לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ®ֳ¹ֳ´ֳ§ֳ₪. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 16.10.16


* יריב בן אהרון – בכאב רב קיבלתי את ההודעה המצערת על פטירתו של מורי ורבי יריב בן אהרון, שנפטר בשבת בצהרים. בן 82 היה במותו. יריב היה איש רוח במובן האמתי ביותר של המילה - בר אוריין, אינטלקטואל סקרן ויצירתי, אכפתניק אמתי, איש מוסר, אדם שפיו ולבו שווים. מראשוני ומובילי ההתחדשות היהודית בתנועה הקיבוצית ובחברה הישראלית. מחנך, סופר, חוקר ומסאי. אדם שאינו מעגל פינות, אומר את דעתו בלי לחשב חישובים זרים של "איך זה יתקבל", אינו חושב בקונבנציות המוכרות, אדם השובר באישיותו ובאורח חשיבתו את הדוגמות המוכרות של שמאל / ימין, חילוני / דתי.

 

למדתי ממנו המון. קיבלתי ממנו המון. ידיעה קשה, ערב סוכות.

 

יהי זכרו ברוך!

 

* "מייל" ליריב – בשבת בבוקר כתבתי על "ליל חניה", ומיד חשבתי לשלוח את הדברים ליריב. איך שולחים ליריב? כיוון שטכנולוגית הוא נשאר תקוע במאה ה-20, משתמשים בחומרים כמו מעטפה, בול, רוק, שהשימוש היחיד שלי בהם הוא ב"מיילים" ששלחתי ליריב.

 

* העמיד תלמידים הרבה - בחודשים האחרונים איבדה תנועת ההתחדשות היהודית כמה ממורי דרכה – מיכאל בהט, בארי צימרמן, מורדי שטיין, קובי וינר, במבי שלג ועכשיו יריב בן אהרון. זו מכה קשה.

 

הנחמה על מותו של יריב, היא הידיעה שהוא העמיד באופן אישי מאות תלמידים, ובהם תלמידים שהעמידו בעצמם מאות תלמידים כל אחד.

 

התנועה שיריב היה בין מחולליה, תמשיך ותגבר והשפעתה על החברה הישראלית והתרבות היהודית תלך ותתעצם.

 

* תורת ארץ ישראל - יריב בן אהרון היה מאחרוני המוהיקנים של הציונות הסוציאליסטית, במובן של הזדהות בכל נימי נפשו הן עם הלאומיות היהודית, הציונות, והן עם הסוציאליזם הדמוקרטי. הוא היה ביקורתי מאוד כלפי מפלגת העבודה, בשל התרחקותה הן מן הסוציאליזם והן מן הלאומיות והיגררותה אחרי מה שכינה "השמאל המתבולל".

 

הוא דגל בעמדות לא מקובלות היום, כמו שלילת הגלות, העמדת מצדה ובר כוכבא כמופת ועוד. לכן הוא ניסה בכל מאודו להוציא מתהום הנשיה יצירות ציוניות נשכחות כמו "מסדה" של יצחק למדן ו"שירי עיר היונה" של אלתרמן, שכה האמין במסרים שלהם ובאקטואליות שלהם לימינו. הוא כתב עליהם מדרשים חדשים והוציא אותם לאור, אך התאכזב שלא הצליח להשפיע באמצעותם על התודעה. אחרי מותו של בארי צימרמן, הוא ציין באוזניי שמוקי צור, בארי ואני היינו היחידים שהתייחסו למסכת שכתב על "שירי עיר היונה". הודה לי מאוד על כך שכתבתי על היצירות הללו, ודרבן אותי לעשות זאת ביתר שאת.

 

הייתה לו גישה ייחודית גם לחקר התלמוד, שאף היא נבעה מתפיסתו הציונית הארצישראלית. הוא ביכר את התלמוד הירושלמי על הבבלי, כיוון שהוא ארצישראלי, נכתב בארץ ישראל ומבטא את תורת ארץ ישראל, להבדיל מן התלמוד הבבלי, שהוא תורת הגלות. הוא טען שהבכורה של התלמוד הבבלי נובעת מכך ששם היה הכוח הפוליטי, וטען שעם חזרתנו לארץ ישראל עלינו להחזיר עטרה ליושנה ולחדש את תורת ארץ ישראל.

 

* סלילים של אובדן דרך - שיחות רבות קיימתי עם יריב בן אהרון לאורך השנים. אחת מהן הייתה בעקבות מאמר שכתבתי בגנות סרטה של מור לושי "שיח לוחמים: הסרטים הגנוזים". סרטה היה מניפולציה – היא עברה על מאות שעות ההקלטה, קיבצה ריכוז של דברים על פשעי מלחמה שלא נכנסו לעריכה הסופית של הספר והציגה מצג שווא על פיו הספר צִנזר את רוב החומר, שהיה חומר מרשיע נגד צה"ל.

 

יריב, שהיה מיוזמי הספר, היה אחד מצוות המראיינים וכתב את ההקדמה לשיח (לצד הקדמה נוספת שכתב מוקי צור), התקשר להודות לי על המאמר. יריב הגיב בכעס רב למניפולציה של לושי ולתיאורים השקריים והמגמתיים שלה. לטענתו, לושי סילפה את רוח "שיח לוחמים", מתוך מגמה פוליטית רדיקלית.

 

* דבק באמת - עם יצירה אחת של יריב בן אהרון, לא היה לי קל. היה זה הספר "פלג", רומן שבו התחשבן יריב עם אביו, יצחק בן אהרון, כאבא וכבן זוג. היה לי קשה לקבל את ההתערטלות הפומבית הזאת של הכביסה המשפחתית.

 

לימים, ככל שהכרתי את יריב באופן אישי וככל שהתקרבנו, הבנתי שהוא פשוט אינו יכול אחרת. את האמת שלו הוא חייב לומר והוא אינו יודע לעגל פינות.

 

* ניצחון האמנות - הענקת פרס נובל לספרות לבוב דילן - מפתיעה ומרגשת. בעיניי הוא ראוי לפרס נובל לשלום, על כך שהוא מצפצף על טרור ה-BDS ובכך נותן השראה לאמנים רבים ללכת בעקבותיו ולמרות הלחצים הברוטליים, להופיע בישראל. מעשה זה הוא ניצחון הטוב על הרע, ניצחון האמנות על השנאה והאנטישמיות. בוב דילן - יהודי, אוהב ישראל, מבקש שלום ורודפהו.

