לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ®ֳ¹ֳ´ֳ¨. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

יהושע כ: ערי מקלט


עוד במדבר מצווה עם ישראל, מפי משה, להקים ערי מקלט. עם כיבוש הארץ וההתנחלות בה, יהושע מגשים את המצווה. ואלה ערי המקלט: וַיַּקְדִּשׁוּ אֶת-קֶדֶשׁ בַּגָּלִיל בְּהַר נַפְתָּלִי וְאֶת-שְׁכֶם בְּהַר אֶפְרָיִם וְאֶת-קִרְיַת אַרְבַּע הִיא חֶבְרוֹן בְּהַר יְהוּדָה. וּמֵעֵבֶר לְיַרְדֵּן יְרִיחוֹ מִזְרָחָה נָתְנוּ אֶת-בֶּצֶר בַּמִּדְבָּר בַּמִּישֹׁר מִמַּטֵּה רְאוּבֵן וְאֶת-רָאמֹת בַּגִּלְעָד מִמַּטֵּה-גָד וְאֶת-גּוֹלָן בַּבָּשָׁן מִמַּטֵּה מְנַשֶּׁה.

 

אני מצרף שוב את מאמרי בנדון, שכתבתי על במדבר ל"ה:

 

איך נקרא את פרק ל"ה בספר במדבר?

 

אפשר לקרוא אותו קריאה אנכרוניסטית. ליידות בליסטראות בתורה הנוראית שלנו, הנותנת לגיטימציה לנקמת דם, המחייבת גזרי דין מוות לרוצחים ולדבר על הדי.אן.איי. שמתחיל אז ונמשך להרג המוני ב"צוק איתן" וכו' וכו' וכו'.

 

אפשר לקרוא אותו קריאה פונדמנטליסטית. הנה, התורה מצווה אותנו על גזר דין מוות לרוצחים במזיד ואפילו אינה מתירה שיקול דעת בסוגי רצח מסוימים וכזה וראה וקדש ומעשה אבות סימן לבנים וזאת דרכנו כיהודים וכו' וכו' וכו'.

 

ואילו אני מבכר קריאה שונה, בהמשך לאופן בו קראתי את חוקי העבדות, את אישה סוטה, את פרשת בנות צלופחד וחוקים אחרים. אני רואה בחוקים האלה התמודדות מהפכנית עם חוק המדבר השליט במזרח הקדום וגם בעם ישראל, מתוך הבנה ריאליסטית ופרגמטית של המציאות, ככזו שאי אפשר לתקן אותה במחי יד, במהפכה טוטאלית, אלא באופן תהליכי, תוך הנחלת שדר לדורות הבאים.

 

הפרק נכתב לחברה שבה גאולת הדם, נקמת הדם, נחשבים כחוק טבע, כצדק הטבעי, כחוק עליון. באה התורה, ומטילה סייגים. בא החוק המקראי וממתן, מעדן.

 

בראש ובראשונה, הוא מצווה להקים ערי מקלט, כדי לאפשר לרוצח לברוח אליהן בטרם לינץ' ונקמת דם. כלומר, אחת המצוות המהותיות שניתנות לעם ישראל טרם כיבוש הארץ וההתנחלות בה, כלומר טרם הנורמליזציה שלו כעם היושב בארצו, היא לדאוג לזכויות האדם של הרוצחים! זוהי מהפכה כמעט בלתי נתפסת, ברוח התקופה.

 

בראש ובראשונה, יש להבטיח להם משפט צדק, ולא משפט רחוב שדינו האחד מוות, מות נקמה. ובמשפט, יש לבחון האם מדובר ברצח בזדון או רצח בשגגה. ואם הרצח הוא בשגגה, כלומר הריגה או רשלנות פושעת, יש להעניש את הפושע בחומרה, אך לא בגזר דין מוות. ויש להגן עליו מן הנוקמים ומן הרחוב.

 

יש לזכור שאנו מדברים על 3,000 שנה אחורה. והרי בימינו, בקרבתנו, תרבות גאולת הדם היא עדין התרבות השלטת, היא עדין בגדר חוק טבע. לפני 3,000 שנה! לא יאומן.

 

ומה המסר לימינו? המסר הוא שגם רוצח הוא אדם, גם לו יש זכויות, גם לו יש זכות למשפט צדק, ויש לרסן את שאיפת הנקם ואת התחושה הרגשית לפיה הוצאה להורג היא עשיית צדק.

 

אדם שהגיע לעיר מקלט, ראוי להגנה. כך גם אדם שנתפס חי והגיע לכלא. מרגע שהוא כלוא בידינו, אין להתייחס אליו עוד כאל רודף, שיש להרוג אותו כדי להציל חיים.

 

אז מה המסרים הסמויים לימינו?

