לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


5/2007

מבזק מתנ"ס הגולן מס' 65


* ורדינה – אבל כבד ירד על משפחת מתנ"ס הגולן, בהיוודע דבר מותה ללא עת של חברתנו ורדינה שנורמן. ורדינה, חברת מרום גולן, ניהלה את ספריית "אביטל" ושרה בחבורת הזמר "קול ברמה".

 

רבים מחברי צוות המתנ"ס השתתפו בהלוויה ובטקס גילוי המצבה. חבורת הזמר שרה לזכרה בשני האירועים. ב-31.5.07 יערך ב-20:30 ערב שירה לזכרה של ורדינה, משותף ליישוב ולמתנ"ס, בהובלת חבורת הזמר – "שירים שאהבת".

 

למבזק מצורפים דברי הפרידה מורדינה, שאמרתי בהלווייתה.

 

* 40 שנה להתיישבות הגולן – אירוע יום העצמאות היה האירוע המרכזי של שנת הארבעים לשחרור הגולן וחידוש ההתיישבות היהודית בגולן. אירועים נוספים לציון במסגרת שנת הארבעים – כנס "ההגמ"ר עוד לא נגמר", תערוכת "הבית שלנו", חנוכת שביל הגולן, הצדעה למתנדבי הגולן, יום עיון בנושא הקליטה בגולן, מופע קיץ, מופע קיץ לנוער (בשיתוף עם מתנ"ס קצרין), כנס חקלאי הגולן ועוד. אירועים שכבר התקיימו – מפעל יוסי יפה של תנועת בני המושבים שנערך בגולן, כנס לציון 25 שנה לחוק הגולן ועוד.

 

עיקר פעילות שנת הארבעים אינה האירועים, אלא הפעילות החינוכית הנעשית במערכת החינוך הפורמאלית ובמערכת החינוך הבלתי פורמלית – הנוער ו"הבית שלנו", לאורך כל השנה. כמו כן, המועצה מממנת סיורים יישוביים להכרת הגולן וההתפתחויות בו בשנים האחרונות.

 

את אירועי שנת ה-40 מרכזת מיכל רייקין, סגנית ראש המועצה, והמתנ"ס הוא שותף פעיל בפעילות. חלק מן האירועים (יום העצמאות, למשל) מופקים בידי המתנ"ס. באחרים (חנוכת שביל הגולן, למשל) נוטל המתנ"ס חלק פעיל באירגון ובהפקה.

 

* יום העצמאות – למעלה מ-5,000 איש, תושבי הגולן כולל קצרין, השתתפו בהפנינג יום העצמאות שאירגן המתנ"ס בפארק קצרין העתיקה – האירוע המרכזי של שנת הארבעים להתיישבות בגולן. כותרת האירוע היתה: "הגולן – עבר, הווה עתיד".

 

הרעיון המרכזי היה לקיים הפנינג קהילתי, המבוסס על הכוחות הפנימיים של הגולן – בהפקה, בביצוע ובקטעים האמנותיים.

 

האירוע נפתח כבר בשעות הצהרים בסיורים ללא תשלום ב"קסם הגולן", בית הבד ובפארק. החל בשעה 16:00 נפתחו הפעלות רבות ברחבי הפארק. בין השאר: הפקת שמן זית, תוויות לביקבוק שמן זית, יצירת עפיפונים והטסתם, קליידוסקופים, באנג'י טרמפולינה, ג'אגלינג – סדנאות ומופעים, "סיפורים של פעם", "משחקים של פעם", משחקים עתיקים, פסיפס, הרכבת כדים, צילום בלבוש תלמודי, הפרחת ברכות בבלוני הליום, טיסנים, מפגן טילים, בובות ענק מסתובבות, הולכי קביים ועוד הפתעות. במקומות שונים בפארק הוצבו מתחמי ישיבה עם מחצלות, פופים, כסאות וכו'.

 

במספר פינות בפארק ובאזור "קסם הגולן", ניגנו הרכבים מוסיקליים שונים: הרכב כלי נשיפה, הרכב כלי הקשה, נבל וחליל צד, כינור ואקורדיון והרכב של נגנים על גיטרות עתיקות שליוו זמרת. ההרכבים אורגנו בידי קונסרבטוריון הגולן, המשותף למתנ"ס הגולן ומתנ"ס קצרין. חלק מהנגנים הינם מורים בקונסרבטוריון.

 

עם רדת החשיכה, החל האירוע המרכזי באמפיתאטרון. טרם האירוע הופיעה מקהלת הילדים "פרחי הגולן" בשני שירים. מרכז האירוע היה מופע ענק של ילדי בתי הספר "גולן", "מצפה גולן" ו"אביטל" יחד עם חבורת הזמר "קול ברמה", בניצוחה והדרכתה של אירית ישראלי. 11 מתושבי הגולן, המייצגים את ההוויה הגולנית והעשיה הגולנית בתחומים השונים, הדליקו משואות. על מסכי ענק הוקרנו סרטונים קצרים על מדליקי המשואות. נורית פונדק, מנהלת שלוחת בני יהודה ויגאל אוחנה מכפר חרוב הנחו בקטעי קישור חביבים.  האירוע הסתיים במפגן זיקוקי די-נור מרהיב.

