לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ£ֳ÷ ֳ¥ֳ®ֳ£ֳ©ֳ°ֳ₪. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 25.11.15


* המדרון החלקלק – "זה לא חרם על ישראל... זה רק על 'ההתנחלויות' ועם זה דווקא אין לי שום בעיה...". מכירים את הצביעות הזאת?

 

גם מרטין נימלר מכיר אותה וכך הוא כתב:

 

בהתחלה הם לקחו את הקומוניסטים, לא הייתי קומוניסט - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את היהודים, לא הייתי יהודי - אז שתקתי.

ואז הם לקחו את חברי האיגודים המקצועיים, לא הייתי חבר באיגוד - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את הקתולים, הייתי פרוטסטנטי אז שתקתי.

ואז הם לקחו אותי, ולא נותר מי שיצעק.

 

* הקואליציה האנטי אנרי לויית – ברנרד אנרי לוי, האינטלקטואל היהודי צרפתי, הוא אחד מאנשי הרוח הבולטים בצרפת ובאירופה מאז ראשית שנות השבעים של המאה שעברה – פילוסוף דגול, סופר, עיתונאי, קולנוען, תלמידם של גדולי הפילוסופים בצרפת של המאה ה-20.

 

אנרי לוי הוא שנוא נפשם ומוקד ההסתה של הימין הפשיסטי האנטישמי הרדיקלי, של השמאל הרדיקלי ושל הקנאות האסלאמית. הוא הרוויח את שנאתם ביושר, כאיש רוח אמתי, מעורב, נאמן ליושרתו ואינו הולך בתלם ואינו נסחף אחרי טרנדים פסבדו-אינטלקטואליים חולפים. ברנרד אנרי לוי הוא המייצג האולטימטיבי של ערכי הנאורות ונושא בשורת המודרניות, הדמוקרטיה, הליברליזם האמתי – כל מה ששנוא על קואליציית השחור-אדום-ירוק, כל מה שמאוס ונתעב על המשולש הטמא הזה. והגרוע מכל - הוא יהודי. וכאילו לא די בכל אלה, הוא גם ציוני ואוהד ישראל.

 

אין זה פלא, שכך מגדיר אותו רוגל אלפר בפשקוויל התורן ב"הארץ": "קשקשן מחרחר מלחמה" ואת הגותו "עיסת הלהג היומרני". ואין זה פלא, שהרי כל כתיבתו של אלפר היא ייצוג לאותה קואליציה, ואילו אנרי לוי מגלם באישיותו ובמאבקו למען הטוב והאור בעולם את היפוכה של הברית הבלתי קדושה הזאת.

 

* חולה רוח אוטו-אנטישמי - סולידריות יהודית היא מן התופעות המאוסות והבזויות ביותר על אנשים מסוגו של רוגל אלפר והמיליה שלו. והנה, אלפר מפתיע – הוא כותב מכתב גלוי ליהודי צרפת. ואו! ממש סולידריות יהודית. ומה המסר שלו? "אל תעלו לישראל". אני מתקן. המושג "עליה" לא קיים בלקסיקון האנטי ציוני שלו. הוא מדבר על הגירה. הוא קורא להם לא להגר לישראל. למה? כי ישראל היא מדינה נאצית. "להגר עכשיו מצרפת לישראל, זה כמו להגר מפלסטינה לגרמניה הנאצית ב–1933". כותרת המאמר היא "יהודי צרפת, הישארו בצרפת", וממשפט למשפט הוא מחמם את עצמו ומגביר את ביטויי השנאה שלו למדינת ישראל. ציטוטים נבחרים: "מדינת אפרטהייד דו־לאומית, שבה פלסטינים חיים תחת כיבוש ששולל את זכויות האדם הבסיסיות שלהם... ישראל נשלטת היום על ידי ממשלה שיושבים בה קנאים יהודים, שהשקפת עולמם נגועה בסממנים פשיסטיים. להימלט לישראל זה להימלט מהפשיזם המוסלמי אל זרועות הפשיזם היהודי... גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור. אבל לא משום שאתם מייצגים את ערכי הנאורות. להיפך. משום שתייצגו את ערכי הפשיזם של הקנאים היהודים: כיבוש, גזענות, אפרטהייד, משיחיות, ברבריות חשוכה... כאן מוקרבים החיים על מזבח קדושת הארץ. זו עבודה זרה. אם תביאו את ילדיכם לישראל, תימצאו מקריבים את זרעכם למולך... בישראל מחרחרי המלחמה ... משוחחים עם אלוהים ומצטטים אותו. הם ג'יהאדיסטים שמדברים עברית... בישראל שורר הלוך רוח שמעודד את הלינץ' ואת האספסוף". והוא מסיים: "בדרכה, בדיוק כמו דאעש, ישראל תמצא את עצמה מחוץ לאירופה. יהודי צרפת, הישארו בצרפת. כאן הכל אבוד".