 

א. להתנגד לחוקים פופוליסטיים הקוראים לגזר דין מוות למחבלים.

ב. להימנע מפעולות שעלולות לשכנע את הציבור שאין מנוס מגזר דין מוות, כמו עסקאות   שחרור מחבלים ורוצחים, כדוגמת עסקת שליט שרק מתחילת השנה הזאת, גבתה חייהם של שישה ישראלים שנרצחו בידי המשוחררים.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 5/10/2015 00:57   בקטגוריות חוץ וביטחון, חינוך, יהדות, משפט, תרבות  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 30.9.15


* האתגר של רוני אלשייך – בפני רוני אלשייך, המפכ"ל המיועד של המשטרה, משימות חשובות רבות. דיכוי טרור האבנים בירושלים, שכעת בכותרות, הוא אחת מהן.

 

אולם המשימה החשובה ביותר הניצבת בפניו, שההצלחה בה היא תנאי הכרחי ליכולת הפעולה של המשטרה ויכולתה להצליח, היא מהפכה תרבותית במשטרה.

 

משטרה ששבעה מניצביה ועוד קצינים בכירים בתוכה נאלצו לפרוש בשל מעורבותם בפלילים, בשחיתות, בעבריינות מין ובשיתוף פעולה עם פושעים, היא משטרה חולה. אין המדובר בתפוח רקוב אחד או בכשל נקודתי. מדובר במשטרה חולה, הנגועה בבעיה תרבותית קשה.

 

אין המדובר רק בתדמית המשטרה. כמובן שהתדמית חשובה ביותר, שכן משטרה אינה יכולה לפעול ללא אמון הציבור בה, אולם התדמית אינה נובעת מסיקור עוין או בעיית יחסי ציבור, אלא ממציאות קשה.

 

יש לחזור ולהשתית את משטרת ישראל על העיקרון של דוגמה אישית – כל שוטר, קל וחומר כל קצין, קל וחומר בן בנו של קל וחומר – קצין בכיר, חייב להיות מופת של כיבוד החוק ושל נורמות מוסריות. יש לחזור למצב, שבו אם שוטר זוטר חצה קו לבן, זו שערוריה של "אדם נשך כלב", להבדיל מהמציאות היום, שבה כבר אין לנו כל ציפיות מהמשטרה.

 

טוב שהשר ארדן התעקש על מינוי חיצוני. במצב רגיל, ראוי שהמפכ"ל יהיה אדם שהשוטרוּת היא מקצועו, אולם במצב הנוכחי, אסור שאדם שהנו חלק מן המערכת הזו יעמוד בראשה, כי הוא לא יוכל לבצע את הטלטלה הנחוצה במשטרה. מי שהיה חלק מהפיקוד הבכיר שחבריו צעדו בזה אחר זה לחדר החקירות, הוא אדם שלא ראה או ראה ושתק והשלים, ואדם כזה לא יכול להוביל טלטלה ומהפכה.

 

* גאוות יחידה - עוד לפני שאלשייך היה ר', הוא היה מ"פ וסמג"ד בגדוד 50, גדוד הנח"ל המוצנח בחטיבת הצנחנים. לא הכרתי אותו, הוא הגיע לשם אחרי שהשתחררתי, אך את שמו שמעתי. הנה, עדין נטועה בי גאוות יחידה.

 

* ניתוח מפוכח של המציאות - בלקט "ניקוי ראש" ששודר בעקבות פטירתו של מוטי קירשנבאום, הופיע טוביה צפיר בשיר סאטירי "שלמה סכינאי". הייתה זאת סאטירה על מתקפת הליכוד והימין נגד מינויו של פרופ' שלמה אבינרי למנכ"ל משרד החוץ (1975), כיוון שהביע במספר מאמרים תמיכה עקרונית במו"מ עם אש"ף אם יכיר בישראל ובהקמת מדינה פלשתינאית. אבינרי גונה כמי ש"תקע סכין בגב האומה", ועל כך נכתבה הסאטירה.

 

גם היום, במרומי גילו (82) וניסיונו העשיר, לא שינה אבינרי את עמדתו העקרונית, שזה הפתרון הרצוי, ושאין פתרון אחר זולתו. ובדעותיו אלו, הוא כמעט הסמן הימני של "הארץ", ומציג בו קו אידיאולוגי ציוני ברור, המנוגד לקו של שוקן ורוב כותבי הדעות בעיתון.

 

במסה שפרסם בגיליון ערב סוכות, חזר אבינרי על טענתו שחלוקת הארץ לשתי מדינות לאום, יהודית ופלשתינאית, היא הפתרון הרצוי, אך הוא גם ניתח ביושרה, בפיכחון ובאומץ אינטלקטואלי את המציאות, והסביר, לא בפעם הראשונה, מדוע אין לפתרון הזה היתכנות בעתיד הנראה לעין, ומכאן שאין כל פתרון לסכסוך בעתיד הנראה לעין. הסיבה לכך, היא סירובם של הפלשתינאים לקבל את זכות קיומה של ישראל, וכמשתמע מכך, חוסר נכונותם לשלום עמה.

