לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ£ֳ÷ ֳ¥ֳ®ֳ£ֳ©ֳ°ֳ₪. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 4.10.15


* חסידי אומות העולם - בעקבות הדיון ב"אולפן שישי" בערוץ השני, נדמה לי שהמצוד אחרי רוצחי משפחת הנקין נועד להעניק להם אות חסידי אומות העולם, על כך שלא רצחו את הילדים.

 

* פראי אדם – נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד בשם עם ישראל ומדינת ישראל לאיתם ונעמה הנקין, שנרצחו בידי מחבלים בפיגוע בשומרון. נשיא המדינה ביטא את האחדות הלאומית הממלכתית של עם ישראל בהוקעת הטרור ובמאבק בטרור.

 

לעומתו, חבורת פראי אדם באו למקום כדי לרקוד על הדם, ובהזדמנות חגיגית זאת שיהודים נרצחו לקיים אורגיה של שנאה והסתה נגד הנשיא. בראש כנופיית הפרחחים עמדו בריון הקשקשים עוכר הדין איתמר בן גביר וראש הקו-קלוקס-קלאן הישראלי גיבשטיין, שהשתוללו ותקפו את הנשיא.

 

כן, למרבה החרפה, גם בני הבליעל הללו הם בני עמי.

 

* בנט חוזר לסורו – השר נפתלי בנט חוזר לסורו. כמו ב"צוק איתן", שוב מנצל בנט משבר ביטחוני כדי לעשות הון פוליטי, תוקף את הממשלה שבה הוא חבר, בניגוד לעקרונות הבסיסיים של האחריות המשותפת ומפציץ את התקשורת בהצהרות פופוליסטיות.

 

* סטירת לחי – שערוריית כחלון ומתווה הגז, על כל הזיגזגים וההתפתלויות הכרוכות בה, היא סטירת לחי לאזרחי ישראל וסטירת לחי מצלצלת לבוחריו. אני כותב זאת כאחד מבוחריו.

 

אגב, גם היום ספק אם הייתי מוצא אלטרנטיבה טובה יותר, אך אכזבתי גדולה מאוד.

 

* היסטריית ניגוד העניינים – כחלון הציב על ראש שמחתו את המאבק בריכוזיות במשק, שבה יש לו, ללא ספק, קבלות יותר מלכל פוליטיקאי אחר. אמנם במרכז הרפורמות שהוא הציג בנושא צמצום הריכוזיות, הוא העמיד את שבירת קרטל הבנקים, אך גם התחייבותו להיאבק נגד מונופול הגז הייתה חד משמעית ומבטיחה.

 

ועם זאת, יותר משמפריעה לי עריקתו מהמאבק במונופול, מפריעה לי עצם השתמטותו מן העיסוק בנושא. הייתי מכבד יותר אמירה שלו, שבמצב הקיים, בתיקונים אלה או אחרים, הוא סבור שאין מנוס מלאשר את עסקת הגז, מאשר את הסתתרותו מאחורי "ניגוד העניינים".

 

כחלון לא המציא את היסטריית ניגוד העניינים; לא הוא הפך אותה למפלצת. ההיסטריה הזאת היא פרי באושים, אחד מרבים, של המשפטיזציה של הציבוריות הישראלית.

 

בעניין הזה יש מקום לרפורמה תודעתית משמעותית, שכן הנושא הוא בלב המשילות בישראל. לשר לא יכול להיות ניגוד אינטרסים, בין האינטרס הלאומי לו הוא מחויב, לבין אינטרס אחר (אלא אם כן מדובר באינטרס עסקי מובהק של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, וגם זה רק כדי למנוע לזות שפתיים). מה פירוש "הנ"ל חבר שלי"? מה ההגדרה המשפטית של "חבר", שתשחרר שר מאחריות לנושא בעל חשיבות לאומית שבתחום סמכותו? ממתי קשרי חברות הם מספיק הדוקים כדי שייחשבו "ניגוד אינטרסים"? הרי כחבר בממשלה שר מקבל החלטות בענייני חיים ומוות. האם שר לא יוכל להשתתף בהכרעה ביטחונית כי הבן של חבר שלו משרת בצה"ל?

 

אדם שאינו יכול לפעול על פי האינטרס הלאומי כאשר הוא מתנגש עם אינטרס פרטי של חבר שלו, אינו מתאים לתפקיד שר ואינו ראוי להיות שר. אין כל סיבה לפסול שר מעיסוק בנושא בשל חברותו לבעל עניין ואין כל סיבה ששר יפסול את עצמו מאותה סיבה. כל שנדרש מהשר, לדעתי, הוא גילוי נאות. עליו להצהיר רשמית ופומבית על יחסיו עם בעל העניין, אף שבכך הוא מזמין ביקורת ציבורית על כל החלטה שיקבל בנושא. לאחר הגילוי הנאות, עליו לפעול על פי האינטרס הציבורי המחייב אותו.

 

* המבחן של כחלון – על אף האכזבה שכחלון הנחיל עד כה לאזרחי ישראל ובעיקר לבוחריו, הוא עדין בראשית תפקידו, ועוד נכונו לו הזדמנויות רבות לפעול לתיקון המשק והחברה הישראליים. על כך הוא יבחן.

 

* גזרתם ושמרתם? – כך כתבתי לפני ימים אחדים, כאשר אלשייך עוד היה ר': "גזרו ושמרו - דתי ימונה למפכ"ל המשטרה. חכו חכו למאמר הקרוב של ספי רכלבסקי". לא נביא אני ולא בן נביא. פשוט, המסית והמדיח הסדרתי הזה אינו יכול אחרת. הוא כל כך צפוי. בעיניו, די בכך שאדם הינו דתי, כדי שיהיה פסול מראש לכל תפקיד. המסית והמדיח הסדרתי אינו מסוגל להפתיע.

 

כותרת מאמרו: "קוקיאני, משיחיסט, חי תיאולוגיה". כאשר הוא כותב "קוקיאני", אין הכוונה לתורת הרב קוק, אלא לסילופה הבוטה בערימת השטנה "חמורו של משיח" שכתב המסית והמדיח הסדרתי.

 

במאמר אפשר למצוא את החומר הלעוס הקבוע של המסית והמדיח הסדרתי: "גזעני... אפרטהייד... מגורים מחוץ לגבולות ישראל בניגוד לחוק הבינלאומי אינם חוקיים... גזעני [כבר אמרתי?]" וכן הלאה וכן הלאה.  

 

ועכשיו, גזרו ושמרו: מעתה ולאורך כל הקדנציה של אלשייך, המסית והמדיח הסדרתי לא יחדול ממאמצי הדה-לגיטימציה נגדו. כפי שנהג, למשל, כלפי השר שי פירון, שגם הוא, רחמנא לצלן, דתי.

 

* סימון מתנחלים – גדעון לוי לא פראייר. למחרת פשקוויל ההסתה של רכלבסקי נגד מינויו של אלשייך, גדעון לוי פרסם פשקוויל, בו הוא מתחרה עמו בארס ובשנאה. הוא פוסל את אלשייך משני טעמים – העובדה שחי בעבר ביו"ש והעובדה שבא מהשב"כ. באשר לטעם הראשון, הוא אף הגדיר בעצמו את המשימה המקארתיסטית: "סימון מתנחלים". השאלה היא איך לסמן מתנחלים (ומתנחלים לשעבר). אפשר, למשל, בטלאי צהוב.

 

* יצחק רבין כמו שהיה – רצח רבין היה יום שחור למדינת ישראל, לעם ישראל, אחד הימים השחורים בהיסטוריה היהודית. יום שבו בן עוולה רצח את ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל. אבל כבד וזעזוע עמוק פקדו את החברה הישראלית כולה, למעט שולי השוליים של שולי השוליים של שולי השוליים של השוליים המטורפים בקצה הימין הרדיקלי.

