לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ¶ֳ©ֳ¥ֳ°ֳ¥ֳ÷. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

צרור הערות 25.11.15


* המדרון החלקלק – "זה לא חרם על ישראל... זה רק על 'ההתנחלויות' ועם זה דווקא אין לי שום בעיה...". מכירים את הצביעות הזאת?

 

גם מרטין נימלר מכיר אותה וכך הוא כתב:

 

בהתחלה הם לקחו את הקומוניסטים, לא הייתי קומוניסט - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את היהודים, לא הייתי יהודי - אז שתקתי.

ואז הם לקחו את חברי האיגודים המקצועיים, לא הייתי חבר באיגוד - אז שתקתי.

אחר כך הם לקחו את הקתולים, הייתי פרוטסטנטי אז שתקתי.

ואז הם לקחו אותי, ולא נותר מי שיצעק.

 

* הקואליציה האנטי אנרי לויית – ברנרד אנרי לוי, האינטלקטואל היהודי צרפתי, הוא אחד מאנשי הרוח הבולטים בצרפת ובאירופה מאז ראשית שנות השבעים של המאה שעברה – פילוסוף דגול, סופר, עיתונאי, קולנוען, תלמידם של גדולי הפילוסופים בצרפת של המאה ה-20.

 

אנרי לוי הוא שנוא נפשם ומוקד ההסתה של הימין הפשיסטי האנטישמי הרדיקלי, של השמאל הרדיקלי ושל הקנאות האסלאמית. הוא הרוויח את שנאתם ביושר, כאיש רוח אמתי, מעורב, נאמן ליושרתו ואינו הולך בתלם ואינו נסחף אחרי טרנדים פסבדו-אינטלקטואליים חולפים. ברנרד אנרי לוי הוא המייצג האולטימטיבי של ערכי הנאורות ונושא בשורת המודרניות, הדמוקרטיה, הליברליזם האמתי – כל מה ששנוא על קואליציית השחור-אדום-ירוק, כל מה שמאוס ונתעב על המשולש הטמא הזה. והגרוע מכל - הוא יהודי. וכאילו לא די בכל אלה, הוא גם ציוני ואוהד ישראל.

 

אין זה פלא, שכך מגדיר אותו רוגל אלפר בפשקוויל התורן ב"הארץ": "קשקשן מחרחר מלחמה" ואת הגותו "עיסת הלהג היומרני". ואין זה פלא, שהרי כל כתיבתו של אלפר היא ייצוג לאותה קואליציה, ואילו אנרי לוי מגלם באישיותו ובמאבקו למען הטוב והאור בעולם את היפוכה של הברית הבלתי קדושה הזאת.

 

* חולה רוח אוטו-אנטישמי - סולידריות יהודית היא מן התופעות המאוסות והבזויות ביותר על אנשים מסוגו של רוגל אלפר והמיליה שלו. והנה, אלפר מפתיע – הוא כותב מכתב גלוי ליהודי צרפת. ואו! ממש סולידריות יהודית. ומה המסר שלו? "אל תעלו לישראל". אני מתקן. המושג "עליה" לא קיים בלקסיקון האנטי ציוני שלו. הוא מדבר על הגירה. הוא קורא להם לא להגר לישראל. למה? כי ישראל היא מדינה נאצית. "להגר עכשיו מצרפת לישראל, זה כמו להגר מפלסטינה לגרמניה הנאצית ב–1933". כותרת המאמר היא "יהודי צרפת, הישארו בצרפת", וממשפט למשפט הוא מחמם את עצמו ומגביר את ביטויי השנאה שלו למדינת ישראל. ציטוטים נבחרים: "מדינת אפרטהייד דו־לאומית, שבה פלסטינים חיים תחת כיבוש ששולל את זכויות האדם הבסיסיות שלהם... ישראל נשלטת היום על ידי ממשלה שיושבים בה קנאים יהודים, שהשקפת עולמם נגועה בסממנים פשיסטיים. להימלט לישראל זה להימלט מהפשיזם המוסלמי אל זרועות הפשיזם היהודי... גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור. אבל לא משום שאתם מייצגים את ערכי הנאורות. להיפך. משום שתייצגו את ערכי הפשיזם של הקנאים היהודים: כיבוש, גזענות, אפרטהייד, משיחיות, ברבריות חשוכה... כאן מוקרבים החיים על מזבח קדושת הארץ. זו עבודה זרה. אם תביאו את ילדיכם לישראל, תימצאו מקריבים את זרעכם למולך... בישראל מחרחרי המלחמה ... משוחחים עם אלוהים ומצטטים אותו. הם ג'יהאדיסטים שמדברים עברית... בישראל שורר הלוך רוח שמעודד את הלינץ' ואת האספסוף". והוא מסיים: "בדרכה, בדיוק כמו דאעש, ישראל תמצא את עצמה מחוץ לאירופה. יהודי צרפת, הישארו בצרפת. כאן הכל אבוד".