 

כותב אבינרי: "התפיסה הפלשתינאית הבסיסית... מבחינתם אין כאן סכסוך בין שתי תנועות לאומיות, אלא סכסוך בין תנועה לאומית אחת – הפלשתינאית – ובין ישות קולוניאלית אימפריאליסטית – ישראל. לגישתם, סופה של ישראל יהיה כסופה של כל תנועה קולוניאלית: היא תיכחד. יתר על כן, בתפישה הפלשתינאית היהודים אינם לאום, אלא עדה דתית וזכות ההגדרה העצמית הלאומית, שהיא זכות אוניברסלית אינה חלה עליהם. מסיבה זו, בתפישה הפלשתינאית ישראל כולה, לא רק שטחי הגדה המערבית, דומה לאלג'יריה – ארץ ערבית שממנה סולקו הקולוניאליסטים הזרים; זוהי הסיבה לכך שישראל אינה מופיעה במפות בספרי הלימוד הפלשתינאיים; מסיבה זו הם דבקים בדרישה שלא לוותר על זכות השיבה של פלשתינאים לשטחי ישראל; מסיבה זו ההתעקשות הפלשתינאית הרשמית - מאבו מאזן ועד סאיב עריקאת – שלא להכיר בשום צורה ואופן בישראל כמדינת הלאום היהודית. מבחינת העמדה הפלשתינאית ישראל היא ישות לא-לגיטימית, שדינה להיעלם מן העולם".

 

אבינרי דחה גם את רעיון הקונפדרציה, בין השאר מן הסיבה הבאה: "איך אפשר להרכיב מוסדות משותפים לקונפדרציה, שאחד ממרכיביה הוא מדינה דמוקרטית (ישראל) והשני הוא ישות שאיני רוצה לאפיין את דמות משטרה מטעמי נימוס, אבל מתוך התבוננות ברשות הפלשתינאית, מותר לומר כי היא תהיה דומה יותר למדינת-מוחבראת ערבית מאשר למשהו המתקרב למודל דמוקרטי כלשהו".

 

באין פתרון אפשרי באופק, מציע אבינרי שורה של צעדים חד-צדדיים שעל ישראל לעשות. את רוב הצעדים שהוא מציע אני שולל, ורק במיעוטם אני תומך. אני חולק על עמדותיו והצעותיו המדיניות של אבינרי. אולם כאשר ניצב אדם הבוחר לא להתעלם מן המציאות, לנתח אותה כמות שהיא, לא לאנוס אותה כדי שתתאים לעמדותיו הפוליטיות, יש טעם בשיג ושיח רציני על הצעותיו. וגם מחלוקת אתו, היא מחלוקת רצינית, המתבססת על מסד נתונים אמתי, ולא על חלומות באספמיה. לצערי, זו תופעה נדירה.

 

אגב, למה נזקק אבינרי להבהרה בסוגרים, שכאשר הוא מדבר על מדינה דמוקרטית אחת, בקונפדרציה המדוברת, זוהי ישראל? הרי זה מובן מאליו. פשוט, הוא מודע לכך שהוא כותב ב"הארץ", ושקוראי "הארץ" רגילים לקרוא בעיתונם שישראל אינה דמוקרטיה אלא מדינת אפרטהייד גזענית.

 

* א"ב של חיילוּת – השעייתו של מפקד-הכוח הטיפש, שאחראי לאלימות כלפי צלמים ושבירת ציודם, היא צעד מתבקש ומובן מאליו. אך העניין חורג הרבה מעבר לטיפול הנקודתי.

 

האם כל חייל צה"ל המוצב באיו"ש מתודרך לתפקידו בזירה המורכבת של הקרב על התודעה, על מעמדה של ישראל, על תדמיתה של ישראל? האם חיילי צה"ל מודעים לקמפיין הדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל ולכך שפעולה מסוג זה כמוה כמסירת תחמושת לידי האויב?

 

בסוג המלחמה שבה אנו נמצאים, התובנה הזו היא א"ב של חיילוּת, וחובתו של צה"ל להנחילה לכל לוחם ולבטח לכל מפקד.

 

* חוק הרדיקלים השלובים - הציטוט שהבאתי בצרור הקודם מדבריו של מפקד שייטת 13 על הבחירה לשלוח את לוחמיו לפעולות ממוקדות נגד הטרור בעזה, אף שניתן היה לבחור בהפצצת האזור בידי חיל האוויר והרג המוני של אזרחים, עורר תגובות-פייסבוק של אנשי ימין רבים נגד טוהר הנשק ומוסר הלחימה של צה"ל. אותם אנשי ימין רוצים צה"ל אחר - צה"ל בדמות עלילות הדם של "שוברים שתיקה" וגדעון לוי.

