לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ®ֳ¹ֳ´ֳ¨. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 19.10.16


* מצווה לשמוח – בסוכות אנו מצווים לשמוח. ונשאלת השאלה – האם אדם יכול לשמוח או להיעצב על פי החלטה? זה לא פשוט, כמובן. לא טבעי.

 

ואף על פי כן, יש כאן מסר חשוב. מסר של בחירה. האדם אינו נסחף בפאסיביות, גם לא אחרי רגשותיו. האדם אקטיבי ובוחר, וגם ברגשות יש רמה מסוימת של בחירה. ברור שאין הכוונה להחלטה של אדם לשמוח על בשורת איוב. אבל אדם יכול להחליט שאינו שוקע בצער, לבחור לא להיות תקוע בעצב, לבחור להרים ראש, לבחור בחיים, לבחור בשמחה.

 

לא, זו לא החלטה של לחיצת כפתור. זה לא שאדם מחליט לשמוח והוא שמח. אבל עצם ההחלטה של אדם שראוי לשמוח, היא הבחירה בחיים.

 

כל חג וכל מועד מאירים בזרקור ערכים מסוימים, לא כדי לכלוא אותם בתאריך המסוים של החג, אלא כדי להאיר ולהשליך מהם על השנה כולה.

 

וכפי שחשבון הנפש ובקשת הסליחה ביום הכיפורים לא נועדו להפוך אותו לאי של חרטה בשנה של התנהגות שלילית, אלא למקד ביום זה את הערכים הללו, כדי להאיר בהם את הדרך לשנה כולה, כך גם הבחירה לשמוח בסוכות.

 

* התלוש – בדרך כלל אני חש כלפי רוגל אלפר רגשות של בוז, תעוב, סלידה עמוקה ושאט נפש. אולם מאמרו האחרון עורר בי בעיקר רגשות רחמים. הבנאדם פשוט מסכן, אומלל, חסר תקווה. הוא התלוש המוחלט, אדם שאינו חלק ממשהו, אדם חף משייכות, יצור שחייו עלובים.

 

"אוקטובר השחור" הוא כינה את הבליל האחרון שפרסם. למה שחור? בגלל החגים, שאין לו שום זיקה אליהם, שום קשר אליהם, הם מעיקים עליו ומציקים לו.

 

"אוקטובר 2016 הוא מסוג החודשים שמבהירים לאזרח הישראלי, שאם הוא לא לאומן יהודי דתי, אין לו סיכוי לכונן בישראל שגרת חיים שמשקפת את השקפת עולמו. קשה להחליט מה באוקטובר הזה מייצר בלבי ניכור גדול ועמוק יותר. השנה שלי מתחילה ב–1 בינואר. אינני יודע מה התאריך העברי היום. אינני יודע באיזו שנה אנו חיים עכשיו לפי לוח השנה העברי, איזו שנה החלה ב–3 באוקטובר. ראש השנה שלי לא חל ב–3 באוקטובר. אין לי מושג למה הפיד שלי ברשתות החברתיות התמלא בקשות סליחה של חילונים מתקרנפים, בפוסטים שתמיד מנוסחים במונחים כלליים מאוד — התנצלויות לפני כל מי שנפגעו מהם, מלוות בהצהרות אהבה. זה פתטי. לא הקדשתי שנייה (לא, אפילו לא שנייה) לחשבון נפש מיוחד ביום כיפור, לא ביקשתי סליחה מאף אחד דווקא ביום הזה, זה מנהג טיפשי... לא איחלתי לאיש 'גמר חתימה טובה'. אין אלוהים, והוא לא חותם. כשאיחלו לי 'גמר חתימה טובה', לא עניתי. ממילא אף אדם שבאמת קרוב אלי לא איחל לי את הברכה החלולה הזאת, ואני מעדיף יושרה על נימוס מזויף. לא הלכתי לבית הכנסת. אני מתייחס ברצינות למלים. ולכן לא יכול לזמר ברצינות תפילות. לא קישטתי סוכה. לא בניתי סוכה. 'שלומית בונה סוכה' הוא בעיני השיר הכי דיכאוני בשפה העברית. אין לי שום כוונה להתארח בסוכה ובוודאי שלא לישון באחת. לא קניתי אף אחד מארבעת המינים, ואני לא זוכר מה הם מסמלים. קשה לי מאוד להסביר למה חוגגים את סוכות. למדתי פעם. שכחתי. לא עניין אותי...". וכן הלאה וכן הלאה. מסכן. פשוט מסכן.