 

המתנ"ס הפיק את האירוע בשיתוף עם ועד יישובי הגולן – וכתמיד, שיתוף הפעולה בין הגופים הוכיח עצמו כהרכב מנצח. האירוע היה מוצלח מאוד והתגובות לו חיוביות מאוד. מה שפגם בהצלחת האירוע היה תקלות ההגברה.

 

 

* יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות איבה – טקס הזיכרון המרכזי בגמלא, כבכל שנה היה מרגש ביותר. בשם המשפחות השכולות דיברה אסנת נוביק, אלמנתו של אשי שנפל במלחמת לבנון השניה. חבורת הזמר שרה שני שירים, הרכב כלי נשיפה של תלמידי הקונסרבטוריון ליווה בנגינה את הקראת שמות הנופלים. אלי מלכה נשא דברים בשם המועצה.

 

בערב יום הזיכרון נערך במועדון אניעם ערב "שרים בכפר" – שירת רבים של שירים נוגים לזכרם של הנופלים, בהובלת "גיסים ונפלאות", ובהשתתפות סולנים מהקהל. זו השנה השלישית שאנו עורכים ערב זה. 70 איש השתתפו באירוע.

 

* יום הזיכרון לשואה ולגבורה – בשלוחות בני יהודה ו"אביטל" נערכו טקסים יפים ומרגשים מאוד בערב יום השואה.

 

הטקס בבני יהודה עסק בנושא "אמא, מותר כבר לבכות?". קטעי הקריאה, השירה והדרמה יוחדו לנושא הילדים בשואה. התפאורה, שעוצבה בידי אריאל, אם הבית של השלוחה, היתה מקצועית, איכותית ומרגשת מאוד. את הטקס מארגן צוות של פעילים מתנדבים, בגיבוי וסיוע של צוות השלוחה.

 

נושא הטקס בשלוחת "אביטל" היה "נזכור, עד היהודי האחרון" ועסק בנושא הזיכרון. הוא כלל קטעי קריאה, שירה ודרמה.

 

לקראת יום השואה הציגה שלוחת "אביטל" את הצגת היחיד של פביאנה מיוחס "למה לא באת לפני המלחמה?", על פי ספרה של ליזי דורון. אחרי ההצגה נערכה שיחה עם השחקנית. ימים אחדים לאחר מכן, נערך בספריית "אביטל" מפגש של מועדון הקוראים "בין השורות" על הספר וההצגה. 

 

בשלוחת חספין הוצגה ההצגה "כמה עולה תקווה" – סיפורן של ניצולות שואה, במסגרת מפגשי הנשים  "שעת בין ערביים" המתקיים בשיתוף עם מדרשת הגולן. לאחר ההצגה נערכה שיחה עם השחקניות ורוניקה ועירית שלג-נריה.

 

בכל האירועים השתתף קהל רב מאוד, כולל בני נוער רבים.

 

* יום ירושלים – המתנ"ס יחגוג 40 שנה לשחרור ירושלים בשורה של אירועים.

 

"מעלין לירושלים" – סיור בעיר יתקיים ביום ד' כ"א באייר 9.5, שיכלול סיור בשכונת קטמון, עם דגש על סיפור גבורת נערים עבריים בשכונה בקרבות תש"ח. ידריך – אלידע בר שאול. לאחר מכן ייערך מפגש עם אל"מ (מיל') משה פלד, חבר קיבוץ בית השיטה ולשעבר סגן שר החינוך, שיספר על הקרב לשחרור ירושלים, בו השתתף. לסיום – סיור בעיר דוד, כולל הליכה בנקבת השילוח וצפיה במיצג תלת מימדי. הסיור מאורגן בידי שלוחת חספין, המרכז לזהות יהודית ישראלית בגולן והמועצה הדתית.

 

"ריקודגלים" בבני יהודה לעילוי נשמתו של חיים ואלך ז"ל, יתקיים ביום ה' כ"א באייר 9.5 ב-18:00.

 

ביום ב' כ"ו באייר 14.5 יערך ערב לכבוד יום ירושלים בשלוחת חספין, ובמרכזו ההצגה "על גבעת התחמושת". סיפור אישי מפי לוחם בקרב על גבעת התחמושת. כתיבה ומשחק – יוסי צדקוני, חבר קיבוץ עין גב, שלחם בקרב על שחרור העיר.

 

ביום ה' כ"ט באייר 17.5 נחגוג את יום ירושלים בשלוחת בני יהודה בערב: "ארץ ציון וירושלים". עופר גביש, חבר יפתח, חוקר הזמר העברי ומחבר רב המכר "שיר לדרך", ינחה ערב על "התקווה". בערב ירצה עופר על גלגולו של ההמנון הלאומי – סיפור חייו המרתק של מחבר השיר נפתלי הרץ אימבר, הגירסה המלאה וגרסאות קודמות של השיר, מקורות ההשפעה על הלחן, תולדות התקבלותו כהמנון הלאומי ושירים שהתחרו עמו על המעמד והתואר, השפעת מילות השיר ומנגינתו על שירים עבריים אחרים. הערב ילווה בהשמעת הקלטות נדירות ומרגשות של "התקווה", והאזנה ליצירות מוסיקליים בהשראתם הוא הולחן. בתום הערב, ובהתאם לכוחותיו של הקהל, יוביל עופר שירה בציבור משירי ירושלים.