 

אלפר, התומך ללא סייג במתקפת הטרור האסלאמיסטית על ישראל, מעודד את רצח היהודים, מעריץ את להב סכיניהם של המחבלים וכתב מאמר אהדה למחבל שירצח אותו, טוען שהוא מתנגד לטרור של דאעש, כיוון שדאעש תוקף את ערכי אירופה. ומהם ערכי אירופה אליבא דאלפר? קודם כל, אירופה היא לא ישראל, כלומר היא תופעה חיובית. "כפי שמוכיח סימון מוצרי ההתנחלויות, ישראל אינה אירופה. למרות דאעש, החרם האירופי על ישראל יילך ויחריף". כלומר, דאעש תוקף את אירופה בשל ערכיה, שביטויים הוא החרם ההולך ומחריף על ישראל.

 

רוגל אלפר הוא אדם חולה. חולה נפש. המחלה שלו היא מחלת האוטו-אנטישמיות, שהנה הזן הבזוי והנחות ביותר של אנטישמיות. ודווקא מסיבה זאת הוא מבכירי דבוקת שוקן.

 

* פשר לחייהם כיהודים - מאמרו ההיסטרי של רוגל אלפר, שבו הוא קורא ליהודי צרפת לא לעלות לארץ, מעיד על הפאניקה שבה הוא שרוי – הוא מבין שצפויה עליה גדולה מאירופה ובעיקר מצרפת לישראל. ולכאורה, זה מוזר. הרי בדבר אחד הוא צודק: "גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור". ואת זה יודעים גם אלה שיעלו לפה. הם יודעים שאותה קנאות ג'יהאדיסטית אסלאמיסטית התוקפת אותם בפריז תתקוף אותם גם בישראל. הם יודעים שיום לאחר שקנאים אסלאמיסטים דקרו יהודי במרסיי, קנאי אסלאמיסט דקר ארבעה יהודים בתל-אביב. אבל הם גם יודעים, שכאן יהיה פשר לחייהם כיהודים – כאן הם שותפים למפעל של בניין המולדת היהודית, כאן הם יחיו בבית. ואילו שם הם זרים, שם הם בגולה.

 

* הערכה: הנ"ל קרא את מאמרו של רוגל אלפר – מבזק חדשות ב-ynet: "חבר הנהגת פתח, עבאס זכי, אמר כי 'ישראל ודאעש הם שני הצדדים של אותו מטבע' וכי ארצות הברית היא שמפעילה את שתיהן. זכי נחשב לסמן הנצי ביותר של הוועד המרכזי של פתח".

 

* חוד החנית - לא אחת מעירים לי קוראים, ומביעים באוזניי תמיהה על כך שאני עוסק בכזו "אובססיה" ברוגל אלפר ובפשקווילי ההסתה האנטישמיים שלו ומאמרי התמיכה שלו במחבלים רוצחי יהודים. הרי מיהו בכלל? מי מכיר אותו? מספר האנשים הקוראים עליו בפוסטים שלי גדול ממספר הקוראים שלו, וכו' וכו'.