 

עכשיו אני מבין למה בראשית מתקפת הטרור הוא כתב מאמר שבו ממש התחנן בפני מחבל פלשתינאי לדקור אותו למוות. הוא נימק זאת בהזדהות עם הסבל הפלשתינאי. אבל נראה לי שהוא פשוט קץ בחייו האומללים, התלושים, חסרי הטעם, חסרי הערך. מסכן. פשוט מסכן.

 

* משחק לידי החלאה – יובל מור מוסלי, פעיל מרכזי במפלגת העבודה, המתמודד על תפקיד מזכ"ל המפלגה, הגיש תלונה במשטרה נגד מנכ"ל בצלם חגי אלעד (להלן – החלאה), בעקבות נאומו הבוגדני במועצת הביטחון של האו"ם, בו הפציר במועצת הביטחון לפגוע במדינת ישראל ולהפעיל נגדה צעדים אופרטיביים.

 

אני מבין ללבו של מוסלי, וברור לי שהמטרה שלו היא להציב קו אדום ברור, הקובע שמעשים מסוג זה הם בלתי לגיטימיים ומחוץ לתחום. אולם הוא שגה במעשה ואף שיחק לידיו של החלאה.

 

ראשית, הוא מאפשר לחלאה להציג את עצמו כקדוש מעונה, בנוסח הקוזאק הנגזל. שנית, זוהי תלונת סרק. מבחינת החוק היבש, הפורמלי, החלאה לא עבר עבירה. לכן, לא ייצא שום דבר מעשי מהתלונה הזאת, והחלאה יוכל לחגוג שהחוק לצדו, או במילים אחרות – נבל ברשות החוק.

 

התלונה הזאת נובעת מנורמת המשפטיזציה והפליליזציה של השיח הציבורי בישראל בעשרים השנים האחרונות. הכל נמדד על פי אמת המידה הפלילית, בדיון משפטי. וכך, כל מה שאינו פלילי – הוא כביכול כשר. אין דיון מוסרי, אין דיון ערכי, אין דיון נורמטיבי; הכל נשפט בעיניים פליליות. על כל דבר, רצים להגיש תלונות במשטרה, לעתור לבתי המשפט וכו'.

 

הגישה הזאת שלילית ופוגעת בחברה הישראלית. הבעיה במעשהו של החלאה אינה במישור של הלגאליות אלא של הלגיטימיות. המעשה הוא לגאלי אך בלתי לגיטימי. מה שיש לעשות הוא להוקיע אותו, לגנות אותו ולהקיא אותו.

 

במקום להגיש תלונת שווא במשטרה, טוב היה עושה מוסלי, אילו נאבק על כך שהמחנ"צ יוקיע באופן ברור וחד משמעי את מעשהו של החלאה, ואת מרצ על התייצבותה לצד המעשה המחפיר.

 

* שירות של איזה לאום? – הדמוקרטיה הישראלית חסונה דיה כדי להכיל ארגון כמו "בצלם", עם כל הנזק שהוא גורם לה. אבל... שירות לאומי (!) בארגון הזה? שירות לאומי, כשמו כן הוא – שירות למען הלאום, כתחליף לשירות צבאי, למי שמסיבות אלו או אחרות אינו יכול לבצע את השירות הצבאי. את איזה לאום משרת ארגון שמנכ"לו החלאה נואם במועצת הביטחון ומפציר בה לפעול באופן מעשי נגד מדינתו?

 

שירות "לאומי" ב"בצלם" הוא כמו שירות צבאי בצבא אויב או בארגון מחבלים.

 

* הפשקוויל – ו... כמעט מיותר לציין שפשקוויל המערכת של "הארץ" יצא מגדרו לשבח את החלאה על מעשהו "האמיץ", שלא היה רק זכותו אלא חובתו... "אמיץ"... עיטור הגבורה.

 

* בעיני נביא – כבר בגיליון החגיגי של "דבר" לאחד במאי 1936, מיהר ברל כצנלסון, הרואה למרחוק, להגיב על מופע האימים הבוגדני של החלאה במועצת הביטחון. כך כתב הנביא ברל, בדברי התוכחה והאמת: "היש עם בעמים אשר בניו הגיעו לסילוף כזה, שכלי ונפשי, שכל מה שעושה עמם, כל יצירתו וכל ייסוריו, הם בזויים ושנואים, וכל מה שעושה אויב עמם, כל שוד וכל רצח וכל אונס ממלא את לבם רגש הערצה והתמכרות?...

