשות על פצוע קשה ברכב שהיה לפניי.  כביש 443. 15 שנים חלפו, ועדין הוא מועד לפורענות הטרור.

 

            * ביד הלשון

 

בן זקונים – בן זקונים הוא הבן הצעיר במשפחה. ולמה בן זקונים? כי לעתים הוא נולד להורים כשהם כבר מבוגרים.

 

ובמקור, בן זקונים הוא לאו דווקא הבן הצעיר, אלא מי שנולד להורים בבגרותם. הכינוי המקורי "בן זקונים" מתייחס ליוסף, שלא היה בנו הצעיר ביותר של יעקב, ואף לא של רחל. הבן הצעיר הוא בנימין. יוסף הוא אפילו בנה הבכור של רחל.

 

אך לא נאמר עליו שהוא בן זקונים לרחל, אלא ליעקב. הסיפור מופיע בפרשת השבוע, פרשת "וישלח": "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת יוֹסֵף מִכָּל בָּנָיו, כִּי בֶן זְקֻנִים הוּא לוֹ, וְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים". על האהבה הזאת והכותונת הזאת יוסף עוד ישלם... כמה שהוא עוד ישלם...

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 25/11/2015 00:29   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הזירה הלשונית, היסטוריה, חוץ וביטחון, יהדות, סיפורים, משפט, עולם, פוליטיקה, פרשת השבוע, ציונות, תקשורת  
9 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 פינתי השבועית ברדיו: מה שלומך אחות


מה שלומך אחות / חוה אלברשטיין וריימונד אבוקסיס

פינתי השבועית ברדיו "אורנים", 24.11.15

 

ביום שישי השתחרר אסיר ציון יונתן פולארד מהשבי האמריקאי, בתנאים מגבילים ובלא יכולת לעלות לישראל בחמש השנים הקרובות. אני יודע שהשתמשתי בביטויים שאינם מאפיינים את השיח על אודות פולארד, אך אולי זה איזון נכון לרפש שנזרק עליו בימים האחרונים – שילוב של ניכור, בוז ושמחה לאיד.

 

איני מנסה להציג את פולארד כדמות חפה מבעיות ובטח איני מציג כך את פרשת פולארד. הפרשה גרמה לנזק כבד ליחסי ישראל–ארה"ב והזיקה ליהדות ארה"ב. אך מי שהחליטו להפעיל את פולארד היו ראשי ממשלות ושרי ביטחון של ישראל, שלא עמדו בפיתוי של התועלת המודיעינית האדירה של המידע על אויבי ישראל שפולארד השיג. מי ששילם את מלוא המחיר הוא פולארד, שכל חייו נהרסו. הוא שילם מחיר אישי כבד ביותר בשל פעולות שהוא עשה כיהודי למען מדינת ישראל ובשליחותה של ישראל. ולכן, כל השגיאות שלו שגרמו לחשיפתו, בריחתו התמוהה והטיפשית לשגרירות ישראל במקום לברוח מארה"ב, סיפורי הכסף הרב שדרש וקיבל, והשמועות שכנראה מערבבות דמיון, מציאות ובדיה על קשריו עם מדינות אחרות, על פלילים וכו' – כל אלה אולי נכונים, אך בטלים בשישים מול הקורבן הגדול והמחיר הכבד שהוא שילם. ולכן הוא ראוי קודם כל לרגש סולידריות אמתי מאתנו, ולא לאותו ניכור, מצד מי שהסולידריות היהודית, הערבות ההדדית שתמיד הייתה הכוח המשמעותי ביותר של העם היהודי, היא בעיניהם דבר מאוס ונלעג.

 

בחרתי להשמיע שיר המבטא בעיניי את הסולידריות היהודית, את ההזדהות שלנו כאזרחים יהודים ישראלים עם יהודי הסובל בניכר. השיר הוא שירה של נעמי שמר "מה שלומך אחות", שהוקדש לאסירת ציון אידה נודל שישבה בכלא הסובייטי בשנות ה-70. נעמי שמר כתבה שיר נוסף שנקרא "שלום, אידה נודל", שככל הידוע לי לא הולחן.

