לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ₪ֳ©ֳ±ֳ¨ֳ¥ֳ¸ֳ©ֳ₪. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

פינתי השבועית ברדיו: אור וירושלים


אור וירושלים / הגבעטרון

פינתי השבועית ברדיו "אורנים" 25.10.16

 

43 שנים מלאו למלחמת יום הכיפורים. בשבוע שעבר התייחסנו לכך, בפינה שהוקדשה ליום הולדתו ה-70 של חנן יובל, בהשמעת השיר "אתם זוכרים את השירים".

 

את הפינה היום נקדיש לזכרו של משורר ומלחין שנפל במלחמה – יוסף שריג.

 

יוסף שריג הוא אחד מ-11 בני קיבוץ בית השיטה שנפלו במלחמה. על כך שוחחנו בהרחבה לפני שנים אחדות בפינה שהוקדשה לפיוט "ונתנה תוקף". על כך גם נכתב שירה של דורית צמרת "החיטה צומחת שוב".

 

יוסף הוא יליד שנת 1944. הוא בן לאחת המשפחות המרכזיות בקיבוץ בית השיטה ובתנועה הקיבוצית. אביו היה נחום שריג, מהמפקדים המהוללים של הפלמ"ח, מפקד הגדוד הראשון של הפלמ"ח, מפקד חטיבת הנגב במלחמת השחרור, מזכיר תנועת הקיבוץ המאוחד וראש המועצה האזורית גלבוע. אמו הייתה הסופרת תקווה שריג. אחיו הוא אל"מ רן שריג, מח"ט שריון וסגן מפקד אוגדה.

 

גם יוסף, כרבים מבני הקיבוץ, התגייס לשריון ושירת כקצין שריון. במלחמת יום הכיפורים נלחם כמ"פ בגדוד 39 בקרבות הגולן. הוא פיקד על פלוגה מובילה של טנקי צנטוריון באזור מעלה גמלא ונתקל בטנקי אויב באזור תוואי ההטיה של הסורים. הוא הוביל את פלוגתו במשך שלושה ימים רצופים של לחימה קשה והדיפה איטית של טנקים מהדיוויזיה הסורית הראשונה שפרצה באזור חושניה. בשלושת ימי הקרבות, נאלץ יוסף להחליף שלוש פעמים את הטנקים שלו שנפגעו, והמשיך בלחימה ובפיקוד. ביום רביעי בצהרים, בשעות האחרונות של קרב הבלימה, הוא נפגע מירי טנק אויב בלחימה לכיבוש רכס המוצבים בגולן, ונפל בקרב. לאחר מותו עוטר יוסף שריג בעיטור המופת והועלה לדרגת רב סרן.

 

יוסף שריג חזר לאחר שירותו הצבאי לקיבוצו, ועסק בחקלאות ובהוראת מוסיקה. הוא למד מוסיקה במכללת "אורנים". הוא שר במקהלת הקיבוץ המאוחד. והוא כתב שירה והלחין אחדים משיריו ושירים של אחרים. באחד משיריו, "מותי בא לי לפתע", הוא חזה את מותו במלחמה.

 

לפני חודשים אחדים, נחנכה אנדרטה לזכרו, במקום שבו נפל בקרב בגולן. האנדרטה נמצאת כ-300 מ' מדרום לצומת בשן, על כביש 98, הציר המזרחי של הגולן. על הכביש מופיע שלט המפנה מזרחה, ל"אנדרטת אור וירושלים", שמה של האנדרטה לשריג. ניתן להגיע למקום גם בהליכה על שביל הגולן.

 

באנדרטה נמצא מסבירן קולי, ובו סיפור חייו של יוסף והקלטת השיר "אור וירושלים". בטרם אחזור לשיר, אומר כמה מילים על המסבירנים.

 

המסבירנים הם תחנות הסברה אלקטרוניות, שאותן יוצר חברי אבי זעירא, ממייסדי קצרין, אבי טורבינות הרוח בגולן. אבי היה אחד ממנהיגי ועד יישובי הגולן בשנות המאבק נגד הנסיגה בשנות ה-90 ויו"ר הוועד בשנים 1996-1999. אבי הוא יזם בנשמתו ואדם יצירתי מאוד. אחת מתרומותיו למאבק הייתה תחנות הסברה אוטומטיות שהוצבו באתרים חשובים בגולן, הופעלו באמצעות אנרגיית רוח, ובלחיצת כפתור נשמע הסבר על הסביבה והסבר על עמדת ועד יישובי הגולן במאבק נגד הנסיגה, לרוב בקולו הרדיופוני של אבי.