 

אנשים פשוט אינם מבינים שכל מאמרי השטנה הללו מתורגמים לאנגלית ומופצים במהדורה האנגלית של "הארץ", יש להם תפוצה עצומה והם מהווים חוד החנית במלחמת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. יש אנשים באירופה וארה"ב, העוברים שטיפת מוח אנטי ישראלית מצד גורמים ערביים וגורמי BDS שונים, ולשם ה"איזון" הם קוראים גם עיתונות ישראלית: גדעון לוי, אלפר, רכלבסקי וחבר מרעיהם. יש אנשים שהישראלים היחידים שהם פגשו מעודם, הינם אנשי התערוכה הנודדת של "שוברים שתיקה", המפיצה עלילות דם נוראיות על צה"ל ברחבי העולם. אני מציע לא לזלזל בהם ובנזק שהם גורמים.

 

* כה אמר המשורר האנס (לכאורה...) - אחד הבולטים בדבוקת שוקן הוא יצחק לאור. הוא פרסם אמש מאמר נאצה נגד מפלגת העבודה והשמאל הציוני. הפעם הוא השתלח בהם על תמיכתם בהוצאת הפלג הישראלי של דאעש אל מחוץ לחוק. המסר שלו הוא ש"כולם אותו דבר", ימין שמאל, כולם ציונים. ואין דבר נתעב בעיניו יותר מהציונות. כולם תומכים בקיומה של מדינת ישראל, כלומר בקיומה של מדינה יהודית. ואין דבר שנוא עליו יותר מהמדינה היהודית. משפט המפתח במאמרו הוא: "החוק והשוויון לפני החוק נועדו למתיישבים. לא לילידים". הערבים הם הילידים ואנחנו, היהודים, הננו קולוניאליסטים זרים שפלשו לארצם. זו תמונת עולמו המעוותת. אותו מאמר, ועוד 3-4 באותה רוח מדי יום, מתורגמים לאנגלית ומופצים בכל העולם, כמסה קריטית של שטיפת מוח והסתה נגד מדינת ישראל.

 

* עם חופשי רק בארצנו – הניכור שמפגינה יהדות ארה"ב כלפי פולארד, בשל הפחד מפני סטיגמת "הנאמנות הכפולה", מעידה שגם הטובה שבגולות היא גולה. ושגם בגולה החופשית ביותר, שבה מעמד היהודים הוא הטוב ביותר, הם אינם אנשים חופשיים. להיות עם חופשי אנו יכולים להיות רק בארצנו.

 

* רגרסיה – חוק השוויון בנטל שהתקבל בכנסת הקודמת לא היה חוק טוב. בעצם, כל חוק המסתפק בפחות מגיוס מלא של כל אזרחי ישראל היהודים, אינו חוק טוב. אולם היה זה חוק חשוב, כי היה בו ניסיון להתקדם, בקצב מדוד אך בדרכים ריאליות, לצמצום התופעה המכוערת של שבט בישראל המשתמט מהגנה על מדינת ישראל וחיי אזרחיה, העורק ממלחמת המצווה של הגנת ישראל, המתנקש בערך "כל ישראל ערבין זה בזה" שהוא אולי הערך המרכזי ביהדות.

 

ביטול החוק, הוא רגרסיה המעודדת, בעיצומה של מתקפת טרור רצחנית על ישראל, את ההשתמטות מהגנה על המדינה.

 

* נזקי הגחמה - ביטול חוק השוויון בנטל הוא נזק נוסף על רשימת נזקי הגחמה ההיסטרית של נתניהו, שפירק ללא כל סיבה את הממשלה הקודמת, גרר אותנו לבחירות מיותרות שקרעו את החברה הישראלית והקים ממשלה צרה, שבה הוא בן ערובה בידי השחצן היהיר, ש"יורה לו בין העיניים".