 

יום השנה לרצח רבין הוא יום זיכרון ממלכתי לרצח – יום משותף לתומכי מדיניותו האמתית ומתנגדיה וגם לתומכי מדיניותו המדומה, כפי שסילפו אותה במשך השנים. הניסיון להפוך את היום הזה ליום ממלכתי של הזדהות עם מדיניותו של רבין, או ליתר דיוק עם המדיניות המדומה שסילפו אותה במשך השנים, הייתה מעשה נואל. משמעות המעשה היא אמירה, שהאסון אינו רצח ראש הממשלה של מדינת ישראל בשל ויכוח פוליטי בין עמדות לגיטימיות בדמוקרטיה, אלא שנרצח ראש ממשלת "המחנה" כביכול בידי "המחנה" השני. היה זה ניסיון נואל וציני לעשות הון פוליטי מהשבר הלאומי, באמצעות יום הזדהות ממלכתי עם קו פוליטי מסוים. התוצאה הייתה בומרנג, ניכור של חלק ניכר מן הציבור כלפי יום הזיכרון לרבין.

 

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מבינים זאת, והדבר בא לידי ביטוי בכך שעצרת הזיכרון לרבין השנה תכלול את כל תנועות הנוער הציוניות, מימין ומשמאל, מ"בני עקיבא" ובית"ר עד השומר הצעיר.

 

יוסי שריד, כמה לא מפתיע, יוצא חוצץ נגד העצרת המשותפת במאמר ארסי ב"הארץ". הוא רוצה עצרת ל"יצחק רבין כמו שהיה".

 

כמו שהיה?

 

יצחק רבין כמו שהיה, הוא רבין שבנאומו האחרון בכנסת לפני הרצח הציג את תכנית הסדר הקבע ובה הקווים האדומים הבאים: "גבולות מדינת ישראל לעת פתרון הקבע יהיו מעבר לקווים שהיו קיימים לפני מלחמת ששת הימים. לא נחזור לקווי 4 ביוני 1967. ואלה הם עיקרי השינויים - לא כולם - כפי שאנו רואים אותם ורוצים אותם בפתרון הקבע: בראש ובראשונה ירושלים המאוחדת, שתכלול גם את מעלה אדומים וגם את גבעת זאב כבירת ישראל, בריבונות ישראל... גבול הביטחון להגנת מדינת ישראל יוצב בבקעת הירדן, בפירוש הנרחב ביותר של המושג הזה. שינויים שיכללו את צירוף גוש עציון, אפרת, ביתר ויישובים אחרים שרובם נמצאים מזרחית למה שהיה 'הקו הירוק' לפני מלחמת ששת הימים. להקים גושי יישובים, והלוואי שהיו כמותם, כמו גוש קטיף, גם ביהודה ושומרון". זו מורשתו המדינית של רבין, כמו שהיה.

 

יצחק רבין כמו שהיה, הוא ראש הממשלה ושר הביטחון שב-1993 הודיע שיחרים את טקס הענקת פרסי ישראל שכן אינו מוכן ללחוץ את ידו של ישעיהו לייבוביץ', כיוון שהלה מטיף לסרבנות. יצחק רבין כמו שהיה, הוא האיש שיוסי שריד ראה בו יריב מר וקשה ונהג בו כפי שיוסי שריד נוהג ביריבים מרים: המציא את העלילה כאילו מדובר באלכוהוליסט ובמשך שנים פמפם אותה, עד שהפכה כמעט ל"עובדה".

 

* אפרופו יוסי שריד – כמעט בכל מאמר ושידור שלו בחודשים האחרונים, שריד יותר מרומז שהממשלה וכוחות הביטחון בכוונה אינם מפענחים את הרצח בכפר דומא. אני נותן לשריד את הקרדיט שהוא לא הידרדר באמת למצב המנטלי חשוך המרפא, שבו הוא מאמין בשקר הזה, וסבור שהממשלה וכוחות הביטחון רוצים שהרוצחים יהיו חופשיים וימשיכו לשרוף תינוקות. לא, הוא יודע שזה שקר, כפי שהוא ידע שהעלילה על יצחק רבין האלכוהוליסט היא שקר, אלא ששקר הוא בעיני שריד כלי פוליטי לגיטימי בארסנל המחלוקת הפוליטית; השחרת היריב מקדשת את כל האמצעים.

 

הרוצחים הנתעבים שביצעו את הטבח במשפ' דוואבשה יתפסו בסופו של דבר. ומה יגיד אז שריד? האם הוא יתנצל על העלילה השפלה? הצחקתם אותו.

 

* לא למד כל לקח - בספרו של שייקה בן פורת "שיחות עם יוסי שריד", אחרי רצח רבין, שאל בן פורת את שריד על העלילה הנבזית שהמציא על רבין האלכוהוליסט.

 

תשובתו של שריד: "זה לא היה עניין אישי. אבל תהום הייתה כרויה בינינו, קודם כל בגלל מלחמת לבנון, כשיצחק יעץ לשרון 'להדק, להדק', ואח כך בשנות האינתיפאדה כשקרא לשבור להם את העצמות. יחסים מידרדרים בגלל חילוקי דעות בשאלות שעל סדר היום. דבר לא קירב אותנו. כל מה שקרה, רק הרחיק אותנו זה מזה. ...  

 

ש. עד כאן המחלוקת המדינית עם רבין. אבל על כך שהכפשת את רבין בעניין הרגלי השתיה שלו, אתה מוכן לדבר?

 

– זאת הייתה שגיאה ואני מצטער על זה. לא רק בגלל העוול שגרמתי ליצחק רבין, אלא גם בגלל הפגיעה בעצמי. אני מצטער על כל פעם שהשתמשתי בביטויים בוטים, והנחתי לוויכוח, שהיה באמת לשם שמים, לגלוש לפסים אישיים. על כל הביטויים האלה אני מצטער. זה לא הוסיף לי, זה לא הועיל לי, זה לא תרם להשקפותיי, זה לא עזר לי להשפיע, ורק קלקל את השורה. לו יכולתי למחוק את הדבר הזה, הייתי מוחק אותו. ... כשאתה צעיר, אתה משלה את עצמך שפרובוקציה תועיל לך בדרך כלשהי. אדם מבוגר יודע שפרובוקציה עושה את ההיפך. יש כאלה שלא למדו את זה עד היום. אני למדתי מזה לקח. ... הסיפור על רבין היה פשוט מיותר. זה היה יצר שהייתי צריך להתגבר עליו. חשבתי שאם יש ויכוח ויש מלחמה על דברים באמת חשובים, זה נותן לגיטימציה להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותי. היום אני יודע שה לא נכון".

 

יוסי שריד הזקן, איש נרגן, מר וממורמר, לא למד כל לקח. הוא הרבה יותר פרובוקטיבי ושונא מכפי שהיה בצעירותו. ויותר מאי פעם הוא משתמש בכלי ההסתה, השטנה והפרובוקציה העומדים לרשותו.

 

* בפירוש הרחב ביותר של המושג - בנאום המורשת המדינית שלו ערב רציחתו, אותו ציטטתי קודם, השתמש רבין במילים: "בקעת הירדן בפירוש הנרחב ביותר של המושג הזה". פעמים רבות ציטטתי את דברי רבין, ולא אחת נשאלתי למה כוונתו של רבין. מהו הפירוש הרחב ומהו הפירוש הצר של בקעת הירדן?