 

וכאן ידבקו בו חיידקים של שנאה לעצמו... עד כדי כך שיראה את הגאולה בנאצים הפלשתינאים, שהצליחו לרכז כאן בארץ את האנטישמיות הזואולוגית של אירופה עם תאוות הפגיון שבמזרח. כל עוד ילד יהודי... יכול לבוא לארץ ישראל ולהידבק כאו בחיידק השנאה העצמית... אל דומי למצפוננו".

 

* אשר בניו - ולפני שחמורים יקפצו בראש כלפי דברי ברל, כפי שקפצו על דברי הנשיא ריבלין אחרי הטבח בדומא, נמהר להבהיר. כאשר ברל כתב "עם בעמים אשר בניו", הוא ממש לא התכוון לכך שכאלה הם בניו של עם ישראל, אלא שבקרב עם ישראל יש, למרבה הצער והבושה, בנים כאלה.

 

* אדמה חרוכה – מה עומד מאחורי ההסתה של טראמפ ובניית התאוריה על גניבת הבחירות, כביכול? יש כאן תירוץ מראש להפסדו הצפוי, זה ברור. יש כאן היאחזות נואשת של מועמד שגבו אל הקיר, שאין לו עוד מה להפסיד, בכל דרך שאולי תשנה את המגמה. גם זה ברור.

 

אבל ההסברים הללו מחמיצים את העיקר. הרי מה בנה את טראמפ? מה בנה את מנהיגותו? הרי אין לו שום מסר פוזיטיבי. המסר שלו הוא נגטיבי לחלוטין – נגד המדינה, נגד מוסדותיה, נגד המסורת שלה, נגד מפלגתו, נגד המפלגה היריבה וכו'. הגאווה שלו בהעלמות המס, היא חלק מן המסר. "אני חכם" – איני משלם "להם". ההסתה שלו נגד הכרעת הבוחר הצפויה, תוך הצגת הבחירות כגנובות, היא חלק מן המסר; היא היא המסר.

 

דרכו אינה צריכה להפתיע כל מי שמכיר את דרכם של מנהיגים דמגוגים פופוליסטיים, פשיסטים או פשיסטים-למחצה באירופה ובדרום אמריקה.

 

טראמפ מנסה להשאיר אחריו אדמה חרוכה, כי רק על אדמה כזאת יכולה לצמוח מנהיגות כשלו.

 

* שכחו מה זה להיות יהודי – לפני חודשים אחדים כתבתי דברים נגד מארין לה-פן והבעתי חרדה מפני עליית כוחה. נדהמתי לקבל תשובות של ישראלים, יהודים (!), התומכים בה. הם לעגו לי על כך שאיני מעודכן. שאיני מבין שהיא שונה מאביה. שהיא אינה אנטישמית אלא אף אוהדת ישראל והיא תבלום את האסלאם, האויב המשותף שלנו.

 

הרעיון של יהודים התומכים במנהיג פשיסט וגזען, ואף מתלהבים מגזענותו כיוון שהיא מופנית לאחר, מעורר בי חלחלה. והנה, השבוע הכריזה לה-פן, שאם תבחר לנשיאה היא תאסור על יהודים לחבוש כיפה.

 

גם תמיכת יהודים בטראמפ מזעזעת.

 

* ביד הלשון

 

עראי – הסוכה, כידוע, היא בית ארעי. אז למה כתוב במשנה (סוכה ב, יט): "כל שבעת הימים אדם עושה סוכתו קבע וביתו עֲרַאי"?

 

ארעי או עראי? התשובה היא כן.

 

כלומר, שתי הצורות נכונות, ופירושן אחד: זמני, בלתי קבוע.

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 18/10/2016 23:59   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, היסטוריה, חוץ וביטחון, חינוך, יהדות, מנהיגות, משפט, עולם, פוליטיקה, ציונות, תקשורת  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 12.10.16


* הקש – כל מי שעקב בשנה האחרונה אחרי דונלד טראמפ, הדמגוג הגזען והמיזוגין גס הרוח, לא הופתע באמת כשצפה בקלטת הלוהטת האחרונה שלו. אז מה קרה? זה פשוט הקש ששבר את גב הגמל.

 

* הקש? – עם זאת, כדאי להציב סימן שאלה אחרי הקביעה שזה הקש ששבר את גב הגמל. סכנת טראמפ טרם חלפה. האיש הזה עלול עדין לשאת את מזוודת ההפעלה הגרעינית.

 

* הפתרון הראוי – אני נותן לכך סיכוי קלוש, אך יש רק פתרון סביר אחד למשבר טראמפ – שהמפלגה הרפובליקאית, מפלגתו של אברהם לינקולן, מפלגה בעלת עבר מפואר ומסורת מפוארת, תתעשת, תדיח את הדמגוג גס הרוח והגזען, תסיר מעליה את הכתם, ותציב במקומו אדם נורמטיבי.