 

ביום ה' כ"ט באייר 17.5 בשעות הבוקר, תארח שלוחת חספין אירוע לתלמידי בתי הספר היסודיים בגולן, לציון 40 שנה לשחרור ירושלים והגולן – מופע אור קולי של בנות שרות הפועלות במסגרת מרכז זהות יהודית ישראלית בגולן.

 

ביום ג' כ"ז באייר 15.5 יערך במועדון שרשרת הזהב מפגש ירושלמי בסיפור ובשיר עם מרים ירדני.

 

* ההגמ"ר עוד לא נגמר – ל"ג בעומר נקבע בשנים האחרונות כיום הוקרה לאומי לחיילי המילואים. במלאת 40 שנה להתיישבות בגולן ו-30 שנה לקצרין, נערך כנס לוחמי ההגמ"ר (יחידות ההגנה המרחבית בגולן) לדורותיהם ובנות זוגם. הכנס התקיים במעיינות עדן (סלוקיה), בהשתתפות מאות אנשים, וכלל מפגש רעים, ברכות, התייחדות עם זכר הנופלים, שירי א"י עם אונרי סימון, הקרנת סרטים על ההגמ"ר (כולל סרט של אורי מוסנזון שהופק במיוחד לערב זה) ומופע של צוות הווי צבאי (הדקה ה-91).

 

את האירוע יזמו וארגנו הפעילים המתנדבים של קבוצת היזמות הקהילתית, הפועלים במסגרת המחלקה למבוגרים בניהולה של אריאלה וייל. ההפקה נעשתה בידי המתנ"ס, ועד יישובי הגולן וחטיבת הגולן והחרמון.

 

* "הבית שלנו" – "הבית שלנו" היא תכנית הפעילות בימי ו' לילדי א'-ד' ביישובי הגולן. השנה ממוקדת התכנית בארבעים שנות התיישבות בגולן. הפרוייקט המרכזי הוא "חלום של יישוב" – הילדים בכל יישוב בונים דגם של יישובם בעוד 20 שנה, המאפשר להם לבטא באופן יצירתי את הפנטזיות שלהם אודות דמות היישוב. הילדים עובדים כבר זמן רב על הפרוייקט, הוא חשוב להם מאוד והם משקיעים בו הרבה, בהנאה רבה. בשישי שבת       18-19.5 תוצג תערוכה של כל העבודות, בכפר האמנים באניעם. ביום ו' ב-11:00 תיערך קבלת שבת קהילתית לכל הילדים והוריהם ובמוצ"ש - ערב שירה בהנחיית יוסי לב.

 

* חנוכת שביל הגולן – באסרו חג של שבועות יחנך שביל הגולן, בהפנינג גדול, במסגרת אירועי 40 שנה להתיישבות בגולן. האירוע מאורגן בידי המועצה, בשיתוף עם המתנ"ס, ועד יישובי הגולן, רשות הטבע והגנים, עמותת התיירות, קק"ל ואוגדת הגולן. בבוקר תתקיים צעדה שתצא מדרום (שאף א-כביר) ומצפון (הר בנטל) למחפורת קונייטרה. בדרך תהיינה תחנות הסברה בנושאי טבע, התיישבות ומורשת קרב ופינות של מוסיקה בטבע. באירוע הסיום, במחפורת קונייטרה תהיינה הפעלות שונות – קיר טיפוס ואומגה, כתבי חידה ועוד. הטקס יכלול העלאת ביכורים משלוש השלוחות, ברכות ראש המועצה ומפקד האוגדה, גזירת סרט ומופע של להקה צבאית. המתנ"ס אחראי על המוסיקה בטבע, ההפעלות והביכורים ובסיוע בתחומים נוספים.

 

* התנדבות – ב-1.7 יערך אירוע הצדעה למתנדבים, משותף למועצה האזורית גולן והמועצה המקומית קצרין, במסגרת אירועי שנת הארבעים להתיישבות בגולן. המתנ"ס, כאירגון המפעיל מתנדבים, שותף לאירגון האירוע. את האירוע מארגנת רותם קבלו, רכזת המתנדבים במועצה.

 

* מופע לנוער – במלאת 30 שנה להקמת קצרין ו-40 שנה להתיישבות בגולן, יערך מופע משותף לנוער הגולן – מופע של להקת "סינרגיה". המופע יתקיים בפארק קצרין העתיקה ביום ה' 14.6.

 

* מסיבת מתגייסים – כבכל שנה, גם השנה תיערך מסיבה לבוגרי י"ב המתגייסים לצה"ל, לשנת שירות, שירות לאומי ומכינות קדם צבאיות. צוות של י"בניקים מיישובי הגולן ומקצרין בונה את האירוע. מסיבת המתגייסים תתקיים ביום ה' 14.6. בתום המסיבה ישתתפו בוגרי הי"ב במופע של להקת "סינרגיה".

 

* אמנת "הנוער במרכז" – החל דיון בהנהלת המועצה על אמנת "הנוער במרכז". האמנה מסדירה את מערכת המחוייבויות של היישוב ושל האזור (מתנ"ס ומועצה) לחינוך הבלתי פורמלי של הנוער, באופן המעמיד אותו בשורה אחת עם החינוך הפורמלי כנושא העומד במרכז ההוויה הקהילתית וסדר היום האזורי. ליאת כהן רביב, מנהלת מחלקת הנוער, הציגה את האמנה. נערך דיון בהשתתפות חברי מחלקת הנוער ובהשתתפותי. לאחר מכן דנו בנדון חברי ההנהלה (ללא השתתפותנו). הדיון ימשך בישיבה הבאה. טקס החתימה על האמנה יתקיים ב-5.6.