 

הפירוש הצר של המושג בקעת הירדן, הוא הרצועה הבקעתית הצרה משני צדי כביש 90. אגב, היא עצמה רחבה יותר ממה שנתניהו נאבק עליו. במו"מ שניהל על הבנות קרי, נתניהו דרש "נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן". הפירוש הרחב של בקעת הירדן, הוא בקעת הירדן כפי שצייר אותה מורו ורבו של רבין, יגאל אלון, בתכנית אלון. בנאום שנשא אלון בוועידת הקיבוץ המאוחד בשפיים ב-1976 (הוועידה שבה הוחלט על הקמת הקיבוץ שלי, קיבוץ אורטל בגולן), הוא היכה על חטא על השימוש במושג "בקעת הירדן", שעלול להתפרש באופן מצומצם ומצמצם: "לגבי שמה של בקעת הירדן, אני מודה שיש כאן בעיה. כאשר אנחנו מדברים על בקעת הירדן, הכוונה היא לרצועה רחבה למדי שבאגפה המזרחי היא נשענת על הנהר, ובאגפה המערבי היא נשענת על גב הבקעה שגובהו, במקומות מסוימים, אינו נופל מגב ההר המאוכלס בצפיפות במרכז השומרון, ובחלקו אולי עולה עליהם בגובהו. הרצועה היא בהחלט אינה רק בקעתית".

 

אלון נהג להזכיר, לצד בקעת הירדן, את מדבר יהודה, וכך הגדיר אותו באותו נאום: "מדבר יהודה, כפי שאני מגדיר אותו, זה מקריית ארבע עד ים המלח, ומאזור כביש יריחו ירושלים עד לנגב. זה מדבר גדול, דליל אוכלוסין, עם אפשרויות התיישבותיות לא מבוטלות ואנחנו כללנו אותו בתחומים שראויים ליישוב".

 

* העולם החופשי: החטא ועונשו – ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, הוא בראש ובראשונה דיקטטור. הדיקטטורה שלו אינה טוטליטרית ורצחנית כמו הדיקטטורה הסובייטית ושלטונו אינו רקוב ומושחת כשלטונו של ילצין, אך הוא דיקטטור, וככל שעוצמתו הבינלאומית גדלה והולכת, כך הולך ומתעצם כוחה של הדיקטטורה בעולם, כך הולך ומתכרסם כוחה של הדמוקרטיה בעולם.

 

בזירה הבינלאומית פוטין הוא בראש ובראשונה בן בריתם של הדיקטטור רוצח ההמונים אסד ושל איראן, בירת הקנאות הג'יהאדיסטית. אין הוא אויב של ישראל והציונות כמו המשטר הקומוניסטי, אולם הוא קודם כל בן ברית של המרים באויבי ישראל. ולכן, ככל שהוא הופך למנהיג עולמי חזק ומשמעותי יותר, הדבר פוגע בעולם החופשי ובישראל.

 

מעמדו הבינלאומי כמנהיג חזק ובעל עוצמה, הוא תוצאה ישירה של חולשתו הבינלאומית של אובמה. פוטין ממלא את הוואקום המנהיגותי שהשאיר אובמה, בעיקר במזה"ת.

 

אובמה הוא החטא של העולם החופשי. פוטין הוא העונש.

 

* מוצר צריכה בסיסי – עוד עשרה קרבנות שווא של הסעיף המטורף בחוקה האמריקאית המתייחס לנשק קטלני כאל מוצר צריכה בסיסי ומאפשר לכל זב חותם לרכוש אותו. עוד טבח, ומתי הם ילמדו?

 

הנשיא אובמה ראוי לשבח על ניסיונותיו לאורך כל הקדנציה שלו לשנות את החוק, ניסיונות שלא צלחו עד כה. וחבל שאת התובנה העומדת מאחורי ניסיונותיו, אין הוא מכיל על המערכת הבינלאומית ועל נשק להשמדה המונית. כה חבל, שמי שמנהל בגבורה מערכה שנועדה למנוע מפרט מטורף נגישות לרובה, מנהל בנחישות מערכה שתאפשר למדינה מטורפת נגישות לנשק גרעיני.

 

* מהלך שנדון לכישלון - בראיון ל"7 לילות" ציין המשורר שלומי חתוכה מחבורת "ערס פואטיקה", שאין לו כל עניין להופיע במוסף הספרותי של בני ציפר (המוסף הספרותי של "הארץ"). במקביל לפרסום הראיון, באותו ערב שבת, העמוד הראשון של "המוסף הספרותי של בני ציפר", הוקדש ברובו לשלומי חתוכה. נכון, חתוכה לא פרסם שם את שיריו והוא לא בחר במה יעסוק המוסף. אולם יש בכך איזו סמליות לפוזה של חתוכה, שיש בה לא מעט זיוף.

 

חתוכה הוא משורר מוכשר, כמו גם חבריו ל"ערס פואטיקה" עדי קיסר ורועי חסן. אולם אין די בכישרון פואטי כדי להיות משורר גדול. מה שהופך משורר מוכשר למשורר גדול, הוא רלוונטיות ואמת. אין הרבה אמת ובטח לא רלוונטיות בניסיונה של הקבוצה הזאת להחיות בכוח את הבעיה העדתית ולהילחם את מלחמת המאסף שלה.

 

מלחמת המאסף הזו היא נגד הזרם ההיסטורי הטבעי של התפתחות החברה הישראלית. יש שסעים בחברה הישראלית, חלקם למרבה הצער אף מתרחבים, אך השסע העדתי הולך ונעלם. הוא נעלם בדרך הטבע, דרך האהבה, הזוגיות, הנישואין, המשפחה, הילדים. יותר ויותר ילדים כבר אינם יכולים להשיב היום על השאלה האנכרוניסטית האם הם "מזרחיים או אשכנזים" ובעוד דור ולכל היותר דורותיים לא ימצא כמעט ילד שיבין את השאלה המוזרה. אף ספר שירה לא יוכל לעצור את זרימת ההיסטוריה.

 

יוצרים, אמנים ואנשי רוח כארז ביטון, אמנון שמוש, חביבה פדיה, מאיר בוזגלו ושלמה בר פועלים להנכחת תרבות המזרח, היצירה היהודית בארצות המזרח, המוסיקה המזרחית כחלק מן התרבות היהודית ישראלית. בכך הם תורמים תרומה אדירה למהלך הציוני של מיזוג הגלויות ובניין אומה; הם מרחיבים את המהלך, מעשירים אותו, מעמיקים אותו ומשבחים אותו. להבדיל מהמפעל התרבותי הקונסטרוקטיבי החשוב הזה, אנשי "ערס פואטיקה" מנסים לפמפם בדלנות, הסתגרות ושנאה לאשכנזים ול"אשכנזיוּת" [אין באמת דבר כזה "אשכנזיוּת"]. ואף שהשנאה הזאת מעוררת בי סלידה, אין היא מדאיגה אותי כלל, כי אין לה ולא תהיה לה השפעה אמתית על תהליך העומק הבלתי הפיך של הציונות.

 

גם תיאורם ההיסטורי את "השואה" ש"הגזענים האשכנזים" גרמו למזרחים לא ידגדג את התודעה ואת התרבות הישראלית, לא רק בשל הבוטות שלו, אלא בעיקר בשל הזיוף שבו. בתהליך מיזוג הגלויות נעשו שגיאות רבות, וכמו כל מהפכה הייתה בו לא מעט כוחניות. נפגעי הטעויות הללו היו שפת היידיש ותרבות היידיש לא פחות מתרבות המזרח. הטעויות הללו היו חלק ממהלך חיובי וחשוב של בניין האומה. היום נכון לתקן את הטעויות הללו, ולהחזיר ללב התרבות הישראלית את מיטב הניגון שנזנח לשווא. הניסיון להמיר מהלך תרבותי כזה, במהלך של מלחמת עדות, נדון לכישלון, וטוב שכך.

 

* רגעי החופש של אולמרט – כיצד מנצל אהוד אולמרט את רגעי החופש שנותרו לו, עד שימצא את עצמו בקרוב במקום הראוי לו? מתראיין לאל-ג'זירה ושם מגן על אבו מאזן ותוקף את נתניהו.