 

* הסיוט של הילרי קלינטון - שהרפובליקאים ידיחו את טראמפ ויעמידו מולה מועמד אחר.

 

* הצד השני של הסקסיזם - קראתי פוסטים של חובבות טראמפ בישראל, הטוענות שאין שום בעיה במה שהוא אמר, "ככה מדברים כל הגברים", "איך הגברים מדברים במילואים?" וכו' וכו'. כגבר, אני יכול לקבוע חד משמעית, שהרוב המוחלט של הגברים אינם מדברים כך. כמי ששירת למעלה מעשרים שנה במילואים, אני יכול להעיד חד משמעית שככה לא מדברים הגברים במילואים. לומר שלא שמעתי דיבורים כאלה? שמעתי. זה היה תמיד בשוליים, בוודאי לא מפי אנשים שעומדים להיות נשיאי ארה"ב.

 

הטענה הזאת על הגברים מבטאת שנאת גברים סקסיסטית. איני מופתע מהברית הבלתי קדושה בין שנאת גברים ושנאת נשים, שבאה לידי ביטוי בטענה הזאת.

 

* שילך לטיפול - גברים המדברים כמו טראמפ, אלה גברים הסובלים מבעיה עם הגבריות שלהם. שילכו לטיפול. הבית הלבן אינו הטיפול המתאים.

 

* סופו שיתאכזר לרחמנים - שורת המחדלים שבעטיים המחבל מסילוואן הסתובב חופשי עד שרצח את רס"מ יוסי קירמה ואת לבנה מליחי, מגלמת את חכמת חז"ל, שמי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים.

 

* האם יש גבול לטמטום? - משטרת ישראל אסרה על פרסום תמונתו של המחבל בירושלים. החלטה זו היא כמובן החלטה מבצעית / מודיעינית הנוגעת לשיקולי חקירה. אין לי כלים לדעת אם היא נכונה או שגויה. אבל ברשת מבקרים את המשטרה על כך שהיא ... מגוננת על הרוצח. כן, איינשטיין צדק, הטיפשות היא אינסופית.

 

* ... ויש כבר תאוריית קונספירציה - חשבתי שכבר ראיתי הכל ושכבר אי אפשר להפתיע אותי. טעיתי. עד לאיזה שפל עלולה להגיע שנאת נתניהו, נוכחתי בפוסט בפייסבוק, המסביר מדוע פני המחבל מירושלים לא הותרו לפרסום. ובכן, אין המדובר במחבל, אלא בסוכן שב"כ. כך היה גם בפיגוע בדיזנגוף ובפיגוע בשרונה. כמובן, בכל המקרים המילה פיגוע, מופיעה במירכאות. הרי זה לא באמת פיגוע, זה פיגוע מבוים. סוכני שב"כ רצחו אזרחים ישראלים. למה?

 

ובכן, תאוריית הקונספירציה, היא שהפיגועים משרתים את ביבי, ולכן הוא שולח סוכני שב"כ לבצע פיגועים. וכדרכן של תיאוריות קוסנפירציה מסוג זה, כפי שאנו מכירים מתאוריית הקונספירציה על רצח רבין, היא מלאה ב"הסברים" ו"עובדות", והיא כל כך מובנת מאליה שרק מי שעוצם את עיניו מתעלם מן המובן מאליו. למה השוטר בפיגוע בשרונה אירח בביתו את המחבל ונתן לו מים? וכו' וכו', הכל ברור. מאיפה למחבל בירושלים היה נשק תקני? נו, ברור. וכו' וכו' וכו', בדיוק כמו בתאוריות על רצח רבין. "ההנהגה בונה על כך שרוב הציבור מבוהל ומפוחד ואינו מבחין בפרטים... הפיגועים מועילים לביבי. הנ"ל אולי יסביר לאנשים את סיפור חטיפת 3 הנערים". לא יאומן!