 

* של"ג – מראשית השנה פועלת קבוצת של"ג – שמיניסטים למען הגולן, קבוצת בנות ובני י"ב, חילונים ודתיים, המובילה פעילות התנדבותית, לימוד משותף ופעילות חברתית. את הקבוצה מנחים אסף רז ועדי גבר ממחלקת הנוער של המתנ"ס. הקבוצה התנדבה לפריצת שבילים בקטע מתוך שביל הגולן. במקביל עבדה קבוצה אחת בניקיון חוף כורסי, ושם נערך בתום העבודה ערב חברתי ולמידה. הפעילות הבאה של של"ג תתקיים ביולי, על פי החלטת "שלגון" – הצוות המוביל של הי"בים. התכנית כעת בבניה, אך הכוונה לקיים משחק "מחפשים את המטמון" שיכלול בתוכו עשיה למען הקהילה ולימוד משותף. הפעילות תסתיים במפגש עם חניכי י"א, שימשיכו את הדרך בשנה הבאה. 

 

* חופי הכינרת – בני נוער רבים מיישובי הגולן, השתתפו במבצע ניקיון חופי צפון הכינרת, מיד לאחר הפסח.

 

* מחנות פסח – גם השנה מחנות פסח נערכו בגולן, כחלק מאירועי שנת הארבעים להתיישבות בגולן. כיתות ט' יצאו למסע הישרדות ארבעה יומי, בהובלת הי"בניקים, בתמיכה של המד"בים ובהנחיית אסף רז ממחלקת הנוער. כל המסע היה עם כל הציוד על הגב. שכבת ז'-ח' יצאה למפעל הגולן השני – מפעל הנצחה לילדי הגולן שנפטרו ונהרגו בתקופת ילדותם ונעוריהם. המוטיב החינוכי המרכזי הוא חשיפה לסכנות החיים (תאונות דרכים, התפוצצות נפל, שימוש בסמים) וחינוך ל"ונשמרתם לנפשותיכם מאוד" ואחריות על החיים. במהלך המחנה יצאו הילדים למשימה של הגבהת הנוף ביער פזרה, ובעזרת קק"ל הציבו שולחנות בפינת הנצחה לילדי הגולן. המחנה הסתיים בטקס מרגש מאוד, בהשתתפות המשפחות השכולות. מה שפגם בהצלחת המחנה היה הקור העז, שהחזיר הביתה חלק מן הילדים, שהתקשו לעמוד בו. הלקח שהפקנו, הוא לא לקיים בפסח מחנות במרומי צפון הגולן. מחנה ד'-ו' הוקם ביער בבה שמצפון לקדמת צבי. נושא המחנה היה המיתולוגיה היוונית. הילדים יצאו ל-12 משימות של הרקולס.

 

מספר המשתתפים במחנות היה גדול והם היו מוצלחים מאוד.

 

* תרגילי גיבוש צוות – מחלקת הנוער הפיקה חוברת ברמה מקצועית גבוהה ביותר של תרגילי גיבוש צוות (odt בלע"ז, ומעתה – תג"ץ = תרגילי גיבוש צוות) ומשחקי חשיבה.

 

* סמינר ציונות – נערך סמינר משותף למדריכי תנועות הנוער בגולן – "בני המושבים" ו"בני עקיבא" בקשת. במשך שלוש שעות למדו המדריכים ודנו בסוגיות של ציונות בימינו, המשימות העדכניות של הציונות, מהי הציונות בשבילי ועוד. נערך דיאלוג פורה, מרתק ומשמעותי בין הנוער הדתי והחילוני. בנות השירות של "בני עקיבא" וחברי גרעין "עודד" של בני המושבים הנחו את קבוצות הדיון. עדי גבר ואסף רז ממחלקת הנוער של המתנ"ס ריכזו את הסמינר.

 

* אירוח נוער ניר עם – בני הנוער של קיבוץ ניר עם בנגב המערבי, המצוי מזה כחמש שנים תחת מתקפת קסאמים, התארחו לשישי שבת בקיבוץ אורטל, וערכו פעילות משותפת עם נוער אורטל. המתנ"ס סייע לאירוח ותרם את הרצאתו של תמיר ליאון על האלימות.

 

* "חברותא" - המפגש השביעי של "חברותא" השנה עסק בנושא: "מי שמך שר ושופט עלינו?" -  דפוס המנהיגות של משה רבנו. הנחה: אלוף (מיל') עוזי דיין, יו"ר תנועת "תפנית" ונשיא כנס שדרות לחברה ולשעבר סגן הרמטכ"ל וראש המועצה לביטחון לאומי.

 

המפגש השמיני עסק בנושא: "מנהיגות במשבר ערכים", בהנחיית בינה פבזנר מקדמת צבי, מורה ומחנכת, הרכזת החברתית של "נופי גולן".

 

המפגש התשיעי יתקיים ביום א' י' בסיוון 27.5. הנושא: "הרמב"ם – מנהיג לעתות משבר". קריאה ולימוד באיגרות הרמב"ם, בהנחיית שי זרחי, חבר קיבוץ גניגר, ממייסדי המדרשה ב"אורנים" וראש בית המדרש "תהודה" למנהיגות חברתית יהודית.