 

* ושמחת בחגך – שתי כותרות בגיליון החג של "הארץ". רוגל אלפר: "החגים הם מחלת נפש". גדעון לוי: "מי שרוצה להבין את הפסיכו הישראלי". או שמא בלבלתי בין הכותבים לכותרות? לא משנה.

 

אדם נוסע בכביש הראשי נגד כיוון התנועה ומתקשר לאשתו כדי לספר לה שכולם מטורפים.

 

* הפסקת אש – אני שומע בתקשורת על הפסקת אש בקונייטרה, אולם במו אוזניי אני שומע שזאת רק חצי אמת. אש? כן. הפסקה? לא.

 

* קיטש – רפיק חלבי הציע להמשיך לקרוא לתכנית "לונדון וקירשנבאום" בשמה, ושלונדון ינחה אותה לבד. וחשבתי, איזה צחוק קירשנבאום היה עושה מהנצחה קיטשית כזאת.

 

* מודעות עצמית - קראתי ב"גלריה" ראיון עם מאיר ויזלטיר, שבו הוא מתגולל על אלתרמן, ונדמה היה לי שאני קורא ראיון עם שחקן נבחרת כיתה ד' בבית ספר נידח, המתנשא על מסי.

 

נגדיר בעדינות את ויזלטיר, כמי שאינו סובל מעודף מודעות עצמית.

 

 * שבוע שבוע – אני שומע מפעם לפעם רעיונות, על פיהם לא נהיה מדינה יהודית, נהפוך ל"מדינת כל אזרחיה" ושאר הצעות מגונות מסוג זה. יודעים מה? יש לי רעיון. אני בעד. 2000 שנה לא הייתה לנו מדינה? עכשיו 2000 שנה תהיה לנו מדינה. אח"כ נדבר. פייר?

 

* הקהל בנמל – מידי שנה אני משתתף בכנס "הַקְהֵל", הפנינג ההתחדשות היהודית של עמותת "פנים", עמותת הגג של ארגוני ההתחדשות היהודית בישראל. היו שנים בהן השתתפתי ב"הקהל" כמלמד/מרצה/מופיע/מארגן. השנה הייתי פציינט נטו.

 

מקור השם "הקהל" הוא המצווה מן התורה, לכנס את כל עם ישראל בסוכות לקריאת פרקים מספר דברים, על מנת לחזק אותו, את אמונתו, את נאמנותו. אולם במקור, המצווה הזאת נועדה רק לסוכות שלאחר שנת השמיטה, אחת לשבע שנים. סוכות הנוכחי הוא לאחר שנת השמיטה, ולכן הוחלט לשנות את אופי האירוע.

 

הפעם הכנס לא נערך בסמינר אפעל, אלא ברוב עם בנמל ת"א, בכניסה חופשית לכל האירועים. ואכן, הגיע לאירועים קהל רב ומגוון, שאינו נראה תמיד באירועי ההתחדשות היהודית ויש לקוות שהצלחנו להגיע אליו. איך להגיע לציבור הרחב ולחבר אותו לעולמנו – זו סוגיה מרכזית בעולם ההתחדשות היהודית, לאורך שנים.

 

לב האירוע היה בסוכה גדולה של קהילת "בית תפילה ישראלי", אחת מקהילות ההתחדשות היהודית החשובות ביותר, הפועלת בת"א. שם נערכו המושבים המרכזיים, אך היו מושבים בעוד 5 אתרים במתחם. הסוכה של "בית תפילה ישראלי", פועלת לכל אורך החג, עד שמחת תורה.

 

אני השתתפתי במגוון של מושבים: במושב שהוקדש למסכת שכתב יריב בן אהרון על "שירי עיר היונה" – האפופיאה הגדולה של אלתרמן על תש"ח, בהנחיית מוקי צור ובהשתתפות יריב (בקרוב אכתוב על הספר). במפגש של דיאלוג בין הרב יואל בן נון לבין בנימין יוגב – בוג'ה, חבר קיבוץ בית העמק, איש מכון "שיטים" – מכון החגים הקיבוצי, ואחד מאנשי הרוח והתרבות המובילים בתנועה הקיבוצית, לרגל צאת ספרו של בן נון "זכור ושמור – טבע והיסטוריה נפגשים בשבת ובלוח החגים". צפיתי במופע הסאטירי המלבב "קלבת שבת", השתתפתי בטקס "הקהל" ברוח הטקס המקראי בסוכת "ביורת תפילה ישראלי" ובשירה בציבור של שירים העוסקים בתנ"ך.

