לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


קטעים בקטגוריה: ֳ¶ֳ©ֳ¥ֳ°ֳ¥ֳ÷. לקטעים בבלוגים אחרים בקטגוריה זו לחצו .

זורעי הפאניקה


למה השרים יריב לוין וחיים כץ השתתפו בהפגנת הימין נגד הממשלה שבה הם מכהנים?

כיוון שנתניהו לא פיטר את סגנית השר ציפי חוטובלי, שיום קודם לכן הודיעה על הצטרפותה לשביתת שבת מול בית ראש הממשלה, נגד הממשלה שבה היא חברה.

זו גם הסיבה לכך ששרי הבית היהודי בנט ושקד מרשים לעצמם להתלהם ולתקוף את הממשלה שבה הם חברים ולטעון שאינה מספקת ביטחון לאזרחי ישראל, ולספר את סיפור הבדים על הממשלה שאינה מגבה את מפקדי צה"ל. בימים שבהם עובדי משרד החינוך לא קיבלו משכורות לחגים, חשוב יותר לשר החינוך "לרדת לשטח" ו"לתחקר קצינים" ו"להגיע למסקנות" שבלה בלה בלה.

 

לא, המאמר הזה אינו עוסק בממלכתיות, לא בדמוקרטיה, לא באחריות משותפת, לא במהותה של אחריות הנדרשת משר או מסגן שר, אף שאלה נושאים חשובים ביותר, והדוגמאות שנתתי מעידות על כך שהנורמות הבסיסיות של אחריות, הנן מצרך נדיר בהנהגת המדינה.

 

המאמר הזה עוסק במהותה של אותה פריקת עול מצד שרים ובכירים – הדמגוגיה, הפופוליזם. דמגוגיה ביטחונית, היא דמגוגיה מסוכנת ביותר. מהי דמגוגיה ביטחונית? התלהמות חסרת אחריות בנושאי ביטחון, שנועדה לקושש פופולריות אישית ומפלגתית. התלהמות פופוליסטית כזאת היא תופעה מכוערת מאוד בפני עצמה, אך חמור מכך – היא זורעת היסטריה בציבור, מתסיסה ומחממת, ובכך היא גורמת נזק חמור לביטחון.

 

קל מאוד לצבור פופולריות באמצעות הקצנה. כאשר ציבור זועם וכועס, מה קל יותר מאשר לעמוד על כיסא ולהלהיב אותו בקריאות זעם ובהצעות קיצוניות? אולם לא זו הציפיה ממנהיג. הציפיה ממנהיג היא לשיקול דעת ומתינות, היא ליכולת לעמוד מול המון זועם ולהרגיע אותו ולא לשלהב את הרוחות. מנהיגות היא גם היכולת לקרוא לציבור לנשוך שפתיים ולנהוג באיפוק. זה קשה יותר, אך זה תפקידה של מנהיגות אמת.

 

אנו עוברים ימים לא קלים – גל של פיגועים קשים. המפעל הציוני, מיומו הראשון, לא התקבל באהדה וגם לא בהסכמה מצד הערבים. למרבה הצער, המצב הזה לא השתנה – מצב של מלחמה מתמדת נגד אויב שמסרב לקבל את זכות קיומה של מדינה יהודית.

 

מאז מאורעות 1920, אחת לכמה שנים אנו מתמודדים עם סיבובים חדשים של אלימות. גל האלימות הנוכחי, הוא כאין וכאפס לעומת גלים קודמים. הכותרות על "אינתיפאדה שלישית" חוטאות לאמת, כיוון שאין להשוות בין הגל הנוכחי, לבין אותן שתי אינתיפאדות, ולו מבחינת ההיקף של המשתתפים באירועים. נכון לעכשיו, מספר המשתתפים מצומצם מאוד ועל פי כל הסימנים, הפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, הרוב הגדול של הציבור הפלשתינאי אינו מעוניין בהסלמה. יתכן שהמצב הזה ישתנה, אך האם האינטרס הישראלי הוא באמת לחמם את כל יהודה ושומרון בהחלטות ומעשים קיצוניים? לא הגיוני יותר, לפעול בשיקול דעת, לבודד ולצמצם את היקף גל האלימות ולהנמיך את הלהבות, כדי להצליח בכיבויין?

 

חמורה יותר, היא יצירת ההיסטריה הציבורית. אין דבר שמעודד יותר את הטרור, מהיכולת שלו ליצור פאניקה בציבור. מנהיגים השופכים דלק למדורה בדמגוגיה ביטחונית פופוליסטית, בדיבורי סרק על כך שהמדינה אינה מגינה על אזרחיה ובשקרים בוטים על חוסר גיבוי לצה"ל, זורעים פאניקה ובכך מסייעים לטרור, מעודדים אותו ומעניקים לו ניצחונות במתנה.

 

משיחיות השקר של פתרונות קסם בנוסח "נפסיק לבנות בהתנחלויות, נוותר יותר ויותר, ניתן תקווה לפלשתינאים" וכו', היא אחותה התאומה של משיחיות השקר של פתרונות הקסם בנוסח "ניכנס עוד באמאמאמא שלהם, נהרוג, נאבד, מה שלא הולך בכוח יילך ביותר כוח ודם ואש ותימרות עשן". בכל הסיבובים הקודמים ידענו לשמור על שיקול דעת ואורך רוח, לשלב תבונה ומתינות עם כוח, תקיפות ועוצמה ולמצוא את האיזון הראוי בין השנים, על פי הצורך. וכך יצאנו מכל סיבוב וידינו על העליונה. כך יהיה גם הפעם, אם לא נאבד את הראש.