 

* מאפיינים דמוקרטיים - דבוקת שוקן, ובראשה כותב פשקוויל המערכת, התייצבה לתמיכה בהחרמת הלווייתו של נשיא מדינת ישראל בידי הרשימה המשותפת. הפעם יש חריג אחד במקהלה - אורי משגב. אחרי פתיחה מתגוננת ומתנצלת, שבה הזכיר שבדרך כלל הוא מזדהה עם מאמרי המערכת, הביע משגב התנגדות להחלטת עודה וחבריו והתייצב לצד אבו מאזן שהשתתף בהלוויה. חברו לדבוקה דימיטרי שומסקי כתב בתגובה פשקוויל שבו הסביר למשגב את ההבדל בין אבו מאזן וח"כ עודה. אבו מאזן חי תחת כיבוש והוא נאלץ להתיישר בפני הלחצים, "להתעלם מהחלק ההרסני במורשת פרס בעבור הפלסטינים, וללוותו בדרכו האחרונה, לצד אחרים מרומסי זכויות בני עמו, בתקווה לקדם בכך את יציאתו מעבדות לחירות". אהה. לעומת זאת, האזרחות הישראלית של ערביי ישראל מספקת להם הגנה. "האזרחות הישראלית מקשה מאוד על גירוש הפלסטינים הישראלים ממולדתם". לכן הם יכולים לפעול כאנשים חופשיים. איזה פלפול...

 

אבל יש כאן תקדים מעניין. בדברים אלה, חבר בדבוקת שוקן (!) הודה שישראל היא מדינה דמוקרטית (!) ושהערבים בה הם אזרחים (!). לא יאומן!

 

לבי לבי לשומסקי, כאשר אני מנסה לשער איזה סבל היה כרוך באמירה הזאת. אבל הוא נאלץ לעטוף ולרפד אותה בסיסמאות השְׁמֶרָאטיב: "הפלסטינים הישראלים הם בני חורין. גם אם איש מאנשי הרשימה המשותפת לא יודה בכך, האזרחות הישראלית — החלולה כשלעצמה בשל האפליה המובנית בתוך ההיגיון הבלתי שוויוני של מדינת הלאום האתני־הדתי היהודי — היא נכס פוליטי יקר מפז בעבור הפלסטינים הישראלים". אבל זה עוד כלום, הוא הודה, שימו לב, שישראל היא "מדינה בעלת מאפיינים דמוקרטיים". ואו.

 

* מחלף פרס – קראתי שיש כוונה לקרוא לנתיבי איילון על שמו של פרס. כמו כן, שמעתי על הכוונה לקרוא לדרך השלום על שמו של פרס. איך יקרא, אם כן, מחלף השלום, המחבר בין דרך פרס (איילון) לדרך פרס (השלום)? יש לי רעיון מקורי – מחלף פרס. אני ממהר לרשום על זה פטנט.

 

וברצינות – כוונתו של נתניהו לקרוא את קמ"ג (קריית המחקר הגרעיני בדימונה) על שמו של פרס ראויה, כיוון שקמ"ג היא תרומתו החשובה ביותר למדינת ישראל.

 

* בעיניים ביקורתיות – בדיון בכנסת ב-22 בנובמבר 1995, על השבעת פרס לראש ממשלה ישראל, לאחר רצח רבין, אמר ח"כ דן מרידור:

 

"לפני זמן קצר, פחות מחודשיים, הופיע ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, בשידור של הטלוויזיה הישראלית בתוכנית 'שיחת ועידה' והודיע, שאם לא תשונה האמנה הפלשתינאית כפי שאנחנו דורשים, הוא יפסיק מיד את כל השיחות עם אש"ף. אני פונה לממשלה הזאת ולעומד בראשה ואני מבקש לדעת האם מר פרס מוכן לחזור על ההתחייבות של מר רבין המנוח, האם ממשלתו היא ממשלת המשך או שהיא ממשלת שינוי; האם גם הוא יודיע, שאם האמנה הפלסטינית לא תשונה כפי שערפאת התחייב לשנות אותה, ייפסקו מיד השיחות עם אש"ף? אז נדע אם נושאים את שמו של יצחק רבין באופן הגון או לשווא. שמענו מערפאת רק בימים האחרונים, שהוא לא מתכוון כלל לעמוד בהתחייבותו. מעניין אם מר פרס מתכוון לעמוד בהתחייבות הזאת שיצחק רבין נתן בפומבי לעם ישראל לפני פחות מחודשיים".

 

אנו יודעים מה קרה ולאן זה הוביל.

 

אגב, לא רק הפרת ההתחייבות לשינוי האמנה, אלא בראש ובראשונה הפרת ההתחייבות לשים קץ לטרור ואף התגברות הטרור באופן משמעותי בעקבות ההסכמים, הביאה את רבין להקפאת התהליך. כאשר הגיע מועד הנסיגה הישראלית מן הערים הפלשתינאיות ביו"ש, הכריז רבין ש"אין תאריכים קדושים" ושביצוע המחויבות של ישראל מותנה בביצוע המחויבות של הפלשתינאים.

