לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ®ֳ¹ֳ´ֳ¨. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 29.11.15


* כאיש אחד – מתקפת הטרור הקשה, הדוחפת פלשתינאים – ילדים, נערים ומבוגרים, נשים וגברים, לאחוז סכין, מספריים או את הגה המכונית ולרצוח יהודים, היא תוצאה של הסתה נוראית. ליבת ההסתה הזאת יצאה מישראל, מהפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שכמוהו כפלג הישראלי של דאעש, במסגרת העלילה השקרית: "אל אקצה בסכנה".

 

בצדק ובאיחור ניכר מדינת ישראל החליטה להוציא את הארגון הזה אל מחוץ לחוק. זהו צעד מובהק של דמוקרטיה מתגוננת, כיוון שחופש הביטוי אינו יכול לכלול הסתה לרצח יהודים.

 

מדאיג ומאכזב, שהנהגת ערביי ישראל, בראשות יו"ר ועדת המעקב ח"כ לשעבר מחמד ברכה, בוחרת להזדהות עם הארגון המסית והקיצוני הזה. ברכה צעד בראש הפגנה כשידיו משולבות עם ידיו של השייח' המסית ראאד סלאח; ברכה האתאיסט הקומוניסט צעד בראש הפגנה קנאית אסלאמית של אספסוף הצווח סיסמאות קרב ג'יהאדיסטיות: "ברוח ודם נפדה את מסגד אל-אקצה". "כולנו מאוחדים כאיש אחד", אומרים מנהיגי ההפגנה. כלומר, כל ערביי ישראל הם כאיש אחד, והאיש האחד הוא הקנאי המסית ראאד סלאח וארגונו הבלתי חוקי.

 

איך מצפים ערביי ישראל שמדינת ישראל, שהחברה הישראלית, תתייחס אליהם, כאשר בעיצומה של מתקפת טרור שבה יהודים נרצחים מדי יום, הם מפגינים "כאיש אחד" בהזדהות עם הטרור ועם האויב? האם הם אינם מבינים שבכך הם גוררים התייחסות אליהם בהכללה, "כולם אותו הדבר", שהרי הם עצמם אומרים זאת? הם אינם מבינים שכאשר בעיצומה של מתקפת טרור הם מפגינים הזדהות עם האויב, הם גורמים לחברה הישראלית להתייחס אליהם כאל אויב?

 

וכמו תמיד, מ-1948 ועד 2000, אח"כ הם מייללים.

 

* ארגון חולה – המהומה המכוערת בצמרת המשטרה, סביב פרשת הניצב, בהמשך לשבע פרשיות-ניצבים קודמות, מעידה עד כמה משטרת ישראל היא ארגון חולה. זוהי הוכחה מדוע אסור היה למנות את המפכ"ל החדש מתוך המשטרה.

 

* הסף הפלילי והרף הנורמטיבי – האם ינון מגל עבר עבירה פלילית? איני יודע מה תעלה החקירה, אך ספק בידי אם מה שהתפרסם הוא פלילי. אדרבא, דומה שמגל מודע לגבולות החוק, כיוון ששתי הנשים שדיווחו על מעשיו סיפרו שהוא אמר להם, "עכשיו, כשאיני הבוס שלך, מותר לי". כלומר, הוא מודע לרף הפלילי של יחסי מרות. נראה שהוא פעל כאילו היה לו  עו"ד צמוד, שהצביע לו על הגבול, והוא מתח למקסימום את התנהגותו, בלי לחצות אותו.

 

אולם כאשר מדובר באנשי ציבור, באנשי חינוך ובגורמי אכיפה, איננו צריכים להסכין עם כך שהסף הפלילי יהיה הרף הנורמטיבי. עלינו לצפות ממנהיגי ציבור ליותר מאשר לא להיות עבריינים פליליים.

 

יחסו המחפיץ והבהמי של ינון לנשים, מעיד עליו שאינו ראוי למנהיגות ואינו ראוי להיות איש ציבור, גם אם יתברר שלא עבר על החוק.

 

* סוף הקריירה הפוליטית – קראתי התייחסויות שונות על פיהן ינון מגל לא יינזק מן הפרשה, ואף אמירה המסבירה את ההערכה הזאת בכך שאורן חזן רק התחזק מן הפרשיות שהוא קשור אליהן.

 

התחזית שלי הפוכה. גזרו ושמרו – עתידם הפוליטי של ינון מגל ושל אורן חזן כבר מאחוריהם.

 

יש הבדל בין השניים. ינון מגל לקח אחריות על מעשיו, הביע חרטה, התנצל וביקש מן הציבור הזדמנות לתקן את דרכיו. תגובתו ראויה לאין ערוך משל קודמיו איציק מרדכי, משה קצב וחיים רמון. לעומתו, אורן חזן רק מחציף פנים ומשתלח בגסות וביהירות בכל מי שמעיר לו, כולל יו"ר הכנסת אדלשטיין, שר הביטחון יעלון וסגן שר האוצר יצחק כהן.

 

ובאשר לעתיד, אין לי ספק שינון מגל לא יהיה מועמד לכנסת הבאה. הוא לא יהיה בשנית משוריין של בנט, ואם יתמודד בפריימריז – לא יבחר. אני בספק רב אם ישלים את הקדנציה ולא אופתע אם יפרוש בקרוב, במיוחד אם תגענה עדויות נוספות נגדו.

 

מעונשו של אורן חזן לא ניפטר כנראה עד סוף הקדנציה, אך אין סיכוי שהוא יבחר שוב בפריימריז בליכוד.

 

* טרף קל ח"כ יואב קיש, נאמן למצפונו, לא הצביע בעד שינוי חוק הגיוס. בתגובה, הדיח אותו צחי הנגבי, יו"ר הסיעה, מחברותו בוועדות הכנסת, ללא הגבלת זמן.

 

טוב, הוא לא אורן חזן, שממשיך לכהן בכל הוועדות הנחשקות ביותר בכנסת, אותן סחט באיומו  להפיל את הממשלה התלויה באצבעו. אין לו אלוהים, ולכן נתניהו והנגבי מפחדים להתעסק אתו. לקיש יש מצפון, ולכן הוא טרף קל.

 

* חרפה – במאמרו ב"ישראל היום", מוטי גילת הוציא לי את המילים מהפה: "חשבנו שהוא הליצן החדש של הכנסת, האוויל התורן של הספסלים האחוריים, הפרחח גס הרוח שהגיע בטעות לבית המחוקקים. חשבנו שהוא ישעשע אותנו קצת ויהפוך לאפיזודה חולפת.

 

טעינו: ח"כ אורן חזן הוא כבר לא בדיחה. הוא אסון. הוא חרפה. הוא אדם שאין ולא תהיה מחילה על הלעג שלו לחברת הכנסת הנכה מ'יש עתיד' קארין אלהרר. אדם כזה צריכים חברי הליכוד בכנסת להרחיק משורותיהם בדרך זו או אחרת. לא לשתוק, לא לברוח, לא להסתתר מאחורי הגינוי של ראש הממשלה.

 

ההתנהגות שלהם בלתי נתפסת. אנשים עלובים, בלשון המעטה".

 

אני מסכים עם דבריו, אך ראוי להחריג מן הביקורת הזאת את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. אדלשטיין מקפיד למנוע מהפרחח גס הרוח לנהל את ישיבות הכנסת, בתוקף היותו סגן היו"ר - אחד התפקידים שסחט מנתניהו באיימו להפיל את הממשלה. אדלשטיין גינה אותו במילים חריפות, והיטיב להגדירו בביטוי המקראי המדויק "שור מוּעד".