 

אידה נודל הייתה פעילת עליה ומסורבת עליה, או כפי שמסורבי העליה כינו את עצמם – סירובניקית. בקשת העליה הראשונה שלה נדחתה בשנת 1971 ומאז היא הייתה אחת הפעילות המרכזיות לחיזוק הזהות היהודית בבריה"מ, לעליה חופשי לישראל, לסיוע לאסירי ציון שישבו בכלא ולהעלאת הנושאים הללו על סדר היום העולמי, בשיתוף פעולה עם דיסידנטים, מתנגדי המשטר הסובייטי. היא עוררה הפגנות בעת ביקורים של מדינאים ואח"מים זרים, היא נפגשה עם עיתונאים ומבקרים מחו"ל, היא עתרה לבתי המשפט בשם אסירי ציון. לאורך שנות השבעים היא הוטרדה שוב ושוב בידי הקג"ב, נעצרה לחקירות והמשיכה לפעול ולהסתכן. בעקבות אחת ההפגנות היא נעצרה בשנת 1978, ונדונה לארבע שנות מאסר. לצד נתן שרנסקי, אידה נודל הייתה לסמל של מסורבי העליה ואסירי ציון. נשיאים וראשי מדינות במערב, ובהם רייגן ותאצ'ר פעלו למען שחרורה. אך רק אחרי עלייתו לשלטון של גורבצ'וב ותחילת תהליכי הפרסטרויקה והגלסנוסט שהוא הוביל בבריה"מ, היא הורשתה לעלות ארצה, ב-1987.

 

את השיר כתבה נעמי שמר בתקופת מאסרה של נודל. השיר פונה אליה בגוף שני, כמכתב אישי של אישה לאחותה, שאותה לא פגשה מעולם; אחותה - בהיותה בת לעמה. הדבר היפה בשיר, הוא שאין זה שיר של האחות הישראלית, החופשיה, החזקה, המנסה לחזק את אחותה המסכנה והסובלת ולהעניק לה כוח. זהו שיר שמבטא את ההדדיות שבערבות ההדדית, ואת הכוח שנעמי שמר שואבת דווקא מאידה נודל. כלומר, דווקא אידה נודל, האישה החופשיה היושבת בשבי, היא החזקה בין השתיים. נעמי שמר מתחזקת מאידה נודל, ומשיבה לה מהכוחות שקיבלה ממנה ומפצירה בה – אל יחדל קולך.

 

השיר נפתח בפניה אישית. מה שלומך, אחות? לא "מה נשמע" הכללי, אלא "מה שלומך" האישי, מלווה בפניה – אחות. המשוררת יושבת בביתה, החלון פתוח, הרוח נכנסת ומזכירה לה את אידה נודל, הסובלת מן הקור הרוסי. טוב שהחלון פתוח, היא אומרת. אמנם הוא מחדיר קור לבית, אך בזכותו היא נזכרת באידה נודל, ושואבת כוחות מהזיכרון הזה. כשהחלון בתאה של אידה נודל פתוח, הקור החודר פנימה לבטח עז יותר, אך החלון הפתוח הוא הקשר לעולם החיצון, התקווה לחופש. ולכן "טוב שהחלון פתוח. יש לשמור על קור הרוח ועל הכוחות". "יש לשמור", היא כותבת, כלומר גם היא זקוקה לקור הרוח, וגם אידה נודל.

 

הבית השני מסביר למה צריך לשמור על קור הרוח. כי המצב קשה. של מי? כמובן של האסירה, אך משתמע שלא פחות מכך, של הכותבת. אין סיבות לשמוח, בא יותר לבכות, אין לאן לברוח, מכות. אבל יש גם פירורי חסד. יד נעלמה, איזה כוח עליון גדול, כונסת גם את המכות וגם את פירורי החסד. ובזכות פירורי החסד, יש טעם לחיים, יש למה לקוות, יש טעם לחכות.

 

בבית השלישי, לראשונה, מציגה המשוררת את עצמה כצד החלש במערכת היחסים. בשעה שקשה לה לשיר – וכמשוררת ומוסיקאית, כשקשה לה לשיר, בעצם קשה לה להיות היא, קשה לה לחיות; כשהיא חשה שהכל מתמוטט על ראשה, מה מעניק לה כוחות? הזיכרון שיש לה אי שם אחות, שמעניקה לה כוחות, ושיש לה אחריות להעניק לאחותה כוחות. ולכן היא פונה לנודל במשפט מקסים, שהוא תמצית המושג ערבות הדדית: "לך יש אותי, לי יש אותך, לנו יש אותנו".