 

והתופעה הזאת היה ראש ממשלת ישראל...

 

* אושפיזין בגבעה – תומר קידר מקיבוץ נגבה ותום כיתאין מהיישוב היהודי-ערבי נווה שלום, שני חברים קרובים מנעוריהם, שניהם לוחמי פלחה"ן חטיבת הנח"ל, נפלו באסון המסוקים.

 

הוריו של תומר, חגית ויואב, הקימו לזכר חללי אסון המסוקים את הגן הבוטני הארצישראלי גבעת תום ותומר. על גבעה, סמוך לנגבה, ניטע הגן. במקום, שביל הנצחה ולאורכו שמותיהם ומעט פרטים על כל 73 חללי אסון המסוקים וצמחיה משולטת של צמחי ארץ ישראל. בהליכה על השביל נשמע השיר "הרעות". המקום מוקף בדגלי ישראל.

 

לפני שבועות אחדים, ולא בפעם הראשונה, המקום נפגע מוונדליזם וגניבה. ברוך שחר, מתנדב במקום ובכלל איש רב פעלים, בעיקר בתחום הזמר העברי, ארגן בעקבות זאת בחג הסוכות יום של מפגשי שיח, הידברות וסובלנות.

 

הוזמנתי להרצות באירוע, ויותר מהרצאה היו אלה לימוד ושיחה, תחת הכותרת: "הציונות – מקלט או ייעוד". משתתפי השיחה היו מגוונים מאוד בהשקפות עולמם, והיה זה דיון נוקב על מהות הציונות ופניה של מדינת ישראל.

 

* נגבה כסמל – מבחינתי, השתתפות באירוע כזה, היא בראש ובראשונה עליה לרגל לנגבה. אין כנגבה סמל לציונות שורשית, אמתית – סמל של היאחזות באדמה בכל מחיר, של נחישות וגבורה.

 

הקדמתי את הגעתי למקום, כדי לבקר באתרי הגבורה של תש"ח, אותם פקדתי לאחרונה בכיתה י', לפני 37 שנים. ביקרתי במונומנט ההנצחה – פסלו של רפופורט לזכר 43 חללי ההגנה על נגבה, סובבתי בין קברות הנופלים, הטנק המצרי, הטרקטור הראשון, מגדל המים. לצערי, מוזיאון חומה ומגדל היה סגור.


* ולכולם יהיה מקום – ישראל דהאן, טכנאי מכונות כביסה מקריית שמונה, הוא אדם בעל ידי זהב, לב חם וענווה. מידי שנה הוא בונה בחצר ביתו סוכה ענקית, מושקעת, מאובזרת, מדוגמת ומקושטת כפי שלא ראיתי באף סוכה אחרת.

 

לאורך כל החג, הסוכה מלאה באושפיזין – אנשים המכירים את המשפחה ושאינם מכירים; הם שמחים לארח כל מי שרק רוצה לעבור, לבקר, לראות, לשבת בסוכה.

 

לאורך החג, הם מארחים שיעורים שונים, המתקיימים בדרך כלל בבתי הכנסת בעיר. השנה הם אירחו גם את בית המדרש הגלילי "מעגלים" שאני חבר בו. שולחן עמוס כל טוב לעייפה המתין לנו והסוכה הנאה, המרחיבה דעתו של אדם, עשתה את הלימוד שלנו לחוויה גדולה.

 

            * ביד הלשון

 

סוף לכל דוור – שירה של להקת "כוורת" "יויה" מלהטט במשחקי מילים וניבים. בין השאר מופיע בו הבית הבא:

 

אח שלי אסף בולים

לכן עבד בדואר.

היה מחלק ת'מכתבים

קיבל אפילו תואר.

יום אחד פקח הבחין

שאסף גם מכתבים,

מהג'וב מיד פוטר

כי יש סוף לכל דוור.

 

בערב שירה בציבור, שבו השתתפתי לאחרונה, נכתב במצגת "כי יש סוף לכל דבר". אין פה כמובן שגיאת כתיב. יש כאן דבר הרבה יותר גרוע – שגיאת הבנה והוצאת העוקץ מן השיר.

 

לפחות הוקפד במצגת על "טובעים השנים מן האחד".

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 4/10/2015 00:24   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הגרעין האיראני, הזירה הלשונית, אמנות, היסטוריה, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, כלכלה, מנהיגות, ספרות ואמנות, עולם, פוליטיקה, רצח רבין, ציונות, תרבות, תקשורת  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 27.9.15


* מי ילך אם לא אני? – "ואילו אנו טרם השתחררנו ממלכוד עצמנו ועודנו נוהגים לפי הכלל: אם תצא ולא תחזור – גיבור תהיה, אם תצא ותחזור – תישפט, אם תשב ולא תעשה – תשפוט. ואולם העם הזה יוסיף להתקיים אם תמיד יימצאו לנו כאלה שיאמרו: מי ילך אם לא אני? והם ילכו בדעתם, שאם יחזרו – אולי יישפטו בידי אלה שלא הלכו".

 

יואל פלגי, "רוח גדולה באה".

 

מוקדש בהערכה לתא"ל (מיל') גל הירש.

 

* מינוי חיצוני – כל הסיבות שהצדיקו את מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה נכונות כעת, עם נפילת מינויו, בדיוק כפי שהיו קודם לכן. אדרבא, ההתנגדות במשטרה ושל פטרוניה – פורום הניצבים, רק אוששו שמשהו רקוב בממלכת המשטרה, ומחייב ניעור רציני, שאותו יכול להוביל רק אדם מחוץ למשטרה, שיזכה באמון הציבור.

 

ארדן חטף מכה קשה בעקבות פרשת הירש ותדמיתו נסדקה. אני שמח שלמרות זאת הוא עמד על דעתו, ומינה אדם מחוץ למערכת.

 

* סלל את הדרך – גל הירש אמר לנו שהוא רצה לשרת אותנו כמפכ"ל המשטרה והוא ישרת אותנו בדרך אחרת. בינתיים הוא כבר שירת אותנו בסלילת הדרך למינוי מפכ"ל חיצוני. המערכת המשטרתית המסואבת מחייבת ניעור רציני, וזאת לא יכול לעשות אדם שבא מתוכה. דווקא מהסיבה הזו, התארגן לובי חזק נגד מינוי חיצוני. הדרך לסכל בכל מחיר את המינוי, היה מסע רצח אופי, לינץ' ציבורי לגל הירש. זה הצליח, לטווח הקצר. מינויו של הירש סוכל. אולם היה זה ניצחון פירוס, כיוון שאי אפשר לחזור על התרגיל הזה. מי שסיכלו את מינויו של הירש התכוונו לסכל את הרעיון של מינוי חיצוני. אולם בדרך בה הם פעלו, הם יצרו מצב שבו המינוי יהיה חיצוני על אפם וחמתם. הם יתקשו מאוד לפעול נגד ר'.

 

* גזרו ושמרו - דתי ימונה למפכ"ל המשטרה. חכו חכו למאמר הקרוב של ספי רכלבסקי.

 

* הכישורים: אישה – יצחק הרצוג קרא לנתניהו למנות אישה למפכ"לית המשטרה. הוא לא נקב בשם מסוים. הוא לא הזכיר כישורים מסוימים למעט היותה אישה. ונשאלת השאלה, מדוע הוא הדיח מהנהגת מפלגתו אישה, שלבטח עולה עליו בכמה מספרים, בוודאי בכושר המנהיגות?

 

* על פי דרישתו של הרצוג – אילו נתניהו היה  בוחר לתפקיד המפכ"לית את מירי רגב או שרה נתניהו, האם הרצוג היה מברך אותו על כך שמילא את דרישתו במלואה?