 

הנושא השנתי של "חברותא" הוא "ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות" – על מנהיגות בעתות משבר. המפגשים מתקיימים השנה בנטור.

 

* חוג מורשת ישראל – הרב אביה רוזן, ראש המכינה הקדם צבאית במיצר, הרצה על הנושא: "מנהיגות, למה זה חסר לנו?". היסטוריון המוסיקה קלמן מלר ממיצר הרצה במוצאי יום השואה על הנושא: "וגנר והרייך השלישי".

 

מיהם היהודים החיים היום בקהילות הגולה? מה הם חושבים על עצמם? מה הם חושבים עלינו? האם ישראל היא עדיין המרכז הרוחני של העם? האם היא מחוז הכיסופים שלו? על  המפגש הכפול עם הקהילה היהודית בחו"ל ירצה המורה והמחנך שמעון טל  מחספין, ב-13.5 במועדון כפר חרוב.

 

את חוג מורשת ישראל מרכז בהתנדבות אריאל שגיא מכפר חרוב.

 

* אצלנו הכל ב"סדר" – לקראת פסח נערכו, זו השנה השישית, שני ערבי לימוד ועיון לקראת סדר פסח. בשעל – בהנחיית בנימין יוגב – בוג'ה, ממכון החגים הקיבוצי "שיטים" ואני. בגשור הנחינו הרב אביה רוזן, ראש המכינה הקדם צבאית במיצר ואני.

 

* תיקון ליל שבועות – ביום א' ג' בסיוון 20.5 יערך, זו השנה השישית ברציפות, תיקון ליל שבועות משותף למתנ"ס ולמכינה הקדם צבאית, במכינה במיצר. התיקון יפתח ב-19:00 וימשך אל תוך הלילה. בתכנית: הרצאה של ד"ר חנה קהת, מייסדת ארגון "קולך" על נשים במנהיגות. הרצאה שלי על הנושא: "החג שבדו מלבם", הפולמוס על חגיגות הביכורים בתקופת העליה השלישית. לימוד מגילת רות בהנחיית ראש המכינה, הרב אביה רוזן. לימוד בחברותות אל תוך הלילה בהנחיית חניכי המכינה.

 

* טעמי חג השבועות – ערב שיעסוק בכל הטעמים שבמאכלי החלב; הטעם הרוחני – בשיעור קצר עם דבורה בר. הטעם הפיסי – בסדנת מאכלי חלב עם דינה חליף. המפגש יתקיים בקפה "הפסנתר" בכפר האמנים באניעם ביום א' כ"ה באייר 13.5 ב-18:00. מאורגן בידי שלוחת חספין.

 

* שבת משותפת לחילונים ודתיים – בשבת "בהעלותך" 1-2.6 תיערך שבת משותפת בבי"ס שדה גולן, בקצרין. נושא השבת – צדק חברתי. בשבת תשתתפנה 30 משפחות, חציין דתיות וחציין חילוניות. עקבו אחרי הפרסומים.

 

* יר"ח – בראש חודש ניסן, נערך בביה"ס "מצפה גולן" יריד ראש חודש, שהובל בידי שלוחת בני יהודה, בשיתוף עם בית הספר וועד ההורים. נושא יר"ח היה הגנת הסביבה, וכלל לימוד טקסטים יהודיים ואחרים בנושא בקבוצות, צפיה בסרט על התחממות כדור הארץ ושירה בציבור.

 

* חידון הספרים – פיסג"ה מארגנת כבכל שנה את חידון הספרים לכיתות ה', בשיתוף עם ספריית הגולן. חסרונה של ורדינה, שהיתה הרוח החיה של החידון בשנים הקודמות מורגש לאורך כל הדרך. הנושא השנה הוא "נפש יהודי" – כל הספרים עוסקים באירועים משמעותיים בהיסטוריה של עם ישראל ומדינת ישראל. החידון יתקיים ביום ב' 7.5 באולם הספורט של מתנ"ס קצרין.

 

* שבוע הספר – בשלוחת "אביטל": שבוע הספר יפתח ביום ב' 11.6 במפגש של מועדון הקוראים "בין השורות". למחרת, יום ג' 12.6 ב-18:00 – "סיפורים לפני השינה" עם ליאור בן אברהם, לילדים בגיל הרך. יש להגיע לבושים בפיג'מות. במקום תינתן ארוחת ערב קלה. ב-19:00 – הילדים הגדולים יותר, כיתות ב'-ה', מוזמנים לשעת "סיפורים בפיג'מות", אף היא עם ליאור בן אברהם. לאחר מכן – ארוחת ערב משותפת. ב-12-19.6 תוצג תערוכה של ילדי החוגים לאמנות בהדרכת עדנה ריימונד. בספריה תוצג תערוכת החוג "מציירים אגדות" ובמבנה בשלוחה – של החוגים "מציירים בטבע" ו"בעקבות אמנים". ילדי החוג "בעקבות אמנים" יעצבו, במיוחד לתערוכה, עטיפות לספרים שהם אוהבים. האירוע המרכזי הוא הפנינג ביום ג' 19.6 ובו – דוכנים למכירת ספרים, הצגה לכל המשפחה, הפעלות בנושא ספרים ועוד הפתעות. את האירוע יחתום מופע כלי הקשה מרהיב. אירוע זה יחנוך את המתחם החדש המשותף לשלוחה, הספריה וביה"ס.