 

גם בנושא הזה, פרס עשה מהפך של 180 מעלות מדרכו של רבין, והחליט על נסיגה מיידית מאותן ערים, בחסות השקט הציבורי שהובטח לו בעקבות ההלם שגרם הרצח. ואכן, הנסיגה הזאת עברה ללא כל מחאה ציבורית.

 

הנסיגה הזאת הביאה לגל הטרור הנורא של מרץ 1996, שבעקבותיה איבד פרס את אמון העם ואת השלטון.

 

קו ישר עובר בין הזלזול בהתחייבות הפלשתינאית לשינוי האמנה, לבין הבוז לדרישה שהפלשתינאים יכירו בזכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית. זו גישה המנפנפת לשווא בדגל השלום, אך בפועל רק מרחיקה את השלום.

 

עם כל הכבוד לפרס, ויש כבוד והערכה לדברים רבים שעשה למען ישראל, כדאי לזכור גם את הצדדים הללו בדרכו. כדאי לזכור גם את התנגדותו להפצצת הכור העיראקי והאיום שישראל תהיה "כערער בערבה", ואף את פעולתו החתרנית לסיכול ההפצצה.

 

מוטב שלא ניסחף לפולחן אישיות נוסח "סיפורי צדיקים", ונבחן את ההיסטוריה ואת אישיה בעיניים ביקורתיות.

 

* השטחים של בן גוריון – בן גוריון, כידוע, הציע לאחר מלחמת ששת הימים לסגת במהרה מן השטחים. זה נכון, אך לא מדויק. האמת מורכבת יותר. הצעתו לנסיגה הייתה חלקית. ראשית, בכל התבטאויותיו בנדון הוא הקפיד תמיד לציין "חוץ מירושלים השלמה והגולן". אולם לא אחת, כאשר פירט את הדברים יותר, הוא כלל גם את גוש עציון ואת חברון כאזורים שיש להשאיר בידי ישראל.

 

בישיבת מזכירות רפ"י, מפלגתו, ב-8 ביוני 1967, עוד בעיצומה של מלחמת ששת הימים, עוד טרם הקרבות על שחרור הגולן, הציע בן גוריון לדרוש מהממשלה לפעול ליישובם המידי של ירושלים העתיקה, גוש עציון וחברון על ידי יהודים, כדי להבהיר לעולם את החלטתה של ישראל להבטיח את בעלותה על שטחים אלה, שהיו יהודיים ואבדו לה במלחמת העצמאות. "בני הדור הזה, שהיו תושבי העיר העתיקה, חברון ומתיישבי גוש עציון, צריכים להיות בין השבים לשטחים אלה, כדי לציין את רציפותם היהודית של השטחים, בטרם יתחילו לחצים מדיניים על ישראל לעזוב את השטחים הללו".

 

מתוך מכתב נרגש של ב"ג לטבנקין, מנהיג הקיבוץ המאוחד, ב-18.12.67, לאחר ביקורו השני אצל חלוצי ההתיישבות בגולן: "הייתי בשבוע שעבר שנית ברמת הגולן ונהניתי הנאה מוסרית בפגישתי עם חברי הקיבוץ המאוחד המקימים יישוב ברמה זו. אני מקווה שגם השומר הצעיר, למרות הכרזותיו, ייתן יד למפעל זה, כי רק מפעלים אלה יתנו לנו את הרמה – שהוא צורך חיוני לביטחוננו".

 

* פתחון פה – אהוד פרסם שאלה שהפניתי אליו על פתחון הפה לרון וייס. חשוב לי להסביר שאין לי בעיה עם פתחון הפה לדעותיו. הבעיה היא פתחון הפה לשקריו.

 

            * ביד הלשון

 

נעמה – בפינה שהוקדשה לקיבוץ נען, הזכרתי את העובדה שהיישוב מנציח את שמו של הכפר הערבי נענֶה שבקרבתו, אך נענה הוא שיבוש שמה של העיר המקראית נעמה.

 

אך יש יישוב ששמו נעמה, בבקעת הירדן. סיפורו של היישוב מעניין, כיוון ששמו היה מוקד למחלוקת רבת שנים בין חברי המושב לוועדת השמות הממשלתית.

 

כאשר עלו חלוצי נעמה לקרקע, הם החליטו לקרוא ליישובם בשם זה, בשל קרבתו לנחל נועיימה.