 

* לכבד את הפרדת הרשויות - על אף התנגדותי החד-משמעית להחלטת הכנסת בנושא חוק הגיוס, אני שולל את העתירה לבג"צ נגדו. תפקידה של הכנסת לחוקק, והעיקרון הזה תקף גם כאשר הכנסת מחליטה בניגוד לדעתי. זאת הדמוקרטיה. התערבות בג"צ בחקיקה, היא פגיעה בדמוקרטיה ובעקרון הפרדת הרשויות. התערבות כזאת לגיטימית במקרים שבהם חקיקה היא באופן מובהק מנוגדת לחוק, פוגעת בזכויות האזרח ורודפת מיעוטים. ולמרות שבאקרובטיקה משפטית אפשר להציג כל חקיקה ככזאת, זה ממש לא המקרה.

 

המאבק נגד החוק צריך להיות ציבורי, פוליטי, תקשורתי, פרלמנטרי - אין זה עניין לבית המשפט.

 

* המוקיון - הפגנת הבוז של אורן חזן כלפי נכותה של ח"כ קארין אלהרר (זו הפעם השניה שהוא עושה זאת) היא שפל נוסף בהתנהגותו של המוקיון הזה, המבזה בנוכחותו את בית הנבחרים הישראלי. כל עוד הוא לא הורשע בפלילים אי אפשר לטהר את הכנסת מנוכחותו. על ועדת האתיקה לנקוט נגדו בכל האמצעים שבידה, אך הם מוגבלים. על סיעת הליכוד לנקוט נגדו באמצעים שבידה, ואף הם מוגבלים. מה אפשר לעשות? מה שנעשה בעבר לכהנא. פשוט, בכל פעם שהוא יעלה לנאום, כל הח"כים מכל הסיעות, ייצאו מהאולם. הוא יישאר עם היו"ר התורן ומול כסאות ריקים. בכך יפגינו נציגי הציבור, מכל קצוות הקשת הפוליטית, את שאט נפשם ושאט נפשו של הציבור שהם מייצגים, מן התופעה.

 

* ח"כ חזן דור ב' – הנוכל של העיירה הלך לעולמו. אדם מת, ואי אפשר שלא לומר כמה מילים בשבחו על קברו. אלא מה? אף אחד לא מצא ולו דבר זכות אחד לומר עליו. המבוכה הייתה גדולה, עד שקם חבר בוועד הקהילה, ואמר שהוא ידבר. השתאו כולם והסתקרנו. אלו דברי זכות ימצא הדובר. פתח המספיד את דבריו ואמר: "נכון. כולנו יודעים שהוא היה גנב, רמאי, נוכל גדול. כל חייו המיט קלון על כולנו. אפילו מקופת הגמ"ח הוא לא היסס לגנוב. אבל לעומת הבן שלו – הוא היה צדיק גדול!"

 

* 443 – בסוכות תשס"א, בתחילת מתקפת הטרור של שנת 2000, ביקרתי בגוש עציון, בסיור הזדהות של ארגון שהייתי בין מקימיו באותם ימים – "הסולידריות הישראלית", שנועד לבטא את הסולידריות עם האזורים המותקפים (שהיו אז בעיקר ביש"ע, עוד בטרם התפשטו הפיגועים לכל רחבי המדינה). בתום הסיור, נסעתי לת"א דרך כביש 443. ליד צומת מכבים ראיתי לפתע מכונית תקועה, מחוררת, פצוע שוכב לידה וחיילים מתחילים לרוץ לעבר הכביש. התחלתי להאט את נסיעתי ואז נורה צרור ארוך לעברי. הרכב לא נפגע. אני לחצתי על הגז ודהרתי אל מחוץ לאזור הסכנה. לאחר מכן שמעתי בחדשות על פצוע קשה ברכב שהיה לפניי.  כביש 443. 15 שנים חלפו, ועדין הוא מועד לפורענות הטרור.

 

            * ביד הלשון

 

בן זקונים – בן זקונים הוא הבן הצעיר במשפחה. ולמה בן זקונים? כי לעתים הוא נולד להורים כשהם כבר מבוגרים.