 

אלפר, התומך ללא סייג במתקפת הטרור האסלאמיסטית על ישראל, מעודד את רצח היהודים, מעריץ את להב סכיניהם של המחבלים וכתב מאמר אהדה למחבל שירצח אותו, טוען שהוא מתנגד לטרור של דאעש, כיוון שדאעש תוקף את ערכי אירופה. ומהם ערכי אירופה אליבא דאלפר? קודם כל, אירופה היא לא ישראל, כלומר היא תופעה חיובית. "כפי שמוכיח סימון מוצרי ההתנחלויות, ישראל אינה אירופה. למרות דאעש, החרם האירופי על ישראל יילך ויחריף". כלומר, דאעש תוקף את אירופה בשל ערכיה, שביטויים הוא החרם ההולך ומחריף על ישראל.

 

רוגל אלפר הוא אדם חולה. חולה נפש. המחלה שלו היא מחלת האוטו-אנטישמיות, שהנה הזן הבזוי והנחות ביותר של אנטישמיות. ודווקא מסיבה זאת הוא מבכירי דבוקת שוקן.

 

* פשר לחייהם כיהודים - מאמרו ההיסטרי של רוגל אלפר, שבו הוא קורא ליהודי צרפת לא לעלות לארץ, מעיד על הפאניקה שבה הוא שרוי – הוא מבין שצפויה עליה גדולה מאירופה ובעיקר מצרפת לישראל. ולכאורה, זה מוזר. הרי בדבר אחד הוא צודק: "גם אחרי שתהגרו לפה תהיו נתונים למתקפות טרור". ואת זה יודעים גם אלה שיעלו לפה. הם יודעים שאותה קנאות ג'יהאדיסטית אסלאמיסטית התוקפת אותם בפריז תתקוף אותם גם בישראל. הם יודעים שיום לאחר שקנאים אסלאמיסטים דקרו יהודי במרסיי, קנאי אסלאמיסט דקר ארבעה יהודים בתל-אביב. אבל הם גם יודעים, שכאן יהיה פשר לחייהם כיהודים – כאן הם שותפים למפעל של בניין המולדת היהודית, כאן הם יחיו בבית. ואילו שם הם זרים, שם הם בגולה.

 

* הערכה: הנ"ל קרא את מאמרו של רוגל אלפר – מבזק חדשות ב-ynet: "חבר הנהגת פתח, עבאס זכי, אמר כי 'ישראל ודאעש הם שני הצדדים של אותו מטבע' וכי ארצות הברית היא שמפעילה את שתיהן. זכי נחשב לסמן הנצי ביותר של הוועד המרכזי של פתח".

 

* חוד החנית - לא אחת מעירים לי קוראים, ומביעים באוזניי תמיהה על כך שאני עוסק בכזו "אובססיה" ברוגל אלפר ובפשקווילי ההסתה האנטישמיים שלו ומאמרי התמיכה שלו במחבלים רוצחי יהודים. הרי מיהו בכלל? מי מכיר אותו? מספר האנשים הקוראים עליו בפוסטים שלי גדול ממספר הקוראים שלו, וכו' וכו'.

 

אנשים פשוט אינם מבינים שכל מאמרי השטנה הללו מתורגמים לאנגלית ומופצים במהדורה האנגלית של "הארץ", יש להם תפוצה עצומה והם מהווים חוד החנית במלחמת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. יש אנשים באירופה וארה"ב, העוברים שטיפת מוח אנטי ישראלית מצד גורמים ערביים וגורמי BDS שונים, ולשם ה"איזון" הם קוראים גם עיתונות ישראלית: גדעון לוי, אלפר, רכלבסקי וחבר מרעיהם. יש אנשים שהישראלים היחידים שהם פגשו מעודם, הינם אנשי התערוכה הנודדת של "שוברים שתיקה", המפיצה עלילות דם נוראיות על צה"ל ברחבי העולם. אני מציע לא לזלזל בהם ובנזק שהם גורמים.