 

שלוחות בני יהודה וחספין יערכו אירועים משותפים. ב-7.6 יתקיים בבני יהודה הפנינג בנושא: טעמים. משתה כיד המלך שיכלול יריד ספרים משומשים, פינות יצירה בספריה החדשה, שעת סיפור ודוכני מזון. בהמשך השבוע יתקיים ערב מספרי סיפורים למבוגרים (טרם נקבע תאריך סופי). ב-19.6 יוצגו בחספין דוכני מכירת ספרים מלווים בפעלתון ודוכני מזון. 

 

* הקונסרבטוריון למוסיקה – בביה"ס "נופי גולן" נערך רסיטל לקלרינט של אמיר לוטן, בן מעלה גמלא, תלמיד י"ב, לקראת בחינת הבגרות שלו. אמיר ניגן והנחה, סיפר על המלחינים והיצירות. היה זה ערב נפלא. ימים אחדים לאחר מכן הופיע אמיר בבחינת הבגרות עצמה. אמיר לוטן, והאחים אליהו – פסנתרנים מקצרין, בכיתה ז' ו-ח', הופיעו בכנס "חינוך לפסגות". האחים אליהו ניגנו בכנס הקתדרה לחינוך, שנערך באודיטוריום ב"נופי גולן". אמיר לוטן ומיטב לוינסון מקצרין (גיטרה ושירה) הופיעו בטקס יום השואה בקצרין. תום סיטי מאל-רום ניגנה על אורגנית בטקס יום השואה בקיבוצה. האחים אליהו ניגנו בקצריבל. לראשונה, מורי הקונסרבטוריון שפטו בקצריבל. עמירם גרנות, מורה בקונסרבטוריון, ניגן בטקס יום השואה בשלוחת "אביטל". הרכב כלי נשיפה של תלמידי הקונסרבטוריון, בהדרכת דימיטרי פרלוביץ', המנהל הפדגוגי של הקונסרבטוריון, הופיעה בטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל באתר גמלא. ההרכב: הודיה שטיינמיץ (חליל צד) הדר נתן (קלרינט), אמיר לוטן (קלרינט בס) ודימיטרי עצמו - קלרינט שני. בהפנינג יום העצמאות הופיעו ארבעה הרכבי מוסיקה, שאורגנו בידי הקונסרבטוריון וכללו מורים בקונסרבטוריון, כמפורט במידע על יום העצמאות. שניים מההרכבים הללו יופיע בטבע, בצעדת חנוכת שביל הגולן באסרו חג של שבועות. ענבר גל ורז קנטי מאורטל ערכו קונצרט לכינור. רעות שפילברג מחספין הופיעה בחליל צד בביה"ס בדגניה.

 

* "פרחי הגולן" – מקהלת הילדים "פרחי הגולן" הופיעה בחול המועד פסח בכינר ובהפנינג יום העצמאות. ביום ירושלים תופיע המקהלה בפסטיבל "הלל" בירושלים. 

 

* "כוכבים בשוקו" – ההצגה המוסיקאלית "הילדה איילת עם שמשיה כחלחלת", עם כלי נגינה מגוונים, הוצגה במסגרת תכנית מנויי התיאטרון לילדים של שלוחת בני יהודה. ההצגה האחרונה תוצג ב-8.5 – "הנסיכה בארמון הדמיון" – סיפור אגדה ובו דמויות טיפוסיות מהאגדות: פיות, מלכים, מכשפה, בשיתוף הקהל, תוך שימוש בכלי התיאטרון. 

 

* "כוכבים קטנטנים" – ההצגה האחרונה בתכנית המנויים של שלוחת חספין הוצגה - "נוצת הזהב" של תיאטרון "שכרון", שנועדה לל"ג בעומר, נדחתה בשל מחלת השחקנית. על המועד החדש תתפרסם הודעה.

 

* תיאטרון לגיל הרך – במפגש השלישי של תכנית התיאטרון לגיל הרך בשלוחת "אביטל" הוצגה ההצגה "אגדת הודו – משלים מארץ רחוקה". במפגש הרביעי – ההצגה (המקסימה) "אי המטמון". המפגש האחרון – "הילדה איילת עם שמשיה כחלחלת", ביום ג' 15.5. הצגה מוסיקלית המלווה בנגינה חיה (קלרינט, גיטרה, מפוחית, דרבוקה וקסילופון). הוריה של איילת מבקשים ממנה להשתתף בעבודות הבית, אך היא נישאת על כנפי דמיונה לעולמות רחוקים וקסומים.

 

* תיאטרון קהילתי – במתנ"ס פועלות שלוש קבוצות של תיאטרון קהילתי. הקבוצה הוותיקה ביותר פועלת בבני יהודה בהדרכת מוריס אסולין – קבוצה של תיאטרון תנועה (ללא דיבורים). השנה נפתחה בשלוחת בני יהודה קבוצה נוספת בהדרכת רונית אוחנה. בשלוחת "אביטל" פועלת זו השנה השלישית קבוצת תיאטרון בהדרכת אפרת נתניאל.

 

קבוצת התיאטרון בהדרכת רונית ערכה ערב מונולוגים בשלוחת בני יהודה. הקבוצה בהדרכת מוריס הופיעה בטקס יום השואה השלוחתי. קבוצת התיאטרון ב"אביטל" הופיעה בטקס יום השואה השלוחתי.