 

ובמקור, בן זקונים הוא לאו דווקא הבן הצעיר, אלא מי שנולד להורים בבגרותם. הכינוי המקורי "בן זקונים" מתייחס ליוסף, שלא היה בנו הצעיר ביותר של יעקב, ואף לא של רחל. הבן הצעיר הוא בנימין. יוסף הוא אפילו בנה הבכור של רחל.

 

אך לא נאמר עליו שהוא בן זקונים לרחל, אלא ליעקב. הסיפור מופיע בפרשת השבוע, פרשת "וישלח": "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת יוֹסֵף מִכָּל בָּנָיו, כִּי בֶן זְקֻנִים הוּא לוֹ, וְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים". על האהבה הזאת והכותונת הזאת יוסף עוד ישלם... כמה שהוא עוד ישלם...

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 25/11/2015 00:29   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הזירה הלשונית, היסטוריה, חוץ וביטחון, יהדות, סיפורים, משפט, עולם, פוליטיקה, פרשת השבוע, ציונות, תקשורת  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 שמואל א יב: מופע האימים של שמואל


שמואל הכתיר, כמי שכפאו שד, או ליתר דיוק כיוון שכפאו האל, את שאול למלך. שפת גופו הסגירה את סלידתו מהמעמד, מרעיון המלוכה, מהעם שדרש מלך ומהמלך עצמו. לא כי יש לו משהו נגד שאול באופן אישי. הוא פשוט מבין, שמיום ששאול מלך, הוא, שמואל, לא יהיה עוד אותו שמואל. הוא יהיה מקסימום שמואל ב'.

 

גם שאול הבחין בכך, והבין שגיבוי, תמיכה, סיוע – משמואל הוא לא יקבל. ההיפך הוא הנכון, שמואל רק יחכה לו בפינה ויצפה למעידתו. ויהי שאול כמחריש.

 

שאול מעדיף שלא להיכנס למאבקי שליטה עם שמואל, ומטקס ההכתרה הוא חוזר היישר למשק המשפחתי. בכל בוקר הוא קם ויוצא לעמל יומו בשדה. עבר יום. עברו יומיים. עבר שבוע, עברו שבועיים. חלף חודש, חלפו חודשיים. איפה שאול? צלם פפראצי צילם אותו יושב על הטרקטור, מרוכז כל כולו בתלם שלפניו.

 

ושמואל חוגג. שמואל מרוצה. העם רצה מלך? העם קיבל מלך. הנה, הוא עצמו יצא בסדר, הכתיר את המלך במו ידיו. אלא שהמלך ריבון בקושי על שני גמלים וגדי, ואילו הוא, שמואל, ממשיך לשפוט את ישראל כמימים ימימה. לאט לאט העם יתרגל, רעיון המלכות ישכח, שאול יהיה בקושי פסיק בהיסטוריה, ושמואל יחזור לתכנית שמואל א' – וימנה את בניו לשופטים. אמנם בניו מושחתים, למרבה הצער, אך בכל זאת הם בניו. ואמנם הוא לא אוהב מלוכה, אך הוא בהחלט אוהב שושלת.

 

והנה, נחש העמוני מאיים על יבש גלעד. ושמואל משוכנע שבמשבר הזה ייגנז סופית חלום המלוכה. הוא ובניו ירוצצו את ראש הנחש ויובילו את העם לניצחון על עמון. שאול ימצא את מקומו בפח האשפה של ההיסטוריה.

 

לתדהמתו, הדברים התגלגלו אחרת. וַתִּרְאוּ כִּי-נָחָשׁ מֶלֶךְ בְּנֵי-עַמּוֹן בָּא עֲלֵיכֶם, וַתֹּאמְרוּ לִי: לֹא, כִּי-מֶלֶךְ יִמְלֹךְ עָלֵינוּ". בני ישראל חוזרים אל שאול, לוקחים אותו מאחורי הצאן והוא מוביל את עם ישראל לניצחון הגדול, ומקבל את המנהיגות בזכות. נשות ישראל שרות: הכה שמואל במאותיו ושאול – באלפיו.