 

* גיס חמישי - חגי אלעד, מנכ"ל "בצלם", הופיע מטעם האויב הפלשתינאי בדיון במועצת הביטחון, במסגרת יוזמה אנטי ישראלית לגינויה של מדינת ישראל, והטיף לאו"ם לפעול נגד מדינתו. מבחינה מוסרית אין הבדל בינו לבין חייל שבעיצומו של קרב ערק לאויב והחל לירות על כוחותינו.

 

* על אוטומט - הרוב האוטומטי באונסק"ו קיבל "החלטה" על פיה אין לעם היהודי זיקה להר הבית. אם תובא לפורום החלטה האוסרת על השמש לזרוח בישראל, הרוב האוטומטי יתמוך בה. ומנכ"ל "בצלם" ינאם בזכותה.

 

* ההצגה הכי טובה בעיר - הבריון אחמד טיבי הוזמן להתפרע ולהשתולל באולפן ערוץ 2. כנראה שזה טוב לרייטינג.

 

במהלך התפרעותו שיבח הבריון את הפשע הברברי נגד התרבות - ההרס השיטתי של שרידי בית המקדש בידי הוואקף, והגדיר זאת כדבר הטוב ביותר שנעשה בהר הבית, או בלשונו - במסגד אל אקצא.

 

* איפוק – אני מעריץ את יכולת האיפוק של רוני דניאל, שלא העיף סטירה לטיבי.

 

* הכו ביהודי - דבוקת שוקן מתוסכלת ומאוכזבת מהממשל האמריקאי. "אנא, בכוח" התחנן גדעון לוי בראשית נשיאותו של אובמה, בתביעה חד משמעית לכפות על ישראל בכוח את האג'נדה השוקניסטית. הממשל האמריקאי מאכזב. הוא אינו רוקד על פי החליל של שוקן. כך יהיה גם בתקופת נשיאותה הצפויה של הילרי קלינטון.

 

עובדה זו מוציאה מהם את השד האוטואנטישמי – האשמת ההון היהודי הבינלאומי בכך שהוא מנהל את העולם. "ראש הממשלה של מדינת היהודים העולמית", מכנה אורי משגב, בסגנון מובהק של הפרוטוקולים של זקני ציון, את חיים סבן, שלכאורה קלינטון היא פיון שלו, והוא מכתיב לה מדיניות פרו ישראלית. "סבן נחשב לתורם המרכזי של הקלינטונים בחצי היובל האחרון. בעל המאה, ומתברר שגם בעל הדעה... סבן מתווה, קלינטון מבצעת...".

 

ועל מה מסתמך משגב? על יירוט מיילים של סבן לקלינטון, שבהם הוא קורא לה לצאת נגד האנטישמיות ולהתנגד לחרם על ישראל.

 

* הפרוטוקולים של זקני – אל קמפיין הקונספירציה הדוסופובי על "ההדתה" של צה"ל, הוסיף "הארץ" קמפיין חדש, קמפיין קונספירציה דוסופובי על ה"הדתה" של המשטרה, שגם עליה החליטו הדתיים להשתלט.

 

אחר כך הם יכתבו על "האחר", הרי הם מאוד ליברלים.

 

העליהום הדוסופובי הזה בא לידי ביטוי גם במשאל הח"כים - האם הם מאמינים באלוהים. המסר היה שאמונה באלוהים הוא משהו מאיים, מפחיד, מסוכן ומסכן. מצופה מהח"כים שיעמדו מולו. והנה, הם משתמטים מן המערכה. מה פתאום ח"כים חילונים מצהירים שהם מאמינים באלוהים? ברור, מתוך פחד. למה הם "מתפתלים" ולא מצהירים שהם אתאיסטים? וח"כ שאינו רוצה להשתתף ברדוּדוֹן הזה, הוא פחדן, שמפחד לומר שהוא אתאיסט. ושיא הבוז הוא ליאיר לפיד, שכיכב בעמוד השער כמי שסרב להשיב, כלומר הוא עריק פחדן, שהשתמט מן המערכה.

 

המערכה הזו היא מערכה של חרחור מדנים בין ציבור לציבור בישראל, הפצת שנאה ובוז כלפי הדתיים והדת. ובעיקר יצירת היסטריה על "הדתיים המשתלטים על חיינו" באמצעות הדתה-שמדתה של צה"ל, של המשטרה, של הפוליטיקה.

 

לכאורה, הם יוצאים נגד הדתיים. למעשה הם יוצאים נגד הממלכתיות, נגד הציונות, נגד הרעיון של גיבוש העם היהודי כעם אחד מאוחד, למרות שיש בתוכו גוונים וזרמים רבים, ופירוקו לגורמים שנלחמים זה בזה. ובכך, יש דמיון רב בינם לבין מקביליהם הקיצוניים בקרב הדתיים ובקרב הימין.

 

* מחלת הקונספציה – כשאורי שגיא היה ראש אמ"ן הוא נדבק לקונספציה הזויה, על פיה חאפז אסד קיבל הכרעה אסטרטגית של שלום עם ישראל. לכן, האינטרס הישראלי הוא לתת לו את מבוקשו – הגולן. מאז הוא מכהן כשגריר בפועל של סוריה בישראל, ואפילו היום, כשרעיון העוועים של נסיגה מהגולן מצא את המקום הראוי לו בפח האשפה של ההיסטוריה, הוא עדין דבק בקונספציה, וטוען שאילו ישראל מסרה לרודן הסורי את הגולן - סוריה הייתה היום דמוקרטיה ליברלית מערבית מתקדמת ושוחרת שלום. שגיא הוא הגורו של קומץ סרבני ההתפכחות שעדין מדקלמים את הקשקוש הזה.

 

בערב יום כיפור קראתי ראיון עם ראש אמ"ן לשעבר שלמה גזית, ומסתבר שהוא דבק בקונספציה שערפאת חתר לשלום עם ישראל ולכן צריך היה לסגור עסקה אתו (איזו? יותר ממה שברק הציע לו והוא דחה בדם ואש ותמרות עשן? הרי ברק הציע לו הכל).

 

כשאני קורא את הדברים האלה אני מבין טוב יותר את מחדל יום הכיפורים. איך המודיעין מתאהב בקונספציה ודבק בה בלי לתת לעובדות להשפיע עליו. ההבדל הוא, שאחרי מלחמת יום הכיפורים היינו אמורים להירפא מהמחלה הזאת.