 

* "כוכבים בכוס קפה" – במסגרת תכנית המנויים המשותפת לשלוחות חספין ובני יהודה, הוצגה בחספין ההצגה "מעשיות ומעשים". תיאטרון מרא"ה העלה שלושה סיפורים של ש"י עגנון. המחיזה וביימה - רונית אוחנה, תושבת כפר חרוב.

 

המפגש האחרון בעונה זאת – מופע של דוד ד'אור, בליווי פסנתר וכינור, "שמור על העולם ילד". המפגש יתקיים בשלוחת בני יהודה ביום ג' י"ב בסיוון 29.5.

 

* קולנוע – סרטו של יוסי סידר "בופור", זוכה פרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין 2007, מוצג בימים אלה בשלוש השלוחות. בשלוחת "אביטל" נערכו שתי הקרנות רבות משתתפים, ב"סינמה אל-רום" ו באולם "כרמים" בשלוחה. בשלוחת בני יהודה יוקרן הסרט ב-13.5. בשלוחת חספין יוקרן הסרט במוצ"ש 19.5.

 

* "שעת בין ערביים" – תכנית משותפת לשלוחת חספין ומדרשת הגולן – מפגשי תרבות לנשים. במפגש השני הוצגה ההצגה "הערב היפה בחיי" העוסקת באלימות במשפחה. המפגש השלישי הוקדש ליום השואה (פירוט במידע על יום השואה). המפגש הרביעי יתקיים ביום ג' 5.6  - "מנצח מי שצוחק ראשון", שרה שמיר במופע הומוריסטי על חשיבות ההומור בחיינו.

 

* שירי רחוב – ב-14.6 תארח שלוחת "אביטל" מופע שירי רחוב – מופע מוסיקלי תיאטרלי של תיאטרון מרא"ה ע"פ שירי רחוב של דרורה חבקין. בין המשתתפים: שירי חבקין, בתה של דרורה ואירית ישראלי, מדריכת ומנצחת חבורת הזמר "קול ברמה".

 

* תערוכות אמנים – בשלוחת בני יהודה מוצגת תערוכת עבודות אמנות של בוגרי מגמת אמנות בביה"ס "ברנקו וייס". התערוכה יפה מאוד, והיא מוצגת עד 9.5. הפתיחה היתה בנוכחות הורים, מורים וצוות השלוחה.

 

התערוכה הבאה – "התפרצות", תערוכת ציורים פרי עבודותיה של ליליאנה קריושה אבן עזרא מגבעת יואב.

 

בשלוחת "אביטל" תוצג בשבוע הספר תערוכה של עבודות ילדי החוגים לאמנות. פרטים – במידע על שבוע הספר.

 

ב-29.6 תפתח תערוכת צילומים של שפרה מיכאלוביץ' ממרום גולן – "אביב בצפון הגולן".

 

* "בכל אופן גולן" –בשבת של פסח נערך טיול רב משתתפים מצפון הגולן לעמק החולה, דרך המורדות המערביים של הגולן. המסלול החל במושב אודם ועבר דרך הנחלים חמדל ועורבים עד קיבוץ גדות. חלק מן המסלול נעשה בגשם שוטף, להנאתם הרבה של המשוגעים.

 

בשבת 2.6.07 יערך טיול אל קניוני דרום הגולן, מבני יהודה לחוף לבנון בכינרת, במסלול רטוב ואתגרי בזרימות נחלי אל על וסמך.

 

* "נשים רוכבות גולן" – הוקמה קבוצת רוכבות באופני הרים. את פעילות הקבוצה מארגנים רינה נגילה מאורטל ואיקי רהט, מנהל מחלקת הספורט. המפגש השני נערך בנופי דרום הגולן – מסלול בן 7 ק"מ באזור מצפה אופיר.

 

* כדורסל – נפתחה הליגה האזורית לכדורסל בשלוחת "אביטל". משתתפים שבעה יישובים. במהלך החודש תפתח ליגה משותפת ליישובי שלוחות בני יהודה וחספין, בהשתתפות שמונה יישובים.

 

* כדורגל – ביום ב' 4.6 יתקיים בבית ספר "גולן" בחספין טורניר אליפות בתי הספר בגולן בקט רגל בנים, כיתות ה'-ו' לשנת תשס"ז.

 

* מעגלים – "מעגלים" הוא מרכז להורות המשותף למיט"ר ולמתנ"ס הגולן. המרכז מארגן פעילות ענפה. בין השאר: נערכה הרצאה של יעל גל, פסיכולוגית התפתחותית, בנושא המוכנות לכיתה א'. נערכה הרצאה להורים למתבגרים בשלוחת בני יהודה, בשיתוף עם ביה"ס "מצפה גולן" והרשות למלחמה בסמים. מרצה – סימונה אלוני לוי, יועצת ארגונית, מנחת סדנאות בכירה במכון "פיר"ם".  בשבוע הבא תפתח סדנה בת שלושה מפגשים לעיסוי תינוקות. מנחה: מיה גרוטס. מתארגנת קבוצת נשים לסדנת "מעברים בחיינו כנשים", בהנחיית העו"סיות שלומית בן חיים והגר קוניאל. מתארגנת קבוצת תמיכה להורים שכולים, בהנחית העו"סית אלישבע בן לולו. תתקיים סדנה בת 12 מפגשים – קבוצה להתמודדות עם אובדן של בן / בת זוג, בהנחיית העו"סית מיכל שיין. ב-13.5 יפתח קורס הכנה ללידה, בן 6 מפגשים, בהנחיית זיוה כהן, מדריכת הכנה ללידה. סדנת עזרה ראשונה – מצבי חירום בבית, בהדרכת מד"א. בכל אחת משלוש השלוחות תיערך הרצאה להורים למתבגרים – היערכות לקיץ.