 

לאחר הניצחון במאבק, אבי הרחיב את הרעיון ליזמות עסקית, תחת הכותרת "רוחות הגולן", ובכל רחבי הארץ, לאורכה ולרוחבה, באתרים רבים, ממטולה עד אילת, מוצבים כ-250 מסבירנים שהוא יצר. ברוב האתרים ההסבר נשמע בקולו של אבי, ובחלקן גם גרסה באנגלית בקולה של זוגתו מרלה. בשבוע הבא ייחנך מסבירן נוסף, ברמפת קונייטרה שמצפון לתצפית קונייטרה, באנדרטה לזכר "כוח נתי" שנלחם במקום בקרבות מלחמת יום הכיפורים.

 

אחד המסבירנים נמצא באנדרטה לזכר יוסף שריג. האנדרטה נקראת "אור וירושלים" לציון שירו המפורסם ביותר של יוסף שריג - אחד מנכסי צאן הברזל של הזמר העברי.

 

ב-1972, במלאת חמש שנים לשחרורה ואיחודה של העיר, קיבל יוסף פניה מלהקת הגבעטרון לכתוב לה שיר לציון האירוע. בשיר, שיוסף כתב את מילותיו ולחנו, הוא תיאר חוויה שחווה שבע שנים קודם לכן, ביום הלווייתה של סבתו, בירושלים.

 

יש לציין, שאביו, נחום שריג, גדל במשפחה חרדית בירושלים, משפחת וייספיש. בן דודו, הרב וייספיש, היה אחד ממנהיגי "נטורי קרתא", ולמרות הפער האידיאולוגי העמוק, המשפחה על שני ענפיה, החרדי קנאי והחילוני קיבוצי, שמרו על קשרי ידידות ומשפחה.

 

יוסף היה בן 21 במות סבתו. המשפחה נסעה להלוויה, מעמק יזרעאל לירושלים, ביום גשם וסגריר. בהגיעה לשער הגיא, לפתע הפציעה השמש, ולנגד עיניהם נפרשה קשת מרהיבה בענן. החוויה הזאת, שהותירה בו חותם עמוק, הייתה הבסיס למילות השיר.

 

"אור וירושלים" הוא אחד היפים בשירי ירושלים, והוא מיטיב לצייר את יופיה המרהיב של העיר. חוויית האור והקשת בדרך להלוויה, מצטיירת בשיר כחוויה מעין מיסטית, של עיר עוטפת עור, העולה בשלל צבעי הקשת, ונוגנת למשורר, כנבל העשור – כלי הנגינה של בית המקדש.

 

וכך הוא מתאר את הרגע שבו התחלף הצל באור: "הנה זוחל הצל מבין גבעות האורן / קרב בסתר כאוהב אל השכונות. / ומול פניו קריצות, ריבוא עיני האור הן, / לפתע נפקחו עניו כנפעמות".

 

בשיר מופיעים נופי ירושלים – התהומות, הפסגות, המגדלים, החומות, גבעות עצי האורן, השכונות וכיפת הזהב.  

 

הביצוע המקורי של השיר הוא של להקת הגבעטרון, שהשיר נכתב במיוחד בעבורה. במהלך השנים נוספו לה גרסאות כיסוי רבות, ובהן של יהורם גאון (בעיבוד שאיני אוהב), הפרברים, ירדנה ארזי, יפה ירקוני ורונית אופיר. אנו נשמע את הביצוע המקורי, של "הגבעטרון".

 

הַשֶּׁקֶט שׁוּב צוֹנֵחַ כָּאן מִשְּׁמֵי הָעֶרֶב

כִּדְאִיַּת דַּיָּה מֵעַל הַתְּהוֹמוֹת

וְקֶרֶן אֲדֻמָּה נוֹשֶׁקֶת לַהַט חֶרֶב

אֶת הַפְּסָגוֹת, הַמִּגְדָּלִים וְהַחוֹמוֹת.

 

רָאִיתִי עִיר עוֹטֶפֶת אוֹר

וְהִיא עוֹלָה בִּשְׁלַל צִבְעֵי הַקֶּשֶׁת

וְהִיא נוֹגֶנֶת בִּי כְּנֵבֶל הֶעָשׂוֹר

רָאִיתִי עִיר עוֹטֶפֶת אוֹר.

 

הִנֵּה זוֹחֵל הַצֵּל מִבֵּין גִּבְעוֹת הָאֹרֶן

קָרֵב בַּסֵּתֶר כְּאוֹהֵב אֶל הַשְּׁכוּנוֹת.

וּמוּל פָּנָיו קְרִיצוֹת, רִבּוֹא עֵינֵי הָאוֹר הֵן,

לְפֶתַע נִפְקְחוּ אֵלַי כְּנִפְעָמוֹת.

 

בְּדוּמִיַּת אַשְׁמֹרֶת אַחֲרוֹנָה נוֹשֶׁמֶת

וּבִקְטִיפַת שְׁחָקִים רְסִיס אַחֲרוֹן מַחֲוִיר

אַךְ שַׁחַר, כְּבָר כִּפַּת זָהָב שֶׁלָּהּ אוֹדֶמֶת

לְמַגָּעוֹ הָחָם הָרַךְ שֶׁל אוֹר צָעִיר.