 

* חשדהו – לפני כעשר שנים, כאשר שירתתי כמנהל מתנ"ס הגולן, הייתי שותף למאבק נגד כוונת האוצר להפריט את החברה למתנ"סים. היה זה בתקופה של ריסוק מדינת הרווחה בשיטת "הפרט כל מה שזז", בדרכם של שר האוצר נתניהו וממשיך דרכו אולמרט, אבל רעיון העוועים של הפרטת החברה למתנ"סים היה הזוי במיוחד. שם הקוד היה "מכרוז". כלומר, ייאסר על הרשות המקומית להעדיף את המרכז הקהילתי, ויהיה עליה להוציא את פעילות התרבות, הנוער, הספורט וכו' למכרזים, שכל אחד יוכל להתמודד עליהם. המתנ"סים הם מרכזים קהילתיים, עם הנהלה ציבורית של אזרחים – תושבי הרשות, הרואה ראיה קהילתית רחבה ופועלת למען הקהילה וצרכיה. אך המתנ"ס לא יוכל להתחרות עם איזה קבלן מפעיל חוגים שיציע הצעה זולה, שבמחירה הזול מתמצית כל עדיפותה. מדובר בפגיעה אנושה בחיים הקהילתיים בישראל.

 

מי שהוביל את רעיון ההפרטה היה החשכ"ל, החשב הכללי באוצר. החשכ"ל היה אלוף העולם בהפרטות והמוציא לפועל שלהן. ויקרא שמו בישראל ירון זליכה. כל מי שפנינו אליו בממשלה, מראש הממשלה שרון ומטה, אמר שזהו רעיון אבסורדי ולא ייתן לו יד. אך זליכה בשלו – דבק ברעיון בדבקות דתית, דבקות משיחית של מי ששליחותו היא להפריט הכל, בשם התחרות הקדושה.

 

בסופו של דבר, המזימה לא יצאה לפועל.

 

כאשר אני שומע את ירון זליכה הנובו-חברתי – גם כאשר הוא משמיע דברים של טעם וגם כאשר אני מסכים עם דבריו, מפלס ה"חשדהו" שלי כלפיו גבוה יותר ממפלס ה"כבדהו".

 

* לוקחים אחריות על האזור – אשכול הגליל המזרחי, הוא התארגנות של 17 רשויות מקומיות, ובהן שתי ערים, שלוש מועצות אזוריות, שש מועצות מקומיות יהודיות ושש מועצות מקומיות ערביות ודרוזיות, שלקחו על עצמן לשתף פעולה בקידום האזור כולו. היוזמה החלה כהתארגנות וולונטרית, ועברה להתארגנות סטטוטורית מוכרת על ידי המדינה. מועצות מסוג המועצה האזורית גולן, הנחילו לאזור כולו את התפיסה, ששינוי לא יבוא באמצעות התבכיינות ומלחמות להשגת תקציבים ממשלתיים, אלא באמצעות לקיחת אחריות של ההנהגה על האזור, עיצוב חזון, קביעת מטרות ויישומן. כאשר כך פועלים, רותמים גם את המדינה.

 

ואכן, מתחולל שינוי אזורי אדיר, בעיקר ביוזמות נפלאות של האזור כולו והן בשינויים ברשויות חלשות שהנהגתן החליפה דיסקט.

 

ביום רביעי נערך סיור של מליאת המועצה האזורית גולן בחצור הגלילית ובצפת. היה מרשים ומרגש להיווכח בשינוי ובקפיצת המדרגה באותן רשויות, ואני מאמין שהשינוי בדימוי שלהן יבוא במהרה, בעקבות המעשים.

 

גולת הכותרת של הסיור הייתה בבית הספר לרפואה בצפת, שהינו מנוע צמיחה אדיר לגליל, בתחום הדמוגרפי, החברתי, הכלכלי, החינוכי וכמובן הבריאותי. היה נפלא להיווכח בתפיסה הקהילתית של המוסד ותרומתו לצפת ולאזור כולו. היה מרגש לראות את תרומתו להחזרת מוחות – מדענים, חוקרים ורופאים שירדו מן הארץ וחזרו עם הקמתו, ודווקא לפריפריה הצפונית, לגליל המזרחי.

 

התכניות האזוריות נועזות, מרחיקות ראות, בעלות מעוף והן מבשרות שינוי גדול לא רק לגליל, אלא לחברה הישראלית כולה.

 

* הישג מדיני – כאשר אלכסיס ציפראס עלה לשלטון, התנבאו הכל שמנהיג השמאל הרדיקאלי האנטי ישראלי עלה לשלטון, ולכן ירח הדבש ביחסים עם יוון תחת ממשלתה הסוציאל-דמוקרטית הגיע לקצו, ונחזור לתקופת העוינות שאפיינה שנים רבות את יחסה של יוון לישראל, אם לא גרוע מזה.

 

השבוע ביקר ציפראס בישראל, לביקור ידידותי ומוצלח מאוד. בביקור סוכם על שדרוג היחסים בכל התחומים ובעיקר בתחום הכלכלי, ובין השאר דובר על רכישה מאסיבית של גז טבעי מישראל. כן, סוכם על פגישה קרובה של מנהיגי ישראל, יוון וקפריסין להעמקת שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות.

 

ועוד השבוע – מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד ערך ביקור באבו-דאבי ובו סוכם על פתיחת נציגות ישראלית רשמית גלויה באבו-דאבי, לראשונה. אפילו "הארץ" (!) הכתיר את הידיעה במילים "הישג מדיני".

 

אנו שומעים כל העת על הבידוד המדיני של ישראל, על צונאמי מדיני, על קריסה מדינית, על קריסת היחסים עם ארה"ב (נבואת זעם שהופרכה לחלוטין) וכו'. נכון, יש קשיים מדיניים. יש פה ושם הישגים לאסטרטגיית דרבן של יצירת דה-לגיטימציה לישראל, כולל הישגם הגדול ביותר, לפני שבועות אחדים – החלטת האיחוד האירופי על סימון מוצרים ישראליים ממזרח ירושלים, הגולן ויו"ש. אך התמונה הכוללת הרבה פחות שחורה, הרבה יותר מורכבת, ולבטח רחוקה ת"ק פרסה מנראטיב ה"בידוד המדיני". אני יודע שיש בתוכנו מי שהעובדות הללו מתסכלות ומאכזבות אותם. אגב, להערכתי, החלטת סימון המוצרים תישאר ברובה על הנייר, למגינת לבם של אוהדיה בתוכנו.

 

* יורים בצנחן - בקורס צניחה למדתי, שעל פי אמנת ז'נבה אסור לירות בצנחנים בעת צניחתם. אף פעם לא התייחסתי לכך ברצינות. הרי מדובר בלוחמים מעולים, חמושים, הצונחים כדי להילחם בך. מה, תעשה "פוס" בשל הפייר-פייט? האויב יירה בנו בצדק, וגם אנו היינו נוהגים כך במקומו.

 

אך כאשר ראיתי את הירי המטורף לעבר הטייס הרוסי שצנח ממטוסו שיורט, הזדעזעתי. כאן מדובר בניסיון לרצוח שבוי או פצוע.