 

בראשית מאורעות 1936-1939, היו קריאות מתלהמות וקיצוניות למעשי נקם וכד'. אולם למזלנו, מי שהנהיג את האומה אותה שעה היה מנהיג אמת, דוד בן גוריון. וכך הוא השיב למתלהמים: "אחד מסימני ההתבוללות הוא, שהיהודי עושה לא מה שהיה מחויב לעשות לפי מצבו, אלא מה שהגוי עושה. ויש בארץ התבוללות חדשה – התבוללות ערבית. לא שמדברים ערבית, אלא מחקים את מעשי הערבים. מתבוללים במסווה ציוני. אומרים לנו: הערבים עושים כך, אף אנחנו נעשה כך. ותמימים בתוכנו נאחזים באמרה קלה והגיונית זו לכאורה. לאלה יש להסביר: האמצעים הם תמיד לפי המטרה. אילו הייתה המטרה שלנו כשל הערבים, היו האמצעים שלהם יכולים להיות האמצעים שלנו. אבל למעשה האמצעים של הערבים מותאמים למטרה שלהם ולא למטרה שלנו. המטרה שלהם מה היא? הריסת האפשרות של בניין הארץ... כלום זוהי המטרה שלנו? אנו רוצים לשנות את הסטטוס קוו, אנו רוצים להכניס המוני עולים חדשים, אנו רוצים לבנות ולהיבנות... אנו צריכים לנוע, לשתול, לעבוד, ליצור. באמצעים הנקוטים בידי הערבים לא נעשה זאת. ואני חושב כי אלה שרצחו היום את אנשינו מהמארב, לא רק התנכלו להרוג כמה יהודים, אלא גם התכוונו לפרובוקציה, רצו לדחוף אותנו למלכודת, למען נעשה כמוהם ונהפוך ארץ זו לארץ דמים. להם אולי זה נחוץ. הם רוצים שהארץ תהיה במצב של פוגרום פרמננטי. הצריכים אנו לסייע למזימות הרס אלו?"

 

במלחמת 1936-1939 ניצחנו בגדול. בעוד החברה הערבית בארץ התרסקה, הכלכלה שלהם התמוטטה, אנו בנינו, הקמנו, יצרנו משק עצמי, ביצרנו את המדינה שבדרך. וגם בנינו את יסודותיו של צה"ל, ושמרנו על מוסר הלחימה שהוא מיסודות עוצמתו וחוסנו של צה"ל, ולמעט מקרים חריגים, לא נגררנו אחרי אופי המלחמה שהאויב ניסה לכפות עלינו. וגם כשהדם רתח, הייתה ליישוב מנהיגות אחראית (כלומר מנהיגות, כיוון שמנהיגות שאינה אחראית אינה מנהיגות), שלא זרעה פאניקה, שנמנעה מדמגוגיה, שניתבה את הזעם לעשיה קונסטרוקטיבית. זה מה שנחוץ לנו גם היום.

 

אין ספק שיש להפעיל כוח במלחמה בטרור, ויש מקום לביקורת עניינית ולהציע הצעות חלופיות להתמודדות עם הטרור. אך לא בזריעת פאניקה, לא בשלהוב הרוחות והיצרים, לא באובדן עשתונות, כי אלה רק מחזקים את האויב ומחלישים אותנו. 

 

* "שישי בגולן"

נכתב על ידי הייטנר , 8/10/2015 01:08   בקטגוריות היסטוריה, התיישבות, חוץ וביטחון, מנהיגות, פוליטיקה, ציונות  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 4.10.15


* חסידי אומות העולם - בעקבות הדיון ב"אולפן שישי" בערוץ השני, נדמה לי שהמצוד אחרי רוצחי משפחת הנקין נועד להעניק להם אות חסידי אומות העולם, על כך שלא רצחו את הילדים.

 

* פראי אדם – נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד בשם עם ישראל ומדינת ישראל לאיתם ונעמה הנקין, שנרצחו בידי מחבלים בפיגוע בשומרון. נשיא המדינה ביטא את האחדות הלאומית הממלכתית של עם ישראל בהוקעת הטרור ובמאבק בטרור.

 

לעומתו, חבורת פראי אדם באו למקום כדי לרקוד על הדם, ובהזדמנות חגיגית זאת שיהודים נרצחו לקיים אורגיה של שנאה והסתה נגד הנשיא. בראש כנופיית הפרחחים עמדו בריון הקשקשים עוכר הדין איתמר בן גביר וראש הקו-קלוקס-קלאן הישראלי גיבשטיין, שהשתוללו ותקפו את הנשיא.

 

כן, למרבה החרפה, גם בני הבליעל הללו הם בני עמי.

 

* בנט חוזר לסורו – השר נפתלי בנט חוזר לסורו. כמו ב"צוק איתן", שוב מנצל בנט משבר ביטחוני כדי לעשות הון פוליטי, תוקף את הממשלה שבה הוא חבר, בניגוד לעקרונות הבסיסיים של האחריות המשותפת ומפציץ את התקשורת בהצהרות פופוליסטיות.

 

* סטירת לחי – שערוריית כחלון ומתווה הגז, על כל הזיגזגים וההתפתלויות הכרוכות בה, היא סטירת לחי לאזרחי ישראל וסטירת לחי מצלצלת לבוחריו. אני כותב זאת כאחד מבוחריו.

 

אגב, גם היום ספק אם הייתי מוצא אלטרנטיבה טובה יותר, אך אכזבתי גדולה מאוד.

 

* היסטריית ניגוד העניינים – כחלון הציב על ראש שמחתו את המאבק בריכוזיות במשק, שבה יש לו, ללא ספק, קבלות יותר מלכל פוליטיקאי אחר. אמנם במרכז הרפורמות שהוא הציג בנושא צמצום הריכוזיות, הוא העמיד את שבירת קרטל הבנקים, אך גם התחייבותו להיאבק נגד מונופול הגז הייתה חד משמעית ומבטיחה.

 

ועם זאת, יותר משמפריעה לי עריקתו מהמאבק במונופול, מפריעה לי עצם השתמטותו מן העיסוק בנושא. הייתי מכבד יותר אמירה שלו, שבמצב הקיים, בתיקונים אלה או אחרים, הוא סבור שאין מנוס מלאשר את עסקת הגז, מאשר את הסתתרותו מאחורי "ניגוד העניינים".