נכתב על ידי הייטנר , 25/10/2016 22:55   בקטגוריות אנשים, אמנות, היסטוריה, זיכרון, חוץ וביטחון, ספרות ואמנות, ציונות, קיבוץ, רדיו אורנים, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יחזקאל לא: הִנֵּה אַשּׁוּר אֶרֶז בַּלְּבָנוֹן


ארבעה פרקים תמימים, מפרק כט ועד לב, מקדיש הנביא יחזקאל לנבואות הזעם והחורבן של מצרים. אחד מהם, פרק לא, יוצא דופן.

 

הוא נפתח בהבהרה שמדובר בנבואה ישירה למצרים: "בֶּן אָדָם, אֱמֹר אֶל פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרַיִם וְאֶל הֲמוֹנוֹ: אֶל מִי דָּמִיתָ בְגָדְלֶךָ?" והוא גם מסתיים בהתייחסות ישירה למצרים. ובתווך, כל הפרק אינו מזכיר את עתידה של מצרים, אלא מתאר את עברה של אשור. כל הפרק הנו שיעור היסטוריה על עלייתה ונפילתה של האימפריה האשורית.

 

מה הסיבה לכך? מצרים הייתה לאורך מאות ואלפי שנים מעצמת על בלתי מעורערת. נבואות חורבנה של מצרים נשמעו כנבואות סרק, הנוגדות את דרך הטבע. זה לא יתכן. כיצד מנסה הנביא לשכנע את מלך מצרים באמיתות הנבואה והיתכנותה?

 

הוא מספר לו על אשור. גם אשור הייתה מעצמת על גדולה וחזקה, שכבשה ארצות רבות והכפיפה עמים רבים לריבונותה. הוא מדמה אותה לעץ ארז. "הִנֵּה אַשּׁוּר. אֶרֶז בַּלְּבָנוֹן, יְפֵה עָנָף וְחֹרֶשׁ מֵצַל, וּגְבַהּ קוֹמָה וּבֵין עֲבֹתִים הָיְתָה צַמַּרְתּוֹ. מַיִם גִּדְּלוּהוּ, תְּהוֹם רֹמְמָתְהוּ, אֶת נַהֲרֹתֶיהָ הֹלֵךְ סְבִיבוֹת מַטָּעָהּ, וְאֶת תְּעָלֹתֶיהָ שִׁלְחָה אֶל כָּל עֲצֵי הַשָּׂדֶה. עַל כֵּן גָּבְהָא קֹמָתוֹ מִכֹּל עֲצֵי הַשָּׂדֶה, וַתִּרְבֶּינָה סַרְעַפֹּתָיו, וַתֶּאֱרַכְנָה פֹארֹתָו מִמַּיִם רַבִּים בְּשַׁלְּחוֹ. בִּסְעַפֹּתָיו קִנְנוּ כָּל עוֹף הַשָּׁמַיִם, וְתַחַת פֹּארֹתָיו יָלְדוּ כֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה, וּבְצִלּוֹ יֵשְׁבוּ כֹּל גּוֹיִם רַבִּים". אך הארז נכרת: "וַיִּכְרְתֻהוּ זָרִים עָרִיצֵי גוֹיִם, וַיִּטְּשֻׁהוּ אֶל הֶהָרִים, וּבְכָל גֵּאָיוֹת נָפְלוּ דָלִיּוֹתָיו, וַתִּשָּׁבַרְנָה פֹרֹאתָיו בְּכֹל אֲפִיקֵי הָאָרֶץ, וַיֵּרְדוּ מִצִּלּוֹ כָּל עַמֵּי הָאָרֶץ, וַיִּטְּשֻׁהוּ. עַל מַפַּלְתּוֹ יִשְׁכְּנוּ כָּל עוֹף הַשָּׁמָיִם, וְאֶל פֹּרֹאתָיו הָיוּ כֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה". כזו הייתה גם אחריתה של אשור – מעצמת העל שנפלה וקרסה.

 

זה המודל שמציג הנביא למלך מצרים. לא לעולם חוסן. אינך מאמין שהאימפריה המצרית יכולה ליפול? הבט באשור. מה שקרה לאשור, יקרה גם לך.

 

****

 

הספר הפופולארי בארה"ב לאחר קריסת האימפריה הסובייטית, היה "קץ ההיסטוריה האחרון". הפילוסוף והמומחה לכלכלה פוליטית פרופ' פרנסיס פוקויאמה האמריקאי, התנבא בספר על ניצחונה הסופי והמוחץ של הדמוקרטיה הליברלית הקפיטליסטית בהנהגת ארה"ב, שהיא סופה של היסטוריית המלחמות בין אידיאולוגיות ובין מעצמות, שליוותה את האנושות מראשיתה.