 

* שקרן – אני יודע שקצת מוזר לצפות ממכחיש שואה לומר אמת, ובכל זאת, אני נדהם בכל פעם מחדש מדברי השקרן, אבו מאזן.

 

"נראטיב" השקר של השקרן: "גם ערפאת וגם אני עמדנו בכל סעיפי הסכם אוסלו מאז ועד היום. נתניהו מפר אותם באופן שיטתי ואם הוא ימשיך כך, אאלץ להפסיק לכבד את ההסכמים בדקדקנות. אני לא רוצה בזה, אך הוא לא משאיר לי הרבה אפשרויות".

 

והאמת: הסכם אוסלו היה הונאה פלשתינאית, ולכן כבר כאשר נחתם הוא היה אות מתה. בהסכם אוסלו ישראל הכירה באש"ף, אפשרה לערפאת ומפקדות ארגוני הטרור לעבור מתוניס לארץ ישראל, נסוגה מעזה ויריחו, אפשרה הקמת רשות אוטונומית ולמעשה ישות שהיא קצת פחות ממדינה, עם משטרה חזקה. בתמורה, הפלשתינאים התחייבו לשים קץ לטרור ולמאבק המזוין. ישראל מילאה את כל התחייבויותיה. הפלשתינאים הפרו כליל את התחייבותם, מן הרגע הראשון. ערפאת הבריח אמל"ח במכוניתו כבר בכניסתו לעזה, ומיד עם הקמת הרשות, עלה רף הטרור לממדים שלא נודעו קודם לכן. אף על פי כן, נחתם הסכם אוסלו 2, שבו תמורת אותה התחייבות פלשתינאית, ישראל נסוגה מן הערים הגדולות ומאות כפרים ביו"ש. ושוב, תגובת הפלשתינאים הייתה עליית רף הטרור, עובדה שגרמה לרבין להקפיא את הנסיגה הישראלית. לאחר רצח רבין, ביצע פרס את הנסיגה במהלך בזק, שנענתה בשבירת שיאי הטרור (מרץ 96'). גל הטרור המכונה "האינתיפאדה השניה" קבר סופית את ההסכם.

 

ובכל זאת, ישראל ממשיכה לכבד את הסכם אוסלו. עובדה – אבו מאזן הוא למעשה ראש מדינה.

 

* רוח צה"ל ב"צוק איתן" – בראיון לגיליון יום הכיפורים של "ידיעות אחרונות" סיפר אל"מ ג', מפקד שייטת 13 (הקומנדו הימי), על פשיטה של השייטת ב"צוק איתן", להשמדת מתחם ירי רקטות ארוכות טווח בחוף סודנייה, שבה נפצעו ארבעה מלוחמיו. "זה סוג מבצע שאתה יוצא אליו ובראש שלך המחשבה שאתה בדרך לעצור את אותה רקטה שיכולה להגיע אליך הביתה. זה מבצע ברמות סיכון גבוהות. אפשר לשלוח מסוק שירסק שם את השכונה כולה, או להכניס את לוחמי השייטת. זו כבר שאלה של ערכים. אנחנו מעדיפים להיכנס פנימה, לסכן חיים, לחטוף אש ולא להרוג חפים מפשע. נכון, יש דרך קלה יותר, אבל אנחנו לא התחנכנו עליה".

 

זאת האמת על צה"ל ועל "צוק איתן". כך נוהג צה"ל, מול אויב שהמטרה שלו היא פגיעה מקסימלית באזרחים ישראליים, והמסתתר מאחורי אזרחים וילדים פלשתינאים אותם הוא הופך למגן אנושי.

 

זאת האמת, להבדיל מהשקרים הנבזיים ועלילות הדם של תעמולת ההסתה נגד ישראל, אותה מובילים ארגוני פיגולים כמו "שוברים שתיקה", הממומנים בידי גורמים עוינים, כחלק מתעשיית השקרים של מערכת הדה-לגיטימציה למדינת ישראל.

 

ב"חומת מגן" הוביל ג' את כוח הפשיטה של השייטת בג'נין. בקרב הזה נפלו 13 חיילי צה"ל, רק בשל הבחירה להיכנס בכוחות רגליים, כדי להימנע ככל הניתן מפגיעה באזרחי אויב. ובאופן ציני, דווקא הפעולה הזאת הייתה יעד לעלילת דם נוראה נגד ישראל וצה"ל, עלילת "הטבח בג'נין", ששיאה בסרט "ג'נין ג'נין".  

 

* האשמה החמורה: פגיעה במחנה - אפילו פעיל ה"שמאל" נפתלי רז יצא נגד המעשה הנקלה והבוגדני של אלון ליאל וחבר מרעיו, שפנו לממשלת ברזיל בקריאה לא לאשר את מינויו של דני דיין לשגריר ישראל בברזיל. לא, אל דאגה, הוא לא הוקיע את חוסר המוסריות שבמעשה (בניגוד להרצוג, לפיד ויחימוביץ' שבפירוש גינו את עצם המעשה הנפסד) אלא את השגיאה הטקטית במעשה, הפוגע "במחנה". כי מהי, בסופו של דבר, פגיעה במדינת ישראל, לעומת פגיעה ב"מחנה"? רז האשים אותם שהם "התייאשו מהדמוקרטיה, נהגו כתבוסתנים באנרכיה, עשו מעשה לא חכם, הרחיקו מאתנו אנשים מהמרכז ואפילו מהשמאל, והרחיקו את הסיכוי שמחנה המרכז-שמאל ינצח בבחירות הבאות".

 

* הפרעה דו-קוטבית – אדם המתעב את עצמו, שמרגע קומו השכם בבוקר ועד רגע לכתו לישון עסוק באובססיה בחיפוש ומציאת פגמים, אמתיים ומדומים, בעצמו; שכאשר הוא מביט במראה הוא רואה מפלצת, כליל הכיעור ומתחנן לזולת להעניש אותו, הוא אדם בלתי שפוי. סביר להניח שאדם כזה, אם לא יקבל טיפול ראוי, ייטול נפשו בכפו במוקדם או ביותר מוקדם.

 

ומה בדבר אנשים שאותו תיעוב מופנה כלפי עמם, כלפי מדינתם, כלפי ארצם? הקורא את מאמריו הנרגנים, רוויי השנאה של האיש המר והממורמר יוסי שריד, יזהה מן הסתם מקרה חריג בקיצוניותו של תיעוב עצמי, כלפי הקולקטיב שבו הוא חי.

 

מה שהופך את שריד לתופעה חריגה עוד יותר, הוא היחס ההפוך בין האהבה העצמית הקיצונית, האובססיבית, הלא-נורמלית שלו לעצמו, לתמונת הראי שלה – השנאה האובססיבית למדינת ישראל.

 

ואולי אלמלא היה כל כך מלא בעצמו, כל כך נפוח מחשיבות עצמית, כל כך עמוס בתועפות של אהבה עצמית חולנית, הייתה נשארת בו גם קצת אהבה לחברה בה הוא חי.

 

* מיזוגנות דוסופובית כ"ביקורת טלוויזיה" - אילו בארה"ב או באירופה הייתה מתפרסמת "ביקורת טלוויזיה" בסגנון ובתוכן מאמר ה"ביקורת" שכתב רוגל אלפר ב"הארץ" – "הדוסיות כבשו את התקשורת", רק לא היה כתוב על "דוסיות" אלא על "יהודוניות", כל אדם נאור היה מוקיע את הפשקוויל כאנטישמי ומיזוגני. אבל זה לא היה קורה, כי אף עיתון בארה"ב או באירופה לא היה מרשה לעצמו לפרסם מאמר הסתה כזה.