 

* כה אמר המשורר האנס (לכאורה...) - אחד הבולטים בדבוקת שוקן הוא יצחק לאור. הוא פרסם אמש מאמר נאצה נגד מפלגת העבודה והשמאל הציוני. הפעם הוא השתלח בהם על תמיכתם בהוצאת הפלג הישראלי של דאעש אל מחוץ לחוק. המסר שלו הוא ש"כולם אותו דבר", ימין שמאל, כולם ציונים. ואין דבר נתעב בעיניו יותר מהציונות. כולם תומכים בקיומה של מדינת ישראל, כלומר בקיומה של מדינה יהודית. ואין דבר שנוא עליו יותר מהמדינה היהודית. משפט המפתח במאמרו הוא: "החוק והשוויון לפני החוק נועדו למתיישבים. לא לילידים". הערבים הם הילידים ואנחנו, היהודים, הננו קולוניאליסטים זרים שפלשו לארצם. זו תמונת עולמו המעוותת. אותו מאמר, ועוד 3-4 באותה רוח מדי יום, מתורגמים לאנגלית ומופצים בכל העולם, כמסה קריטית של שטיפת מוח והסתה נגד מדינת ישראל.

 

* עם חופשי רק בארצנו – הניכור שמפגינה יהדות ארה"ב כלפי פולארד, בשל הפחד מפני סטיגמת "הנאמנות הכפולה", מעידה שגם הטובה שבגולות היא גולה. ושגם בגולה החופשית ביותר, שבה מעמד היהודים הוא הטוב ביותר, הם אינם אנשים חופשיים. להיות עם חופשי אנו יכולים להיות רק בארצנו.

 

* רגרסיה – חוק השוויון בנטל שהתקבל בכנסת הקודמת לא היה חוק טוב. בעצם, כל חוק המסתפק בפחות מגיוס מלא של כל אזרחי ישראל היהודים, אינו חוק טוב. אולם היה זה חוק חשוב, כי היה בו ניסיון להתקדם, בקצב מדוד אך בדרכים ריאליות, לצמצום התופעה המכוערת של שבט בישראל המשתמט מהגנה על מדינת ישראל וחיי אזרחיה, העורק ממלחמת המצווה של הגנת ישראל, המתנקש בערך "כל ישראל ערבין זה בזה" שהוא אולי הערך המרכזי ביהדות.

 

ביטול החוק, הוא רגרסיה המעודדת, בעיצומה של מתקפת טרור רצחנית על ישראל, את ההשתמטות מהגנה על המדינה.

 

* נזקי הגחמה - ביטול חוק השוויון בנטל הוא נזק נוסף על רשימת נזקי הגחמה ההיסטרית של נתניהו, שפירק ללא כל סיבה את הממשלה הקודמת, גרר אותנו לבחירות מיותרות שקרעו את החברה הישראלית והקים ממשלה צרה, שבה הוא בן ערובה בידי השחצן היהיר, ש"יורה לו בין העיניים".

 

* לכבד את הפרדת הרשויות - על אף התנגדותי החד-משמעית להחלטת הכנסת בנושא חוק הגיוס, אני שולל את העתירה לבג"צ נגדו. תפקידה של הכנסת לחוקק, והעיקרון הזה תקף גם כאשר הכנסת מחליטה בניגוד לדעתי. זאת הדמוקרטיה. התערבות בג"צ בחקיקה, היא פגיעה בדמוקרטיה ובעקרון הפרדת הרשויות. התערבות כזאת לגיטימית במקרים שבהם חקיקה היא באופן מובהק מנוגדת לחוק, פוגעת בזכויות האזרח ורודפת מיעוטים. ולמרות שבאקרובטיקה משפטית אפשר להציג כל חקיקה ככזאת, זה ממש לא המקרה.

 

המאבק נגד החוק צריך להיות ציבורי, פוליטי, תקשורתי, פרלמנטרי - אין זה עניין לבית המשפט.

 

* המוקיון - הפגנת הבוז של אורן חזן כלפי נכותה של ח"כ קארין אלהרר (זו הפעם השניה שהוא עושה זאת) היא שפל נוסף בהתנהגותו של המוקיון הזה, המבזה בנוכחותו את בית הנבחרים הישראלי. כל עוד הוא לא הורשע בפלילים אי אפשר לטהר את הכנסת מנוכחותו. על ועדת האתיקה לנקוט נגדו בכל האמצעים שבידה, אך הם מוגבלים. על סיעת הליכוד לנקוט נגדו באמצעים שבידה, ואף הם מוגבלים. מה אפשר לעשות? מה שנעשה בעבר לכהנא. פשוט, בכל פעם שהוא יעלה לנאום, כל הח"כים מכל הסיעות, ייצאו מהאולם. הוא יישאר עם היו"ר התורן ומול כסאות ריקים. בכך יפגינו נציגי הציבור, מכל קצוות הקשת הפוליטית, את שאט נפשם ושאט נפשו של הציבור שהם מייצגים, מן התופעה.