 

היה זה עונג סוכות נפלא.

 

* הישראלית ה... – בעיצומה של השירה בציבור, האישה שישבה לידי קיבלה צלצול טלפון. היא ענתה והחלה לדבר. כיוון שהשירה הפריעה לה, היא נאלצה להגביר את הקול וממש לדבר בצעקות. הערתי לה בפעם הראשונה. היא לא הגיבה. הערתי לה בפעם השניה. היא לא הגיבה. נחשו אם בתום השיחה היא התנצלה? ניחשתם נכון. נחשו מה היא עשתה כששוב צלצל הטלפון? כל הכבוד, גם הפעם ניחשתם נכון.

 

            * ביד הלשון

 

מותר האדם מן הבהמה – בחג הסוכות אנו קוראים את מגילת קֹהלת. ביטויים וצירופי לשון רבים בשפה העברית – מקורם במגילה זו. אחד מהם הוא "מוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה".

 

אלא שהביטוי הוא התגלמות קיצונית של המושג "הוצא מהקשרו", כיוון שבהקשרו משמעותו הפוכה לחלוטין. הפסוק אומר שהאדם אינו מותר מן הבהמה או בלשון הטקסט: מוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן". הפסוק המלא: "כִּי מִקְרֶה בְנֵי-הָאָדָם וּמִקְרֶה הַבְּהֵמָה, וּמִקְרֶה אֶחָד לָהֶםכְּמוֹת זֶה כֵּן מוֹת זֶה, וְרוּחַ אֶחָד לַכֹּל; וּמוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן, כִּי הַכֹּל הָבֶל".

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 30/9/2015 00:30   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, חברה, חוץ וביטחון, חינוך, יהדות, משפט, ספרות ואמנות, ציונות, שחיתות, תקשורת, תרבות  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 27.9.15


* מי ילך אם לא אני? – "ואילו אנו טרם השתחררנו ממלכוד עצמנו ועודנו נוהגים לפי הכלל: אם תצא ולא תחזור – גיבור תהיה, אם תצא ותחזור – תישפט, אם תשב ולא תעשה – תשפוט. ואולם העם הזה יוסיף להתקיים אם תמיד יימצאו לנו כאלה שיאמרו: מי ילך אם לא אני? והם ילכו בדעתם, שאם יחזרו – אולי יישפטו בידי אלה שלא הלכו".

 

יואל פלגי, "רוח גדולה באה".

 

מוקדש בהערכה לתא"ל (מיל') גל הירש.

 

* מינוי חיצוני – כל הסיבות שהצדיקו את מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה נכונות כעת, עם נפילת מינויו, בדיוק כפי שהיו קודם לכן. אדרבא, ההתנגדות במשטרה ושל פטרוניה – פורום הניצבים, רק אוששו שמשהו רקוב בממלכת המשטרה, ומחייב ניעור רציני, שאותו יכול להוביל רק אדם מחוץ למשטרה, שיזכה באמון הציבור.

 

ארדן חטף מכה קשה בעקבות פרשת הירש ותדמיתו נסדקה. אני שמח שלמרות זאת הוא עמד על דעתו, ומינה אדם מחוץ למערכת.

 

* סלל את הדרך – גל הירש אמר לנו שהוא רצה לשרת אותנו כמפכ"ל המשטרה והוא ישרת אותנו בדרך אחרת. בינתיים הוא כבר שירת אותנו בסלילת הדרך למינוי מפכ"ל חיצוני. המערכת המשטרתית המסואבת מחייבת ניעור רציני, וזאת לא יכול לעשות אדם שבא מתוכה. דווקא מהסיבה הזו, התארגן לובי חזק נגד מינוי חיצוני. הדרך לסכל בכל מחיר את המינוי, היה מסע רצח אופי, לינץ' ציבורי לגל הירש. זה הצליח, לטווח הקצר. מינויו של הירש סוכל. אולם היה זה ניצחון פירוס, כיוון שאי אפשר לחזור על התרגיל הזה. מי שסיכלו את מינויו של הירש התכוונו לסכל את הרעיון של מינוי חיצוני. אולם בדרך בה הם פעלו, הם יצרו מצב שבו המינוי יהיה חיצוני על אפם וחמתם. הם יתקשו מאוד לפעול נגד ר'.

 

* גזרו ושמרו - דתי ימונה למפכ"ל המשטרה. חכו חכו למאמר הקרוב של ספי רכלבסקי.

 

* הכישורים: אישה – יצחק הרצוג קרא לנתניהו למנות אישה למפכ"לית המשטרה. הוא לא נקב בשם מסוים. הוא לא הזכיר כישורים מסוימים למעט היותה אישה. ונשאלת השאלה, מדוע הוא הדיח מהנהגת מפלגתו אישה, שלבטח עולה עליו בכמה מספרים, בוודאי בכושר המנהיגות?