 

* מתי כספי צדק – המתיחות בין ארה"ב לרוסיה הגיעה לשיא שלא היה כמותו 43 שנים. זאת, דווקא בקדנציה של חתן פרס נובל לשלום, איש שלום, אדם שמאמין בשלום, נושא דגל השלום, אדם שנבחר לנשיאות כדי לקדם שלום בעולם. אלא שדרכו להשיג שלום הייתה הדרך היוֹנית, דרך הוותרנות והפייסנות. פייסנות כלפי האסלאם הרדיקלי ובעיקר כלפי איראן, ותרנות כלפי הרוסים. וזאת התוצאה. מי כמונו, הישראלים, מכירים את התופעה. איך סיים מתי כספי את המערכון האלמותי שלו "מוריס והיונים"? – "אז למה אומרים שהיונה מביאה את השלום"?

 

            * ביד הלשון

 

הבל ורעות רוח – המגילה שאנו קוראים בסוכות היא מגילת קהלת. מתוך המגילה אציג ביטוי שקנה שבת גם בעברית המודרנית – הבל ורעות רוח. הכוונה לדברים בטלים וחסרי חשיבות. ההבל הם האדים היוצאים מן המפה. רעות רוח היא הוצאת הרוח למרעה – מעשה שטותי של בזבוז זמן על קשקוש.

 

הביטוי רווח בקהלת:

"רָאִיתִי אֶת כָּל הַמַּעֲשִׂים שֶׁנַּעֲשׂוּ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ, וְהִנֵּה הַכֹּל הֶבֶל וּרְעוּת רוּחַ" (קהלת א, יד).

"וְרָאִיתִי אֲנִי אֶת כָּל עָמָל וְאֵת כָּל כִּשְׁרוֹן הַמַּעֲשֶׂה, כִּי הִיא קִנְאַת אִישׁ מֵרֵעֵהוּ, גַּם זֶה הֶבֶל וּרְעוּת רוּחַ" (קהלת ד, ד).

"טוֹב מַרְאֵה עֵינַיִם מֵהֲלָךְ נָפֶשׁ, גַּם זֶה הֶבֶל וּרְעוּת רוּחַ" (קהלת ו, ט).

 

נתן אלתרמן, ביצירת המופת שלו, אחת הפסגות הגבוהות בשירה העברית – ליל חניה, מתוך "שירי עיר היונה", נתן לביטוי אינטרפציה גאונית, הפוכה למשמעותו המקורית.

 

ליל חניה, ליל זמר, ליל שחקים רקוע

ליל רוב מלאכות חופזות, ליל אד מן הדוודים.

ליל שמוסך את כישופה של רעות רוח

בבניינה של ממלכה, ליל נדודים

ניצב פרוש על היחיד והגדודים.

 

כאן רעות הרוח היא במובן של רעות, חברות; רוח במובן של נפש. רעות רוח, חברות נפש, בין הלוחמים, שהיא מעין כישוף, בבניינה של הממלכה על יסוד הערך הזה.

 

יצירתו האחרונה של יריב בן אהרון, שהלך לעולמו בשבת, הייתה מסכת נפלאה על "שירי עיר היונה" של אלתרמן.

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 16/10/2016 00:02   בקטגוריות אמנות, אנשים, דת ומדינה, הגולן, הזירה הלשונית, היסטוריה, הספדים, התיישבות, התנועה הקיבוצית, חברה, חוץ וביטחון, חינוך, יהדות, מנהיגות, משפחה, ספרות ואמנות, עולם, פוליטיקה, ציונות, קיבוץ, תקשורת, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יחזקאל יח: אחריות אישית


פרק יח ביחזקאל הוא פרק חשוב מאוד; הוא מוקדש לנושא מרכזי ביהדות – האחריות האישית.

 

העיקרון הזה הוא עקרון יסוד בחברה של צדק ומוסר.

 

ב-8 באוקטובר 1969, לפני 48 שנים בדיוק, נשא דוד בן גוריון הרצאה בחוג התנ"ך במדרשת שדה בוקר, בנושא: המלוכה והנבואה. הרצאתו דיברה על מקומו של הנביא ומקומה של הנבואה בממלכה ובחברה, ועל ערכי המוסר והצדק שהנחילו לנו נביאי ישראל. בדבריו התייחס ב"ג גם לסוגיית האחריות האישית, והתמקד בפרק שלנו.

 

"ירמיהו היה גם הנביא הראשון אשר הכריז על עקרון חדש לגבי עונשים: עקרון האחריות האישית. 'בַּיָּמִים הָהֵם לֹא יֹאמְרוּ עוֹד: אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה. כִּי אִם: אִישׁ בַּעֲו‍ֹנוֹ יָמוּת. כָּל הָאָדָם הָאֹכֵל הַבֹּסֶר - תִּקְהֶינָה שִׁנָּיו'. ... יחזקאל הנביא, שחי בגולה, הרחיב והעמיק עקרון זה אחרי ירמיהו. גם הוא יצא נגד המשל 'אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה', ואף הרחיק לכת והקדיש לכך פרק שלם, פרק יח, בספרו. אציין רק הפסוקים המרכזיים: 'וּבְשׁוּב צַדִּיק מִצִּדְקָתוֹ, וְעָשָׂה עָוֶל, כְּכֹל הַתּוֹעֵבוֹת, אֲשֶׁר עָשָׂה הָרָשָׁע ... כָּל צִדְקֹתָו, אֲשֶׁר עָשָׂה, לֹא תִזָּכַרְנָה; בְּמַעֲלוֹ אֲשֶׁר מָעַל וּבְחַטָּאתוֹ אֲשֶׁר חָטָא - בָּם יָמוּת... וּבְשׁוּב רָשָׁע מֵרִשְׁעָתוֹ, אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיַּעַשׂ מִשְׁפָּט וּצְדָקָה, הוּא אֶת נַפְשׁוֹ יְחַיֶּה. וַיִּרְאֶה וַיָּשָׁב מִכָּל פְּשָׁעָיו, אֲשֶׁר עָשָׂה, חָיוֹ יִחְיֶה, לֹא יָמוּת' ".    