 

* ח"כ חזן דור ב' – הנוכל של העיירה הלך לעולמו. אדם מת, ואי אפשר שלא לומר כמה מילים בשבחו על קברו. אלא מה? אף אחד לא מצא ולו דבר זכות אחד לומר עליו. המבוכה הייתה גדולה, עד שקם חבר בוועד הקהילה, ואמר שהוא ידבר. השתאו כולם והסתקרנו. אלו דברי זכות ימצא הדובר. פתח המספיד את דבריו ואמר: "נכון. כולנו יודעים שהוא היה גנב, רמאי, נוכל גדול. כל חייו המיט קלון על כולנו. אפילו מקופת הגמ"ח הוא לא היסס לגנוב. אבל לעומת הבן שלו – הוא היה צדיק גדול!"

 

* 443 – בסוכות תשס"א, בתחילת מתקפת הטרור של שנת 2000, ביקרתי בגוש עציון, בסיור הזדהות של ארגון שהייתי בין מקימיו באותם ימים – "הסולידריות הישראלית", שנועד לבטא את הסולידריות עם האזורים המותקפים (שהיו אז בעיקר ביש"ע, עוד בטרם התפשטו הפיגועים לכל רחבי המדינה). בתום הסיור, נסעתי לת"א דרך כביש 443. ליד צומת מכבים ראיתי לפתע מכונית תקועה, מחוררת, פצוע שוכב לידה וחיילים מתחילים לרוץ לעבר הכביש. התחלתי להאט את נסיעתי ואז נורה צרור ארוך לעברי. הרכב לא נפגע. אני לחצתי על הגז ודהרתי אל מחוץ לאזור הסכנה. לאחר מכן שמעתי בחדשות על פצוע קשה ברכב שהיה לפניי.  כביש 443. 15 שנים חלפו, ועדין הוא מועד לפורענות הטרור.

 

            * ביד הלשון

 

בן זקונים – בן זקונים הוא הבן הצעיר במשפחה. ולמה בן זקונים? כי לעתים הוא נולד להורים כשהם כבר מבוגרים.

 

ובמקור, בן זקונים הוא לאו דווקא הבן הצעיר, אלא מי שנולד להורים בבגרותם. הכינוי המקורי "בן זקונים" מתייחס ליוסף, שלא היה בנו הצעיר ביותר של יעקב, ואף לא של רחל. הבן הצעיר הוא בנימין. יוסף הוא אפילו בנה הבכור של רחל.

 

אך לא נאמר עליו שהוא בן זקונים לרחל, אלא ליעקב. הסיפור מופיע בפרשת השבוע, פרשת "וישלח": "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת יוֹסֵף מִכָּל בָּנָיו, כִּי בֶן זְקֻנִים הוּא לוֹ, וְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים". על האהבה הזאת והכותונת הזאת יוסף עוד ישלם... כמה שהוא עוד ישלם...

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 25/11/2015 00:29   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הזירה הלשונית, היסטוריה, חוץ וביטחון, יהדות, סיפורים, משפט, עולם, פוליטיקה, פרשת השבוע, ציונות, תקשורת  
9 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 פינתי השבועית ברדיו: מה שלומך אחות


מה שלומך אחות / חוה אלברשטיין וריימונד אבוקסיס

פינתי השבועית ברדיו "אורנים", 24.11.15

 

ביום שישי השתחרר אסיר ציון יונתן פולארד מהשבי האמריקאי, בתנאים מגבילים ובלא יכולת לעלות לישראל בחמש השנים הקרובות. אני יודע שהשתמשתי בביטויים שאינם מאפיינים את השיח על אודות פולארד, אך אולי זה איזון נכון לרפש שנזרק עליו בימים האחרונים – שילוב של ניכור, בוז ושמחה לאיד.

 

איני מנסה להציג את פולארד כדמות חפה מבעיות ובטח איני מציג כך את פרשת פולארד. הפרשה גרמה לנזק כבד ליחסי ישראל–ארה"ב והזיקה ליהדות ארה"ב. אך מי שהחליטו להפעיל את פולארד היו ראשי ממשלות ושרי ביטחון של ישראל, שלא עמדו בפיתוי של התועלת המודיעינית האדירה של המידע על אויבי ישראל שפולארד השיג. מי ששילם את מלוא המחיר הוא פולארד, שכל חייו נהרסו. הוא שילם מחיר אישי כבד ביותר בשל פעולות שהוא עשה כיהודי למען מדינת ישראל ובשליחותה של ישראל. ולכן, כל השגיאות שלו שגרמו לחשיפתו, בריחתו התמוהה והטיפשית לשגרירות ישראל במקום לברוח מארה"ב, סיפורי הכסף הרב שדרש וקיבל, והשמועות שכנראה מערבבות דמיון, מציאות ובדיה על קשריו עם מדינות אחרות, על פלילים וכו' – כל אלה אולי נכונים, אך בטלים בשישים מול הקורבן הגדול והמחיר הכבד שהוא שילם. ולכן הוא ראוי קודם כל לרגש סולידריות אמתי מאתנו, ולא לאותו ניכור, מצד מי שהסולידריות היהודית, הערבות ההדדית שתמיד הייתה הכוח המשמעותי ביותר של העם היהודי, היא בעיניהם דבר מאוס ונלעג.