 

כחלון לא המציא את היסטריית ניגוד העניינים; לא הוא הפך אותה למפלצת. ההיסטריה הזאת היא פרי באושים, אחד מרבים, של המשפטיזציה של הציבוריות הישראלית.

 

בעניין הזה יש מקום לרפורמה תודעתית משמעותית, שכן הנושא הוא בלב המשילות בישראל. לשר לא יכול להיות ניגוד אינטרסים, בין האינטרס הלאומי לו הוא מחויב, לבין אינטרס אחר (אלא אם כן מדובר באינטרס עסקי מובהק של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, וגם זה רק כדי למנוע לזות שפתיים). מה פירוש "הנ"ל חבר שלי"? מה ההגדרה המשפטית של "חבר", שתשחרר שר מאחריות לנושא בעל חשיבות לאומית שבתחום סמכותו? ממתי קשרי חברות הם מספיק הדוקים כדי שייחשבו "ניגוד אינטרסים"? הרי כחבר בממשלה שר מקבל החלטות בענייני חיים ומוות. האם שר לא יוכל להשתתף בהכרעה ביטחונית כי הבן של חבר שלו משרת בצה"ל?

 

אדם שאינו יכול לפעול על פי האינטרס הלאומי כאשר הוא מתנגש עם אינטרס פרטי של חבר שלו, אינו מתאים לתפקיד שר ואינו ראוי להיות שר. אין כל סיבה לפסול שר מעיסוק בנושא בשל חברותו לבעל עניין ואין כל סיבה ששר יפסול את עצמו מאותה סיבה. כל שנדרש מהשר, לדעתי, הוא גילוי נאות. עליו להצהיר רשמית ופומבית על יחסיו עם בעל העניין, אף שבכך הוא מזמין ביקורת ציבורית על כל החלטה שיקבל בנושא. לאחר הגילוי הנאות, עליו לפעול על פי האינטרס הציבורי המחייב אותו.

 

* המבחן של כחלון – על אף האכזבה שכחלון הנחיל עד כה לאזרחי ישראל ובעיקר לבוחריו, הוא עדין בראשית תפקידו, ועוד נכונו לו הזדמנויות רבות לפעול לתיקון המשק והחברה הישראליים. על כך הוא יבחן.

 

* גזרתם ושמרתם? – כך כתבתי לפני ימים אחדים, כאשר אלשייך עוד היה ר': "גזרו ושמרו - דתי ימונה למפכ"ל המשטרה. חכו חכו למאמר הקרוב של ספי רכלבסקי". לא נביא אני ולא בן נביא. פשוט, המסית והמדיח הסדרתי הזה אינו יכול אחרת. הוא כל כך צפוי. בעיניו, די בכך שאדם הינו דתי, כדי שיהיה פסול מראש לכל תפקיד. המסית והמדיח הסדרתי אינו מסוגל להפתיע.

 

כותרת מאמרו: "קוקיאני, משיחיסט, חי תיאולוגיה". כאשר הוא כותב "קוקיאני", אין הכוונה לתורת הרב קוק, אלא לסילופה הבוטה בערימת השטנה "חמורו של משיח" שכתב המסית והמדיח הסדרתי.

 

במאמר אפשר למצוא את החומר הלעוס הקבוע של המסית והמדיח הסדרתי: "גזעני... אפרטהייד... מגורים מחוץ לגבולות ישראל בניגוד לחוק הבינלאומי אינם חוקיים... גזעני [כבר אמרתי?]" וכן הלאה וכן הלאה.  

 

ועכשיו, גזרו ושמרו: מעתה ולאורך כל הקדנציה של אלשייך, המסית והמדיח הסדרתי לא יחדול ממאמצי הדה-לגיטימציה נגדו. כפי שנהג, למשל, כלפי השר שי פירון, שגם הוא, רחמנא לצלן, דתי.

 

* סימון מתנחלים – גדעון לוי לא פראייר. למחרת פשקוויל ההסתה של רכלבסקי נגד מינויו של אלשייך, גדעון לוי פרסם פשקוויל, בו הוא מתחרה עמו בארס ובשנאה. הוא פוסל את אלשייך משני טעמים – העובדה שחי בעבר ביו"ש והעובדה שבא מהשב"כ. באשר לטעם הראשון, הוא אף הגדיר בעצמו את המשימה המקארתיסטית: "סימון מתנחלים". השאלה היא איך לסמן מתנחלים (ומתנחלים לשעבר). אפשר, למשל, בטלאי צהוב.

 

* יצחק רבין כמו שהיה – רצח רבין היה יום שחור למדינת ישראל, לעם ישראל, אחד הימים השחורים בהיסטוריה היהודית. יום שבו בן עוולה רצח את ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל. אבל כבד וזעזוע עמוק פקדו את החברה הישראלית כולה, למעט שולי השוליים של שולי השוליים של שולי השוליים של השוליים המטורפים בקצה הימין הרדיקלי.

 

יום השנה לרצח רבין הוא יום זיכרון ממלכתי לרצח – יום משותף לתומכי מדיניותו האמתית ומתנגדיה וגם לתומכי מדיניותו המדומה, כפי שסילפו אותה במשך השנים. הניסיון להפוך את היום הזה ליום ממלכתי של הזדהות עם מדיניותו של רבין, או ליתר דיוק עם המדיניות המדומה שסילפו אותה במשך השנים, הייתה מעשה נואל. משמעות המעשה היא אמירה, שהאסון אינו רצח ראש הממשלה של מדינת ישראל בשל ויכוח פוליטי בין עמדות לגיטימיות בדמוקרטיה, אלא שנרצח ראש ממשלת "המחנה" כביכול בידי "המחנה" השני. היה זה ניסיון נואל וציני לעשות הון פוליטי מהשבר הלאומי, באמצעות יום הזדהות ממלכתי עם קו פוליטי מסוים. התוצאה הייתה בומרנג, ניכור של חלק ניכר מן הציבור כלפי יום הזיכרון לרבין.