 

* טמטום פוסט-קולוניאליסטי – בכתבה מעניינת ב"הארץ" מדווחת טלי קרופקין על ביטול חוג ליוגה לסטודנטים באוניברסיטת אוטווה בקנדה, בעקבות מחאה. הטעם למחאה היה שהיוגה היא שריד לקולוניאליזם מערבי המהווה ניכוס תרבותי וגניבת מנהגים שנלקחו מתרבויות אחרות,  והנו "רצח עם תרבותי... חלק מהתרבויות האלה חוו דיכוי ורצח עם תרבותי, והוגלו לתפוצות בגלל קולוניאליזם ועליונות מערבית, ועלינו לזכור זאת כשאנו עוסקים ביוגה".

 

דומני שהסיפור הזה מעיד איך קיצוניות מביאה לטמטום. הרי בסופו של דבר מדובר בעיקר בטמטום. והטמטום הזה הוא אנטי תרבות. הרי היוגה היא תרבות. הפצתה היא מעשה תרבותי. בראיה הגיונית, הפצתה והפופולריות שלה היא ניצחון לאלה שהתרבות הזו היא יצירתם. לעומת זאת, חסימת תרבות, איסור על עיסוק בתרבות מסוימת ולמידתה, היא מעשה אנטי תרבותי.

 

הפצת תרבויות בין עמים ואימוץ מוטיבים מתרבות אחת בקרב תרבויות אחרות, היא היופי שבתרבות. בתרבותנו היהודית הדבר נקרא "יפיפותו של יפת באוהלי שם", כלומר היופי באימוץ דברים יפים מתוך תרבויות לא יהודיות (יפת) אל תוך התרבות היהודית (שם).

 

התנגדות להפצת תרבויות מאפיינת גורמים פונדמנטליסטיים, שמרנים קיצוניים, קנאים. למשל, קנאים פונדמנטליסטים יהודיים החרימו את אבי ההשכלה היהודית, משה מנדלסון, בשל תרגום התנ"ך לגרמנית. מנדלסון היה יהודי דתי שהקפיד על קלה כחמורה, אך האמין בהשכלה הכללית, בשילובה בחיים היהודיים ובהפצת רעיונות היהדות מחוץ לגדרות העם היהודי.

 

וכך, שוב אנו חוזים ב"חוק הרדיקלים השלובים" – כאשר הפנאטים של גישות "שמאל", במקרה זה - של ה"פוסט-קולוניאליזם", מתחברים עם הקנאים הפנאטים של השמרנות והדתיות.

 

* ריאליטי אחר – את סלידתי מתרבות הריאליטי, מתעשיית הריאליטי, הבעתי פעמים רבות בשנים האחרונות. עוד יותר מכך, הבעתי את סלידתי משימוש בילדים לתעשיית הריאליטי. מכאן, שיחסי לתכנית "בית ספר למוסיקה" היא מראש שלילית, נגועה בדעה קדומה.

 

איני מרבה לצפות בטלוויזיה, בשל חוסר זמן וסדרי עדיפויות אחרים. אולם בביתי התכנית הזאת אהובה, וכך יצא לי לאחרונה לצפות בה מעט – שיר פה, שני שירים שם, ואני מודה שככל שצפיתי בתכנית, נוכחתי שמה שראיתי שונה ממה שחשבתי ושיניתי את דעתי. לא על הריאליטי, לא על השימוש בילדים, אלא על התכנית הזאת.

 

אני רואה בה יותר חינוך מריאליטי. באמת, יש בה חניכה אמתית לילדים מוכשרים, וטיפוח האיכות והכישרון, בהרבה פחות תחרותיות, ללא תופעת ההדחות; אני רואה בתכנית האהבת המוסיקה הישראלית על הילדים המשתתפים בה ועל הילדים הצופים בה.

 

בליל שבת זכיתי לצפות בביצוע איכותי ומרגש מאוד, של האחים כל טוב, אח ואחות דתיים בהדרכת יהורם גאון, של שירם הקסום של נתן אלתרמן וסשה ארגוב "שיר משמר". איזו הרמוניה! איזה עיבוד קולי! איזה כישרון! ואיזו אהבת אח לאחותו ואחות לאחיה. מקסים.

 

נזכרתי שרוגל אלפר, בהתנשאות אופיינית ושנאה ובוז לכל דבר ישראלי, בביקורת הטלוויזיה שלו ב"הארץ", כינה את התכנית "פדופיליה ברשות החוק". כנראה שכל מה שרע בעיניו הוא טוב.

 

* פגעה וברחה - נסעתי בכביש 20 (נתיבי איילון) דרומה, בואכה מחלף השלום, בנסיעה אטית יחסית בשל עומס תנועה. לפתע, רכב לפניי עבר לנתיב שלי ואילץ אותי לבלום בלימת חירום. הרכב שאחרי לא הספיק ונכנס בי.

 

זה היה באמצע כביש 20 העמוס לעייפה. סימנתי לנהגת שנכנסה בי שנרד במחלף הצדה, לבחון את הנזק ולהחליף פרטים. היא הנהנה והצביעה לכיוון שהצבעתי. אותתה, פנתה במקביל אליי, ואז פתאום חתכה חזרה לנתיב שמשמאלה וברחה הלאה. הספקתי לרשום את מספר הרישוי של מכוניתה.

 

כאמור, הנסיעה הייתה אטית. לא נגרם כל נזק לרכב, אף לא שריטה. מה שנשאר הוא רק תחושת הגועל מהתנהגותה של אותה נהגת, שפגעה וברחה.

 

ובאשר למספר שרשמתי... לא עשיתי אתו כלום. לא שיימינג (כמובן) אך גם לא תלונה למשטרה. איני בטוח שגיליתי בכך אזרחות טובה.

 

            * ביד הלשון

 

מעשה בלעם – קוסם-העל המקראי בלעם, שהיה ידוע ומוכר בכל המזרח הקדמון, נשכר בידי מלך מואב כדי לקלל את ישראל. בלעם בא לקלל ויצא מברך וחלק מברכותיו נכנסו לסידור התפילה היהודי עד עצם היום הזה.

 

הביטוי "מעשה בלעם" מתאר צעד שנועד להזיק למישהו והוא מועיל לו. בא לקלל ויצא לברך.

 

נקווה שההחלטה האנטישמית לסמן מוצרים ישראליים שיוצרו במזרח ירושלים, בגולן ביהודה ובשומרון תביא לעליה משמעותית בקנייתם ולשגשוג של המפעלים באזורים המוחרמים. 

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 29/11/2015 00:11   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, כלכלה, התיישבות, מנהיגות, משפט, חינוך, סיפורים, עולם, פוליטיקה, שחיתות, תקשורת  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 29.11.15


* כאיש אחד – מתקפת הטרור הקשה, הדוחפת פלשתינאים – ילדים, נערים ומבוגרים, נשים וגברים, לאחוז סכין, מספריים או את הגה המכונית ולרצוח יהודים, היא תוצאה של הסתה נוראית. ליבת ההסתה הזאת יצאה מישראל, מהפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שכמוהו כפלג הישראלי של דאעש, במסגרת העלילה השקרית: "אל אקצה בסכנה".

 

בצדק ובאיחור ניכר מדינת ישראל החליטה להוציא את הארגון הזה אל מחוץ לחוק. זהו צעד מובהק של דמוקרטיה מתגוננת, כיוון שחופש הביטוי אינו יכול לכלול הסתה לרצח יהודים.