 

* האנטישמיות באירופה חיה ובועטת - אחרי השואה, האנטישמיות היא מותג לא פוליטיקלי קורקט באירופה. ולכן, אנטישמים יעדיפו להגדיר עצמם כ"אנטי ישראלים" ו"אנטי ציונים". כזה הוא פרנק ואן דר-לינד, הפעיל האנטישמי המרכזי בהולנד, המוביל את קמפיין החרם והדה-לגיטימציה נגד ישראל. הנ"ל לא יציג את עצמו כאנטישמי, כמובן, הוא "רק" יסביר שהוא "לא מכיר בישראל כמדינה". כלומר, המדינה היהודית אינה מדינה, אינה לגיטימית. למה? למה זכות ההגדרה העצמית של כל עם ועם אינה קיימת כאשר מדובר בעם היהודי ובמדינתו, ואך ורק כאשר מדובר בעם היהודי ובמדינתו? כי הדובר הוא אנטישמי בזוי.

 

הביטוי "אחדים מחבריי הטובים הם יהודים", היה סמל לז'רגון האנטישמי. גם הנ"ל מספר שיש לו "עשרות חברים וחברות ישראלים". רונן ברגמן ראיין אותו ל"ידיעות אחרונות", ובראיון ובכתבה נמנע לעמת אותו עם השאלות הקשות באמת על האנטישמיות הפרועה שלו. ברגמן הוא אחד העיתונאים הרציניים בישראל, אבל במקרה הזה הוא כשל. הכשל לא היה בכך שהוא ראיין את הטינופת הזאת, אלא בכך שהיה זה ראיון מכובס, מלבין אנטישמיות.

 

בראיון נכח יצור נאלח נוסף – רוני ברקן, מראשי הארגון הישראלי "חרם מבפנים", הסניף הישראלי של ה-BDS. מבין כל סוגי האנטישמיות, הנחותה והבזויה ביותר היא האוטו-אנטישמיות; אנטישמיות של אנשים שנולדו לאם יהודיה.

 

* סדרת כתבות חשובה של עיתונאי רציני ומעמיק - במוסף "הארץ" התפרסם הפרק האחרון בסדרת הכתבות החשובה והמצוינת של יאיר אטינגר, שסקרה את התהליכים הפוקדים את הציונות הדתית בשנים האחרונות. הפרק האחרון יוחד לגיוס הבנות הדתיות לצה"ל. בחמש השנים האחרונות הוכפל מספר המתנדבות (כל בת דתית המתגייסת, עושה זאת בהתנדבות, כי היא פטורה על פי חוק), וכעת הוא עומד על רבע מבנות המחזור. קצב הגידול עולה מאוד משנה לשנה, ובמיוחד אחוז המתגייסות לקורס קצינות ולמערך הלוחם. התופעה רווחת בכל רבדי הציונות הדתית, ובניגוד לסטיגמה, בעיקר בקרב הרציניות והמקפידות יותר באורח חייהן הדתי. כל זאת, חרף מלחמת המאסף הקשה שמנהל הממסד הרבני נגד הגיוס.

 

יאיר אטינגר הוא עיתונאי רציני, מעמיק, חכם ובעל יכולת לנתח תהליכים חברתיים לעומקם, ולא להסתפק בפרשנות שטחית של הקצף מעל פני המים, כמקובל, למרבה הצער, בתקשורת הישראלית העכשווית. דוגמה לכך, היא האופן שבו הוא התייחס לאירוע שבו בוגרות אחת האולפנות, שבאו במדים לטקס יום הזיכרון באולפנה, גורשו ממנו בבושת פנים בשל היותן חיילות. האירוע המביש והמכוער הזה, תואר בתקשורת כהוכחה להקצנה בציונות הדתית. אטינגר טוען, בצדק, שההיפך הוא הנכון – האירוע הזה מצביע על המצוקה של הממסד הרבני, לנוכח אובדן השליטה שלו, שבא לידי ביטוי בגיוס ההמוני של הבנות הדתיות, על אפו ועל חמתו.

 

* פרץ של בורות - ב"ישראל היום" התפרסם מאמר מעניין של אורי כהן על ז'בוטינסקי כסופר, משורר, מחזאי ומתרגם, לקראת צאתו של סרט תעודה חדש, בסדרת "העברים", המוקדש ליצירתו של ז'בוטינסקי, "העורב" (כשם הפואמה של אדגר אלן פו אותה תרגם ז'בוטינסקי). השאלה המרכזית שבבסיס הכתבה, היא האם התרבות החמיצה יוצר דגול, בשל בחירתו של ז'בוטינסקי להקדיש את חייו להנהגה ציונית?

 

בכתבה הופיע משפט תמוה ואף הזוי, המעיד על בורותו של הכותב בתולדות חייו של מושא כתיבתו. "בהמשך אף היה מועמד לנשיאות מדינת ישראל הצעירה מול חיים ויצמן". אין זו טעות קטנה בשאלת טריוויה קשה, אלא טעות גסה. ז'בוטינסקי נפטר בניו-יורק ב-1940, שמונה שנים טרם הקמת המדינה.

 

אגב, מועמדה של תנועת החירות לנשיאות המדינה, מול חיים ויצמן, היה פרופ' יוסף קלוזנר.

 

* שמים סגורים? - לכבוד חתונתה של בר רפאלי: שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון.

 

* ספרא וסייפא - בדרכו הביתה לחופשת החג, עצר בני החייל לקנות עיתון ב"סטימצקי". הוא יצא משם בתוספת ספר מתנה, תשורת "סטימצקי" ללוחמים קרביים במדים ונשק. יפה!

 

            * ביד הלשון

 

אושפיזין – מה משותף לחג הסוכות ולמערכת הבריאות? אישפוז.

 

אישפוז הוא בארמית אירוח. האושפיזין בסוכה הם אורחים בסוכה. אישפוז בבית החולים הוא אירוח בבית החולים. ... אפילו אישפוז כפוי.

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 27/9/2015 00:11   בקטגוריות דת ומדינה, הזירה הלשונית, היסטוריה, אנשים, חוץ וביטחון, חברה, טריוויה, מנהיגות, משפחה, משפט, פוליטיקה, צוק איתן, ציונות, תקשורת, צבא  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 9.9.15


* פרט זניח – בכל הדיון על הפליטים בשבועות האחרונים, נשכח פרט אחד זניח ולא כל כך חשוב. למה כל אותם מיליונים הם פליטים? זה צו הגורל? זו תוצאה של אסון טבע? הם פליטים בשל טבח המוני במזרח התיכון, טבח הדדי במלחמת בני חושך בבני חושך. אלה ואלה הם אויבי ישראל, שחלומם הגדול הוא השמדתה. אלה ואלה הם האויב הנלחם במדינת ישראל מיום הקמתה, וחצי מאה קודם לכן כדי למנוע את הקמתה.

 

וכעת העולם החופשי חותם עמם על הסכם המקדם אותם להצטיידות בנשק גרעיני ואירופה דנה בסימון מוצרי התנחלויות.

 

* האקדח מת מצחוק – הסכם אוסלו היה הונאה פלשתינאית, ולכן כבר כאשר נחתם הוא היה אות מתה. בהסכם אוסלו ישראל הכירה באש"ף, אפשרה לערפאת ומפקדות ארגוני הטרור לעבור מתוניס לארץ ישראל, נסוגה מעזה ויריחו, אפשרה הקמת רשות אוטונומית ולמעשה ישות שהיא קצת פחות ממדינה, עם משטרה חזקה. בתמורה, הפלשתינאים התחייבו לשים קץ לטרור ולמאבק המזוין. ישראל מילאה את כל התחייבויותיה. הפלשתינאים הפרו כליל את התחייבותם, מן הרגע הראשון. ערפאת הבריח אמל"ח במכוניתו כבר בכניסתו לעזה, ומיד עם הקמת הרשות, עלה רף הטרור לממדים שלא נודעו קודם לכן. אף על פי כן, נחתם הסכם אוסלו 2, שבו תמורת אותה התחייבות פלשתינאית, ישראל נסוגה מן הערים הגדולות ומאות כפרים ביו"ש. ושוב, תגובת הפלשתינאים הייתה עליית רף הטרור, עובדה שגרמה לרבין להקפיא את הנסיגה הישראלית. לאחר רצח רבין, ביצע פרס את הנסיגה במהלך בזק, שנענה בשבירת שיאי הטרור (מרץ 96'). גל הטרור המכונה "האינתיפאדה השניה" קבר סופית את ההסכם.