 

ועדת השמות סירבה לאשר את השם משני טעמים. האחד, הוא שנעמה הייתה עיר תנ"כית, והיא הייתה באזור אחר בארץ, בשפלה. הוועדה מאשרת קריאת שם מקום על שם יישוב קדום, רק אם הוא במרחק סביר. סיבה שניה היא ששני אתרים בארץ (אם כי לא יישובים), כבר נשאו את השם נעמה. האחד הוא כפר נופש במפרץ שלמה שבסיני והשני הוא משק שוורץ בעמק החולה. לפחות הסיבה השניה, עליה סיפר יהודה זיו, מוותיקי ועדת השמות, בראיון לרוביק רוזנטל, מוזרה בעיניי. היישוב נעמה קם ב-1982, השנה שבה נעקרו יישובי סיני, כולל כפר הנופש נעמה, כך שלא זו בלבד שאין כאן כפילות, ראוי היה להנציח בשמו של המושב את שמו של כפר הנופש בסיני. יתר על כך, נעמה שבסיני נקראה כך בשל סמיכותה ליישוב הערבי נועיימה, אותו שם שבעטיו ביקשו חברי המושב להיקרא כך, והן נעמה שבסיני רחוקה מן העיר נעמה המקראית הרבה יותר.

 

החלטת הוועדה הייתה מעניינת – לקרוא למקום נעמי. כך ישמר הצליל של נחל נועיימה, השם יהיה קרוב לשם שחברי המושב ביקשו וכך תונצח נעמי ממגילת רות, שחצתה את הירדן ממואב לישראל באותו אזור.

 

לאורך שנים רבות שמו הרשמי של המושב היה נעמי, וחברי המושב הקפידו לקרוא לו נעמה. על השלט הרשמי בכניסה לקיבוץ נכתב נעמי, והאות יו"ד רוססה והוארכה לה"א. כך, עד לאחר מלחמת לבנון השניה.

 

במלחמת לבנון השניה נפל בנו הבכור של המושב. משלחת של המושב שבה ונפגשה עם ועדת השמות, והיא כללה את האם השכולה. הם ביקשו מן הוועדה לאשר את שם המושב, כדי לכבד את זכר החלל, והגדירו את שם המושב כראשי תיבות של נוער עברי מחייה המדבר (ועל פי גרסה אחרת: נוער עברי מיישב הבקעה).

 

הפעם הוועדה נעתרה לבקשה, ונעמה היה לשמו הרשמי של המושב.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 11/10/2016 14:36   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, היסטוריה, התיישבות, זיכרון, חברה, חוץ וביטחון, מנהיגות, משפט, עולם, פוליטיקה, ציונות, תקשורת  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יחזקאל יח: אחריות אישית


פרק יח ביחזקאל הוא פרק חשוב מאוד; הוא מוקדש לנושא מרכזי ביהדות – האחריות האישית.

 

העיקרון הזה הוא עקרון יסוד בחברה של צדק ומוסר.

 

ב-8 באוקטובר 1969, לפני 48 שנים בדיוק, נשא דוד בן גוריון הרצאה בחוג התנ"ך במדרשת שדה בוקר, בנושא: המלוכה והנבואה. הרצאתו דיברה על מקומו של הנביא ומקומה של הנבואה בממלכה ובחברה, ועל ערכי המוסר והצדק שהנחילו לנו נביאי ישראל. בדבריו התייחס ב"ג גם לסוגיית האחריות האישית, והתמקד בפרק שלנו.

 

"ירמיהו היה גם הנביא הראשון אשר הכריז על עקרון חדש לגבי עונשים: עקרון האחריות האישית. 'בַּיָּמִים הָהֵם לֹא יֹאמְרוּ עוֹד: אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה. כִּי אִם: אִישׁ בַּעֲו‍ֹנוֹ יָמוּת. כָּל הָאָדָם הָאֹכֵל הַבֹּסֶר - תִּקְהֶינָה שִׁנָּיו'. ... יחזקאל הנביא, שחי בגולה, הרחיב והעמיק עקרון זה אחרי ירמיהו. גם הוא יצא נגד המשל 'אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה', ואף הרחיק לכת והקדיש לכך פרק שלם, פרק יח, בספרו. אציין רק הפסוקים המרכזיים: 'וּבְשׁוּב צַדִּיק מִצִּדְקָתוֹ, וְעָשָׂה עָוֶל, כְּכֹל הַתּוֹעֵבוֹת, אֲשֶׁר עָשָׂה הָרָשָׁע ... כָּל צִדְקֹתָו, אֲשֶׁר עָשָׂה, לֹא תִזָּכַרְנָה; בְּמַעֲלוֹ אֲשֶׁר מָעַל וּבְחַטָּאתוֹ אֲשֶׁר חָטָא - בָּם יָמוּת... וּבְשׁוּב רָשָׁע מֵרִשְׁעָתוֹ, אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיַּעַשׂ מִשְׁפָּט וּצְדָקָה, הוּא אֶת נַפְשׁוֹ יְחַיֶּה. וַיִּרְאֶה וַיָּשָׁב מִכָּל פְּשָׁעָיו, אֲשֶׁר עָשָׂה, חָיוֹ יִחְיֶה, לֹא יָמוּת' ".    