 

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מבינים זאת, והדבר בא לידי ביטוי בכך שעצרת הזיכרון לרבין השנה תכלול את כל תנועות הנוער הציוניות, מימין ומשמאל, מ"בני עקיבא" ובית"ר עד השומר הצעיר.

 

יוסי שריד, כמה לא מפתיע, יוצא חוצץ נגד העצרת המשותפת במאמר ארסי ב"הארץ". הוא רוצה עצרת ל"יצחק רבין כמו שהיה".

 

כמו שהיה?

 

יצחק רבין כמו שהיה, הוא רבין שבנאומו האחרון בכנסת לפני הרצח הציג את תכנית הסדר הקבע ובה הקווים האדומים הבאים: "גבולות מדינת ישראל לעת פתרון הקבע יהיו מעבר לקווים שהיו קיימים לפני מלחמת ששת הימים. לא נחזור לקווי 4 ביוני 1967. ואלה הם עיקרי השינויים - לא כולם - כפי שאנו רואים אותם ורוצים אותם בפתרון הקבע: בראש ובראשונה ירושלים המאוחדת, שתכלול גם את מעלה אדומים וגם את גבעת זאב כבירת ישראל, בריבונות ישראל... גבול הביטחון להגנת מדינת ישראל יוצב בבקעת הירדן, בפירוש הנרחב ביותר של המושג הזה. שינויים שיכללו את צירוף גוש עציון, אפרת, ביתר ויישובים אחרים שרובם נמצאים מזרחית למה שהיה 'הקו הירוק' לפני מלחמת ששת הימים. להקים גושי יישובים, והלוואי שהיו כמותם, כמו גוש קטיף, גם ביהודה ושומרון". זו מורשתו המדינית של רבין, כמו שהיה.

 

יצחק רבין כמו שהיה, הוא ראש הממשלה ושר הביטחון שב-1993 הודיע שיחרים את טקס הענקת פרסי ישראל שכן אינו מוכן ללחוץ את ידו של ישעיהו לייבוביץ', כיוון שהלה מטיף לסרבנות. יצחק רבין כמו שהיה, הוא האיש שיוסי שריד ראה בו יריב מר וקשה ונהג בו כפי שיוסי שריד נוהג ביריבים מרים: המציא את העלילה כאילו מדובר באלכוהוליסט ובמשך שנים פמפם אותה, עד שהפכה כמעט ל"עובדה".

 

* אפרופו יוסי שריד – כמעט בכל מאמר ושידור שלו בחודשים האחרונים, שריד יותר מרומז שהממשלה וכוחות הביטחון בכוונה אינם מפענחים את הרצח בכפר דומא. אני נותן לשריד את הקרדיט שהוא לא הידרדר באמת למצב המנטלי חשוך המרפא, שבו הוא מאמין בשקר הזה, וסבור שהממשלה וכוחות הביטחון רוצים שהרוצחים יהיו חופשיים וימשיכו לשרוף תינוקות. לא, הוא יודע שזה שקר, כפי שהוא ידע שהעלילה על יצחק רבין האלכוהוליסט היא שקר, אלא ששקר הוא בעיני שריד כלי פוליטי לגיטימי בארסנל המחלוקת הפוליטית; השחרת היריב מקדשת את כל האמצעים.

 

הרוצחים הנתעבים שביצעו את הטבח במשפ' דוואבשה יתפסו בסופו של דבר. ומה יגיד אז שריד? האם הוא יתנצל על העלילה השפלה? הצחקתם אותו.

 

* לא למד כל לקח - בספרו של שייקה בן פורת "שיחות עם יוסי שריד", אחרי רצח רבין, שאל בן פורת את שריד על העלילה הנבזית שהמציא על רבין האלכוהוליסט.

 

תשובתו של שריד: "זה לא היה עניין אישי. אבל תהום הייתה כרויה בינינו, קודם כל בגלל מלחמת לבנון, כשיצחק יעץ לשרון 'להדק, להדק', ואח כך בשנות האינתיפאדה כשקרא לשבור להם את העצמות. יחסים מידרדרים בגלל חילוקי דעות בשאלות שעל סדר היום. דבר לא קירב אותנו. כל מה שקרה, רק הרחיק אותנו זה מזה. ...  

 

ש. עד כאן המחלוקת המדינית עם רבין. אבל על כך שהכפשת את רבין בעניין הרגלי השתיה שלו, אתה מוכן לדבר?

 

– זאת הייתה שגיאה ואני מצטער על זה. לא רק בגלל העוול שגרמתי ליצחק רבין, אלא גם בגלל הפגיעה בעצמי. אני מצטער על כל פעם שהשתמשתי בביטויים בוטים, והנחתי לוויכוח, שהיה באמת לשם שמים, לגלוש לפסים אישיים. על כל הביטויים האלה אני מצטער. זה לא הוסיף לי, זה לא הועיל לי, זה לא תרם להשקפותיי, זה לא עזר לי להשפיע, ורק קלקל את השורה. לו יכולתי למחוק את הדבר הזה, הייתי מוחק אותו. ... כשאתה צעיר, אתה משלה את עצמך שפרובוקציה תועיל לך בדרך כלשהי. אדם מבוגר יודע שפרובוקציה עושה את ההיפך. יש כאלה שלא למדו את זה עד היום. אני למדתי מזה לקח. ... הסיפור על רבין היה פשוט מיותר. זה היה יצר שהייתי צריך להתגבר עליו. חשבתי שאם יש ויכוח ויש מלחמה על דברים באמת חשובים, זה נותן לגיטימציה להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותי. היום אני יודע שה לא נכון".

 

יוסי שריד הזקן, איש נרגן, מר וממורמר, לא למד כל לקח. הוא הרבה יותר פרובוקטיבי ושונא מכפי שהיה בצעירותו. ויותר מאי פעם הוא משתמש בכלי ההסתה, השטנה והפרובוקציה העומדים לרשותו.