 

מדאיג ומאכזב, שהנהגת ערביי ישראל, בראשות יו"ר ועדת המעקב ח"כ לשעבר מחמד ברכה, בוחרת להזדהות עם הארגון המסית והקיצוני הזה. ברכה צעד בראש הפגנה כשידיו משולבות עם ידיו של השייח' המסית ראאד סלאח; ברכה האתאיסט הקומוניסט צעד בראש הפגנה קנאית אסלאמית של אספסוף הצווח סיסמאות קרב ג'יהאדיסטיות: "ברוח ודם נפדה את מסגד אל-אקצה". "כולנו מאוחדים כאיש אחד", אומרים מנהיגי ההפגנה. כלומר, כל ערביי ישראל הם כאיש אחד, והאיש האחד הוא הקנאי המסית ראאד סלאח וארגונו הבלתי חוקי.

 

איך מצפים ערביי ישראל שמדינת ישראל, שהחברה הישראלית, תתייחס אליהם, כאשר בעיצומה של מתקפת טרור שבה יהודים נרצחים מדי יום, הם מפגינים "כאיש אחד" בהזדהות עם הטרור ועם האויב? האם הם אינם מבינים שבכך הם גוררים התייחסות אליהם בהכללה, "כולם אותו הדבר", שהרי הם עצמם אומרים זאת? הם אינם מבינים שכאשר בעיצומה של מתקפת טרור הם מפגינים הזדהות עם האויב, הם גורמים לחברה הישראלית להתייחס אליהם כאל אויב?

 

וכמו תמיד, מ-1948 ועד 2000, אח"כ הם מייללים.

 

* ארגון חולה – המהומה המכוערת בצמרת המשטרה, סביב פרשת הניצב, בהמשך לשבע פרשיות-ניצבים קודמות, מעידה עד כמה משטרת ישראל היא ארגון חולה. זוהי הוכחה מדוע אסור היה למנות את המפכ"ל החדש מתוך המשטרה.

 

* הסף הפלילי והרף הנורמטיבי – האם ינון מגל עבר עבירה פלילית? איני יודע מה תעלה החקירה, אך ספק בידי אם מה שהתפרסם הוא פלילי. אדרבא, דומה שמגל מודע לגבולות החוק, כיוון ששתי הנשים שדיווחו על מעשיו סיפרו שהוא אמר להם, "עכשיו, כשאיני הבוס שלך, מותר לי". כלומר, הוא מודע לרף הפלילי של יחסי מרות. נראה שהוא פעל כאילו היה לו  עו"ד צמוד, שהצביע לו על הגבול, והוא מתח למקסימום את התנהגותו, בלי לחצות אותו.

 

אולם כאשר מדובר באנשי ציבור, באנשי חינוך ובגורמי אכיפה, איננו צריכים להסכין עם כך שהסף הפלילי יהיה הרף הנורמטיבי. עלינו לצפות ממנהיגי ציבור ליותר מאשר לא להיות עבריינים פליליים.

 

יחסו המחפיץ והבהמי של ינון לנשים, מעיד עליו שאינו ראוי למנהיגות ואינו ראוי להיות איש ציבור, גם אם יתברר שלא עבר על החוק.

 

* סוף הקריירה הפוליטית – קראתי התייחסויות שונות על פיהן ינון מגל לא יינזק מן הפרשה, ואף אמירה המסבירה את ההערכה הזאת בכך שאורן חזן רק התחזק מן הפרשיות שהוא קשור אליהן.

 

התחזית שלי הפוכה. גזרו ושמרו – עתידם הפוליטי של ינון מגל ושל אורן חזן כבר מאחוריהם.

 

יש הבדל בין השניים. ינון מגל לקח אחריות על מעשיו, הביע חרטה, התנצל וביקש מן הציבור הזדמנות לתקן את דרכיו. תגובתו ראויה לאין ערוך משל קודמיו איציק מרדכי, משה קצב וחיים רמון. לעומתו, אורן חזן רק מחציף פנים ומשתלח בגסות וביהירות בכל מי שמעיר לו, כולל יו"ר הכנסת אדלשטיין, שר הביטחון יעלון וסגן שר האוצר יצחק כהן.

 

ובאשר לעתיד, אין לי ספק שינון מגל לא יהיה מועמד לכנסת הבאה. הוא לא יהיה בשנית משוריין של בנט, ואם יתמודד בפריימריז – לא יבחר. אני בספק רב אם ישלים את הקדנציה ולא אופתע אם יפרוש בקרוב, במיוחד אם תגענה עדויות נוספות נגדו.

 

מעונשו של אורן חזן לא ניפטר כנראה עד סוף הקדנציה, אך אין סיכוי שהוא יבחר שוב בפריימריז בליכוד.

 

* טרף קל ח"כ יואב קיש, נאמן למצפונו, לא הצביע בעד שינוי חוק הגיוס. בתגובה, הדיח אותו צחי הנגבי, יו"ר הסיעה, מחברותו בוועדות הכנסת, ללא הגבלת זמן.

 

טוב, הוא לא אורן חזן, שממשיך לכהן בכל הוועדות הנחשקות ביותר בכנסת, אותן סחט באיומו  להפיל את הממשלה התלויה באצבעו. אין לו אלוהים, ולכן נתניהו והנגבי מפחדים להתעסק אתו. לקיש יש מצפון, ולכן הוא טרף קל.

 

* חרפה – במאמרו ב"ישראל היום", מוטי גילת הוציא לי את המילים מהפה: "חשבנו שהוא הליצן החדש של הכנסת, האוויל התורן של הספסלים האחוריים, הפרחח גס הרוח שהגיע בטעות לבית המחוקקים. חשבנו שהוא ישעשע אותנו קצת ויהפוך לאפיזודה חולפת.

 

טעינו: ח"כ אורן חזן הוא כבר לא בדיחה. הוא אסון. הוא חרפה. הוא אדם שאין ולא תהיה מחילה על הלעג שלו לחברת הכנסת הנכה מ'יש עתיד' קארין אלהרר. אדם כזה צריכים חברי הליכוד בכנסת להרחיק משורותיהם בדרך זו או אחרת. לא לשתוק, לא לברוח, לא להסתתר מאחורי הגינוי של ראש הממשלה.

 

ההתנהגות שלהם בלתי נתפסת. אנשים עלובים, בלשון המעטה".

 

אני מסכים עם דבריו, אך ראוי להחריג מן הביקורת הזאת את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. אדלשטיין מקפיד למנוע מהפרחח גס הרוח לנהל את ישיבות הכנסת, בתוקף היותו סגן היו"ר - אחד התפקידים שסחט מנתניהו באיימו להפיל את הממשלה. אדלשטיין גינה אותו במילים חריפות, והיטיב להגדירו בביטוי המקראי המדויק "שור מוּעד".

 

* חשדהו – לפני כעשר שנים, כאשר שירתתי כמנהל מתנ"ס הגולן, הייתי שותף למאבק נגד כוונת האוצר להפריט את החברה למתנ"סים. היה זה בתקופה של ריסוק מדינת הרווחה בשיטת "הפרט כל מה שזז", בדרכם של שר האוצר נתניהו וממשיך דרכו אולמרט, אבל רעיון העוועים של הפרטת החברה למתנ"סים היה הזוי במיוחד. שם הקוד היה "מכרוז". כלומר, ייאסר על הרשות המקומית להעדיף את המרכז הקהילתי, ויהיה עליה להוציא את פעילות התרבות, הנוער, הספורט וכו' למכרזים, שכל אחד יוכל להתמודד עליהם. המתנ"סים הם מרכזים קהילתיים, עם הנהלה ציבורית של אזרחים – תושבי הרשות, הרואה ראיה קהילתית רחבה ופועלת למען הקהילה וצרכיה. אך המתנ"ס לא יוכל להתחרות עם איזה קבלן מפעיל חוגים שיציע הצעה זולה, שבמחירה הזול מתמצית כל עדיפותה. מדובר בפגיעה אנושה בחיים הקהילתיים בישראל.