 

שמואל שומע, ויוצא למלחמת מאסף. הוא לא יוותר בקלות. הוא יוכיח מי פה בעל הבית.

 

שמואל מזעיק את העם כולו לאסיפת חברים דחופה – לשיחת נזיפה.

 

וכבר בראשיתו השיחה... לא ממש מדייק. הִנֵּה שָׁמַעְתִּי בְקֹלְכֶם לְכֹל אֲשֶׁר אֲמַרְתֶּם לִי וָאַמְלִיךְ עֲלֵיכֶם מֶלֶךְ. באמת?! לא כך כתוב בפרק ח'. שם מסופר בפירוש איך שמואל לא שמע בקול העם. גם כאשר אלוהים שלח אותו לשמוע בקול העם, הוא הפר את ההוראה ורק הפחיד את העם ממשמעות השלטון המלוכני. אלוהים שב והורה לו לשמוע בקול העם, ולא נותרה לו ברירה אלא לשמוע בקול האלוהים.

 

מעניין באיזה טיעון אלוהים שכנע את שמואל להיענות לדרישת העם. כִּי לֹא אֹתְךָ מָאָסוּ כִּי-אֹתִי מָאֲסוּ מִמְּלֹךְ עֲלֵיהֶם. כלומר... זה לא כל כך נורא.

 

המשך הנאום של שמואל מוזר מאוד. הוא משביע את העם להצהיר שהוא, שמואל, לא גנב דבר מן העם, שידיו נקיות. מה זו שאלת הקיטבג הזאת? מי האשים אותו? למה הוא זקוק לאישור הזה? אולי הוא מבין שהעם דרש מלך אחרי שהוא מינה את בניו המושחתים לשופטים, ליורשיו? הרי נציגי העם אמרו לו בפירוש: "הִנֵּה אַתָּה זָקַנְתָּ וּבָנֶיךָ לֹא הָלְכוּ בִּדְרָכֶיךָ עַתָּה שִׂימָה-לָּנוּ מֶלֶךְ לְשָׁפְטֵנוּ". זה לא אני, זה הבנים שלי, אמר אריק שרון.... אה, סליחה. שמואל.

 

הוא נוזף בהם ושב ונוזף בהם על כך שדרשו מלך, ואת דבריו הוא מגבה במיצג הפחדה באמצעות איתני הטבע. וכיוון שלא קם אף חכם שיאמר לו "לא בשמים היא", הוא ממנף את הנס שחולל להחזרת מעמדו.

 

"גַּם אָנֹכִי, חָלִילָה לִּי מֵחֲטֹא לַיהוָה, מֵחֲדֹל לְהִתְפַּלֵּל בַּעַדְכֶם". אמנם חטאתם, אבל אני חנון ורחום, ואמשיך להתפלל למענכם. הרי ראיתם כעת איזו השפעה יש לי למעלה. "וְהוֹרֵיתִי אֶתְכֶם בְּדֶרֶךְ הַטּוֹבָה וְהַיְשָׁרָה". אני, ולא המלך. "אַךְ יְראוּ אֶת-יְהוָה וַעֲבַדְתֶּם אֹתוֹ בֶּאֱמֶת בְּכָל-לְבַבְכֶם, כִּי רְאוּ אֵת אֲשֶׁר הִגְדִּל עִמָּכֶם. וְאִם הָרֵעַ תָּרֵעוּ, גַּם אַתֶּם גַּם מַלְכְּכֶם תִּסָּפוּ". אתם עומדים למבחן. האם תלכו בדרך הרעה – דרך המלך, או בדרכי. ואם לא תלכו בדרכי, גם מלככם יספה. מלככם, לא מלכי. אין הוא מלכי. הוא מלככם. אני מעל המלך. על פי יישק דבר. ואם המלך יסטה, זה יהיה סופו.