 

* בפירוש הרחב ביותר של המושג - בנאום המורשת המדינית שלו ערב רציחתו, אותו ציטטתי קודם, השתמש רבין במילים: "בקעת הירדן בפירוש הנרחב ביותר של המושג הזה". פעמים רבות ציטטתי את דברי רבין, ולא אחת נשאלתי למה כוונתו של רבין. מהו הפירוש הרחב ומהו הפירוש הצר של בקעת הירדן?

 

הפירוש הצר של המושג בקעת הירדן, הוא הרצועה הבקעתית הצרה משני צדי כביש 90. אגב, היא עצמה רחבה יותר ממה שנתניהו נאבק עליו. במו"מ שניהל על הבנות קרי, נתניהו דרש "נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן". הפירוש הרחב של בקעת הירדן, הוא בקעת הירדן כפי שצייר אותה מורו ורבו של רבין, יגאל אלון, בתכנית אלון. בנאום שנשא אלון בוועידת הקיבוץ המאוחד בשפיים ב-1976 (הוועידה שבה הוחלט על הקמת הקיבוץ שלי, קיבוץ אורטל בגולן), הוא היכה על חטא על השימוש במושג "בקעת הירדן", שעלול להתפרש באופן מצומצם ומצמצם: "לגבי שמה של בקעת הירדן, אני מודה שיש כאן בעיה. כאשר אנחנו מדברים על בקעת הירדן, הכוונה היא לרצועה רחבה למדי שבאגפה המזרחי היא נשענת על הנהר, ובאגפה המערבי היא נשענת על גב הבקעה שגובהו, במקומות מסוימים, אינו נופל מגב ההר המאוכלס בצפיפות במרכז השומרון, ובחלקו אולי עולה עליהם בגובהו. הרצועה היא בהחלט אינה רק בקעתית".

 

אלון נהג להזכיר, לצד בקעת הירדן, את מדבר יהודה, וכך הגדיר אותו באותו נאום: "מדבר יהודה, כפי שאני מגדיר אותו, זה מקריית ארבע עד ים המלח, ומאזור כביש יריחו ירושלים עד לנגב. זה מדבר גדול, דליל אוכלוסין, עם אפשרויות התיישבותיות לא מבוטלות ואנחנו כללנו אותו בתחומים שראויים ליישוב".

 

* העולם החופשי: החטא ועונשו – ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, הוא בראש ובראשונה דיקטטור. הדיקטטורה שלו אינה טוטליטרית ורצחנית כמו הדיקטטורה הסובייטית ושלטונו אינו רקוב ומושחת כשלטונו של ילצין, אך הוא דיקטטור, וככל שעוצמתו הבינלאומית גדלה והולכת, כך הולך ומתעצם כוחה של הדיקטטורה בעולם, כך הולך ומתכרסם כוחה של הדמוקרטיה בעולם.

 

בזירה הבינלאומית פוטין הוא בראש ובראשונה בן בריתם של הדיקטטור רוצח ההמונים אסד ושל איראן, בירת הקנאות הג'יהאדיסטית. אין הוא אויב של ישראל והציונות כמו המשטר הקומוניסטי, אולם הוא קודם כל בן ברית של המרים באויבי ישראל. ולכן, ככל שהוא הופך למנהיג עולמי חזק ומשמעותי יותר, הדבר פוגע בעולם החופשי ובישראל.

 

מעמדו הבינלאומי כמנהיג חזק ובעל עוצמה, הוא תוצאה ישירה של חולשתו הבינלאומית של אובמה. פוטין ממלא את הוואקום המנהיגותי שהשאיר אובמה, בעיקר במזה"ת.

 

אובמה הוא החטא של העולם החופשי. פוטין הוא העונש.

 

* מוצר צריכה בסיסי – עוד עשרה קרבנות שווא של הסעיף המטורף בחוקה האמריקאית המתייחס לנשק קטלני כאל מוצר צריכה בסיסי ומאפשר לכל זב חותם לרכוש אותו. עוד טבח, ומתי הם ילמדו?

 

הנשיא אובמה ראוי לשבח על ניסיונותיו לאורך כל הקדנציה שלו לשנות את החוק, ניסיונות שלא צלחו עד כה. וחבל שאת התובנה העומדת מאחורי ניסיונותיו, אין הוא מכיל על המערכת הבינלאומית ועל נשק להשמדה המונית. כה חבל, שמי שמנהל בגבורה מערכה שנועדה למנוע מפרט מטורף נגישות לרובה, מנהל בנחישות מערכה שתאפשר למדינה מטורפת נגישות לנשק גרעיני.

 

* מהלך שנדון לכישלון - בראיון ל"7 לילות" ציין המשורר שלומי חתוכה מחבורת "ערס פואטיקה", שאין לו כל עניין להופיע במוסף הספרותי של בני ציפר (המוסף הספרותי של "הארץ"). במקביל לפרסום הראיון, באותו ערב שבת, העמוד הראשון של "המוסף הספרותי של בני ציפר", הוקדש ברובו לשלומי חתוכה. נכון, חתוכה לא פרסם שם את שיריו והוא לא בחר במה יעסוק המוסף. אולם יש בכך איזו סמליות לפוזה של חתוכה, שיש בה לא מעט זיוף.

 

חתוכה הוא משורר מוכשר, כמו גם חבריו ל"ערס פואטיקה" עדי קיסר ורועי חסן. אולם אין די בכישרון פואטי כדי להיות משורר גדול. מה שהופך משורר מוכשר למשורר גדול, הוא רלוונטיות ואמת. אין הרבה אמת ובטח לא רלוונטיות בניסיונה של הקבוצה הזאת להחיות בכוח את הבעיה העדתית ולהילחם את מלחמת המאסף שלה.