 

בחרתי להשמיע שיר המבטא בעיניי את הסולידריות היהודית, את ההזדהות שלנו כאזרחים יהודים ישראלים עם יהודי הסובל בניכר. השיר הוא שירה של נעמי שמר "מה שלומך אחות", שהוקדש לאסירת ציון אידה נודל שישבה בכלא הסובייטי בשנות ה-70. נעמי שמר כתבה שיר נוסף שנקרא "שלום, אידה נודל", שככל הידוע לי לא הולחן.

 

אידה נודל הייתה פעילת עליה ומסורבת עליה, או כפי שמסורבי העליה כינו את עצמם – סירובניקית. בקשת העליה הראשונה שלה נדחתה בשנת 1971 ומאז היא הייתה אחת הפעילות המרכזיות לחיזוק הזהות היהודית בבריה"מ, לעליה חופשי לישראל, לסיוע לאסירי ציון שישבו בכלא ולהעלאת הנושאים הללו על סדר היום העולמי, בשיתוף פעולה עם דיסידנטים, מתנגדי המשטר הסובייטי. היא עוררה הפגנות בעת ביקורים של מדינאים ואח"מים זרים, היא נפגשה עם עיתונאים ומבקרים מחו"ל, היא עתרה לבתי המשפט בשם אסירי ציון. לאורך שנות השבעים היא הוטרדה שוב ושוב בידי הקג"ב, נעצרה לחקירות והמשיכה לפעול ולהסתכן. בעקבות אחת ההפגנות היא נעצרה בשנת 1978, ונדונה לארבע שנות מאסר. לצד נתן שרנסקי, אידה נודל הייתה לסמל של מסורבי העליה ואסירי ציון. נשיאים וראשי מדינות במערב, ובהם רייגן ותאצ'ר פעלו למען שחרורה. אך רק אחרי עלייתו לשלטון של גורבצ'וב ותחילת תהליכי הפרסטרויקה והגלסנוסט שהוא הוביל בבריה"מ, היא הורשתה לעלות ארצה, ב-1987.

 

את השיר כתבה נעמי שמר בתקופת מאסרה של נודל. השיר פונה אליה בגוף שני, כמכתב אישי של אישה לאחותה, שאותה לא פגשה מעולם; אחותה - בהיותה בת לעמה. הדבר היפה בשיר, הוא שאין זה שיר של האחות הישראלית, החופשיה, החזקה, המנסה לחזק את אחותה המסכנה והסובלת ולהעניק לה כוח. זהו שיר שמבטא את ההדדיות שבערבות ההדדית, ואת הכוח שנעמי שמר שואבת דווקא מאידה נודל. כלומר, דווקא אידה נודל, האישה החופשיה היושבת בשבי, היא החזקה בין השתיים. נעמי שמר מתחזקת מאידה נודל, ומשיבה לה מהכוחות שקיבלה ממנה ומפצירה בה – אל יחדל קולך.

 

השיר נפתח בפניה אישית. מה שלומך, אחות? לא "מה נשמע" הכללי, אלא "מה שלומך" האישי, מלווה בפניה – אחות. המשוררת יושבת בביתה, החלון פתוח, הרוח נכנסת ומזכירה לה את אידה נודל, הסובלת מן הקור הרוסי. טוב שהחלון פתוח, היא אומרת. אמנם הוא מחדיר קור לבית, אך בזכותו היא נזכרת באידה נודל, ושואבת כוחות מהזיכרון הזה. כשהחלון בתאה של אידה נודל פתוח, הקור החודר פנימה לבטח עז יותר, אך החלון הפתוח הוא הקשר לעולם החיצון, התקווה לחופש. ולכן "טוב שהחלון פתוח. יש לשמור על קור הרוח ועל הכוחות". "יש לשמור", היא כותבת, כלומר גם היא זקוקה לקור הרוח, וגם אידה נודל.

 

הבית השני מסביר למה צריך לשמור על קור הרוח. כי המצב קשה. של מי? כמובן של האסירה, אך משתמע שלא פחות מכך, של הכותבת. אין סיבות לשמוח, בא יותר לבכות, אין לאן לברוח, מכות. אבל יש גם פירורי חסד. יד נעלמה, איזה כוח עליון גדול, כונסת גם את המכות וגם את פירורי החסד. ובזכות פירורי החסד, יש טעם לחיים, יש למה לקוות, יש טעם לחכות.