 

כאשר כתב ב"ג במגילת העצמאות שמדינת ישראל תהיה מושתתה על ערכי השלום, הצדק והחרות לאור חזונם של נביאי ישראל, הוא התכוון גם לערך הזה. כאשר הוא דיבר על ספר הספרים הנצחי שעמנו יצר בארץ ישראל והנחיל לעולם כולו, הוא התכוון גם לעיקרון הזה.

 

את שלילת העיקרון "אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה", ממחיש הנביא יחזקאל בתיאור סיפורה של משפחה בת שלושה דורות. האב צדיק גמור. הבן – רשע מוחלט. הנכד צדיק. האב לא ייענש בגין חטאי הבן והבן לא יזכה בחסינות בזכות מעשי האב והנכד לא ייענש על מעשי הבן. האחריות האישית היא מוחלטת – אדם נשפט על מעשיו, ייענש או יזוכה על פי מעשיו.

 

בהמשך, מוביל הנביא את עקרון האחריות האישית צעד אחד נוסף. רשע שחזר בתשובה – יישפט על הדרך החדשה שבחר, ולא ייזקפו לו מעשיו השליליים בראשית הדרך. צדיק שסר מדרך הישר, ייענש במלוא החומרה, ומעשיו הטובים בעבר לא יזקפו לזכותו. הרצון של ה' אינו להעניש את הרשע, אלא לגרום לו לחזור למוטב: "הֶחָפֹץ אֶחְפֹּץ מוֹת רָשָׁע? נְאֻם אֲדֹנָי יְהוִה, הֲלוֹא בְּשׁוּבוֹ מִדְּרָכָיו – וְחָיָה!".

 

מעניין ויפה לראות כיצד מתאר הנביא את הצדיק: "וְאִישׁ כִּי יִהְיֶה צַדִּיק, וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה.  אֶל הֶהָרִים לֹא אָכָל, וְעֵינָיו לֹא נָשָׂא אֶל גִּלּוּלֵי בֵּית יִשְׂרָאֵל, וְאֶת אֵשֶׁת רֵעֵהוּ לֹא טִמֵּא, וְאֶל אִשָּׁה נִדָּה לֹא יִקְרָב. וְאִישׁ לֹא יוֹנֶה חֲבֹלָתוֹ, חוֹב יָשִׁיב ,גְּזֵלָה לֹא יִגְזֹל, לַחְמוֹ לְרָעֵב יִתֵּן, וְעֵירֹם יְכַסֶּה בָּגֶד. בַּנֶּשֶׁךְ לֹא יִתֵּן, וְתַרְבִּית לֹא יִקָּח, מֵעָוֶל יָשִׁיב יָדוֹ, מִשְׁפַּט אֱמֶת יַעֲשֶׂה בֵּין אִישׁ לְאִישׁ. בְּחֻקּוֹתַי יְהַלֵּךְ, וּמִשְׁפָּטַי שָׁמַר לַעֲשׂוֹת אֱמֶת - צַדִּיק הוּא!"

 

יש כאן התייחסות למחטאים שבין אדם למקום – הימנעות מעבודה זרה, אך עיקרו של התיאור ורובו המוחלט, עוסק במצוות או עבירות שבין אדם לחברו, שכן זה העיקר עליו נשפט אדם. מי שמקפיד קלה כחמורה על מצוות בין אדם למקום לא יינקה, אם לא ינהג משפט וצדקה בחברו ובחברה בה הוא חי. תיאור הרשע, הוא התשליל של התיאור הזה – אחת לאחת.

 

הפרק הזה יפה מאוד. המסר שלו מוסרי מאוד, צודק מאוד – מסר שראוי להשתית עליו חברה ומדינה.

 

ונשאלת השאלה – איך המסרים היפים הללו מתיישבים עם המסר המרכזי של הספר?

 

בפרק הבא, פרק יט, נעמת בין המסרים.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 5/10/2016 23:50   בקטגוריות היסטוריה, חברה, חינוך, מנהיגות, יהדות, משפט, משפחה, ציונות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 5.10.16


* מחלוקת בין ידידים – גדעון לוי הוא מראשי המטיפים, בארץ ובעולם, לדה-לגיטימציה של ישראל ולחרמות עליה. למגינת לבו, המהלך הזה לא מתרומם. בשבוע שעבר הוא כתב מאמר שבו תקף בחריפות את העולם על כך שאינו רוקד לצלילי חליל ה-BDS. לפני שבועיים הוא הגדיר את אובמה הנשיא הרע ביותר שהיה, כיוון שהוא חימש את ישראל יותר מקודמיו.

 

והנה, לוי ושכמותו חטפו מכה קשה בהלווייתו של שמעון פרס, כאשר עשרות מנהיגים מכל רחבי העולם הגיעו לחלוק כבוד לנשיאה של מדינת ישראל. לא "מדינה מצורעת", לא חרם ולא שמרם.

 

מה עושה מיודענו? הפעם אינו סונט בהם על כך שלא פעלו כנדרש מהם, אלא כתב מאמר דמגוגי תחת הכותרת "האנטישמיות מתה", ובה הוא טען שהשתתפות המנהיגים בהלוויה מוכיחה שהעולם אינו אנטישמי כפי שמנהיגי ישראל טוענים, אלא ישראל היא מדינה מצורעת, ובבואם לחלוק כבוד לפרס הם העבירו מסר שישראל יכולה להפסיק להיות מצורעת אם רק תפסיק את הכיבוש.

 

אבל מי טוען שהעולם אנטישמי? איש אינו טוען זאת. בוודאי שמנהיגי ישראל אינם טוענים זאת. העולם אינו אנטישמי. מי שחולק על מדיניות זו או אחרת של ממשלת ישראל אינו אנטישמי ואיש אינו טוען שהוא אנטישמי. אנטישמי הוא מי ששולל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית –טענה, שמשמעותה היא שלילת זכות ההגדרה העצמית, שהיא זכות טבעית מוכרת, אך ורק מן העם היהודי. אנטישמי הוא מי שמחרים את ישראל, מי שמעליל עליה עלילות דם. יש כאלה, יש כאלה גם בתוכנו וגדעון לוי הוא מהבולטים שבהם. אבל רוב העולם ומנהיגיו אינם במקום הזה.

 

מנהיגי העולם שבאו לחלוק כבוד לפרס, הביעו את אהדתם לישראל, את ידידותם לישראל, אף שרובם חלוקים עמה באשר למדיניותה; מחלוקת בין ידידים.