 

איש לא ניסה לחשוב אחרת. איש לא ניסה לחשוב, שאם בריה"מ הגדולה קרסה – קריסה שאיש לא חזה אותה, שאף מומחה לא העריך שהיא תתכן, שהייתה מחוץ לכל דמיון, הרי שלא לעולם חוסן. גם ארה"ב עלולה ליפול, אף שהדבר נראה דמיוני. נכון, יש הבדל עצום בין מדינה המבוססת על תשתית דמוקרטית למדינה שכל כוחה הוא כפיה של שלטון עריץ. ובכל זאת, הלקח הראוי היה שהבלתי צפוי ביותר עלול לקרות, החזק ביותר עלול ליפול ואם בריה"מ נפלה, הלקח של ארה"ב הוא שאף היא עלולה ליפול, ועליה לבנות אסטרטגיה המבוססת על האפשרות הזאת.

 

ארה"ב לא קרסה. היא עדין מעצמת העל החזקה בעולם. אך מה קרה בבוקר שלאחר "קץ ההיסטוריה"? אירועי 11 בספטמבר, ובמרכזם קריסת סמלה של האימפריה הקפיטליסטית הדמוקרטית האמריקאית, מרכז הסחר העולמי – מגדלי התאומים, במתקפת טרור שנעשתה באמצעות סכינים, בידי האויב החדש המאיים על העולם – האסלאם הקנאי. משבר הקפיטליזם ב-2008 והקריסה הכלכלית של המערכת הפיננסית האמריקאית והעולמית. הסכם הכניעה של אובמה לאיראן, שהפכה את הדיקטטורה האיסלמיסטית הקנאית למעצמת סף גרעינית בחסינות העולם. עלייתה מחדש של רוסיה כמעצמה גדולה, בהנהגתו של פוטין, שאמנם אינה בממדיה של האימפריה הסובייטית, אך לבטח היא מערערת על ההגמוניה האמריקאית בעולם וחידשה את המלחמה הקרה. הסכנה, אף שכרגע אינה נראית מוחשית, שדמגוג גזען ומיזוגין חסר כל כישורים לנשיאות יבחר לנשיא ארה"ב. קץ ההיסטוריה?! נכון, ארה"ב היא עדין מעצמת על, היא לא קרסה, אך היא כל כך נחלשה. לא לעולם חוסן. אולי, אלמלא ההיבריס של "קץ ההיסטוריה", לאחר נפילת בריה"מ, הייתה ארה"ב בוחנת מחדש את הסביבה העולמית וסכנותיה, לומדת לעומק את חוזקותיה וחולשותיה שלה, וחוסכת מעצמה את הכשלים והביזיונות.

 

****

 

אומר הנביא יחזקאל למצרים: לא לעולם חוסן. אתם חזקים, אין עליכם. כך הייתה גם אשור. היא קרסה. גם אתם עלולים לקרוס. והוא מנבא את קריסתה של מצרים.

 

****

 

ב-1961 קיבל ראש הממשלה דוד בן גוריון מכתב מדניאל דמיץ, עורך העיתון הבריטי "לוק" ובו ביקש ממנו לחזות כיצד ייראה העולם בעוד 25 שנה.

 

"לא אקח על עצמי להתנבא מה יהיה בעוד 25 שנה" פתח ב"ג את מכתבו, בו התנבא מה יהיה ב-1987, ב-15 סעיפים. חלקם התגשמו יותר, חלקם פחות. כולם ביטאו את תפיסת העולם האופטימית שאפיינה את מנהיגותו.

 

בסעיף הראשון כתב ב"ג נבואה בלתי נתפסת, שנראתה הזויה, בתפיסת העולם של התקופה: "המלחמה הקרה תהיה נחלת העבר. הלחץ הפנימי של האינטליגנציה הגדלה בלי הרף ברוסיה ליותר חופש, ולחץ ההמונים להעלאת רמת החיים, עלולים להביא לידי דמוקרטיזציה של ברית המועצות במשך רבע המאה הבאה".

 

ב-1987 הייתה ברית המועצות בעיצומם של תהליכי הפרסטרויקה והגלסנוסט, בהנהגת גורבצ'וב. התפתחות זו הייתה מנוגדת לכל תחזית של מומחה כלשהו, של איזשהו סובייטולוג או קרמלינולוג (דוקטרינות שפסו מן העולם עם קריסת בריה"מ), לא רק בשנת 1961, אלא גם ב-1986.

 

אך גם ב"ג לא העלה על דעתו את קריסת בריה"מ והגוש הסובייטי. פשוט, קריסת מעצמת על נראית כמהלך המנוגד לחוק הטבע.