 

הבית הרביעי הוא בית של נחמה. זהו בית הנותן את הפשר והצידוק לסבל, כתנאי הכרחי להגיע לאור שבקצה המנהרה. מה שלא נולד בדמע לא שווה הרבה. מה שלא נולד בדמע לא ייקצר בזמר, ולא יביא מרפא. נעמי שמר משוחחת עם שיר המעלות בתהילים, מזמור הנחמה לגולי בבל המבטיח להם את שיבת ציון: "שיר המעלות. בשוב ה' את שיבת ציון, היינו כחולמים". ושם מופיע הפסוק המנחם, "הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו". כשקשה לה לשיר בשל הסבל, היא מנחמת את עצמה שמה שנזרע בדמע ייקצר בזמר. ואת המסר הזה היא משדרת לאחותה שבכלא הסובייטי.

 

ובכל זאת יש הבדל בין הקושי של נעמי שמר לסבל של אידה נודל. נעמי שמר בבית – הן בבית הלאומי, במולדת, והן בביתה הפרטי, מוקפת במשפחתה. אידה נודל נמצאת בכלא, בגולה, לבד, לא במולדתה וללא משפחתה. שמר כותבת שהמיית הבית מרגיעה אותה בינתיים, וזה מה שחשוב.

 

אידה נודל אינה יכולה להתנחם בהמיית הבית, אלא רק בתקוות לעתיד. אולם לשם כך, היא חייבת להיות חזקה, לא להתייאש, להמשיך להשמיע את קולה ולהיאבק.

 

הבית האחרון מתכתב עם מגילת קהלת. פרק א' מתאר בדימויים ומשלים רבים את המסר של אין חדש תחת השמש, אין התחדשות, הכל סובב על צירו. בפסוק ו' נאמר: "הוֹלֵךְ אֶל דָּרוֹם וְסוֹבֵב אֶל צָפוֹן, סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ". איך אפשר לעודד אישה בכלא עם המסר הזה? מה חדש אצלך? שואלת נעמי שמר את אידה נודל, ומיד מפילה עליה את היאוש של קהלת: "איך על סביבותיו הרוח, שוב סובב, הולך?"

 

אולם אידה נודל מבטאת בעיני נעמי שמר את רוח האדם, האדם הכמה אל החופש. החלון הפתוח בביתה של המשוררת, המכניס משב רוח, מסמל בעיניה את הצוהר בתא הכלא של האחות, והיא מחזקת אותה באמונה שרוחה האיתנה תשמור עליה, שלא תשבר. "תיכף יתגלו שמים", היא מנחמת אותה, היא מבטיחה לה. "אל תסתירי את פניך", היא פונה אליה. הסתר פנים, ביהדות, הוא המצב שבו אלוהים מסתיר את פניו מעם ישראל, אין ניסים, אין התגלות, והעם שרוי בגלות וחורבן. נעמי שמר רומזת לאידה נודל, שיש בה כוחות אדירים, כמעט אלוהיים, להביא לגאולה שלה, שהיא נדבך בגאולת ישראל, ואסור לה להסתיר פנים. הסתר פנים של אידה נודל, הוא יאוש מן המאבק. אסור לה להתייאש. ולכן השיר מסתיים בקריאה הנרגשת: אל יחדל כוחך!

 

זהו שיר מקסים, בעיניי הוא אחד היפים והמרגשים בין שיריה הרבים של נעמי שמר. והשיר הזה חורג בעוצמתו מהמקרה הפרטי, אלא הוא מתאים לכל ביטוי של סולידריות של אדם אחד לאדם אחר שהוא חש קרבה אליו, הנמצא במשבר, בקושי, באבל. זהו של נחמה של אחות לאחותה הנמצאת במצוקה.

 

הביצוע המקורי של השיר הוא של משה בקר, ועם השנים שרו אותו גם מיטל טרבלסי, שרית חדד ועוד. חוה אלברשטיין הקליטה אותו לפני שנים רבות בדואט עם הזמרת והשחקנית ריימונד אבוקסיס, ויש בכך סמל: הילדה שעלתה מפולין שרה עם הילדה שעלתה ממרוקו שיר של סולידריות עם יהודייה היושבת בכלא הסובייטי וממתינה לעליה לארץ. אנו נשמיע את השיר כביטוי של סולידריות עם יהודי שישב שלושים שנה בכלא בשל פעולתו למען ישראל, ועדין הוא מסורב עליה, "סירובניק".