 

ובאשר למחלוקת – יש לי יסוד סביר להניח שהתהליכים במזה"ת והשלכותיהם על העולם יביאו להתפכחות וליתר הבנה של העולם גם למדיניותה של ישראל.

 

* אלטרנטיבה לרשימה המשותפת - כפי שהחרם של הרשימה המשתפת על ההלוויה של פרס ביטא את שלילתם המוחלטת את קיומה של ישראל, ומכאן החרם על מי שכיהן כנשיאה, כך הביקור המתוקשר של עשרות ראשי רשויות ערביות בשבעה, מבטא את הרצון להשתלב במדינת ישראל, המדינה היהודית.

 

יש לקוות שהפרשה הזאת תהווה קו פרשת המים בקרב ערביי ישראל. שהגורמים התומכים בהשתלבות, בראשותם של ראשי הערים, יצאו סוף סוף נגד הרשימה המשותפת, יציגו סוף סוף אלטרנטיבה, ויתמודדו מולם בבחירות לכנסת. גם אם הרוב יתמוך במשותפת, לפחות לא תהיה זו נציגות מונוליטית של הקו האנטי ישראלי. לפחות תהיה אלטרנטיבה.

 

* מחוץ לפרוטוקול – כאשר נפטר טדי קולק, מי שכיהן שנים רבות כראש העיר ירושלים, החליטה ממשלת ישראל לערוך לו הלוויה ממלכתית ולטמון אותו בחלקת גדולי האומה בירושלים.

 

על פי הפרוטוקול ראש העיר ירושלים אינו אמור להיקבר במקום ואינו זכאי להלוויה ממלכתית. ובכל זאת, ראתה הממשלה לנכון להחליט על כך. אפשר להתווכח האם ההחלטה נכונה, אולם מה שנכון בה, לטעמי, הוא הגמישות; ההבנה שהפרוטוקול אינו התקרה, אלא הרצפה. אפשר לעשות מעבר לפרוטוקול.

 

אני מעלה כאן את הנושא כדי לשוב להחלטת ועדת השרים לסמלים וטקסים לא לצרף את ראש האופוזיציה לרשימת הנואמים בהלווייתו של פרס. כתבתי על כך את דעתי, ועוררתי הרבה תגובות נגד. התגובות התמקדו ברובן, בצורך לדבוק בפרוטוקול, כי הפרוטוקול הוא הממלכתיות. הדוגמה שנתתי מוכיחה את ההיפך. ניתן בהחלט להחליט מחוץ לפרוטוקול, שלא נועד להחליף את השכל הישר.

 

* ולכל בני האדם – קראתי דברי ביקורת על כך שפרופ' צביה ולדן, בתו של שמעון פרס, אמרה "קדיש" על קברו בהלוויה. הטענה הייתה, שכיוון שמדובר בטקס ממלכתי, אין בו מקום לצעד בלתי מקובל כזה, בניגוד לטקס פרטי.

 

אני שולל את הטענה הזאת מכל וכל, ממספר טעמים. ראשית, ישראל היא מדינה יהודית, לא מדינה דתית אורתודוכסית. ישראל היא מדינת העם היהודי ולא מדינתו של הזרם האורתודוכסי ביהדות. רוב העם היהודי אינו אורתודוכסי, ולכן הטקסים הממלכתיים צריכים להיות יהודיים, לאו דווקא אורתודוכסיים.

 

שנית, אין כל בעיה באמירת "קדיש" בפי נשים, גם עם פי הפרשנות האורתודוכסית של ההלכה. המסורת היא שרק בנים אומרים "קדיש", אך מבחינה הלכתית בוודאי שגם בנות יכולות לומר "קדיש". בתקופתנו, תקופה של התקדמות לשוויון מגדרי, בוודאי שראוי שכך יהיה. ואכן, בקרב הציונות דתית יותר ויותר נשים אומרות "קדיש". לבטח, יש הרבה יותר נשים דתיות שאומרות קדיש, מאשר נשים חילוניות. לפני למעלה משנתיים, בהלווייתו של נפתלי פרנקל, אחד משלושת הנערים שנרצחו בידי מחבלים בגוש עציון, אמרה אמו, רחלי פרנקל, "קדיש" על קברו. רחלי היא אישה דתית אורתודוכסית לעילא ולעילא. ההלוויה שודרה בשידור חי בכלי התקשורת והנושא היה לסוגיה ציבורית, שהעלתה את עניין אמירת "קדיש" בפי נשים לתודעת הציבור, ונתנה לכך את הלגיטימציה וההכרה הראויים. חודשיים לאחר מכן, נכחתי בהלווייתו של הצנחן סמל שחר שלו מן היישוב הדתי אלוני הבשן, אחרון חללי "צוק איתן". שחר היה בחור דתי, משפחתו – משפחה דתיה. בהלוויה היו אלפי אנשים דתיים ובהם רבנים רבים, כל רבני הגולן ואחרים. ובהלוויה האם והאחיות אמרו "קדיש", והדבר התקבל כטבעי, מקובל ונכון.

 

כשאמי נפטרה, לפני 28 שנים, רק אחִי ואני אמרנו עליה "קדיש", וכך היה בכל האזכרות עד לפני שנתיים, לאחר ה"קדיש" של רחלי פרנקל. רק אז, ולאחרונה ביום חמישי האחרון, יום לפני ההלוויה של פרס, אחותנו הצטרפה אלינו לאמירת ה"קדיש".

 

שלישית, גם בהלוויה ממלכתית יש מקום לביטוי אישי, משפחתי. כך, שגם אם זה לא היה מקובל, לא הייתה סיבה להימנע מאמירת ה"קדיש" מפי בתו של פרס.