 

בדיוק כפי שהיום איש אינו מעלה את דעתו את קריסת ארה"ב, כך איש לא יכול היה להעלות על דעתו את קריסת אשור, כך איש לא יכול היה להעלות על דעתו את קריסת מצרים.

 

מצביע הנביא יחזקאל על אשור, ומורה אֶל פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרַיִם וְאֶל הֲמוֹנוֹ: אֶל מִי דָמִיתָ כָּכָה בְּכָבוֹד וּבְגֹדֶל, בַּעֲצֵי עֵדֶן, וְהוּרַדְתָּ אֶת עֲצֵי עֵדֶן אֶל אֶרֶץ תַּחְתִּית? בְּתוֹךְ עֲרֵלִים תִּשְׁכַּב אֶת חַלְלֵי חֶרֶב. הוּא פַרְעֹה וְכָל הֲמוֹנֹה".

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 24/10/2016 18:14   בקטגוריות היסטוריה, חינוך, יהדות, עולם, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 23.10.16


* והעולם שותק – כל העולם הזדעזע כשדאעש החריב שכיות חמדה ארכיאולוגיות בתדמור, וכשטליבאן עשה זאת באפגניסטן. אולם כאשר הארגון המקביל להם, הוואקפ, עשה אותו פשע ברברי נגד התרבות, בהחריבו באופן שיטתי את שרידי בית המקדש בהר הבית – העולם שותק. אילו אונסק"ו היה באמת ארגון לחינוך ולתרבות, הוא היה פועל נגד הפשע. אולם הוא לא השמיע אפילו גיהוקון של הסתייגות.

 

וח"כ אחמד טיבי, במופע האימים הביריוני שלו בערוץ 2, אמר על הפשע הברברי הזה שהוא הדבר הטוב ביותר שנעשה ב"אל אקצא" (כפי שהוא מכנה בחוצפתו ובבורותו את הר הבית. לא, הוא לא מתכוון למסגד, אלא להר).

 

* פעולה יפה – הצעדה וההפגנה של "נשים עושות שלום" היא פעולה יפה, לדעתי. מדוע אני מגדיר פעולה שנועדה לקדם דרך פוליטית שאני מתנגד לה, כ"פעולה יפה"? הרי, בעיניי, אותן נשים עיוורות למציאות, אינן מציעות שום פתרון ריאלי והחצים שלהן מכוונים ליעד הלא נכון. אז מה יפה בזה?

 

מה שיפה בזה, זו יופיה של הדמוקרטיה. יופיו של מאבק דמוקרטי. היופי בכך שאזרחים שאכפת להם פועלים לקידום השקפת עולמם, במאבק דמוקרטי, מכובד, על פי חוק; פועלים להשפיע על דעת הקהל ועל מקבלי ההחלטות.

 

פעולתן של "נשים עושות שלום" היא היפוכו המוחלט של המעשה הבוגדני האנטי דמוקרטי והמכוער של המנוול מ"בצלם". הוא לא פעל להשפיע על דעת הקהל בישראל, תוך שימוש בכלים הדמוקרטיים שעומדים לרשותו. הוא הלך למועצת הביטחון ודרש ממנה לפעול נגד ישראל ולכפות עליה בכוח את דרכו, בניגוד להכרעות הדמוקרטיות שלה, אותן הוא מסרב לקבל.

 

סביר להניח שרבות מן המפגינות שותפות לדעותיו של המנוול. אולי חלקן אף תומכות במעשהו הנלוז. אך הפעולה הדמוקרטית שלהן הפוכה במהותה מהפעולה האנטי דמוקרטית שלו.

 

* אנסה להסביר לאט – נוסח המודעה השבועית של "גוש שלום" ב"הארץ" (בספרו האוטוביוגרפי "אופטימי" סיפר אורי אבנרי, מנהיג "גוש שלום", שהמודעה השבועית היא מתנה של שוקן, כמעט בחינם): " 'מדוע הלך מנכ"ל בצלם לניו יורק לדבר באו"ם במקום כאן בישראל?' כך התלונן ראש הממשלה – אותו ראש הממשלה שהתעקש בתוקף לנסוע לוושינגטון ולנאום בקונגרס".

 

הם מיתממים או שהם באמת לא מבינים? הנה, אנסה להסביר לאט. נתניהו הוא ראש ממשלת ישראל. הוא נבחר בידי הציבור הישראלי בבחירות דמוקרטיות וקיבל ממנו מנדט להוביל את מדיניות ישראל. זה תפקידו, זאת משימתו, זאת אחריותו. אפשר להתווכח על מדיניותו. אפשר לחלוק על צדקת הנאום בקונגרס. אך זה תפקידו.

 

איך אפשר להשוות זאת לאזרח פרטי, שדעתו הפוליטית הפוכה להכרעת הבוחר, ההולך למועצת הביטחון של האו"ם ומפציר בה לפעול באמצעים מעשיים נגד מדינתו?