 

לאחרונה הקליטה חוה אלברשטיין את השיר מחדש, בתקליטה האחרון "סרנדה" בליווי של גיטרה אקוסטית בלבד. הביצוע האהוב עליי ביותר הוא הגרסה החדשה, אולם בשל הסמליות, נשמע את הביצוע המשותף עם אבוקסיס.

 

מה שלומך אחות, הבוקר?

מה שלומך, אחות?

מזג האוויר הזה

מזכיר לי נשכחות.

טוב שהחלון פתוח.

יש לשמור על קור הרוח

ועל הכוחות.

 

אין הרבה סיבות לשמוח,

בא יותר לבכות.

אין כמעט לאן לברוח,

יש עוד לחכות.

יד נעלמה כונסת

גם את פירורי החסד,

גם את המכות.

 

בשעה שקשה לי לשיר

והכל מתמוטט על ראשי,

התרשי לי לזכור

ולהזכיר תמיד?

לך יש אותי.

לי יש אותך.

לנו יש אותנו.

 

יש דבר אחד שכבר

ידוע לי על פה.

מה שלא נולד בדמע

לא שווה הרבה.

מה שלא נולד בדמע

הוא לא יקצר בזמר

ולא יביא מרפא.

 

מאדם אני לֻקחתי

ואליו אשוב,

וסביבי המיית הבית

ולבבי קשוב,

וסביבי המיית הבית

מרגיעה אותי בינתיים.

זה מה שחשוב.

 

בשעה שקשה לי לשיר...

 

מה שלומך אחות, הבוקר?

מה חדש אצלך?

איך על סביבותיו הרוח

שוב סובב, הולך?

תיכף יתגלו שמים.

אל תסתירי את פניך!

אל יחדל קולך!

נכתב על ידי הייטנר , 24/11/2015 22:56   בקטגוריות אנשים, היסטוריה, משפחה, ספרות ואמנות, ציונות, תרבות, רדיו אורנים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 פנינים מאוצר הארכיון (ג')


באביב תש"ם (1980), בין סדר פסח המשותף לחגיגות יום העצמאות, כתבה שלומית בן עמי [נחושתן], מזכירת הקיבוץ, בעלון אורטל "ציוץ ברמה":

 

... כששואלים אותנו אנשים מבחוץ: "מה יש היום באורטל? מה אתם מציעים לנו?" התשובה הספונטנית היא: חברה, נוף אנושי באיכות וברמה שקשה למצוא כמוהו במקום אחר. אח"כ באה הרשימה המוכרת של ראשוניות, אתגרים וכו'. השאלה המנסרת היא: האם תשובה זו טובה רק לאחרים – לאלה שצריך לשכנע אותם לבוא? ומה לגבי עצמנו? נדמה לי שאם צדקת הטיעון אינה עומדת לגבינו – אין לו זכות קיום. אולי כדאי שאיש-איש יעשה את חשבון הנפש שלו והשאלות תעמודנה בחריפותן: מדוע החברה כאן טובה מבמקום אחר? האם אני חלק מ"הנוף האנושי" המיוחד הזה? למה טוב לחיות כאן?

 

... כאן חיים [ההדגשה במקור א.ה.]. אוהבים ושונאים, מקבלים הזמנות לקל-טל ונוסעים לחרמון, נלחמים במינוס בתקציב ובונים תכנית לימודים לשנה הבאה.

 

מנסים להגדיל את השבט – ועדיין מתלבטים בשייכותנו אליו. מוסיפים יום יום נדבך לקירות הבית – ועדיין לא החלטנו אם ביתנו הוא. חוגגים את חגינו ביחד – ושואלים קושיות לגבי ראש השנה...

 

הפרדוכסים קיימים, ההתלבטויות תלווינה אותנו גם בחג העצמאות ופסח תשמ"א. היום אנו חייבים למקד את סימני השאלה ולהעז לבקש תשובות.

 

אני מאמינה שחלק מהתשובות תהיינה סימני קריאה, וזהו היום הדבר החיוני ביותר באורטל.

 

שלומית.

 

שלושה דברים בולטים במסר המנהיגותי של שלומית. א. הרצון להיות חברה אחרת. להיות חברה טובה יותר. כמיהה להיות חברת מופת. ב. הרצון להגדיל את השבט. ג. תחושת הארעיות וחוסר היציבות. ואכן, אורטל בראשיתה הייתה תחנת רכבת. אנשים רבים באו והלכו בקצב מסחרר, ואט אט התגבש גרעין מרכזי קבוע.