 

צביה ולדן הוסיפה למילות ה"קדיש", לצד "יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל" את המילים "ועל כל בני האדם". התוספת הזאת מקובלת בזרם הרפורמי ובקהילות מתחדשות. אני מכיר זאת בגרסה קצת שונה: "ועל כל יושבי תבל", וגרסה נוספת: "ועל כל העולם כולו". יש בתוספת הזאת משהו יפה. נאמר על עמנו "ונברכו בך כל משפחות האדמה". היהדות נושאת מסר אוניברסלי של שלום העולם כולו, ששיאו בנבואות אחרית הימים של נביאי ישראל. לא בכדי, נבואת אחרית הימים של הנביא ישעיהו, נבואה של שלום עולמי, חקוקה על קיר בניין האומות המאוחדות. הן לכך כיוונה הכרזת העצמאות, בדברה על כך שבארץ ישראל יצר עמנו והעניק לעולם את ספר הספרים הנצחי. בימים אלה, שבהם שכנינו טובחים זה בזה באכזריות נוראה, ורק בסוריה-לשעבר נספו כבר חצי מיליון איש במלחמת האזרחים ועוד מיליונים רבים נפצעו ואִבְּדוּ את בתיהם, יש משמעות וחשיבות רבה בתוספת הזאת.

 

כאשר אני אומר "קדיש", כמו באזכרת אמי בשבוע שעבר, אני דבק בגרסה המקורית. לא רק בשל המסורת, אלא כיוון שאני מכיר אישית כמה מאומרי "ועל כל יושבי תבל" שבעיניהם התפילה "עלינו ועל כל ישראל" היא פרובינציאלית ו"לאומנית". הגישה הצדקנית הזאת מעוררת בי סלידה, ולכן אני מבדל את עצמי מאותם אנשים. אבל איני בטוח שאני נוהג נכון, כיוון שמהותית, כמובן וכמובן שאני מזדהה עם התוספת האוניברסלית, ולמה להשאיר אותה למי שרואים סתירה בין אוניברסליות ללאומיות? בניגוד לקוסמופוליטיות, אין כל סתירה בין אוניברסליות ללאומיות. לא בכדי, הרצל נתן לבטאון הראשון של ההסתדרות הציונית את השם "די וולט", "העולם".

 

* מאבקה הצודק של יהדות ארה"ב - בדרך כלל אני שולל כל מאבק של יהודים בעולם נגד מדיניותה של ישראל. הסולידריות היהודית מחייבת את היהודים להיאבק למען המדינה ולמען מדיניותה, ואם אין הם מסכימים עם מדיניותה, יש להם דרכים לבטא את דרכם, בלי לצאת למאבק. וכמובן, הדרך הטובה ביותר היא לעלות לישראל ולהיאבק בתוכה.

 

למרות זאת, אני תומך במאבק (אגב, מאבק מתון ומכובד) שמנהלת יהדות ארה"ב נגד הדרת הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי בישראל. במקרה הזה, מדובר במלחמה שמדינת ישראל מנהלת נגד יהדות ארה"ב, מתוך כניעה לכוחו הפוליטי של המיעוט החרדי בישראל, שהנו מיעוט שאינו ציוני. המלחמה הזאת באה לידי ביטוי בוטה בשני נושאים השנה. האחד, הוא אי ביצוע החלטת הפשרה על הקמת רחבה כלל ישראלית, ללא הפרדה בין גברים ונשים, בכותל הדרומי. ראש הממשלה תומך בפשרה ומתהדר בה. שרי הבית היהודי, המייצגים את הציונות הדתית, תומכים בפשרה. אבל כוחו הפוליטי של המיעוט החרדי ואיומו במשבר קואליציוני, גורמים לכך שההחלטה אינו מיושמת. הפיכת אתר לאומי כלל יהודי ככותל המערבי לשטיבל חרדי, הוא צעד אנטי לאומי ואנטי פטריוטי. הנושא השני הוא החוק שיזמו החרדים הבלתי ציונים, האוסר טבילה במקוואות של הזרמים הבלתי אורתודוכסיים. צעד זה נועד לסכל גיור רפורמי וקונסרבטיבי, מצד אלה שבניגוד לאינטרס הלאומי מפריעים ומקשים על גיור כלשהו, כולל גיור אורתודוכסי, מתוך תפיסה שמי שרוצה להיות יהודי לא בדרכם – עדיף שלא יהיה יהודי.

 

מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי כולו. היא קיימת למען העם היהודי כולו. זו תכליתה, זו מטרתה, זה ייעודה – להיות מדינת הלאום של העם היהודי; שכל יהודי בעולם יראה בה את ביתו בשאיפה שכל יהודי בעולם, בסופו של דבר, יבנה בה את ביתו. רוב יהדות העולם אינה אורתודוכסית. 90% מיהדות ארה"ב, התפוצה היהודית הגדולה והחשובה בגולה, אינה אורתודוכסית. מדינת ישראל שמפנה עורף לזרמים הלא אורתודוכסים, מועלת בייעודה, מפנה עורף לתפקידה, בוגדת במשימתה, מנהלת מדיניות אנטי ציונית.

 

בנושא הזה, צודקת יהדות ארה"ב כאשר היא נאבקת, ומן הראוי שאזרחי ישראל יצטרפו למאבק החשוב הזה.

 

עם זאת, הפתרון הטוב ביותר לבעיה, היא עליה המונית של יהדות ארה"ב לישראל, כדי להשפיע מבפנים.

 

* מגילת העצמאות של המדינה היהודית - מידי שבוע מתפרסמים במדור הדעות ב"הארץ" מאמרים התוקפים את ארי שביט, על תמיכתו בדרישה להכרה בישראל כמדינה יהודית, כבסיס לכל הסדר שלום.

 

בגיליון ראש השנה עשתה זאת טל ניב. אחרי שתקפה ככל חבריה את שביט, הגחיכה אותו ולעגה לו והסבירה שעמדתו נובעת מכך ש"שביט רוצה להיות ימני", היא העלתה הצעה. "לנו, הישראלים, יש מענה: מגילת העצמאות". מהי מגילת העצמאות? המגילה "הקוראת לנהוג שוויון בכלל האזרחים, ובהם ערבים בני המקום". אכן, גם זה קיים במגילת העצמאות וזו בהחלט פסקה חשובה במגילה, בדומה לשאר 95% מן המגילה.

 

ומה מציגה טל ניב כהיפוכה של מגילת העצמאות? "הימין מציע בגלוי לזנוח את מושג האזרחות כשהוא משכתב אותו בעזרת שר החינוך ל... 'שלטון הרוב' ו'מדינה יהודית' ".

 

אהה, הבנתי. מדינה יהודית היא ניגודה של מגילת העצמאות.

 

באמת?! הבה נפתח את מגילת העצמאות. המגילה מורכבת משלושה חלקים. החלק המרכזי הוא החשוב ביותר, הוא ליבת מגילת העצמאות – הכרזת המדינה. "בתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ... אנו מכריזים בזאת על מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל". מה?! מגילת העצמאות "ימנית"? היא מדברת על "מדינה יהודית", רחמנא לצלן?