 

****

 

חבל. זה יכול היה להיות אחרת. לא מלך ככל הגויים, העומד מעל החוק, שהוא מקור החוק, על פיו יישק דבר ומעמדו כמעמד אל. מלך ישראל, על פי התורה, הוא מלך הכפוף לחוק, כפוף לתורה, מוגבל בצבירת כוח ובשימוש בכוח. המודל הביזורי של נביא ומלך, מנהיג רוחני ומנהיג פוליטי וצבאי, יכול להיות מודל מופתי.

 

אילו שמואל כיבד את שאול, קיבל על עצמו לחנוך אותו, ללוות אותו, להדריך אותו, לסייע לו, לגבות אותו...

 

אבל כנראה ששמואל לא קורץ מן החומר הראוי.


* 929

נכתב על ידי הייטנר , 25/11/2015 00:11   בקטגוריות דת ומדינה, חינוך, יהדות, מנהיגות, פוליטיקה, תרבות, שחיתות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 שמואל א יא: הרגע שבו נולד מנהיג


שאול הוכתר למלך ישראל, בטקס ממלכתי, לנגד כל עם ישראל. הוא הספיק לשמוע, לאחר הכתרתו, את האופוזיציה המתנגדת לו, אותם "בני בליעל", והוא מחליט להחריש, או לפחות להיות "כמחריש".

 

ומה עושה אדם בבוקר שלמחרת הכתרתו למלך ישראל? איש לא היה מעלה על דעתו תסריט כזה. הוא פשוט חזר על ארבע אל הרפת.

 

המלך חזר מהטקס בחזרה אל הבית ואל המשק, אכל פת ערבית, צחצח שיניים, כיוון את התרנגול המעורר לשעת הזריחה וקם בבוקר לעמל יומו. הרי יש משק משפחתי וצריך לעבוד. שאול שחיפש אתונות, מצא מלוכה וחזר לאתונות.

 

האם זו רק הצניעות של האיש הנחבא אל הכלים הזה? האם זו תחושת אחריותו למשק המשפחתי? ומה עם אחריותו לכלל ישראל? הרי הוא מלך, עליו האחריות.

 

ההסבר שלי אחר. שאול שמע את האופוזיציה, והיה כמחריש. הוא חיפש את הדרך המתאימה לבנות את מנהיגותו. מה, הוא יתחיל עכשיו להתקוטט עם האופוזיציה? הוא יתחיל להרכיב קואליציות? הוא יתחיל לעסוק בהקמת בירוקרטיה ולשקוע ביום קטנות?

 

הוא מעדיף לחזור למשק, ולהיות מנהיג מגירה. בשעת משבר – עם ישראל ייזכר בו ויקרא לו. אז יהיה מבחנו. אם יצליח להנהיג בהצלחה את עמו בשעת משבר, יתחיל את דרכו כמלך.

 

והמשבר הגיע, כאשר אנשי יבש גלעד היו מאויימים בידי עמון. הידיעה הגיעה אל שאול בהיותו בשדה. וְהִנֵּה שָׁאוּל בָּא אַחֲרֵי הַבָּקָר מִן-הַשָּׂדֶה. כפי שהוא צפה, בשעת משבר פנו אליו וביקשו את מנהיגותו. הוא כבר נמשח והוכתר, אך הרגע בו קראו לו להושיע מחוז בישראל – זה הרגע שבו נולד מנהיג.

 

שאול פועל במהירות. הצעד הראשון שהוא עושה מעורר זיכרונות מאוד מאוד לא נעימים. וַיִּקַּח צֶמֶד בָּקָר וַיְנַתְּחֵהוּ וַיְשַׁלַּח בְּכָל-גְּבוּל יִשְׂרָאֵל. אוי ואבוי. בסרט הזוועה הזה כבר היינו. כל כך מזכיר את פילגש בגבעה – הסיפור הנורא ביותר בתנ"ך.