 

* על פי דרישתו של הרצוג – אילו נתניהו היה  בוחר לתפקיד המפכ"לית את מירי רגב או שרה נתניהו, האם הרצוג היה מברך אותו על כך שמילא את דרישתו במלואה?

 

* שקרן – אני יודע שקצת מוזר לצפות ממכחיש שואה לומר אמת, ובכל זאת, אני נדהם בכל פעם מחדש מדברי השקרן, אבו מאזן.

 

"נראטיב" השקר של השקרן: "גם ערפאת וגם אני עמדנו בכל סעיפי הסכם אוסלו מאז ועד היום. נתניהו מפר אותם באופן שיטתי ואם הוא ימשיך כך, אאלץ להפסיק לכבד את ההסכמים בדקדקנות. אני לא רוצה בזה, אך הוא לא משאיר לי הרבה אפשרויות".

 

והאמת: הסכם אוסלו היה הונאה פלשתינאית, ולכן כבר כאשר נחתם הוא היה אות מתה. בהסכם אוסלו ישראל הכירה באש"ף, אפשרה לערפאת ומפקדות ארגוני הטרור לעבור מתוניס לארץ ישראל, נסוגה מעזה ויריחו, אפשרה הקמת רשות אוטונומית ולמעשה ישות שהיא קצת פחות ממדינה, עם משטרה חזקה. בתמורה, הפלשתינאים התחייבו לשים קץ לטרור ולמאבק המזוין. ישראל מילאה את כל התחייבויותיה. הפלשתינאים הפרו כליל את התחייבותם, מן הרגע הראשון. ערפאת הבריח אמל"ח במכוניתו כבר בכניסתו לעזה, ומיד עם הקמת הרשות, עלה רף הטרור לממדים שלא נודעו קודם לכן. אף על פי כן, נחתם הסכם אוסלו 2, שבו תמורת אותה התחייבות פלשתינאית, ישראל נסוגה מן הערים הגדולות ומאות כפרים ביו"ש. ושוב, תגובת הפלשתינאים הייתה עליית רף הטרור, עובדה שגרמה לרבין להקפיא את הנסיגה הישראלית. לאחר רצח רבין, ביצע פרס את הנסיגה במהלך בזק, שנענתה בשבירת שיאי הטרור (מרץ 96'). גל הטרור המכונה "האינתיפאדה השניה" קבר סופית את ההסכם.

 

ובכל זאת, ישראל ממשיכה לכבד את הסכם אוסלו. עובדה – אבו מאזן הוא למעשה ראש מדינה.

 

* רוח צה"ל ב"צוק איתן" – בראיון לגיליון יום הכיפורים של "ידיעות אחרונות" סיפר אל"מ ג', מפקד שייטת 13 (הקומנדו הימי), על פשיטה של השייטת ב"צוק איתן", להשמדת מתחם ירי רקטות ארוכות טווח בחוף סודנייה, שבה נפצעו ארבעה מלוחמיו. "זה סוג מבצע שאתה יוצא אליו ובראש שלך המחשבה שאתה בדרך לעצור את אותה רקטה שיכולה להגיע אליך הביתה. זה מבצע ברמות סיכון גבוהות. אפשר לשלוח מסוק שירסק שם את השכונה כולה, או להכניס את לוחמי השייטת. זו כבר שאלה של ערכים. אנחנו מעדיפים להיכנס פנימה, לסכן חיים, לחטוף אש ולא להרוג חפים מפשע. נכון, יש דרך קלה יותר, אבל אנחנו לא התחנכנו עליה".

 

זאת האמת על צה"ל ועל "צוק איתן". כך נוהג צה"ל, מול אויב שהמטרה שלו היא פגיעה מקסימלית באזרחים ישראליים, והמסתתר מאחורי אזרחים וילדים פלשתינאים אותם הוא הופך למגן אנושי.

 

זאת האמת, להבדיל מהשקרים הנבזיים ועלילות הדם של תעמולת ההסתה נגד ישראל, אותה מובילים ארגוני פיגולים כמו "שוברים שתיקה", הממומנים בידי גורמים עוינים, כחלק מתעשיית השקרים של מערכת הדה-לגיטימציה למדינת ישראל.

 

ב"חומת מגן" הוביל ג' את כוח הפשיטה של השייטת בג'נין. בקרב הזה נפלו 13 חיילי צה"ל, רק בשל הבחירה להיכנס בכוחות רגליים, כדי להימנע ככל הניתן מפגיעה באזרחי אויב. ובאופן ציני, דווקא הפעולה הזאת הייתה יעד לעלילת דם נוראה נגד ישראל וצה"ל, עלילת "הטבח בג'נין", ששיאה בסרט "ג'נין ג'נין".  