 

כמובן. האם טל ניב בורה ואינה יודעת זאת, או היא יודעת זאת ומשקרת במודע, כדי לשכתב את המגילה, ולהפוך אותה כלי שרת במאבקה הפוליטי נגד מימושה של מגילת העצמאות?

 

חלקה הראשון של המגילה, שנפתח במילים "בארץ ישראל קם העם היהודי", כולו הסבר ומבוא למשפט ההכרזה; הסבר שנועד להצדיק את המדינה היהודית – מהי זכותנו הטבעית? זכותו של העם היהודי, ככל עם ועם, להגדרה עצמית ועצמאות לאומית ריבונית במולדתו. מהי זכותנו ההיסטורית? זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל. בתוקף שתי זכויות זו אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית, כן, כן – מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל. זאת מגילת העצמאות.

 

חלקה השלישי של המגילה, הוא שורה של מחויבויות של המדינה היהודית. למשל, מחויבותה לפתוח את שעריה בפני כל היהודים. כן, אך ורק בפני כל היהודים, כי זו מדינה יהודית. בין המחויבויות, המחויבות של שוויון זכויות אזרחי ופוליטי לכל אזרחי המדינה, ללא הבדל דת, גזע ומין. זו המחויבות של המדינה היהודית, של מדינת הלאום של העם היהודי, לשוויון מלא לאזרחיה, שהנם ויהיו תמיד מיעוט לאומי. זהו שוויון מלא כפרטים, כאזרחים, ללא כל זכות לאומית שהיא. ואכן, שוויון זכויות זה מומש במידה רבה מיד עם הקמת המדינה, ובאופן מלא עם ביטול הממשל הצבאי (באיחור רב מדי) 18 שנים לאחר הקמתה.

 

זאת מגילת העצמאות. זו המגילה ואין בלתה. זאת מגילת העצמאות של המדינה היהודית. ומי ששולל את המדינה היהודית, ורואה בה עמדה "ימנית", אל ישתמש באופן שקרי במגילת העצמאות.

 

* שליח לדבר עבירה – הטייקון רון לאודר שהגיע ללוויית פרס זומן לתת עדות בחקירת נתניהו. איני יודע על מה הוא נחקר ואני מאחל לנתניהו לצאת מהחקירה ללא רבב. אולם הקשר בין נתניהו ללאודר מקפיץ לי באופן אוטומטי את הפיוזים. לאודר היה המתווך בין נתניהו וחאפז אסד, במו"מ על מסירת הגולן לסורים בקדנציה הראשונה של נתניהו; מו"מ חשאי, במחתרת, שנתניהו ניהל מאחורי גבה של הממשלה ומאחורי גבו של עם ישראל. רון לאודר היה (ונשאר?) שליח לדבר עבירה.

 

* בעד הנגד - כלל לא בטוח שהמידע על העלמות המס העקביות של טראמפ יפגע בו אלקטורלית. הרי כל מה שיש לו להציע הוא אנטי ממסדיות, המסר של "בעד הנגד". זה הקו שלו, זה המסר שלו וזאת הסיבה לאהדה שממנה הוא נהנה. וכך, יתכן שהמידע הזה דווקא יהפוך אותו לגיבור בעיני מעריציו.

 

* בין פוטין לאובמה – אני נתקל לא אחת בישראלים המעריצים את פוטין, במיוחד בהשוואה לאובמה, ואף מציעים שישראל תשליך יהבה עליו ועל רוסיה ותמיר את האוריינטציה על ארה"ב באוריינטציה על רוסיה.

 

דווקא כמי שמרבה לבקר את אובמה, אני חושב שהגישה הזאת אבסורדית. הבעיה אצל אובמה, היא שיחסו לאויב האיראני היא פייסנית. אולם פוטין הוא בן הברית של איראן. הבעיה באובמה היא במדיניותו הרכרוכית כלפי פשעי המלחמה של אסד. פוטין הוא שותפו בפועל של אסד בפשעי המלחמה. עם כל הביקורת על אובמה, אין לשכוח שהוא סייע בחימושה של ישראל יותר מכל קודמיו. פוטין, לעומתו, מחמש את איראן וחיזבאללה.

 

אני מרוצה ממדיניות חימום היחסים בין ישראל לרוסיה ובין נתניהו לפוטין. זה אינטרס ישראלי. האינטרס הישראלי הוא יחסים איתנים עם כל מדינות העולם ובוודאי עם מעצמות העל, לא כל שכן – מדינות שיש בהן יהודים רבים. הרי איננו מתגעגעים לימי המשטר הסובייטי שהתנכל ליהודים, רדף את הציונות, עיין את ישראל, ליבה את הסכסוך ודחף את הערבים לעימות עם ישראל. אבל לא צריך להתבלבל.

 

* נושא הדגל החברתי – בראש השנה הלך לעולמו יעקב שמאי, מי שהיה ח"כ מטעם הליכוד ומנהיג הליכוד בהסתדרות. אני זוכר את שמאי כנושא הדגל החברתי בליכוד, שלא היסס להתעמת באומץ עם מנהיגי מפלגתו ועם ממשלות בראשות מפלגתו, כנגד מדיניות אנטי חברתית והחלטות אנטי חברתיות. יהי זכרו ברוך!

 

* החתן - מי יהיה חתן פרס נובל לשלום? המועמד שלי - בשאר אסד. למה? אחרי ערפאת... זה הערך של הפרס.

 

* תחיית שלונסקי – אברהם שלונסקי, הוא אחד הסופרים האהובים עליי ביותר. הוא משורר דגול. הוא משורר יהודי דגול. הוא משורר ציוני דגול. אני קורא את שירתו. אני מרצה על שירתו. לפני שנים אחדות העליתי עם עופר גביש ערב על שירתו היהודית – "גם לתפילות תפרחת ושלכת". ובלימודי התואר השני שלי כתבתי מחקר על היהדות בשירתו – "תפילתו של שלונסקי".

 

אני מצר על מעמדו הנדחק בעולם השירה העברית. לפני שנים אחדות, כשיצאה הביוגרפיה המצוינת שכתבה עליו חגית הלפרין – "המאסטרו", ובמקביל גם ערבי שירה משירתו, קיוויתי שהנה, הייתה לה עדנה, אך למגינת לבי זה לא קרה.