 

בבית השלישי, לראשונה, מציגה המשוררת את עצמה כצד החלש במערכת היחסים. בשעה שקשה לה לשיר – וכמשוררת ומוסיקאית, כשקשה לה לשיר, בעצם קשה לה להיות היא, קשה לה לחיות; כשהיא חשה שהכל מתמוטט על ראשה, מה מעניק לה כוחות? הזיכרון שיש לה אי שם אחות, שמעניקה לה כוחות, ושיש לה אחריות להעניק לאחותה כוחות. ולכן היא פונה לנודל במשפט מקסים, שהוא תמצית המושג ערבות הדדית: "לך יש אותי, לי יש אותך, לנו יש אותנו".

 

הבית הרביעי הוא בית של נחמה. זהו בית הנותן את הפשר והצידוק לסבל, כתנאי הכרחי להגיע לאור שבקצה המנהרה. מה שלא נולד בדמע לא שווה הרבה. מה שלא נולד בדמע לא ייקצר בזמר, ולא יביא מרפא. נעמי שמר משוחחת עם שיר המעלות בתהילים, מזמור הנחמה לגולי בבל המבטיח להם את שיבת ציון: "שיר המעלות. בשוב ה' את שיבת ציון, היינו כחולמים". ושם מופיע הפסוק המנחם, "הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו". כשקשה לה לשיר בשל הסבל, היא מנחמת את עצמה שמה שנזרע בדמע ייקצר בזמר. ואת המסר הזה היא משדרת לאחותה שבכלא הסובייטי.

 

ובכל זאת יש הבדל בין הקושי של נעמי שמר לסבל של אידה נודל. נעמי שמר בבית – הן בבית הלאומי, במולדת, והן בביתה הפרטי, מוקפת במשפחתה. אידה נודל נמצאת בכלא, בגולה, לבד, לא במולדתה וללא משפחתה. שמר כותבת שהמיית הבית מרגיעה אותה בינתיים, וזה מה שחשוב.

 

אידה נודל אינה יכולה להתנחם בהמיית הבית, אלא רק בתקוות לעתיד. אולם לשם כך, היא חייבת להיות חזקה, לא להתייאש, להמשיך להשמיע את קולה ולהיאבק.

 

הבית האחרון מתכתב עם מגילת קהלת. פרק א' מתאר בדימויים ומשלים רבים את המסר של אין חדש תחת השמש, אין התחדשות, הכל סובב על צירו. בפסוק ו' נאמר: "הוֹלֵךְ אֶל דָּרוֹם וְסוֹבֵב אֶל צָפוֹן, סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ". איך אפשר לעודד אישה בכלא עם המסר הזה? מה חדש אצלך? שואלת נעמי שמר את אידה נודל, ומיד מפילה עליה את היאוש של קהלת: "איך על סביבותיו הרוח, שוב סובב, הולך?"

 

אולם אידה נודל מבטאת בעיני נעמי שמר את רוח האדם, האדם הכמה אל החופש. החלון הפתוח בביתה של המשוררת, המכניס משב רוח, מסמל בעיניה את הצוהר בתא הכלא של האחות, והיא מחזקת אותה באמונה שרוחה האיתנה תשמור עליה, שלא תשבר. "תיכף יתגלו שמים", היא מנחמת אותה, היא מבטיחה לה. "אל תסתירי את פניך", היא פונה אליה. הסתר פנים, ביהדות, הוא המצב שבו אלוהים מסתיר את פניו מעם ישראל, אין ניסים, אין התגלות, והעם שרוי בגלות וחורבן. נעמי שמר רומזת לאידה נודל, שיש בה כוחות אדירים, כמעט אלוהיים, להביא לגאולה שלה, שהיא נדבך בגאולת ישראל, ואסור לה להסתיר פנים. הסתר פנים של אידה נודל, הוא יאוש מן המאבק. אסור לה להתייאש. ולכן השיר מסתיים בקריאה הנרגשת: אל יחדל כוחך!

 

זהו שיר מקסים, בעיניי הוא אחד היפים והמרגשים בין שיריה הרבים של נעמי שמר. והשיר הזה חורג בעוצמתו מהמקרה הפרטי, אלא הוא מתאים לכל ביטוי של סולידריות של אדם אחד לאדם אחר שהוא חש קרבה אליו, הנמצא במשבר, בקושי, באבל. זהו של נחמה של אחות לאחותה הנמצאת במצוקה.