 

* האשמה החמורה: פגיעה במחנה - אפילו פעיל ה"שמאל" נפתלי רז יצא נגד המעשה הנקלה והבוגדני של אלון ליאל וחבר מרעיו, שפנו לממשלת ברזיל בקריאה לא לאשר את מינויו של דני דיין לשגריר ישראל בברזיל. לא, אל דאגה, הוא לא הוקיע את חוסר המוסריות שבמעשה (בניגוד להרצוג, לפיד ויחימוביץ' שבפירוש גינו את עצם המעשה הנפסד) אלא את השגיאה הטקטית במעשה, הפוגע "במחנה". כי מהי, בסופו של דבר, פגיעה במדינת ישראל, לעומת פגיעה ב"מחנה"? רז האשים אותם שהם "התייאשו מהדמוקרטיה, נהגו כתבוסתנים באנרכיה, עשו מעשה לא חכם, הרחיקו מאתנו אנשים מהמרכז ואפילו מהשמאל, והרחיקו את הסיכוי שמחנה המרכז-שמאל ינצח בבחירות הבאות".

 

* הפרעה דו-קוטבית – אדם המתעב את עצמו, שמרגע קומו השכם בבוקר ועד רגע לכתו לישון עסוק באובססיה בחיפוש ומציאת פגמים, אמתיים ומדומים, בעצמו; שכאשר הוא מביט במראה הוא רואה מפלצת, כליל הכיעור ומתחנן לזולת להעניש אותו, הוא אדם בלתי שפוי. סביר להניח שאדם כזה, אם לא יקבל טיפול ראוי, ייטול נפשו בכפו במוקדם או ביותר מוקדם.

 

ומה בדבר אנשים שאותו תיעוב מופנה כלפי עמם, כלפי מדינתם, כלפי ארצם? הקורא את מאמריו הנרגנים, רוויי השנאה של האיש המר והממורמר יוסי שריד, יזהה מן הסתם מקרה חריג בקיצוניותו של תיעוב עצמי, כלפי הקולקטיב שבו הוא חי.

 

מה שהופך את שריד לתופעה חריגה עוד יותר, הוא היחס ההפוך בין האהבה העצמית הקיצונית, האובססיבית, הלא-נורמלית שלו לעצמו, לתמונת הראי שלה – השנאה האובססיבית למדינת ישראל.

 

ואולי אלמלא היה כל כך מלא בעצמו, כל כך נפוח מחשיבות עצמית, כל כך עמוס בתועפות של אהבה עצמית חולנית, הייתה נשארת בו גם קצת אהבה לחברה בה הוא חי.

 

* מיזוגנות דוסופובית כ"ביקורת טלוויזיה" - אילו בארה"ב או באירופה הייתה מתפרסמת "ביקורת טלוויזיה" בסגנון ובתוכן מאמר ה"ביקורת" שכתב רוגל אלפר ב"הארץ" – "הדוסיות כבשו את התקשורת", רק לא היה כתוב על "דוסיות" אלא על "יהודוניות", כל אדם נאור היה מוקיע את הפשקוויל כאנטישמי ומיזוגני. אבל זה לא היה קורה, כי אף עיתון בארה"ב או באירופה לא היה מרשה לעצמו לפרסם מאמר הסתה כזה.

 

* האנטישמיות באירופה חיה ובועטת - אחרי השואה, האנטישמיות היא מותג לא פוליטיקלי קורקט באירופה. ולכן, אנטישמים יעדיפו להגדיר עצמם כ"אנטי ישראלים" ו"אנטי ציונים". כזה הוא פרנק ואן דר-לינד, הפעיל האנטישמי המרכזי בהולנד, המוביל את קמפיין החרם והדה-לגיטימציה נגד ישראל. הנ"ל לא יציג את עצמו כאנטישמי, כמובן, הוא "רק" יסביר שהוא "לא מכיר בישראל כמדינה". כלומר, המדינה היהודית אינה מדינה, אינה לגיטימית. למה? למה זכות ההגדרה העצמית של כל עם ועם אינה קיימת כאשר מדובר בעם היהודי ובמדינתו, ואך ורק כאשר מדובר בעם היהודי ובמדינתו? כי הדובר הוא אנטישמי בזוי.

 

הביטוי "אחדים מחבריי הטובים הם יהודים", היה סמל לז'רגון האנטישמי. גם הנ"ל מספר שיש לו "עשרות חברים וחברות ישראלים". רונן ברגמן ראיין אותו ל"ידיעות אחרונות", ובראיון ובכתבה נמנע לעמת אותו עם השאלות הקשות באמת על האנטישמיות הפרועה שלו. ברגמן הוא אחד העיתונאים הרציניים בישראל, אבל במקרה הזה הוא כשל. הכשל לא היה בכך שהוא ראיין את הטינופת הזאת, אלא בכך שהיה זה ראיון מכובס, מלבין אנטישמיות.