 

****

 

שלוש שנים מאוחר יותר, בשנת החמש לאורטל, נעשה ניסיון משמעותי ומהותי לייצב את החברה האורטלית. הוחלט על קבלה לחברות. עד אז לא היו חברים באורטל. חיו כאן חברי גרעינים, חברי החבורות, בני משקים והיה מעמד של "בעלי זכות הצבעה". ב-1983 נערך מהלך בירור חברתי, שבו כל אורטליסט התבקש להגדיר את עצמו, מתוך תקווה שתהיה קבוצה משמעותית של אנשים שיגדירו את עצמם כחברי הקיבוץ. כל מי שהגדיר עצמו ככזה, עמד להצבעה, של חבריו. כלומר, מי שעדין לא היו חברים, הצביעו על קבלתם של חבריהם לחברות. מוזר? טוב, אורטל תמיד התאפיינה במקוריות ויצירתיות.

 

גם לאחר התהליך הזה היו אנשים שפשוט חיו באורטל, ללא הגדרה. אולם נקבעו שלושה סטטוסים, שההשתייכות אליהם הקנתה זכות הצבעה: א. חברים. ב. מועמדים מיוחדים – אנשים שטרם העזו להגדיר עצמם כחברים, אך ראו עצמם ככמעט חברים, במעמד המיוחד הזה. ג. מגויסים בעלי זכות הצבעה – מגויסים מבית השיטה, שלא סיימו את השנה באורטל וחזרו לקיבוץ האם, אלא התלבטו בין הקיבוצים, והחליטו להמשיך את התלבטותם תוך מגורים באורטל.

 

בתום התהליך היו באורטל 46 חברים, 15 מועמדים מיוחדים ושלושה מגויסים בעלי זכות הצבעה. חלקם עזבו תקופה קצרה לאחר שהתקבלו לחברות. אחרים נותרו באורטל תקופה ארוכה, לעתים עשרות שנים, ועזבו לאחרונה. ויש שנשארו עד היום. מספר הנשארים עד היום, משלוש הקטגוריות – עשרים. ואלה שמות: חברים – בן עמי שלומית [נחושתן], גרוסמן דרור, חבר רגין, יוסיבש חיימון [דולב], יעקב מאיר, מאור תמי [תמר מאור קלמנוביץ'], מוסנזון אורי, מוסנזון שרית, מריאם שבתאי, נקש יוסי, נקש ג'וד, פליישר מנדל. מועמדים מיוחדים – איתן יעל [גל], חבר אודי, נגילה רינה, פלג דינה, קלמנוביץ' רפי. מגויסים בעלי זכות הצבעה – גל יוני, ירבעם שגב, פלג איתן.

 

****

 

לאורך כל שנות קיומה של אורטל, ליוותה אותנו הסוגיה הדמוגרפית. בשלב מוקדם יחסית הבנו, שעם כל הכבוד לגרעיני הנח"ל, מהם בלבד לא ניוושע, ויש לקלוט גם משפחות מן העיר. לאורך השנים היו לנו תקופות ארוכות של עצירוּת בקליטה, וגלי קליטה קצרים. גל הקליטה הגדול, המשמעותי והמוצלח ביותר, הוא הנוכחי.

 

ב-1988 הייתי מזכיר ומרכז קליטה (הקדנציה הראשונה שלי בכל אחד משני התפקידים) ויזמתי פורום רכזי קליטה של קיבוצי הגולן. הפורום החליט על מבצע קליטה, בהשתתפות המועצה והתק"ם. שכרנו יועץ שיווקי, טומי לנג, שבמהרה נפרדנו ממנו כידידים. ניתן לסכם את המבצע ככישלון מפואר.

 

איך מגיעים לאנשים מן העיר? אם הם לא באים אלינו, נבוא אליהם. החלטנו על הקמת דוכני קליטה במרכזים המסחריים בערים הגדולות. מבצע הדוכנים הראשון, ב"רב מכר" בת"א, היה גם האחרון. הרשימה המצורפת, שפרסמתי במידף תחת הכותרת "מוכרים את הקיבוץ", תסביר מדוע.

 

שבת, שעת בוקר מוקדמת. יוצאים ל"פיקניק" – לשוק השבת ברב-מכר, למכור את הקיבוץ. בגאז' הג'אסטי נפתח ולתוכו נדחסים שולחן מתקפל, לוח ועליו כרזה, דפי הסברה, כסאות מתקפלים והחשוב ביותר – תיק ובו סנדוויצ'ים. יחד אתי יוצאת ורד ממרום גולן – ויוצאים לדרך.