 

במוסף הספרותי של "הארץ" התפרסם פרק ראשון במסה של מנחם בן על שלונסקי. אף הוא מבכה את דחיקתו ומנסה לפרש אותה, ופירושו קרוב לשלי. סיבה אחת לדחיקתו היא אלתרמן. אלתרמן, שהיה צעיר משלונסקי בעשר שנים ותלמידו – עלה על מורו. בדור שיש בו אלתרמן, אחד בדורו, קשה למצוא מקום למשורר דגול נוסף. עם זאת, לאה גולדברג ובמידה מסוימת גם אלכסנדר פן זוכים עד היום להערכה ופופולריות, כך שאין זה ההסבר היחיד.

 

מנחם בן מציין בצדק גם את המרד של נתן זך בדור המשוררים המודרניסטים, אנשי המשקל והחרוז. כפי שהוא מציין, המרד כוון בראש ובראשונה כלפי אלתרמן ורק אח"כ כלפי שלונסקי. והנה, מעמדו של אלתרמן איתן, ואף אחד מן המורדים בו, כולל זך עצמו, אינו מגרד את מעמדו. לעומת זאת, שלונסקי נדחק ונשכח.

 

אולי יש כאן איזו אירוניה של ההיסטוריה. שלונסקי מרד בביאליק, כאילו דור משוררים חדש אינו יכול לצמוח בלי לבעוט בדור שקדם לו. אלתרמן, הסתייג מן המרד ולבטח לו היה שותף לו. וכך, כאשר זך וחבריו מרדו באלתרמן ושלונסקי, מעמדו של אלתרמן לא נפגע ואילו של שלונסקי – נפגע גם נפגע.

 

אני מצפה בסקרנות לפרקים הבאים במסה, אולי הם יסייעו בפיענוח חידת דחיקתו של שלונסקי, ויקדמו, מי ייתן, את תחייתו.

 

ועוד במוסף הספרותי של "הארץ". כמו בכל חגי תשרי ופסח, מתפרסמת מסה בהמשכים של דן מירון, העוסקת בסופר או בסוגיה ספרותית, בהעמקה ידענית ובחדשנות יצירתית האופיינית לו. כך גם הפעם, במסה על הסופר יעקב הורביץ.

 

לא אחת אני שואל את עצמי (ואחרים שואלים אותי) מדוע אני דבק ב"הארץ" על אף הקו האנטי ציוני והאנטי ישראלי החריף שהשתלט עליו בשנים האחרונות. התשובה היא בדיוק אותן פנינים, שבשום אופן איני מוכן לוותר עליהן.

 

* וידוי - אין לי סלפי עם פרס. 

 

* פז"ם - תובנה שהגעתי אליה לאחרונה - אצל אבא של חייל הזמן הצבאי אטי יותר מאשר אצל החייל עצמו.

 

            * ביד הלשון

 

נען – בשנים האחרונות חוויתי את קיבוץ נען, ואם לדייק יותר, את ההיסטוריה של נען. איך חוויתי? במנהרת זמן, כלומר דרך הקריאה. קראתי ספרים רבים שבהם העמקתי בהיסטוריה של נען.

 

למה דווקא נען? מה לי ולנען? האמת היא שלא דווקא נען. מדובר בעיקר בביוגרפיות, שכל אחת מהן קראתי בפני עצמה, בשל העניין שלי באיש, והמשותף לאותם אנשים הוא היותם מנען.

 

קראתי שתי ביוגרפיות של ישראל גלילי, ביוגרפיה של המלחין דוד זהבי, וביוגרפיה של יוסקה רבינוביץ', ממנהיגי הקיבוץ המאוחד. כמו כן, בכנס קצרין לארכיאולוגיה השנה, הייתי יו"ר של מושב שיזמתי לזכרו של הארכיאולוג שמריה גוטמן, אף הוא ממייסדי נען, במלאת עשרים שנים למותו, ולקראת האירוע חזרתי לחוברת הזיכרון שיצאה אחרי מותו וקראתי חומר נוסף.

 

ובשבועות האחרונים קראתי את ספרו של ההיסטוריון עמוס שיפריס מנען (שאף כתב את אחת הביוגרפיות של גלילי) "ימים של שקט וסער". הספר הוא אסופת מכתבים וקטעי יומן, של חברי נען בעשור הראשון של הקיבוץ, 1930-1939. המיוחד בספר זה, הוא שדרכו ניתן להכיר את הקיבוץ לא רק דרך מנהיגיו, אלא גם דרך החברים מן השורה.

 

ואם כל כך העמקתי בנען, מן הראוי להקדיש לקיבוץ את הפינה כדי להסביר את שמו. למה נען?

 

- שאל בני ונען.

לא אני לא מנען, אני מאשדוד.

 

זה ציטוט מתוך המערכון של "הגשש החיוור" "הכה את המומחה". השואל המסכן בסך הכל רצה לשאול את המומחה ללשון העברית מר אברהם חטף-פתח "איך קוראים בעברית צחה לצ'ופצ'יק של הקומקום".

 

האם יש קשר בין שם הקיבוץ ל"שאל בני ונען"? התשובה מורכבת.

 

מקור השם הוא קרבתו של הקיבוץ - הקיבוץ הראשון שהוקם בידי חניכי תנועת הנוער העובד (שהייתה תנועה של נערים עובדים) לכפר הערבי נענֶה. בשנים הראשונות, הקיבוץ נקרא נענֶה. אולם השם שונה לנען, כך שישמור על הדמיון לשמו של הכפר הערבי, ויהיה בו גם ביטוי למסר החלוצי: נען לקריאת העם.

 

כלומר... יש בו מן ה"שאל בני ונען".

 

ומנין השם נענֶה? זהו שיבוש שמה של העיר המקראית נעמה, שחורבותיה הן בקרבת מקום, ולכן, אחת ההצעות לשמו של הקיבוץ הייתה נעמה.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 5/10/2016 00:17   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הגולן, הגרעין האיראני, הזירה הלשונית, היסטוריה, התיישבות, התנועה הקיבוצית, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, ספרות ואמנות, עולם, פוליטיקה, ציונות, קיבוץ, תקשורת, תרבות, משפחה  
5 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2016 © נענע 10 בע"מ