 

מי שהוביל את רעיון ההפרטה היה החשכ"ל, החשב הכללי באוצר. החשכ"ל היה אלוף העולם בהפרטות והמוציא לפועל שלהן. ויקרא שמו בישראל ירון זליכה. כל מי שפנינו אליו בממשלה, מראש הממשלה שרון ומטה, אמר שזהו רעיון אבסורדי ולא ייתן לו יד. אך זליכה בשלו – דבק ברעיון בדבקות דתית, דבקות משיחית של מי ששליחותו היא להפריט הכל, בשם התחרות הקדושה.

 

בסופו של דבר, המזימה לא יצאה לפועל.

 

כאשר אני שומע את ירון זליכה הנובו-חברתי – גם כאשר הוא משמיע דברים של טעם וגם כאשר אני מסכים עם דבריו, מפלס ה"חשדהו" שלי כלפיו גבוה יותר ממפלס ה"כבדהו".

 

* לוקחים אחריות על האזור – אשכול הגליל המזרחי, הוא התארגנות של 17 רשויות מקומיות, ובהן שתי ערים, שלוש מועצות אזוריות, שש מועצות מקומיות יהודיות ושש מועצות מקומיות ערביות ודרוזיות, שלקחו על עצמן לשתף פעולה בקידום האזור כולו. היוזמה החלה כהתארגנות וולונטרית, ועברה להתארגנות סטטוטורית מוכרת על ידי המדינה. מועצות מסוג המועצה האזורית גולן, הנחילו לאזור כולו את התפיסה, ששינוי לא יבוא באמצעות התבכיינות ומלחמות להשגת תקציבים ממשלתיים, אלא באמצעות לקיחת אחריות של ההנהגה על האזור, עיצוב חזון, קביעת מטרות ויישומן. כאשר כך פועלים, רותמים גם את המדינה.

 

ואכן, מתחולל שינוי אזורי אדיר, בעיקר ביוזמות נפלאות של האזור כולו והן בשינויים ברשויות חלשות שהנהגתן החליפה דיסקט.

 

ביום רביעי נערך סיור של מליאת המועצה האזורית גולן בחצור הגלילית ובצפת. היה מרשים ומרגש להיווכח בשינוי ובקפיצת המדרגה באותן רשויות, ואני מאמין שהשינוי בדימוי שלהן יבוא במהרה, בעקבות המעשים.

 

גולת הכותרת של הסיור הייתה בבית הספר לרפואה בצפת, שהינו מנוע צמיחה אדיר לגליל, בתחום הדמוגרפי, החברתי, הכלכלי, החינוכי וכמובן הבריאותי. היה נפלא להיווכח בתפיסה הקהילתית של המוסד ותרומתו לצפת ולאזור כולו. היה מרגש לראות את תרומתו להחזרת מוחות – מדענים, חוקרים ורופאים שירדו מן הארץ וחזרו עם הקמתו, ודווקא לפריפריה הצפונית, לגליל המזרחי.

 

התכניות האזוריות נועזות, מרחיקות ראות, בעלות מעוף והן מבשרות שינוי גדול לא רק לגליל, אלא לחברה הישראלית כולה.

 

* הישג מדיני – כאשר אלכסיס ציפראס עלה לשלטון, התנבאו הכל שמנהיג השמאל הרדיקאלי האנטי ישראלי עלה לשלטון, ולכן ירח הדבש ביחסים עם יוון תחת ממשלתה הסוציאל-דמוקרטית הגיע לקצו, ונחזור לתקופת העוינות שאפיינה שנים רבות את יחסה של יוון לישראל, אם לא גרוע מזה.

 

השבוע ביקר ציפראס בישראל, לביקור ידידותי ומוצלח מאוד. בביקור סוכם על שדרוג היחסים בכל התחומים ובעיקר בתחום הכלכלי, ובין השאר דובר על רכישה מאסיבית של גז טבעי מישראל. כן, סוכם על פגישה קרובה של מנהיגי ישראל, יוון וקפריסין להעמקת שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות.

 

ועוד השבוע – מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד ערך ביקור באבו-דאבי ובו סוכם על פתיחת נציגות ישראלית רשמית גלויה באבו-דאבי, לראשונה. אפילו "הארץ" (!) הכתיר את הידיעה במילים "הישג מדיני".

 

אנו שומעים כל העת על הבידוד המדיני של ישראל, על צונאמי מדיני, על קריסה מדינית, על קריסת היחסים עם ארה"ב (נבואת זעם שהופרכה לחלוטין) וכו'. נכון, יש קשיים מדיניים. יש פה ושם הישגים לאסטרטגיית דרבן של יצירת דה-לגיטימציה לישראל, כולל הישגם הגדול ביותר, לפני שבועות אחדים – החלטת האיחוד האירופי על סימון מוצרים ישראליים ממזרח ירושלים, הגולן ויו"ש. אך התמונה הכוללת הרבה פחות שחורה, הרבה יותר מורכבת, ולבטח רחוקה ת"ק פרסה מנראטיב ה"בידוד המדיני". אני יודע שיש בתוכנו מי שהעובדות הללו מתסכלות ומאכזבות אותם. אגב, להערכתי, החלטת סימון המוצרים תישאר ברובה על הנייר, למגינת לבם של אוהדיה בתוכנו.

 

* יורים בצנחן - בקורס צניחה למדתי, שעל פי אמנת ז'נבה אסור לירות בצנחנים בעת צניחתם. אף פעם לא התייחסתי לכך ברצינות. הרי מדובר בלוחמים מעולים, חמושים, הצונחים כדי להילחם בך. מה, תעשה "פוס" בשל הפייר-פייט? האויב יירה בנו בצדק, וגם אנו היינו נוהגים כך במקומו.

 

אך כאשר ראיתי את הירי המטורף לעבר הטייס הרוסי שצנח ממטוסו שיורט, הזדעזעתי. כאן מדובר בניסיון לרצוח שבוי או פצוע.

 

* טמטום פוסט-קולוניאליסטי – בכתבה מעניינת ב"הארץ" מדווחת טלי קרופקין על ביטול חוג ליוגה לסטודנטים באוניברסיטת אוטווה בקנדה, בעקבות מחאה. הטעם למחאה היה שהיוגה היא שריד לקולוניאליזם מערבי המהווה ניכוס תרבותי וגניבת מנהגים שנלקחו מתרבויות אחרות,  והנו "רצח עם תרבותי... חלק מהתרבויות האלה חוו דיכוי ורצח עם תרבותי, והוגלו לתפוצות בגלל קולוניאליזם ועליונות מערבית, ועלינו לזכור זאת כשאנו עוסקים ביוגה".

 

דומני שהסיפור הזה מעיד איך קיצוניות מביאה לטמטום. הרי בסופו של דבר מדובר בעיקר בטמטום. והטמטום הזה הוא אנטי תרבות. הרי היוגה היא תרבות. הפצתה היא מעשה תרבותי. בראיה הגיונית, הפצתה והפופולריות שלה היא ניצחון לאלה שהתרבות הזו היא יצירתם. לעומת זאת, חסימת תרבות, איסור על עיסוק בתרבות מסוימת ולמידתה, היא מעשה אנטי תרבותי.