 

הביצוע המקורי של השיר הוא של משה בקר, ועם השנים שרו אותו גם מיטל טרבלסי, שרית חדד ועוד. חוה אלברשטיין הקליטה אותו לפני שנים רבות בדואט עם הזמרת והשחקנית ריימונד אבוקסיס, ויש בכך סמל: הילדה שעלתה מפולין שרה עם הילדה שעלתה ממרוקו שיר של סולידריות עם יהודייה היושבת בכלא הסובייטי וממתינה לעליה לארץ. אנו נשמיע את השיר כביטוי של סולידריות עם יהודי שישב שלושים שנה בכלא בשל פעולתו למען ישראל, ועדין הוא מסורב עליה, "סירובניק".

 

לאחרונה הקליטה חוה אלברשטיין את השיר מחדש, בתקליטה האחרון "סרנדה" בליווי של גיטרה אקוסטית בלבד. הביצוע האהוב עליי ביותר הוא הגרסה החדשה, אולם בשל הסמליות, נשמע את הביצוע המשותף עם אבוקסיס.

 

מה שלומך אחות, הבוקר?

מה שלומך, אחות?

מזג האוויר הזה

מזכיר לי נשכחות.

טוב שהחלון פתוח.

יש לשמור על קור הרוח

ועל הכוחות.

 

אין הרבה סיבות לשמוח,

בא יותר לבכות.

אין כמעט לאן לברוח,

יש עוד לחכות.

יד נעלמה כונסת

גם את פירורי החסד,

גם את המכות.

 

בשעה שקשה לי לשיר

והכל מתמוטט על ראשי,

התרשי לי לזכור

ולהזכיר תמיד?

לך יש אותי.

לי יש אותך.

לנו יש אותנו.

 

יש דבר אחד שכבר

ידוע לי על פה.

מה שלא נולד בדמע

לא שווה הרבה.

מה שלא נולד בדמע

הוא לא יקצר בזמר

ולא יביא מרפא.

 

מאדם אני לֻקחתי

ואליו אשוב,

וסביבי המיית הבית

ולבבי קשוב,

וסביבי המיית הבית

מרגיעה אותי בינתיים.

זה מה שחשוב.

 

בשעה שקשה לי לשיר...

 

מה שלומך אחות, הבוקר?

מה חדש אצלך?

איך על סביבותיו הרוח

שוב סובב, הולך?

תיכף יתגלו שמים.

אל תסתירי את פניך!

אל יחדל קולך!

נכתב על ידי הייטנר , 24/11/2015 22:56   בקטגוריות אנשים, היסטוריה, משפחה, ספרות ואמנות, ציונות, תרבות, רדיו אורנים  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 שנית גמלא לא תיפול


הספר "מחברות יצחקי" – יומני סקר הנופים והאתרים בגולן בשנים 1968-1969 אותם כתב יצחקי גל, חבר אפיקים, בזמן אמת, מידי יום, הוא ספר חשוב ומרתק. אני קורא בו, וחש שותף – כאילו קמתי הבוקר עם יצחקי, דודי, משה וחבריהם והלכנו לראות לראשונה את מפל זוויתן או את בריכת המשושים, אותם נופי גולן קסומים ואהובים. יצחקי היה ותמיד יהיה יקיר הגולן, ולו בזכות תגליתו החשובה מכל – גמלא העתיקה.

 

בראיון לכתבתו של מיקי נירון על הספר, ציין יצחקי שבתקופת המאבק על הגולן, בשנת 2000, נערכה בגמלא הפגנה נגד הנסיגה.

 

זה לא היה בשנת 2000 אלא ב-1994 ולא הפגנה אחת אלא שתים.

 

בטרם אספר עליהן, אציין מהי גמלא בעבורנו, תושבי הגולן. גמלא היא הסמל לזיקתנו העמוקה לגולן, ולכך שלא ארץ נוכריה כבשנו, אלא חזרנו למולדתנו. וכפי שהיטיב להגדיר זאת יצחקי בראיון: "אני נגד הביטוי 'החזרת' הגולן. זה לא עניין של פוליטיקה, אלא עניין של תודעה היסטורית וחינוך. היהודים ישבו בגולן 500 שנה לפחות ובנו בתי כנסת מפוארים, לעומת הערבים המוסלמים שישבו פה 1,100 שנה לסירוגין, אך הם לא בנו פה שום בניין משמעותי שמתקרב לרמת בתי הכנסת, כך שהגולן הוא פשוט שלנו".

 

בגמלא העתיקה מצוי אתר ההנצחה לחללי הגולן וביום הזיכרון אנו מתכנסים שם לטקס המרכזי של הגולן. לנוכח הנוף הקסום ומעל העיר גמלא העתיקה, אנו חשים את החיבור בין ההגנה על המפעל הציוני ומדינת ישראל בזמן הזה, לבין מלחמת הגבורה של אבותינו בגמלא, בימים ההם.