 

כעת, הפלשתינאים מצמידים אקדח לרקתנו ומאיימים שאבו מאזן יודיע בעצרת האו"ם על ביטול הסכם אוסלו. אפילו האקדח מת מצחוק.

 

* אם נשים את הרכילות בצד - אם ח"כ סתיו שפיר אינה אומרת שלום לח"כ זחאלקה, זו התנהגות מכוערת ומתנשאת. אם זה נכון והסיבה לכך היא היותו ערבי (כלומר היא אומרת שלום ליהודים ואינה אומרת שלום לערבים), זו התנשאות גזענית. האם זה נכון שהיא אינה אומרת שלום? אין לי מושג.

 

אבל אם נשים את הרכילות בצד, חשיבות דבריו של זחאלקה היא אחרת לגמרי. בדבריו, הוא הבהיר שמבחינתו ומבחינת שולחיו ובוחריו, אין הבדל בין "שמאל" ו"ימין". כולנו גזלנים, שפלשנו לארץ שלו, גזלנו את האדמה שלו. וכיוון שתנועת העבודה הנהיגה את התנועה הציונית בהקמת המדינה, חבריה הם "מהנדסי הגזענות והאפליה, ההפקעה, ההגליה".

 

ח"כ זחאלקה הסיר את המסכות, ואמר את האמת: ההתנגדות שלהם היא לקיומה של מדינת ישראל. אבל מי ששולל את זכות היהודים למדינה בארצם, מוטב שלא ידבר על ... גזענות.

 

* תעתוע ושמו "גוש השמאל" -  העימות בין זחאלקה לשפיר בכנסת, בהמשך לעימות בין הרצוג לגדעון לוי וב. מיכאל ב"הארץ", מצביעים על הבלוף הגמור הקרוי "גוש השמאל". מישהו חלם על קואליציה משותפת של המחנה הציוני עם קרטל הלאומנות הערבית, מפלגת דב חנין זועבי?

 

אין ולא יכולה להיות קואליציה כזאת, בין פטריוטים ציוניים לבין שוללי קיומה של המדינה. מפלגת העבודה חייבת להתנער סופית מהתעתוע של "גוש השמאל", הגורם לה לאבד את עולמה.

 

* מסירים את המסכות - לא רק זחאלקה הסיר מסיכות. ב"הארץ" התפרסם מאמר של זוהיר אנדראוס. אנדראוס הוא עיתונאי ישראלי ערבי, אך מקפיד שייחתם תחת מאמרו הקרדיט "פובליציסט ערבי פלשתינאי". המאמר רצוף דברי שטנה, בלע ושקרים אופייניים על מדינת ישראל והציונות. למשל: "התנועה הציונית, שהקימה את מדינת ישראל בעזרת האימפריאליסטים מאנגליה, ביצעה את אחד הפשעים הנוראיים במאה ה–20: העם הערבי־הפלסטיני גורש בכוח הזרוע ממולדתו בנכבה של שנת 1948 והפך לפליט במדינות ערב השכנות", לצד דברי תמיכה ושבח ברודן בשאר אסד, שאירופה שותפה לקנוניה להפלתו. בהמשך להתנפלות של זחאלקה על שפיר ושל גדעון לוי וב. מיכאל על הרצוג, אנדראוס מתנפל בעיקר על זהבה גלאון, בשל התנגדותה ל"זכות השיבה". הרי היא מציעה להם רק מדינה פלשתינאית. ועל כך הוא כתב את משפט הלבה של המאמר: "השיבה חשובה אלף מונים מהמדינה המצ'וקמקת שישראל, ברוב 'נדיבותה', מציעה למחמוד עבאס, שעבר זמנו ובטל קורבנו, והוא בקושי מייצג את עצמו ואת חבורת פושעי אוסלו הסובבת אותו". המדינה המצ'וקמקת עליה הוא מדבר היא מדינה עצמאית בקווי 49', שאינה מספקת אותו ולא את הפלשתינאים, שמלחמתם היא נגד עצם קיומה של מדינת ישראל. והוא מסיים: "לא נשכח ולא נסלח עד שאחרון הפליטים יחזור למולדתו, פלסטין".

 

* דמות מופת – תרצה פלור, בביקורת טלוויזיה ב"הארץ", כותבת על ישי שליסל: "אדם שקם ועשה מעשה בלתי מצוי, שהקריב את עצמו למען רעיון, למען מטרה, ולא משנה אם מסכימים עם הרעיון הזה או לא".

 

וואלה. אידיאליסט. דמות מופת. הקריב עצמו למען רעיון. לא, אנחנו לא מצדיקים את המעשה, אבל... לא משנה אם מסכימים עם הרעיון הזה או לא, אנחנו מעריצים את הנכונות שלו להקריב את חייו למען רעיון שהוא מאמין בו.

 

אופס... אני מקבל עדכון. לא... היא לא כתבה זאת על ישי שליסל הרוצח, אלא על מרדכי ואנונו הבוגד.

 

לעומתה, אבנר כהן הסיר את מסיכת ה"לא משנה אם מסכימים עם הרעיון הזה או לא" ובפירוש, מגדיר את הבוגד הבזוי, עלוב הנפש – "גיבור".

 

* מסרב לקום – הרוצח שליסל סירב לקום לכבוד השופטים בבית המשפט. לא נורא. הוא עוד ישב הרבה. עד אחרית ימיו.

 

* שני דיונים – כשקראתי שביום העצמאות הקרוב יחולק פרס ישראל בקטגוריה של זמר עברי, כתבתי את המלצתי להעניק את הפרס לחוה אלברשטיין. דבריי עוררו שני דיונים בפייסבוק.

 

הדיון האחד, היה העלאת שמות של מועמדים נוספים לתפקיד, הראויים לפרס יותר מחווה, לטעמם של המציעים. בין המוצעים – יורם טהרלב, יוסי גמזו, נורית הירש, מתי כספי, שלמה גרוניך, שלום חנוך, שלמה ארצי, פוליקר, יהודית רביץ, שלמה בר, אביהו מדינה ועוד. היה זה דיון נעים ומלבב – עצם הפרגון של אנשים לאמנים שהם אוהבים והעלאת השמות של אותם אמנים, שהם ללא ספק ממובילי התרבות הישראלית כמועמדים, היא כשלעצמה חלק מן התודה של החברה ליוצרי התרבות שלנו.

 

הדיון השני היה הרבה פחות סימפטי, בלשון המעטה. ולא בלשון המעטה, היה זה דיון מגעיל ומכוער. היה זה דיון מקארתיסטי שעיקרו: חוה אלברשטיין היא סססמולנית, ולכן הפרס לא מגיע לה. הזכירו שפעם היא כתבה כך, ופעם חתמה על עצומה אחרת, וחד גדיא ועוד. ללמֶדְךָ, שאי אפשר לקיים בחברה הישראלית דיון תרבותי בלי שהישראלי המכוער יידחף לתוכו.

 

* לונדון מחכה? – אחד הטיעונים לעונשה של חוה אלברשטיין, הוא שהיא מעודדת ירידה מן הארץ בשירה "לונדון". זהו אי הבנה של השיר. השיר אינו מעודד ירידה, אינו מתנגד לירידה ואינו עוסק בירידה. הוא אינו שיר מחאה. הוא גם אינו עוסק בלונדון, לונדון היא סימבול.