 

מלחמת המאסף הזו היא נגד הזרם ההיסטורי הטבעי של התפתחות החברה הישראלית. יש שסעים בחברה הישראלית, חלקם למרבה הצער אף מתרחבים, אך השסע העדתי הולך ונעלם. הוא נעלם בדרך הטבע, דרך האהבה, הזוגיות, הנישואין, המשפחה, הילדים. יותר ויותר ילדים כבר אינם יכולים להשיב היום על השאלה האנכרוניסטית האם הם "מזרחיים או אשכנזים" ובעוד דור ולכל היותר דורותיים לא ימצא כמעט ילד שיבין את השאלה המוזרה. אף ספר שירה לא יוכל לעצור את זרימת ההיסטוריה.

 

יוצרים, אמנים ואנשי רוח כארז ביטון, אמנון שמוש, חביבה פדיה, מאיר בוזגלו ושלמה בר פועלים להנכחת תרבות המזרח, היצירה היהודית בארצות המזרח, המוסיקה המזרחית כחלק מן התרבות היהודית ישראלית. בכך הם תורמים תרומה אדירה למהלך הציוני של מיזוג הגלויות ובניין אומה; הם מרחיבים את המהלך, מעשירים אותו, מעמיקים אותו ומשבחים אותו. להבדיל מהמפעל התרבותי הקונסטרוקטיבי החשוב הזה, אנשי "ערס פואטיקה" מנסים לפמפם בדלנות, הסתגרות ושנאה לאשכנזים ול"אשכנזיוּת" [אין באמת דבר כזה "אשכנזיוּת"]. ואף שהשנאה הזאת מעוררת בי סלידה, אין היא מדאיגה אותי כלל, כי אין לה ולא תהיה לה השפעה אמתית על תהליך העומק הבלתי הפיך של הציונות.

 

גם תיאורם ההיסטורי את "השואה" ש"הגזענים האשכנזים" גרמו למזרחים לא ידגדג את התודעה ואת התרבות הישראלית, לא רק בשל הבוטות שלו, אלא בעיקר בשל הזיוף שבו. בתהליך מיזוג הגלויות נעשו שגיאות רבות, וכמו כל מהפכה הייתה בו לא מעט כוחניות. נפגעי הטעויות הללו היו שפת היידיש ותרבות היידיש לא פחות מתרבות המזרח. הטעויות הללו היו חלק ממהלך חיובי וחשוב של בניין האומה. היום נכון לתקן את הטעויות הללו, ולהחזיר ללב התרבות הישראלית את מיטב הניגון שנזנח לשווא. הניסיון להמיר מהלך תרבותי כזה, במהלך של מלחמת עדות, נדון לכישלון, וטוב שכך.

 

* רגעי החופש של אולמרט – כיצד מנצל אהוד אולמרט את רגעי החופש שנותרו לו, עד שימצא את עצמו בקרוב במקום הראוי לו? מתראיין לאל-ג'זירה ושם מגן על אבו מאזן ותוקף את נתניהו.

 

והתופעה הזאת היה ראש ממשלת ישראל...

 

* אושפיזין בגבעה – תומר קידר מקיבוץ נגבה ותום כיתאין מהיישוב היהודי-ערבי נווה שלום, שני חברים קרובים מנעוריהם, שניהם לוחמי פלחה"ן חטיבת הנח"ל, נפלו באסון המסוקים.

 

הוריו של תומר, חגית ויואב, הקימו לזכר חללי אסון המסוקים את הגן הבוטני הארצישראלי גבעת תום ותומר. על גבעה, סמוך לנגבה, ניטע הגן. במקום, שביל הנצחה ולאורכו שמותיהם ומעט פרטים על כל 73 חללי אסון המסוקים וצמחיה משולטת של צמחי ארץ ישראל. בהליכה על השביל נשמע השיר "הרעות". המקום מוקף בדגלי ישראל.

 

לפני שבועות אחדים, ולא בפעם הראשונה, המקום נפגע מוונדליזם וגניבה. ברוך שחר, מתנדב במקום ובכלל איש רב פעלים, בעיקר בתחום הזמר העברי, ארגן בעקבות זאת בחג הסוכות יום של מפגשי שיח, הידברות וסובלנות.

 

הוזמנתי להרצות באירוע, ויותר מהרצאה היו אלה לימוד ושיחה, תחת הכותרת: "הציונות – מקלט או ייעוד". משתתפי השיחה היו מגוונים מאוד בהשקפות עולמם, והיה זה דיון נוקב על מהות הציונות ופניה של מדינת ישראל.

 

* נגבה כסמל – מבחינתי, השתתפות באירוע כזה, היא בראש ובראשונה עליה לרגל לנגבה. אין כנגבה סמל לציונות שורשית, אמתית – סמל של היאחזות באדמה בכל מחיר, של נחישות וגבורה.

 

הקדמתי את הגעתי למקום, כדי לבקר באתרי הגבורה של תש"ח, אותם פקדתי לאחרונה בכיתה י', לפני 37 שנים. ביקרתי במונומנט ההנצחה – פסלו של רפופורט לזכר 43 חללי ההגנה על נגבה, סובבתי בין קברות הנופלים, הטנק המצרי, הטרקטור הראשון, מגדל המים. לצערי, מוזיאון חומה ומגדל היה סגור.


* ולכולם יהיה מקום – ישראל דהאן, טכנאי מכונות כביסה מקריית שמונה, הוא אדם בעל ידי זהב, לב חם וענווה. מידי שנה הוא בונה בחצר ביתו סוכה ענקית, מושקעת, מאובזרת, מדוגמת ומקושטת כפי שלא ראיתי באף סוכה אחרת.

 

לאורך כל החג, הסוכה מלאה באושפיזין – אנשים המכירים את המשפחה ושאינם מכירים; הם שמחים לארח כל מי שרק רוצה לעבור, לבקר, לראות, לשבת בסוכה.

 

לאורך החג, הם מארחים שיעורים שונים, המתקיימים בדרך כלל בבתי הכנסת בעיר. השנה הם אירחו גם את בית המדרש הגלילי "מעגלים" שאני חבר בו. שולחן עמוס כל טוב לעייפה המתין לנו והסוכה הנאה, המרחיבה דעתו של אדם, עשתה את הלימוד שלנו לחוויה גדולה.