 

אך שאול אינו שולח נתחים של בשר אדם, אלא של בשר בקר. הוא חוזר אל אותה אסוציאציה נוראה, כדי לקדם את ההיפך הגמור. שרשרת האירועים הנוראה של פילגש בגבעה מסתיימת ב"בַּיָּמִים הָהֵם אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל, אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה". פילגש בגבעה היא תוצאה ישירה של האנרכיה, של העדר מוראה של מלכות, של איש את אחיו חיים בלעו. האקט הסמלי של שאול, נועד ליצור את ההיפך הגמור – להבהיר לעם ישראל: סוף לאנרכיה. מעתה אנו מדינה ריבונית. שאול חוזר לאקט המזכיר לנו את השפל של האנרכיה, כדי לסמל את הדרך החדשה, דרך הממלכתיות.

 

המסר של משלוח הבשר הוא מסר של גיוס כללי למלחמה, כי מי שהניף ידו על עוטף גלעד, מאיים על ישראל כולו. ומהמלחמה הזאת, איש לא יעדר. לא "תורתו אומנותו", לא "מסרב לשרת בשטחים", לא "מחאת הפראיירים". והמסר של משלוח הבשר הוא של סנקציות כלפי המשתמטים, בכל תירוץ שהוא: אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ יֹצֵא אַחֲרֵי שָׁאוּל וְאַחַר שְׁמוּאֵל כֹּה יֵעָשֶׂה לִבְקָרוֹ.

 

ואכן, הגיוס הוא כללי. וַיֵּצְאוּ כְּאִישׁ אֶחָד.

 

מעשה פילגש בגבעה הביא למלחמת אחים אכזרית, כמעט לאובדן שבט מישראל. והנה, בן אותו שבט, שבט בנימין, מאחד את עם ישראל למלחמה משותפת באויב, המאיים על שבט בישראל. מהפך!

 

והתוצאה – ניצחון חזק, מהיר ובאופן אלגנטי.

 

שאול המנצח, שאול המצביא, שאול המנהיג, שאול שלא קנה את שרביטו ואת כתרו בשק"ם, אלא כאשר הוליך את עמו לניצחון.

 

העם תומך במנהיג המנצח, ורוצה להיפרע ממתנגדיו. שאול שולל זאת מכל וכל. הוא מוחל ליריביו, כי הוא מנהיג אמת, מנהיג של כולם, ולא כסיסמה. שאול מהסה את מלחכי הפינכה המנסים להסית אותו נגד יריביו. הוא מגלה גדלות ומציע להם להתעלות, ולראות את התמונה הגדולה, תמונת הניצחון. וַיֹּאמֶר שָׁאוּל: לֹא יוּמַת אִישׁ בַּיּוֹם הַזֶּה, כִּי הַיּוֹם עָשָׂה יְהוָה תְּשׁוּעָה בְּיִשְׂרָאֵל.

 

לאחר הניצחון, מארגן שאול טקס הכתרה בגלגל. לשם מה? הרי הוא כבר הוכתר פעמיים. פעם אחת הוא נמשח בידי שמואל בטקס צנוע ופרטי. פעם שניה הוא הוכתר בידי שמואל במצפה, לעיני העם כולו.

 

את ההכתרה הראשונה הוא הסתיר אפילו ממשפחתו. מההכתרה השניה הוא ניסה להתחמק, ונחבא אל הכלים. הוא לא רצה להיות מנהיג בחסדו של שמואל. כעת הוא מנהיג בזכות עצמו. כעת הוא בשל להכתרה אמתית, בידי העם. וַיֵּלְכוּ כָל-הָעָם הַגִּלְגָּל וַיַּמְלִכוּ שָׁם אֶת-שָׁאוּל לִפְנֵי יְהוָה בַּגִּלְגָּל.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 24/11/2015 00:08   בקטגוריות דת ומדינה, חברה, חינוך, חוץ וביטחון, מנהיגות, פוליטיקה, יהדות, תרבות, צבא  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