 

למה הדבר דומה? ממשלת ישראל מוסמכת להטיל על צה"ל לבצע פעולה צבאית. אזרח, שבטוח שצריך לצאת לפעולה צבאית, אינו מוסמך לארגן יחידה צבאית ועל דעת עצמו להוציא אותה לקרב (וכדי שההשוואה תהיה מדויקת, ראוי לציין שמדובר בפעולה צבאית נגד כוחותינו).

 

מודעה הזויה, של אנשים הזויים בעיתון הזוי.  

 

* אידיוטיזם שימושי – הספין המגוחך של ח"כ ביטן על פיו הוא "ישקול לבטל את אזרחותו של מנכ"ל 'בצלם' ", נועד לפאר את עצמו, אך בפועל הוא רק משחק לידי המנוול, ומסייע לו להציג את עצמו בעולם כקדוש מעונה, הנרדף בידי המדינה השנואה עליו כל כך.

 

* תפיסת הממלכתיות – כאשר ח"כ ביטן, נער השליחויות של נתניהו, אומר שביטול תאגיד השידור הציבורי יחסוך מיליארדי ₪, הוא מתכוון שביטול תאגיד השידור הציבורי יעלה מיליארדי ₪.

 

כאשר ח"כ ביטן, נער השליחויות של נתניהו, קורא לשר ארדן להתייצב לצד הימין ולא לצד "חבריו בתקשורת", הוא מתכוון שעל השר ארדן להיות לא ממלכתי, ולהעדיף אינטרס פוליטי כיתתי צר על האינטרס הציבורי.

 

* תפיסת המנהיגות – כאשר שטייניץ אומר שיעלון וגנץ אחראים למנהרות, פירוש הוא שנתניהו זורק את האחריות על יעלון וגנץ. כן, כן, זאת תפיסת האחריות שלו. זאת תפיסת המנהיגות שלו. זה חדש?

 

* לאומית ליברלית - במלאת 50 שנה לביטול הממשל הצבאי על ערביי ישראל, הוציא מרכז מורשת מנחם בגין חוברת, המתעדת את המאבק שניהלה תנועת החירות בהנהגתו של בגין נגד הממשל, בשם הדמוקרטיה, הליברליזם ושוויון הזכויות. חשוב מאוד שמרכז, שנועד להנחיל את מורשת בגין, מוציא פרסום כזה, המציג את דרכה המסורתית של חירות, כתנועה לאומית ליברלית, ולנוכח הרוח הרעה הנושבת בליכוד של היום. רובי ריבלין, בני בגין וגילה גמליאל הם המוהיקנים האחרונים, היום, של מורשת זו.

 

* הדמוקרטיה על פי טראמפ - תמצית הדמוקרטיה נוסח טראמפ: "אכבד את תוצאות הבחירות - אם אנצח".

 

* גיבורו של רוגל אלפר – לפני חודשים אחדים כתב רוגל אלפר "ביקורת טלוויזיה" בעקבות ראיון עם איתמר בן גביר. היה זה מאמר הלל ושבח לבן גביר. היה איזה משפט עד כמה הוא רחוק ממנו, כמובן, אך כל המאמר היה הערצה למהפכן, שובר המוסכמות, הרדיקלי. הוא ראה בו את הדמות שהוא מנסה לראות בעצמו – מי שמצליח להיכנס לחדר ולחרבן בו ולהשתין לכל עבר, לשבור ולנתץ את המהוגנות הבורגנית של החברה הישראלית והציונות.

 

ביום שישי הוא כתב "ביקורת טלוויזיה" בעקבות העימות בין טראמפ וקלינטון. היה לו איזה משפט על כך שטראמפ אינו כשיר לנשיאות כי נשיא צריך למשול, אם כי מבחינתו זו כנראה מחמאה, כי ממשל הוא דבר שלילי. מעבר לכך, המאמר מעריץ את טראמפ.

 

"הוא האיש שחרבן באמצע החדר, ואז גם עשה ביד והשפריץ לכל עבר. כבר עשרות שנים מרגיש העם שוושינגטון דופקת אותו. בא טראמפ ובחוש שישי התניע תנועת מהפכה עממית... הרגע המפעים שבו סירב טראמפ להכריז שיכיר בתוצאות הבחירות אם יפסיד (מי שראה לעולם לא ישכח, זה מסוג הרגעים הגאוניים שטראמפ מאלתר בטבעיות) מעיד על מחויבותו למהפכה. הוא מנוע מלהכיר בתוצאות הבחירות. הכרה בתוצאות כמוה כבגידה במהפכה. תומכי טראמפ לא מכירים בשיטה. הם רק רוצים להשתמש בה כדי לחרב אותה. למישהו יש ספק שהמהפכה הזו לא תיגמר בהפסד של טראמפ? ההפסד שלו יהיה רק ההתחלה.