 

            * ביד הלשון

 

סוף לכל דוור – שירה של להקת "כוורת" "יויה" מלהטט במשחקי מילים וניבים. בין השאר מופיע בו הבית הבא:

 

אח שלי אסף בולים

לכן עבד בדואר.

היה מחלק ת'מכתבים

קיבל אפילו תואר.

יום אחד פקח הבחין

שאסף גם מכתבים,

מהג'וב מיד פוטר

כי יש סוף לכל דוור.

 

בערב שירה בציבור, שבו השתתפתי לאחרונה, נכתב במצגת "כי יש סוף לכל דבר". אין פה כמובן שגיאת כתיב. יש כאן דבר הרבה יותר גרוע – שגיאת הבנה והוצאת העוקץ מן השיר.

 

לפחות הוקפד במצגת על "טובעים השנים מן האחד".

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 4/10/2015 00:24   בקטגוריות אנשים, דת ומדינה, הגרעין האיראני, הזירה הלשונית, אמנות, היסטוריה, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, כלכלה, מנהיגות, ספרות ואמנות, עולם, פוליטיקה, רצח רבין, ציונות, תרבות, תקשורת  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יהושע יט: התנ"ך – זה עלינו


אני קורא בימים אלה בהתרגשות ובהערצה את הספר "על שפת ים כינרת", בעריכתה של זאבה זבידוב מדגניה ב', המספר את סיפורם של שני מחנכים דגולים, שהעמידו דורות של תלמידים שהיו להם מורים לחיים – שושנה ועמינדב ישראלי. שושנה ועמינדב, המחנכים הנערצים, היו עמוד התווך של בית החינוך של קיבוצי עמק הירדן.

 

אני נפעם למקרא אישיותם, המופת החינוכי ותובנותיהם הפדגוגיות, והאופן שבו הנחילו לילדים ערכים אנושיים, יהודיים וציוניים ובראש ובראשונה את אהבת המולדת. התנ"ך והאגדה היו האמצעי החינוכי הראשון במעלה להנחלת אהבת ארץ ישראל.

 

היטיבה לנסח את תחושתם האותנטית של הילדים נעמי שמר, תלמידתם של השנים: "התנ"ך – זה עלינו!"

 

אי אפשר להבין את ההוד והגבורה של דור תש"ח, בלי להבין את החינוך שקיבלו, ובמרכזו – התנ"ך והתחושה הבלתי אמצעית שהונחלה לילדים, שהם מחיים את התנ"ך, בארץ התנ"ך, בשפת התנ"ך.

 

מספר משה דיין על מורו משולם הלוי. "אל סיפורי התנ"ך התוודעתי כשהייתי ילד רך. מורי, משולם הלוי, לא רק לימד ופירש את הספר המספר את ראשיתו של עמנו, אלא גם המחיש והנחיל לנו אותו. דברים שהיו לפני שלושת אלפים וארבעת אלפים שנה, כאילו היו בנו ולעינינו. המציאות שמסביבנו עזרה לדמיון לדלג על פני הזמן ולשוב לימי קדם, אל אבותינו ואל גיבורי עמנו. השפה היחידה שידענו ודיברנו הייתה העברית, שפת התנ"ך. העמק שגרנו בו, עמק יזרעאל, וההרים והנהרות שמסביבנו, הכרמל והגלבוע, הקישון והירדן, כולם כבר היו בתנ"ך. ... האבות היו אנשים שעזבו בתי אבות ואחים ויצאו ועמדו ברשות עצמם ועל כתפיהם נטל כבד – אמונה חדשה, יצירת עם חדש, והתיישבות בארץ חדשה. באנשי דגניה ונהלל, המקומות שגדלתי שם, ראיתי את ממשיכי דרכם, לא רק משום שבאו לארץ לא נודעת להם ועשאוה מולדתם, אל גם מפני שאף הם, כאבות, לא ביקשו להם חיים חדשים סתם, אלא שאלו לטעמם ולתכליתם, וראו לנגדם לא את ההווה בלבד אלא את העתיד; לא את עצמם בלבד אלא את זרעם אחריהם".

 

נהלל מופיעה בפרק שלנו, יהושע י"ט. "...וְנַהֲלָל וְשִׁמְרוֹן וְיִדְאֲלָה וּבֵית לָחֶם עָרִים שְׁתֵּים-עֶשְׂרֵה וְחַצְרֵיהֶן. זֹאת נַחֲלַת בְּנֵי-זְבוּלֻן...".

 

****

 

בפרק הקודם שלח יהושע שלושה נציגים מכל שבט ש"יָקֻמוּ וְיִתְהַלְּכוּ בָאָרֶץ וְיִכְתְּבוּ אוֹתָהּ". בילדותי, בתעודת בית הספר היסודי של עיריית ר"ג, נקרא מקצוע הגיאוגרפיה "כתיבת הארץ". פרק י"ט בספר יהושע הוא פרק של כתיבת הארץ. הפרק מתאר את הפרצלציה של ארץ ישראל לשבטים השונים ומשרטט את הגבולות והשטחים של כל שבט. קריאת הפרק, כמוה כמסע ברחבי ארץ ישראל. הדבר היפה ביותר הוא ריבוי השמות הקיימים היום כיישובים ישראליים. אין ביטוי יפה יותר למפעל הציוני של תחיית התנ"ך – העם שב אל אדמתו.

 

לא בכדי, מבין עשרות היישובים שהוזכרו בספר, ציינתי דווקא את נהלל. אשתי, יעל, היא בת נהלל, וזה 22 שנים, אני קשור בעבותות לא רק למשפחת שליין הנהללית, אלא גם למושב, שהיה לי למעין בית נוסף. סיפורה של נהלל, הוא סיפור תחייתה של נהלל המקראית, ששמה השתמר בשם הערבי מעלול, והקמתה מחדש כבכור המושבים, נהלל. ועל תל שִׁמְרוֹן, שבין נהלל ותמרת, מצוי בית הקברות של נהלל, שם טמון חמי אריק שליין, אליו הייתי קרוב מאוד, הוריו, אחיו ורבים מבני משפחתה של יעל.