 

הפצת תרבויות בין עמים ואימוץ מוטיבים מתרבות אחת בקרב תרבויות אחרות, היא היופי שבתרבות. בתרבותנו היהודית הדבר נקרא "יפיפותו של יפת באוהלי שם", כלומר היופי באימוץ דברים יפים מתוך תרבויות לא יהודיות (יפת) אל תוך התרבות היהודית (שם).

 

התנגדות להפצת תרבויות מאפיינת גורמים פונדמנטליסטיים, שמרנים קיצוניים, קנאים. למשל, קנאים פונדמנטליסטים יהודיים החרימו את אבי ההשכלה היהודית, משה מנדלסון, בשל תרגום התנ"ך לגרמנית. מנדלסון היה יהודי דתי שהקפיד על קלה כחמורה, אך האמין בהשכלה הכללית, בשילובה בחיים היהודיים ובהפצת רעיונות היהדות מחוץ לגדרות העם היהודי.

 

וכך, שוב אנו חוזים ב"חוק הרדיקלים השלובים" – כאשר הפנאטים של גישות "שמאל", במקרה זה - של ה"פוסט-קולוניאליזם", מתחברים עם הקנאים הפנאטים של השמרנות והדתיות.

 

* ריאליטי אחר – את סלידתי מתרבות הריאליטי, מתעשיית הריאליטי, הבעתי פעמים רבות בשנים האחרונות. עוד יותר מכך, הבעתי את סלידתי משימוש בילדים לתעשיית הריאליטי. מכאן, שיחסי לתכנית "בית ספר למוסיקה" היא מראש שלילית, נגועה בדעה קדומה.

 

איני מרבה לצפות בטלוויזיה, בשל חוסר זמן וסדרי עדיפויות אחרים. אולם בביתי התכנית הזאת אהובה, וכך יצא לי לאחרונה לצפות בה מעט – שיר פה, שני שירים שם, ואני מודה שככל שצפיתי בתכנית, נוכחתי שמה שראיתי שונה ממה שחשבתי ושיניתי את דעתי. לא על הריאליטי, לא על השימוש בילדים, אלא על התכנית הזאת.

 

אני רואה בה יותר חינוך מריאליטי. באמת, יש בה חניכה אמתית לילדים מוכשרים, וטיפוח האיכות והכישרון, בהרבה פחות תחרותיות, ללא תופעת ההדחות; אני רואה בתכנית האהבת המוסיקה הישראלית על הילדים המשתתפים בה ועל הילדים הצופים בה.

 

בליל שבת זכיתי לצפות בביצוע איכותי ומרגש מאוד, של האחים כל טוב, אח ואחות דתיים בהדרכת יהורם גאון, של שירם הקסום של נתן אלתרמן וסשה ארגוב "שיר משמר". איזו הרמוניה! איזה עיבוד קולי! איזה כישרון! ואיזו אהבת אח לאחותו ואחות לאחיה. מקסים.

 

נזכרתי שרוגל אלפר, בהתנשאות אופיינית ושנאה ובוז לכל דבר ישראלי, בביקורת הטלוויזיה שלו ב"הארץ", כינה את התכנית "פדופיליה ברשות החוק". כנראה שכל מה שרע בעיניו הוא טוב.

 

* פגעה וברחה - נסעתי בכביש 20 (נתיבי איילון) דרומה, בואכה מחלף השלום, בנסיעה אטית יחסית בשל עומס תנועה. לפתע, רכב לפניי עבר לנתיב שלי ואילץ אותי לבלום בלימת חירום. הרכב שאחרי לא הספיק ונכנס בי.

 

זה היה באמצע כביש 20 העמוס לעייפה. סימנתי לנהגת שנכנסה בי שנרד במחלף הצדה, לבחון את הנזק ולהחליף פרטים. היא הנהנה והצביעה לכיוון שהצבעתי. אותתה, פנתה במקביל אליי, ואז פתאום חתכה חזרה לנתיב שמשמאלה וברחה הלאה. הספקתי לרשום את מספר הרישוי של מכוניתה.

 

כאמור, הנסיעה הייתה אטית. לא נגרם כל נזק לרכב, אף לא שריטה. מה שנשאר הוא רק תחושת הגועל מהתנהגותה של אותה נהגת, שפגעה וברחה.

 

ובאשר למספר שרשמתי... לא עשיתי אתו כלום. לא שיימינג (כמובן) אך גם לא תלונה למשטרה. איני בטוח שגילית בכך אזרחות טובה.

 

            * ביד הלשון

 

מעשה בלעם – קוסם-העל המקראי בלעם, שהיה ידוע ומוכר בכל המזרח הקדמון, נשכר בידי מלך מואב כדי לקלל את ישראל. בלעם בא לקלל ויצא מברך וחלק מברכותיו נכנסו לסידור התפילה היהודי עד עצם היום הזה.

 

הביטוי "מעשה בלעם" מתאר צעד שנועד להזיק למישהו והוא מועיל לו. בא לקלל ויצא לברך.

 

נקווה שההחלטה האנטישמית לסמן מוצרים ישראליים שיוצרו במזרח ירושלים, בגולן ביהודה ובשומרון תביא לעליה משמעותית בקנייתם ולשגשוג של המפעלים באזורים המוחרמים. 

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 29/11/2015 00:11   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, כלכלה, התיישבות, מנהיגות, משפט, חינוך, סיפורים, עולם, פוליטיקה, שחיתות, תקשורת  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 25.11.15


* המדרון החלקלק – "זה לא חרם על ישראל... זה רק על 'ההתנחלויות' ועם זה דווקא אין לי שום בעיה...". מכירים את הצביעות הזאת?

 

גם מרטין נימלר מכיר אותה וכך הוא כתב:

 

בהתחלה הם לקחו את הקומוניסטים, לא הייתי קומוניסט - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את היהודים, לא הייתי יהודי - אז שתקתי.

ואז הם לקחו את חברי האיגודים המקצועיים, לא הייתי חבר באיגוד - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את הקתולים, הייתי פרוטסטנטי אז שתקתי.

ואז הם לקחו אותי, ולא נותר מי שיצעק.

 

* הקואליציה האנטי אנרי לויית – ברנרד אנרי לוי, האינטלקטואל היהודי צרפתי, הוא אחד מאנשי הרוח הבולטים בצרפת ובאירופה מאז ראשית שנות השבעים של המאה שעברה – פילוסוף דגול, סופר, עיתונאי, קולנוען, תלמידם של גדולי הפילוסופים בצרפת של המאה ה-20.

 

אנרי לוי הוא שנוא נפשם ומוקד ההסתה של הימין הפשיסטי האנטישמי הרדיקלי, של השמאל הרדיקלי ושל הקנאות האסלאמית. הוא הרוויח את שנאתם ביושר, כאיש רוח אמתי, מעורב, נאמן ליושרתו ואינו הולך בתלם ואינו נסחף אחרי טרנדים פסבדו-אינטלקטואליים חולפים. ברנרד אנרי לוי הוא המייצג האולטימטיבי של ערכי הנאורות ונושא בשורת המודרניות, הדמוקרטיה, הליברליזם האמתי – כל מה ששנוא על קואליציית השחור-אדום-ירוק, כל מה שמאוס ונתעב על המשולש הטמא הזה. והגרוע מכל - הוא יהודי. וכאילו לא די בכל אלה, הוא גם ציוני ואוהד ישראל.