 

בראיון נכח יצור נאלח נוסף – רוני ברקן, מראשי הארגון הישראלי "חרם מבפנים", הסניף הישראלי של ה-BDS. מבין כל סוגי האנטישמיות, הנחותה והבזויה ביותר היא האוטו-אנטישמיות; אנטישמיות של אנשים שנולדו לאם יהודיה.

 

* סדרת כתבות חשובה של עיתונאי רציני ומעמיק - במוסף "הארץ" התפרסם הפרק האחרון בסדרת הכתבות החשובה והמצוינת של יאיר אטינגר, שסקרה את התהליכים הפוקדים את הציונות הדתית בשנים האחרונות. הפרק האחרון יוחד לגיוס הבנות הדתיות לצה"ל. בחמש השנים האחרונות הוכפל מספר המתנדבות (כל בת דתית המתגייסת, עושה זאת בהתנדבות, כי היא פטורה על פי חוק), וכעת הוא עומד על רבע מבנות המחזור. קצב הגידול עולה מאוד משנה לשנה, ובמיוחד אחוז המתגייסות לקורס קצינות ולמערך הלוחם. התופעה רווחת בכל רבדי הציונות הדתית, ובניגוד לסטיגמה, בעיקר בקרב הרציניות והמקפידות יותר באורח חייהן הדתי. כל זאת, חרף מלחמת המאסף הקשה שמנהל הממסד הרבני נגד הגיוס.

 

יאיר אטינגר הוא עיתונאי רציני, מעמיק, חכם ובעל יכולת לנתח תהליכים חברתיים לעומקם, ולא להסתפק בפרשנות שטחית של הקצף מעל פני המים, כמקובל, למרבה הצער, בתקשורת הישראלית העכשווית. דוגמה לכך, היא האופן שבו הוא התייחס לאירוע שבו בוגרות אחת האולפנות, שבאו במדים לטקס יום הזיכרון באולפנה, גורשו ממנו בבושת פנים בשל היותן חיילות. האירוע המביש והמכוער הזה, תואר בתקשורת כהוכחה להקצנה בציונות הדתית. אטינגר טוען, בצדק, שההיפך הוא הנכון – האירוע הזה מצביע על המצוקה של הממסד הרבני, לנוכח אובדן השליטה שלו, שבא לידי ביטוי בגיוס ההמוני של הבנות הדתיות, על אפו ועל חמתו.

 

* פרץ של בורות - ב"ישראל היום" התפרסם מאמר מעניין של אורי כהן על ז'בוטינסקי כסופר, משורר, מחזאי ומתרגם, לקראת צאתו של סרט תעודה חדש, בסדרת "העברים", המוקדש ליצירתו של ז'בוטינסקי, "העורב" (כשם הפואמה של אדגר אלן פו אותה תרגם ז'בוטינסקי). השאלה המרכזית שבבסיס הכתבה, היא האם התרבות החמיצה יוצר דגול, בשל בחירתו של ז'בוטינסקי להקדיש את חייו להנהגה ציונית?

 

בכתבה הופיע משפט תמוה ואף הזוי, המעיד על בורותו של הכותב בתולדות חייו של מושא כתיבתו. "בהמשך אף היה מועמד לנשיאות מדינת ישראל הצעירה מול חיים ויצמן". אין זו טעות קטנה בשאלת טריוויה קשה, אלא טעות גסה. ז'בוטינסקי נפטר בניו-יורק ב-1940, שמונה שנים טרם הקמת המדינה.

 

אגב, מועמדה של תנועת החירות לנשיאות המדינה, מול חיים ויצמן, היה פרופ' יוסף קלוזנר.

 

* שמים סגורים? - לכבוד חתונתה של בר רפאלי: שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון.

 

* ספרא וסייפא - בדרכו הביתה לחופשת החג, עצר בני החייל לקנות עיתון ב"סטימצקי". הוא יצא משם בתוספת ספר מתנה, תשורת "סטימצקי" ללוחמים קרביים במדים ונשק. יפה!

 

            * ביד הלשון

 

אושפיזין – מה משותף לחג הסוכות ולמערכת הבריאות? אישפוז.

 

אישפוז הוא בארמית אירוח. האושפיזין בסוכה הם אורחים בסוכה. אישפוז בבית החולים הוא אירוח בבית החולים. ... אפילו אישפוז כפוי.

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 27/9/2015 00:11   בקטגוריות דת ומדינה, הזירה הלשונית, היסטוריה, אנשים, חוץ וביטחון, חברה, טריוויה, מנהיגות, משפחה, משפט, פוליטיקה, צוק איתן, ציונות, תקשורת, צבא  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