 

כותב משה דיין: "המלך הכנעני אשר את נחלתו ירשתי אני, הוא מלך שִׁמְרוֹן מראון. על נחלתו קם כפר מגוריי, נהלל. כשבאתי עם הוריי לעמק-יזרעאל היו בשִׁמְרוֹן כמה בקתות חמר ובוסתן תאנים גדול. המקום נקרא בפי הערבים סמוניה, והמעיין המפכה בתחתית התל – עין סמוניה. התל עצמו, תל שִׁמְרוֹן, הוא גבעה צרה שצדה האחד, המזרחי, תלול וראשה גבוה ונישא מעל לכל הסביבה. המורה משולם הסביר שהשם שִׁמְרוֹן גזור מן המילה שמור, הגבעה שומרת על העמק. ... היום עמק יזרעאל זרוע יישובים ומרושת כבישי אספלט, אבל כשבאתי אליו לראשונה היה מראהו כבימי יהושע. בעמק רעו עדרי צאן ובקר, והכפרים נבנו על הגבעות המקיפות אותו. שני הכפרים הסמוכים לשמרון, נהלל ויפיע, הנזכרים בתנ"ך, נקראו בפי הערבים מעלול ויאפהא. גם הם שכנו על גבעות הצופות אל העמק וגם לרגליהם נבעו מעיינות מים והריקו תאנים ותותים וגפנים.     

 

את חלקות האדמה חילקו אנשי נהלל ביניהם בגורל. בחלקו של אבי נפל שדה שקצהו נוגע בתל שמרון. אדמה משובחת הייתה, קרקע עידית קלה, אפורה. בערבית קוראים לה חרבה – אדמת חורבות, והיא תערובת של אפר וצמחים שהקריבו. הגשמים והרוחות סחפו אותה מהתל הגבוה וריפדו בה את סביבותיו.

 

... לאחר כיבוש יהושע נפלו שִׁמְרוֹן ובנותיה בגורל לשבט זבולון. נהלל ועוד שלוש ערים הופקעו מבני זבולון ויוחדו ללוויים. שבט לוי, שלא ניתנה לו נחלה, פוזר בקרב שאר שבטי ישראל. נהלל, יוקנעם קרתה ודמנה נמסרו לבני משפחת מררי משבט לוי.

 

כאשר למדנו זאת ראיתי בכך אצבע אלוהים. לפי מסורת משפחתנו אנו לוויים. אמנם התקשיתי מעט להסביר לחבריי בכיתה מדוע שונה השם מררי ונהיה דיין... יום אחד, בעת החריש, מצאתי ידית של כד מהתקופה הישראלית ועליה טבועה בכתב העברי הקדום הכתובת 'למלך'. שארית הכתובת הייתה שחוקה. גם גדעון חן, בנו הצעיר של שכננו, מצא על תל שִׁמְרוֹן אבן גדולה ועליה חרותה מנורה בת שבעה קנים, אולי מצבת קרב מימי בית שני. אין עדות טובה לישיבתנו כאן יותר מן האבנים. איש לא יוכל להכחיש את דבריהן. גם יהושע ידע זאת. הוא אמר אל בני ישראל: 'הנה האבן הזאת תהיה בנו לעדה, כי היא שמעה את כל אמרי ה' אשר דיבר עמנו'. האבנים היו כאן בימי יהושע, ראו ושמעו את המתרחש ועכשיו הן מעידות על כך".

 

גם בספר היובל של נהלל, ניתן מקום ניכר לזיקה למקום שבו ישבו ופעלו אבותינו. "כבר הוגד וגם סופר מה ראו ומה מצאו קומץ הראשונים בבואם באותו יום של ח' באלול תרפ"א להתנחל באדמת העמק, שאך זה עתה קמה לישראל לקניין נצח: ביצות, שממה, תלי חורבות וקברים, אך לא זה היה נופה המקורי של 'ארץ קישון', כי אדמת מזרע אדמת העמק, אסמה של הארץ, מקום מושב להמון אדם רב... כאן התנחלו שבטי ישראל וכאן, על נחל קישון ניהלו את מלחמתם במלך חצור, מושלה הכנעני של צפון הארץ, כאן התערו שבט זבולון ושבט יששכר, כאן היה מרכז תרבותי בימי בית שני, מושב הסנהדרין לאחר חורבן הבית; הרומאים החנו כאן את לגיונותיהם ואחריהם פרסים, ביזנטים, סלג'וקים צלבנים, מוסלמים, ממלוכים, ערבים, תורכים ובריטים. ארץ הקישון העשירה הפכה אחוזת-מלך ועובדה על ידי אריסים. אט אט נשמו השדות, נסתתמו המעיינות והפכו ביצה ממארת. צריך היה להתחיל הכל מבראשית".

 

בישיבת האסיפה המייסדת של המושב, השתתף א.ד. גורדון. מתוך דבריו בישיבה: "העולם נוהג לראות בעבודה סבל, אשר צריך להשתחרר ממנו. אנו רוצים למצוא בעבודה, בפעולה ויצירה את תוכן החיים. ... אנו מבקשים בחיים חדשים את טעם החיים ואת אושר החיים, בפעילות גופו ורוחו, בעשיה ויצירה".

 

כך, בעשיה ויצירה, החלוצים התחילו הכל מבראשית, הפכו את הביצה לארץ נושבת, והחיו את ארץ התנ"ך.

 

זו תמצית סיפורה של הציונות.

 

* 929

נכתב על ידי הייטנר , 4/10/2015 00:04   בקטגוריות היסטוריה, התיישבות, חינוך, יהדות, משפחה, ציונות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
דפים:  

© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