 

אין זה פלא, שכך מגדיר אותו רוגל אלפר בפשקוויל התורן ב"הארץ": "קשקשן מחרחר מלחמה" ואת הגותו "עיסת הלהג היומרני". ואין זה פלא, שהרי כל כתיבתו של אלפר היא ייצוג לאותה קואליציה, ואילו אנרי לוי מגלם באישיותו ובמאבקו למען הטוב והאור בעולם את היפוכה של הברית הבלתי קדושה הזאת.

 

* חולה רוח אוטו-אנטישמי - סולידריות יהודית היא מן התופעות המאוסות והבזויות ביותר על אנשים מסוגו של רוגל אלפר והמיליה שלו. והנה, אלפר מפתיע – הוא כותב מכתב גלוי ליהודי צרפת. ואו! ממש סולידריות יהודית. ומה המסר שלו? "אל תעלו לישראל". אני מתקן. המושג "עליה" לא קיים בלקסיקון האנטי ציוני שלו. הוא מדבר על הגירה. הוא קורא להם לא להגר לישראל. למה? כי ישראל היא מדינה נאצית. "להגר עכשיו מצרפת לישראל, זה כמו להגר מפלסטינה לגרמניה הנאצית ב–1933". כותרת המאמר היא "יהודי צרפת, הישארו בצרפת", וממשפט למשפט הוא מחמם את עצמו ומגביר את ביטויי השנאה שלו למדינת ישראל. ציטוטים נבחרים: "מדינת אפרטהייד דו־לאומית, שבה פלסטינים חיים תחת כיבוש ששולל את זכויות האדם הבסיסיות שלהם... ישראל נשלטת היום על ידי ממשלה שיושבים בה קנאים יהודים, שהשקפת עולמם נגועה בסממנים פשיסטיים. להימלט לישראל זה להימלט מהפשיזם המוסלמי אל זרועות הפשיזם היהודי... גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור. אבל לא משום שאתם מייצגים את ערכי הנאורות. להיפך. משום שתייצגו את ערכי הפשיזם של הקנאים היהודים: כיבוש, גזענות, אפרטהייד, משיחיות, ברבריות חשוכה... כאן מוקרבים החיים על מזבח קדושת הארץ. זו עבודה זרה. אם תביאו את ילדיכם לישראל, תימצאו מקריבים את זרעכם למולך... בישראל מחרחרי המלחמה ... משוחחים עם אלוהים ומצטטים אותו. הם ג'יהאדיסטים שמדברים עברית... בישראל שורר הלוך רוח שמעודד את הלינץ' ואת האספסוף". והוא מסיים: "בדרכה, בדיוק כמו דאעש, ישראל תמצא את עצמה מחוץ לאירופה. יהודי צרפת, הישארו בצרפת. כאן הכל אבוד".

 

אלפר, התומך ללא סייג במתקפת הטרור האסלאמיסטית על ישראל, מעודד את רצח היהודים, מעריץ את להב סכיניהם של המחבלים וכתב מאמר אהדה למחבל שירצח אותו, טוען שהוא מתנגד לטרור של דאעש, כיוון שדאעש תוקף את ערכי אירופה. ומהם ערכי אירופה אליבא דאלפר? קודם כל, אירופה היא לא ישראל, כלומר היא תופעה חיובית. "כפי שמוכיח סימון מוצרי ההתנחלויות, ישראל אינה אירופה. למרות דאעש, החרם האירופי על ישראל יילך ויחריף". כלומר, דאעש תוקף את אירופה בשל ערכיה, שביטויים הוא החרם ההולך ומחריף על ישראל.

 

רוגל אלפר הוא אדם חולה. חולה נפש. המחלה שלו היא מחלת האוטו-אנטישמיות, שהנה הזן הבזוי והנחות ביותר של אנטישמיות. ודווקא מסיבה זאת הוא מבכירי דבוקת שוקן.

 

* פשר לחייהם כיהודים - מאמרו ההיסטרי של רוגל אלפר, שבו הוא קורא ליהודי צרפת לא לעלות לארץ, מעיד על הפאניקה שבה הוא שרוי – הוא מבין שצפויה עליה גדולה מאירופה ובעיקר מצרפת לישראל. ולכאורה, זה מוזר. הרי בדבר אחד הוא צודק: "גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור". ואת זה יודעים גם אלה שיעלו לפה. הם יודעים שאותה קנאות ג'יהאדיסטית אסלאמיסטית התוקפת אותם בפריז תתקוף אותם גם בישראל. הם יודעים שיום לאחר שקנאים אסלאמיסטים דקרו יהודי במרסיי, קנאי אסלאמיסט דקר ארבעה יהודים בתל-אביב. אבל הם גם יודעים, שכאן יהיה פשר לחייהם כיהודים – כאן הם שותפים למפעל של בניין המולדת היהודית, כאן הם יחיו בבית. ואילו שם הם זרים, שם הם בגולה.

 

* הערכה: הנ"ל קרא את מאמרו של רוגל אלפר – מבזק חדשות ב-ynet: "חבר הנהגת פתח, עבאס זכי, אמר כי 'ישראל ודאעש הם שני הצדדים של אותו מטבע' וכי ארצות הברית היא שמפעילה את שתיהן. זכי נחשב לסמן הנצי ביותר של הוועד המרכזי של פתח".

 

* חוד החנית - לא אחת מעירים לי קוראים, ומביעים באוזניי תמיהה על כך שאני עוסק בכזו "אובססיה" ברוגל אלפר ובפשקווילי ההסתה האנטישמיים שלו ומאמרי התמיכה שלו במחבלים רוצחי יהודים. הרי מיהו בכלל? מי מכיר אותו? מספר האנשים הקוראים עליו בפוסטים שלי גדול ממספר הקוראים שלו, וכו' וכו'.

 

אנשים פשוט אינם מבינים שכל מאמרי השטנה הללו מתורגמים לאנגלית ומופצים במהדורה האנגלית של "הארץ", יש להם תפוצה עצומה והם מהווים חוד החנית במלחמת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. יש אנשים באירופה וארה"ב, העוברים שטיפת מוח אנטי ישראלית מצד גורמים ערביים וגורמי BDS שונים, ולשם ה"איזון" הם קוראים גם עיתונות ישראלית: גדעון לוי, אלפר, רכלבסקי וחבר מרעיהם. יש אנשים שהישראלים היחידים שהם פגשו מעודם, הינם אנשי התערוכה הנודדת של "שוברים שתיקה", המפיצה עלילות דם נוראיות על צה"ל ברחבי העולם. אני מציע לא לזלזל בהם ובנזק שהם גורמים.

 

* כה אמר המשורר האנס (לכאורה...) - אחד הבולטים בדבוקת שוקן הוא יצחק לאור. הוא פרסם אמש מאמר נאצה נגד מפלגת העבודה והשמאל הציוני. הפעם הוא השתלח בהם על תמיכתם בהוצאת הפלג הישראלי של דאעש אל מחוץ לחוק. המסר שלו הוא ש"כולם אותו דבר", ימין שמאל, כולם ציונים. ואין דבר נתעב בעיניו יותר מהציונות. כולם תומכים בקיומה של מדינת ישראל, כלומר בקיומה של מדינה יהודית. ואין דבר שנוא עליו יותר מהמדינה היהודית. משפט המפתח במאמרו הוא: "החוק והשוויון לפני החוק נועדו למתיישבים. לא לילידים". הערבים הם הילידים ואנחנו, היהודים, הננו קולוניאליסטים זרים שפלשו לארצם. זו תמונת עולמו המעוותת. אותו מאמר, ועוד 3-4 באותה רוח מדי יום, מתורגמים לאנגלית ומופצים בכל העולם, כמסה קריטית של שטיפת מוח והסתה נגד מדינת ישראל.