 

09:00 בבוקר. שוק השבת ברב-מכר. קולו של שלום חנוך בוקע מן הרמקולים. "מחכים למשיח" הוא שר, ולא ידע כמה צדק. שוק השבת. רחבה מלאה דוכנים – מעורב ירושלמי לצד אהילים, בגדים לצד אביזרי בית, מתנות לצד פיצ'פקאס ובצד כל אלה, פותחים אנו את הבסטה שלנו.

 

"בוא להתחזק אתנו" – קיבוצי רמת הגולן קיץ 1988 – זועקת כרזת הענק מאחורינו, מעוטרת בתמונות של שלג ושל תפוחים, וכמובן – תמונות של ילדים. יפהפיים! בלונדינים כולם! ילדים לייצוא (?)

 

פותחים שולחן... ומחכים... ומחכים... ומחכים... 30 אלף איש גודשים בשבת את הרב מכר! הבסטות מסביב אינן עומדות בעומס ואצלנו – אפילו לא צפרדע... פה ושם מתעכב לידינו מאן דהוא, כשמבט של רחמים מרצד בזוויות עיניו.

 

10:15. סוף סוף מתקרב אלינו קליינט ראשון. "אני דווקא אוהב קיבוצים. אבל מה לעשות... האישה..." תמיד ידעתי שבכל אשמות הנשים. והנה מגיע אדם שני. "תשמע, אשתי דווקא הייתה רוצה קיבוץ, אבל מה אני יגיד לך? לא בנוי לזה!"

 

הנה באים שני ילדים. שולחים מבט סקרני לעבר הפרוספקטים שלנו. "בכמה אתם מוכרים את זה?" "זה בחינם?!" שואגים הם בשמחה ורק המבט הזועם של אביהם מרתיע אותם, כאילו אמר "אם תהיו ילדים רעים, אקרא לשוטר שיביא אתכם לקיבוץ!"

 

פה ושם מישהו דווקא לוקח איזה פרוספקט – בדרך כלל שערותיו שׂבות ועורו מקומט. "מה את אומרת ברוניה?", שואל הוא את אשתו, "נלך למושב זקנים בקיבוץ?"

 

בין מבטי הרחמים והלעג מתקרב בחור עצבן ומסנן בין שיניו – "מה זה, אפילו לפה המערך שלח אתכם"? איזה כיף! סוף סוף מישהו מתייחס אלינו – אולי הזדמנות לאיזה ויכוחון, אך עד שאני מספיק לומר יעקב רובינשטיין, הוא כבר ממלא את הפיתה בשווארמה, הרחק מדוכננו.

 

ועוד פנינים נזרקים לעברנו. "אם נגיע לקיבוץ, ימחקו לי קודם את ה-$250,000

חוב?" "רמת הגולן?! ומה – אני אצטרך להפוך לדתי?!"

 

אך רוב הזמן – שקט בגזרה. פה ושם מתקרב מישהו – "סליחה, אתם מוכרים חבורת הזבל?" או "תסלחו לי, איפה זה מתנות לילדים?"

 

קשישה אחת שואלת אותנו, ספק בעברית ספק ביידיש "מה זה בוא להתחלק אתנו? מה אתם מחלקים?"

 

וכולם קונים חוטפים

גזר צנן ואורז,

אבל חופן כוכבים?

לא תודה אין צורך!

 

בלילה שב הוא אל הכפר

בלי טיפה של עצב.

האוצר נשאר אצלו –

ואצלם הכסף!

 

... חזרנו עייפים - אבל רעבים.

 

* שתי הערות, לתרגום הסלנג של התקופה. "חבורת הזבל" – סדרת קלפים-להחלפה פופולרית מאוד בקרב ילדים באותם ימים. "אפילו לא צפרדע" – ביטוי מתוך המערכון של "הגשש החיוור" – "שחקן כדורסל". "חזרנו עייפים אבל רעבים" – מתוך המערכון של דודו טופז "מושיק והאורנג'דה".

 

* מידף - עלון קיבוץ אורטל

נכתב על ידי הייטנר , 24/11/2015 19:19   בקטגוריות אורטל, הגולן, היסטוריה, התיישבות, התנועה הקיבוצית, חברה, קליטה  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