 

בגמלא נמצאו מטבעות שהוטבעו בה בזמן המצור, ונכתב עליהם "לגאולת ירושלים הק(דושה)". הארכיאולוג הדגול שמריה גוטמן, חבר קיבוץ נען, חופר וחוקר גמלא, הדביק אותנו בהתלהבותו, לנוכח העובדה שבימים הקשים כל כך של המצור, ראו עצמם תושבי גמלא כמי שלא לחמו רק על עירם, על יישובם, אלא על ירושלים. ואכן, כשגמלא נפלה, נפרץ הסכר, וכעבור שלוש שנים ירושלים חרבה.

 

כך ראינו את עצמנו במאבק על הגולן. היום כל בר דעת מבין איזה רעיון עוועים היה זה, לסגת מהגולן. אילו קרה הדבר, חלילה, היה זה אסון לאומי – היום דאעש היו שולטים בכינרת. אולם בשנות ה-90 סכנת הנסיגה הייתה אמתית ומיידית. וגם אנו לא ראינו עצמנו כמי שנאבקים על בתינו ויישובינו בלבד, אלא על הבית הלאומי כולו.

 

גמלא מילאה תפקיד חשוב ומרכזי במאבקנו.

 

ביוני 1994, יצאנו במסע טרקטורים מגמלא לירושלים. כל יישוב בגולן נתן טרקטור ונהג. לטרקטור חוברה עגלה ועליה קונסטרוקציה שעוצבה בידי צלצר ז"ל, חבר קיבוץ אל-רום (ובשנותיו האחרונות תושב קדמת צבי), עם נופי הגולן ומסר המאבק על הגולן. במשך ארבעה ימים נסענו דרך טבריה, עפולה, חדרה, נתניה, תל-אביב ועד ירושלים, כאשר בכל מקום ערכנו עצרת מרכזית בכיכר. המסע זכה לסיקור תקשורתי נרחב ואוהד, הנהגים שחלפו על פנינו צפרו לאות הזדהות ותושבי הערים אליהם הגענו קיבלו אותנו בתשואות – קל היה להתחבר לרוח החקלאית, השורשית, שנשבה מן המסע. לאורך המסע, שכולו התנהל על פי חוק ובאישור המשטרה ותוך הקפדה על נסיעה על השוליים כדי שלא להקשות על התנועה הסדירה, קיימנו עצרות תמיכה בכיכרות הערים. סיימנו את המסע בעצרת רבת משתתפים בגן סאקר. בעצרת זו קראתי את שירו של דן אלמגור "לפתח הר געש", המסמל בעבורנו את ה"צומוד" שלנו – דבקותנו ללא תנאי באדמת הבזלת השחורה שלנו. "מגמלא לירושלים" – זאת הייתה כותרת המסע, ברוח המטבע.

 

שלושה חודשים מאוחר יותר נערכה שביתת הרעב הגדולה בגמלא. במשך 19 יום חבריי ואני שתינו מים בלבד, ומיקדנו את תשומת לב התקשורת ודעת הקהל למאבקנו. "עד כאן – לא את הגולן!" התנוססה הכתובת על חולצותינו. ובכניסה לאתר הוצבה כתובת ענק: "שנית גמלא לא תיפול", פרפרזה על שירו של יצחק למדן "מסדה". רבע מיליון ישראלים פקדו אותנו באותם 19 יום והביעו את הזדהותם עם המאבק. היה זה אירוע השיא בכל שנות המאבק.

 

"שנית גמלא לא תיפול" נשבעו כמה מבני הגולן תחת החופה, ברצף עם "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני". מגן ובו "המטבע של גמלא" הוענק כשי לאורחי הגולן ולתורמים למאבק. ב"מיצג הגולן" – המיצג האורקולי שנדד ברחבי הארץ (1995) והביא לציבור את מסר המאבק, הופיע שמריה גוטמן בדברו על המטבע... ואנו, פעילי המאבק, שהכרנו את המיצג על פה, דקלמנו יחד עמו, בפאתוס שלו: "נמצא מטבע קטן, מברונזה" וגו'.

 

גמלא לא נפלה. אני משוכנע ששנית גמלא לא תיפול.

 

* "הזמן הירוק"

נכתב על ידי הייטנר , 23/11/2015 00:50   בקטגוריות אנשים, הגולן, היסטוריה, התיישבות, חוץ וביטחון, זיכרון, חינוך, יהדות, ציונות, תרבות, ספרות ואמנות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