 

טראמפ שינה את הפוליטיקה האמריקאית. שינוי עמוק. יותר מכל מועמד לפניו. גם יותר מכל נשיא".

 

... כל כך לא מפתיע.

 

* מלחמת בני חושך בבני חושך – החדשות הטובות: מוסול תשוחרר, כנראה, מידי דאעש. החדשות הרעות: מי שישתלט על מוסול, קרוב לוודאי, יהיו שליחי איראן. מה גרוע יותר? כלל לא ברור. דבר אחד בטוח – במלחמת בני חושך בבני חושך זו, יהרגו, ייפצעו וייאבדו את בתיהם המוני אנשים.

 

* הרצח הכפול – החודש, ב-6 באוקטובר, מלאו 35 שנה לרצח הכפול. הרצח הכפול הוא הרצח של נשיא מצרים סאדאת ושל השלום בין ישראל ומצרים. את סאדאת רצחו מחבלים מארגון "הג'יהאד המצרי". את השלום רצח סגנו של סאדאת ויורשו, חוסני מובארק.

 

מובארק לא ביטל פורמלית את הסכם השלום, אך הוא רוקן אותו מתוכן. מציאות השלום בתקופתו, הייתה רחוקה ת"ק פרסה מרוח חוזה השלום, שתמורתו ישראל נסוגה מכל סיני ועקרה את כל יישוביה.

 

הביטוי הסמלי לכך הוא הביקורים בישראל. במשך פחות מארבע השנים טרם רציחתו, ביקר הנשיא סאדאת בישראל 5 פעמים. במשך 30 שנות שלטונו לא ביקר מובארק בישראל אף לא פעם אחת (למעט קפיצונת להלוויית רבין, שכנראה מבחינה בינלאומית לא יכול להרשות לעצמו להיעדר ממנה).

 

הסכם השלום בין ישראל ומצרים אמור היה ליצור בין המדינות יחסי ידידות ברוח השלום בין מדינות אירופה. בין המדינות נחתמו עשרות הסכמי נורמליזציה בכל תחומי החיים. את כולן הפר מובארק ברגל גסה, והפך את הנורמליזציה למילה גסה.

 

תחת הססמה "שלום קר" הפך מובארק שלום חם למלחמה קרה. מצרים הייתה המובילה בכל צעד מדיני אנטי ישראלי, והיא הובילה אף את ועידת דרבן – הוועידה הגזענית והאנטישמית שפתחה את מהלך הדה-לגיטימציה לישראל, במטרה למוטט אותה על פי מודל דרום אפריקה.

 

ההסתה האנטי ישראלית והאנטישמית בתקשורת המצרית, שכולה נשלטה בידי מובארק, ובמערכת החינוך המצרית, הייתה איומה ונוראה.

 

אפילו היחסים הדיפלומטיים, הפכו בני ערובה בידיו. תקופות ארוכות במהלך השנים, לא היה שגריר מצרי בישראל, תוך הפרה בוטה של ההסכם, בכל פעם בשל תירוץ אחר.

 

הדבר היחיד שנשמר, ואין לזלזל בו כמובן, הוא הנספח הצבאי של ההסכם. הוא נשמר בשל ההרתעה של צה"ל, וההבנה שעל הפרתו ישראל לא תשתוק, ותגובתה תסכן את שלטונו. הוא נשמר גם, כיוון שמובארק הבין שהפרתו תשים קץ לסיוע הכלכלי המאסיבי של ארה"ב למצרים.

 

ובכלל, שלטון מובארק התאפיין בדה-סאדאתיזציה בכל תחומי החיים. מכל הרפורמות המהפכניות שסאדאת חולל או החל לחולל, לא נותר דבר. מובארק עסק בכל שלושים שנות שלטונו רק בהישרדות, באמצעות השלטת דיקטטורה קשה על מדינתו.

 

הדבר הטוב היחיד שניתן לומר לזכותו, הוא שלעומת "האחים המוסלמים" שעלו לשלטון אחרי המהפכה, הוא חיובי.

 

אני מתרשם שא-סיסי חותר להיות סאדאת, אם כי הוא לא ממש מעז להתרחק ממורשת מובארק, לפחות במישור הגלוי.