 

כאשר כתב ב"ג במגילת העצמאות שמדינת ישראל תהיה מושתתה על ערכי השלום, הצדק והחרות לאור חזונם של נביאי ישראל, הוא התכוון גם לערך הזה. כאשר הוא דיבר על ספר הספרים הנצחי שעמנו יצר בארץ ישראל והנחיל לעולם כולו, הוא התכוון גם לעיקרון הזה.

 

את שלילת העיקרון "אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה", ממחיש הנביא יחזקאל בתיאור סיפורה של משפחה בת שלושה דורות. האב צדיק גמור. הבן – רשע מוחלט. הנכד צדיק. האב לא ייענש בגין חטאי הבן והבן לא יזכה בחסינות בזכות מעשי האב והנכד לא ייענש על מעשי הבן. האחריות האישית היא מוחלטת – אדם נשפט על מעשיו, ייענש או יזוכה על פי מעשיו.

 

בהמשך, מוביל הנביא את עקרון האחריות האישית צעד אחד נוסף. רשע שחזר בתשובה – יישפט על הדרך החדשה שבחר, ולא ייזקפו לו מעשיו השליליים בראשית הדרך. צדיק שסר מדרך הישר, ייענש במלוא החומרה, ומעשיו הטובים בעבר לא יזקפו לזכותו. הרצון של ה' אינו להעניש את הרשע, אלא לגרום לו לחזור למוטב: "הֶחָפֹץ אֶחְפֹּץ מוֹת רָשָׁע? נְאֻם אֲדֹנָי יְהוִה, הֲלוֹא בְּשׁוּבוֹ מִדְּרָכָיו – וְחָיָה!".

 

מעניין ויפה לראות כיצד מתאר הנביא את הצדיק: "וְאִישׁ כִּי יִהְיֶה צַדִּיק, וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה.  אֶל הֶהָרִים לֹא אָכָל, וְעֵינָיו לֹא נָשָׂא אֶל גִּלּוּלֵי בֵּית יִשְׂרָאֵל, וְאֶת אֵשֶׁת רֵעֵהוּ לֹא טִמֵּא, וְאֶל אִשָּׁה נִדָּה לֹא יִקְרָב. וְאִישׁ לֹא יוֹנֶה חֲבֹלָתוֹ, חוֹב יָשִׁיב ,גְּזֵלָה לֹא יִגְזֹל, לַחְמוֹ לְרָעֵב יִתֵּן, וְעֵירֹם יְכַסֶּה בָּגֶד. בַּנֶּשֶׁךְ לֹא יִתֵּן, וְתַרְבִּית לֹא יִקָּח, מֵעָוֶל יָשִׁיב יָדוֹ, מִשְׁפַּט אֱמֶת יַעֲשֶׂה בֵּין אִישׁ לְאִישׁ. בְּחֻקּוֹתַי יְהַלֵּךְ, וּמִשְׁפָּטַי שָׁמַר לַעֲשׂוֹת אֱמֶת - צַדִּיק הוּא!"

 

יש כאן התייחסות למחטאים שבין אדם למקום – הימנעות מעבודה זרה, אך עיקרו של התיאור ורובו המוחלט, עוסק במצוות או עבירות שבין אדם לחברו, שכן זה העיקר עליו נשפט אדם. מי שמקפיד קלה כחמורה על מצוות בין אדם למקום לא יינקה, אם לא ינהג משפט וצדקה בחברו ובחברה בה הוא חי. תיאור הרשע, הוא התשליל של התיאור הזה – אחת לאחת.

 

הפרק הזה יפה מאוד. המסר שלו מוסרי מאוד, צודק מאוד – מסר שראוי להשתית עליו חברה ומדינה.

 

ונשאלת השאלה – איך המסרים היפים הללו מתיישבים עם המסר המרכזי של הספר?

 

בפרק הבא, פרק יט, נעמת בין המסרים.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 5/10/2016 23:50   בקטגוריות היסטוריה, חברה, חינוך, מנהיגות, יהדות, משפט, משפחה, ציונות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2016 © נענע 10 בע"מ