 

השיר הזה עוסק בבדידות של האדם. זהו שיר של חנוך לוין, וכמו מרבית יצירתו של לוין, הוא עוסק בעלובי החיים. כדרכו, הוא מציג אותם אנשים כחסרי תקווה, שאין תקנה למצבם. לרוב, אין להם כל ציפיות מהחיים, הם משלימים עם מר גורלם. ואם הם כבר מבטאים תקווה כלשהי, זו תקווה שלא תתממש.

 

השיר הזה מתעמת עם הרעיון של "משנה מקום משנה מזל". המסר שלו הוא שמשנה מקום לא משנה מזל. הוא מזכיר את לונדון, אבל באותה מידה יכול לכתוב על מישהו מהפריפריה שרוצה לעבור לתל-אביב. אלו אשליות, "גם שם אהיה לבד". הדוברת יודעת שאלו אשליות. "לא שיש לי אשליות בקשר ללונדון". היא מנחמת את עצמה בכך שאולי תהיה לה שם טלוויזיה יותר טובה. אבל הכותב מתייחס לנחמה הזו באירוניה, זו הרי נחמה פאתטית, מאחר וגם שם צפוי לה בדיוק אותו גורל – למות כמו כלבה.

 

חנוך לוין לא כתב את הטקסט הזה כשיר. זהו מונולוג של בלה מתוך המחזה "אורזי המזוודות". חוה אלברשטיין הלחינה את הטקסט, שהיה לאחד מלהיטיה הגדולים. שש שנים מאוחר יותר, הקליטה חוה באלבומה "דרך אחת" שיר המשך, שגם אותו כתב חנוך לוין – "לא הצלחתי בחוץ לארץ". "לא הצלחתי בחוץ לארץ אמא. לא הרווחתי כסף. לא נעשיתי מאושר. לא הצלחתי בחוץ לארץ אמא. לא קניתי כלום ולא הבאתי שום דבר". אז זה שיר נגד הירידה? גם לא. המסר של השיר הזה הוא בדיוק אותו המסר של "לונדון": משנה מקום לא משנה מזל.

 

* הקוזאקים של הכפיה החילונית - הרשתות החברתיות הן חממה למתלהמים, לקיצונים ולאלימים. לא אחת אני חש תסכול, כאשר אני מעלה נושא לדיון תרבותי, ופנאטים משתלטים עליו. כבר הזכרתי, איך הצעתי לפרס ישראל לזמר העברי לחוה אלברשטיין הידרדרה לציד מכשפות ז'דנוביסטי, של עורפי סססמולנים.

 

דוגמה נוספת – לפני ימים אחדים כתבתי בצער ובאכזבה על כך שאתי אנקרי הפסיקה להופיע בפני גברים. מעבר לאכזבה מכך שאמנית כה חשובה ומוכשרת מוותרת על מחצית קהלה, אני רואה כאן סוגיה לדיון מהותי ונוקב על רוחה של היהדות, על דמותה של התרבות היהודית, על ההקצנה בנוסח "קול באישה ערווה", המנוגדת לרעיון של "וחי בהם", של תורת חיים המעודדת חיים הרמוניים ונורמליים בין המינים.

 

על הדיון הזה השתלטו קוזאקים של הכפיה החילונית. לאסור! זה מנוגד לחוק! זה נגד מגילת העצמאות!

 

ברוח דבריו הידועים של וולטר, אני מתנגד בתוקף להפרדה בין המינים, אך אלחם על זכותם של המאמינים בכך לחיות את חייהם על פי דרכם. איני מוכן לכך שבמדינה הדמוקרטית הליברלית שבה אני חי, יכפו על אנשים הרוצים בהפרדה, את העירוב בכוח. איני רוצה שבחברה הישראלית יאזקו זמרת ויכפו עליה להופיע בפני גברים, אם אינה רוצה בכך, וגם לא לגרום לכך שהיא לא תוכל לשיר כלל ולא תוכל להתפרנס ממקצועה.

 

* שנות השישים – בשבועות האחרונים, אני מקפיד לצפות בימי שני ב-21:00 בסדרת התעודה האמריקאית "שנות השישים", המשודרת בערוץ הראשון. הסדרה מתארת את העשור המכונן הזה בתולדות ארה"ב. הפרקים שבהם צפיתי עסקו ברצח קנדי, בתאוריות הקונספירציה על הרצח, במשבר הטילים בקובה, במהפכת זכויות השחורים בארה"ב, ברצח מרטין לותר קינג, בפלישת הביטלס ומוסיקת הרוק הבריטית לארה"ב ובמהפכת הטלוויזיה. אני מצפה בכיליון עיניים לפרקים הבאים.

 

* 929 – בחנוכה יצא לדרך מיזם נפלא – 929, לימוד יומי של פרק בתנ"ך, 929 פרקים ב-929 ימים, מבראשית ועד סוף אחרית הימים. הלימוד נעשה באתר הפופולארי 929 ובקבוצות לימוד רבות ברחבי הארץ והעולם היהודי. והכל ברוח פלורליסטית ופתוחה הנותנת ביטוי לקולות רבים ומגוונים. יוזם התכנית והעומד בראשה הוא הרב ד"ר בני לאו. 

 

השבוע סיימנו ללמוד את חמשת חומשי תורה והתחלנו ללמוד את ספרי הנביאים, והראשון שבהם – יהושע.

 

מתוך האתר יצאו שני חוטרים שהתרחקו מהמיינסטרים. האחד הוא אתר דתי בלבד – תתקכ"ט (929 בגימטריה) והשני הוא קבוצת פייסבוק חילונית בלבד - "מחלנים תנ"ך ל-929 חלונות". בתחילה, כאב לי הפיצול הזה; חוסר היכולת להכניס את כל שבעים הפנים תחת קורת גג אחת. אולם כאשר שוחחתי על כך עם הרב בני לאו, כאשר הוצע לי להצטרף ככותב קבוע ל"מחלנים", הוא דווקא בירך על כך. הוא שכנע אותי, שהענפים הללו רק מחזקים את המיזם כולו, ומביאים את הלימוד במקביל לקהל נוסף.

 

אני שותף לתכנית במתן שיעורים ובעיקר בכתיבה. באתר המרכזי אני כותב כשני מאמרים בחודש. ב"מחלנים" אני כותב מידי יום, מאמר על הפרק היומי. ב"מחלנים" אני גם יכול להרחיב ולהעמיק, כי אין בו מגבלת מילים חמורה כמו באתר המרכזי. בדיעבד, אני גם מבין את הקושי להכניס את כל הדעות תחת קורת גג אחת. גם לי לא קל, לעתים, עם המסרים של עמיתיי ל"מחלנים", ודומה שכתיבת הדברים באתר, הייתה קשה מדי לעיכול ומעוררת קושי בהליכה משותפת.

 

ואולי זו הדרך הנכונה – אוטוסטרדה גדולה ורבת נתיבים הנותנת ביטוי למגוון רחב של דעות, ושני נתיבי אקסטרים עוקפים ומאתגרים, משני צדדיה.

 

חזק חזק ונתחזק!

 

            * ביד הלשון

 

מגדלי התאומים – השבוע ימלאו 14 שנים להתקפה על מגדלי התאומים.

 

מי הם התאומים שלהם שייכים המגדלים הללו?

מגדלי התאומים, הם המגדלים של התאומים.

 

נכון לכנות את המגדלים הללו בעברית: המגדלים התאומים.

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 9/9/2015 00:41   בקטגוריות דת ומדינה, הגרעין האיראני, הזירה הלשונית, היסטוריה, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, עולם, פוליטיקה, ציונות, תקשורת  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