 

* עם חופשי רק בארצנו – הניכור שמפגינה יהדות ארה"ב כלפי פולארד, בשל הפחד מפני סטיגמת "הנאמנות הכפולה", מעידה שגם הטובה שבגולות היא גולה. ושגם בגולה החופשית ביותר, שבה מעמד היהודים הוא הטוב ביותר, הם אינם אנשים חופשיים. להיות עם חופשי אנו יכולים להיות רק בארצנו.

 

* רגרסיה – חוק השוויון בנטל שהתקבל בכנסת הקודמת לא היה חוק טוב. בעצם, כל חוק המסתפק בפחות מגיוס מלא של כל אזרחי ישראל היהודים, אינו חוק טוב. אולם היה זה חוק חשוב, כי היה בו ניסיון להתקדם, בקצב מדוד אך בדרכים ריאליות, לצמצום התופעה המכוערת של שבט בישראל המשתמט מהגנה על מדינת ישראל וחיי אזרחיה, העורק ממלחמת המצווה של הגנת ישראל, המתנקש בערך "כל ישראל ערבין זה בזה" שהוא אולי הערך המרכזי ביהדות.

 

ביטול החוק, הוא רגרסיה המעודדת, בעיצומה של מתקפת טרור רצחנית על ישראל, את ההשתמטות מהגנה על המדינה.

 

* נזקי הגחמה - ביטול חוק השוויון בנטל הוא נזק נוסף על רשימת נזקי הגחמה ההיסטרית של נתניהו, שפירק ללא כל סיבה את הממשלה הקודמת, גרר אותנו לבחירות מיותרות שקרעו את החברה הישראלית והקים ממשלה צרה, שבה הוא בן ערובה בידי השחצן היהיר, ש"יורה לו בין העיניים".

 

* לכבד את הפרדת הרשויות - על אף התנגדותי החד-משמעית להחלטת הכנסת בנושא חוק הגיוס, אני שולל את העתירה לבג"צ נגדו. תפקידה של הכנסת לחוקק, והעיקרון הזה תקף גם כאשר הכנסת מחליטה בניגוד לדעתי. זאת הדמוקרטיה. התערבות בג"צ בחקיקה, היא פגיעה בדמוקרטיה ובעקרון הפרדת הרשויות. התערבות כזאת לגיטימית במקרים שבהם חקיקה היא באופן מובהק מנוגדת לחוק, פוגעת בזכויות האזרח ורודפת מיעוטים. ולמרות שבאקרובטיקה משפטית אפשר להציג כל חקיקה ככזאת, זה ממש לא המקרה.

 

המאבק נגד החוק צריך להיות ציבורי, פוליטי, תקשורתי, פרלמנטרי - אין זה עניין לבית המשפט.

 

* המוקיון - הפגנת הבוז של אורן חזן כלפי נכותה של ח"כ קארין אלהרר (זו הפעם השניה שהוא עושה זאת) היא שפל נוסף בהתנהגותו של המוקיון הזה, המבזה בנוכחותו את בית הנבחרים הישראלי. כל עוד הוא לא הורשע בפלילים אי אפשר לטהר את הכנסת מנוכחותו. על ועדת האתיקה לנקוט נגדו בכל האמצעים שבידה, אך הם מוגבלים. על סיעת הליכוד לנקוט נגדו באמצעים שבידה, ואף הם מוגבלים. מה אפשר לעשות? מה שנעשה בעבר לכהנא. פשוט, בכל פעם שהוא יעלה לנאום, כל הח"כים מכל הסיעות, ייצאו מהאולם. הוא יישאר עם היו"ר התורן ומול כסאות ריקים. בכך יפגינו נציגי הציבור, מכל קצוות הקשת הפוליטית, את שאט נפשם ושאט נפשו של הציבור שהם מייצגים, מן התופעה.

 

* ח"כ חזן דור ב' – הנוכל של העיירה הלך לעולמו. אדם מת, ואי אפשר שלא לומר כמה מילים בשבחו על קברו. אלא מה? אף אחד לא מצא ולו דבר זכות אחד לומר עליו. המבוכה הייתה גדולה, עד שקם חבר בוועד הקהילה, ואמר שהוא ידבר. השתאו כולם והסתקרנו. אלו דברי זכות ימצא הדובר. פתח המספיד את דבריו ואמר: "נכון. כולנו יודעים שהוא היה גנב, רמאי, נוכל גדול. כל חייו המיט קלון על כולנו. אפילו מקופת הגמ"ח הוא לא היסס לגנוב. אבל לעומת הבן שלו – הוא היה צדיק גדול!"

 

* 443 – בסוכות תשס"א, בתחילת מתקפת הטרור של שנת 2000, ביקרתי בגוש עציון, בסיור הזדהות של ארגון שהייתי בין מקימיו באותם ימים – "הסולידריות הישראלית", שנועד לבטא את הסולידריות עם האזורים המותקפים (שהיו אז בעיקר ביש"ע, עוד בטרם התפשטו הפיגועים לכל רחבי המדינה). בתום הסיור, נסעתי לת"א דרך כביש 443. ליד צומת מכבים ראיתי לפתע מכונית תקועה, מחוררת, פצוע שוכב לידה וחיילים מתחילים לרוץ לעבר הכביש. התחלתי להאט את נסיעתי ואז נורה צרור ארוך לעברי. הרכב לא נפגע. אני לחצתי על הגז ודהרתי אל מחוץ לאזור הסכנה. לאחר מכן שמעתי בחדשות על פצוע קשה ברכב שהיה לפניי.  כביש 443. 15 שנים חלפו, ועדין הוא מועד לפורענות הטרור.

 

            * ביד הלשון

 

בן זקונים – בן זקונים הוא הבן הצעיר במשפחה. ולמה בן זקונים? כי לעתים הוא נולד להורים כשהם כבר מבוגרים.

 

ובמקור, בן זקונים הוא לאו דווקא הבן הצעיר, אלא מי שנולד להורים בבגרותם. הכינוי המקורי "בן זקונים" מתייחס ליוסף, שלא היה בנו הצעיר ביותר של יעקב, ואף לא של רחל. הבן הצעיר הוא בנימין. יוסף הוא אפילו בנה הבכור של רחל.

 

אך לא נאמר עליו שהוא בן זקונים לרחל, אלא ליעקב. הסיפור מופיע בפרשת השבוע, פרשת "וישלח": "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת יוֹסֵף מִכָּל בָּנָיו, כִּי בֶן זְקֻנִים הוּא לוֹ, וְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים". על האהבה הזאת והכותונת הזאת יוסף עוד ישלם... כמה שהוא עוד ישלם...

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 25/11/2015 00:29   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הזירה הלשונית, היסטוריה, חוץ וביטחון, יהדות, סיפורים, משפט, עולם, פוליטיקה, פרשת השבוע, ציונות, תקשורת  
9 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