 

* אירופה החדשה – מתוך הרצאה של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין במכללה לביטחון לאומי, ב-8 ביולי 1993, לפני 23 שנים. המסמך סווג כ"סודי". בהתייחסו לסכנה האיראני וסכנת הקשר בין איראן לאסלאם הפונדמנטליסטי מחוץ לאיראן, אמר רבין: "... לא אגיד את זה בפומבי. אינני יודע איזה תשתיות יש באירופה [הכוונה לתשתיות טרור אסלאמי א.ה.]. הייתי באירופה. אירופה מוצפת היום מוסלמים, שבאו ממדינות ערב, העובדים הזרים. ראש ממשלת הולנד אמר לי, תראה: לפני 8 שנים היה לנו מסגד אחד בהולנד. היום יש 300. אנחנו רואים מה קורה. איך האסלאם הזה עובד. קודם כל המוקד הוא המסגד, האימאם. הוא המטיף להם פירוש קיצוני ביותר של האסלאם. סביב המסגד בונים בית ספר, גן ילדים, מרפאה, עושים עבודה סוציאלית. תראו מה קורה, איך החמאס עובד בשטחים. בדיוק אותו הדבר. איך התנועה האסלאמית עובדת באום אל פחם, ברהט. כך הם עובדים. זו שיטה". לפני 23 שנים!

 

* אני לא רופא – לפני חודשים אחדים קיבלתי מייל מאחת המכללות, ובה תשובה שקיבלו את הצעתי להרצאה בכנס מדעי, על מחקר שעשיתי. המכתב מוען "לכבוד ד"ר אורי הייטנר". מיד מיהרתי לתקן את טעותם, ולהבהיר שאיני דוקטור. הם הודיעו שרשמו לפניהם ויתקנו. חלפו שבועות אחדים, ונשלחה לי הזמנה לאירוע. ובתכנית אני מוצג כ"ד"ר אורי הייטנר". שבתי והזכרתי להם שזאת טעות, וניהלנו תכתובת שבה הם הבהירו שזאת בסך הכל טיוטה, והדבר יתוקן. אך כשיצא הפרסום, שוב הופעתי בו כ"ד"ר אורי הייטנר". הפעם זה היה מביך במיוחד, כי זה כבר היה פומבי, והתחלתי לקבל ברכות, שאיני ראוי להן. שוב פניתי אליהם, הפעם כבר באמת בכעס, והזכרתי להם את התכתובת הקודמת. הם השיבו לי שכבר היה מאוחר לתקן, אך הדבר תוקן בחוברת התקצירים.

 

האמת? זה ממש מביך.

 

* ... ואני חי ובועט – ביום רביעי בסביבות 19:15 הייתה לי תאונת דרכים, בכביש 6, בין שתי המנהרות מדרום למחלף עין תות. תאונת שרשרת. כרית האוויר פעלה היטב. אני בסדר גמור - קצת מכות יבשות, קצת שריטות, לא משהו שיפריע לתפקודי. הרכב, לעומת זאת, אללה ירחמו. גם בשתי המכוניות האחרות אין נפגעים. כהרגלי, במצבים בעייתיים, הייתי רגוע וקר רוח לחלוטין. רק חבל שהפסדתי למחרת את פסטיבל "הקהל".

 

            * ביד הלשון

 

כפר גלעדי – בשמחת תורה ימלאו מאה שנים להקמת קיבוץ כפר גלעדי, באצבע הגליל. כפר גלעדי הוא מופת של משימתיות ואקטיביזם ציוני, בהתיישבות, בביטחון ובעליה. הקיבוץ הוקם בידי ארגון "השומר" ומיום הקמתו התאפיין כיישוב ביטחוניסטי מאוד, מעוז ביטחון של "השומר", "ההגנה" וצה"ל. בין בניו 27 טייסי קרב בחיל האוויר וגם האחרים שירתו ביחידות הטובות ביותר בצה"ל. לצד מטולה ותל-חי, כפר גלעדי עיצב את גבולה הצפוני של המדינה ואת הכללת אצבע הגליל בתוכה (למרות שפוסט היסטוריונים מנסים להכחיש את האמת הזאת) וסייע בהקמת יישובים רבים בגליל העליון. הקיבוץ נרתם להעפלה הבלתי לגאלית והעלה אלפי יהודים בהעפלה ברגל מסוריה, או ממדינות ערביות אחרות דרך סוריה.

 

שמו הראשון של הקיבוץ היה "בר גיורא", על שם ארגון הביטחון החשאי שממנו צמח "השומר". שנתיים לאחר הקמתו, הסב הקיבוץ את שמו לכפר גלעדי, כדי להנציח את זכרו של ישראל גלעדי, איש העליה השניה, ממייסדי "השומר" והקיבוץ ומנהיגו הבלתי מעורער של הקיבוץ, שנפטר בגיל 32.

 

שמו המקורי של גלעדי היה ישראל בוטרברוט, אך הוא עיבר אותו לגלעדי; שם המציין את תפיסת ארץ ישראל של חלוצי העליות הראשונות, שראו בגלעד שבעבר הירדן המזרחי (היום בירדן) חלק אינטגרלי מארץ ישראל. 

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 23/10/2016 00:05   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, היסטוריה, התיישבות, חברה, חוץ וביטחון, מנהיגות, עולם, פוליטיקה, ציונות, קיבוץ, תקשורת  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2016 © נענע 10 בע"מ