 

* צמי"ד (בעלי צרכים מיוחדים) –ילדי המועדונית לבעלי צרכים מיוחדים טיילו בפסח ביהודיה, בהדרכת – עידו עופר.

 

* חצ"ב – מועדון "חברים צעירים ברוחם" ערך לקראת פסח ערב "בצאת ישראל ממצרים". ברט היימן סיפרה על "יציאת מצרים שלי", שמעון טל הנחה. אירית ישראלי הובילה שירה בציבור של שירי פסח ואביב. האירוע התקיים ברמת מגשימים.

 

* מועדון "שרשרת הזהב" – פעילויות שנערכו בשבועות האחרונים: מפגש משחקים עם ילדים מביה"ס "מצפה גולן", מסיבת פסח, השתתפות בטקס יום הזיכרון בגמלא, סדנה על דגל ישראל לקראת יום העצמאות, מפגש לקראת ל"ג בעומר, וכמובן פעילות יצירה, התעמלות בריאותית ושיעורים בהדרכת השבוע.

 

פעולות נוספות המתוכננות לתקופה הקרובה – מפגש ירושלמי בסיור ובשיר ביום ירושלים, פעילות יצירה והכנת מאכלי גבינה לשבועות, מפגש בנושא שבעת המינים עם אפרת בדיחי ופעילות יצירה והתעמלות בריאותית.

 

* גמלאים – הטיול לגמלאים לקיסריה וסביבתה, שנועד ליום ג' 8.5, נדחה בשל התחזית למזג אוויר שרבי. על המועד החש ניתן לקרוא בפרסומי המתנ"ס.

 

* תכנון שרותים לזקן – צוות משותף של מיט"ר, המתנ"ס והחברה הכלכלית, בהובלתה של סגנית ראש המועצה מיכל רייקין, עוסק בתכנון שירותים לזקן בגולן. נערך סקר מקיף בידי המכון לחקר הגולן. אחד הנושאים המרכזיים שנדונו, היה האם ללכת לכיוון של דיור מוגן או שכונה תומכת (שבה האנשים מתגוררים בבתיהם ומקבלים תמיכה באחזקה ובתחומים נוספים). מן הסקר עולה שהביקוש לדיור מוגן נמוך מאוד. הכיוון המוביל הוא שכונה תומכת.

 

* חוגים, סדנאות וקורסים – ממשיכים להפתח חוגים, סדנאות וקורסים. שלוחת חספין: תכשיטנות וחריזה, התעמלות נשים, התעמלות בריאותית לנשים, חריזה אמנותית. שלוחת "אביטל": חוג הכרת המחשב. שלוחת בני יהודה: קראטה למבוגרים מתחילים.

 

* פעלתון – בשלוש השלוחות נערכים אחת לשבועיים פעלתונים לגיל הרך. בשלוחת "אביטל" נערך פעלתון אביבי מיוחד, שכלל את המופע המוסיקלי "צלילים מחצר הגרוטאות".

 

* שלוחת "אביטל" – עם הפיכת ביה"ס, הספריה והשלוחה למתחם משותף, נבנית בימים אלה חצר משותפת, שחלקה מרוצף וחלקה יוצר בטראסות רחבות של מדשאות אמפיתיאטרון קטן, שיוכל להכיל כ-400 איש. הוא ישמש את המתנ"ס וביה"ס – מופעים קטנים, שבוע הספר, פעילות חוגים בחוץ ועוד.

 

השלוחה הגיעה להסכם עם קדמת צבי, לניהול פעילות לגיל הרך ביישוב, בתקציב שהיישוב מעמיד לנושא. נשמח לעשות כן גם ביישובים אחרים.

 

השלוחה ארחה סדנת בר מצווה של כיתה ז' בביה"ס "אביטל".

 

* תכנית 2007 – חוברת תכנית העבודה השנתית של המתנ"ס ל-2007 וסיכום תכנית 2006 נשלחה למזכירויות היישובים, לחברי מליאת המועצה ולבעלי תפקידים בגולן. בחוברת מוצגת תכנית המטרות והיעדים של כל שלוחה ומחלקה, כפי שנוסחה בידי מנהל השלוחה והמחלקה. בסיכום 2006 נבחן הביצוע בכל יעד ומטרה של כל שלוחה ומחלקה. המעוניינים בקבלת החוברת, מוזמנים לפנות למזכירות המתנ"ס.

 

* תרבות - הנהלת המתנ"ס החליטה על שינוי במבנה המתנ"ס – את מקום שלוש רכזות התרבות השלוחתיות תמלא מנהלת תרבות כלל גולנית. איילת שמש, מנהלת שלוחת "אביטל" תסיים את תפקידה בעוד חודשים אחדים ותמלא את התפקיד החדש.

 

* ישיבות צוות – ישיבות הצוות האחרונות יוחדו לאמנת "הנוער במרכז", להקמת מחלקה לילדי כיתות א'-ו', לאירועי פסח, ימי הזיכרון והעצמאות, מפגש עם רותם קבלו, רכזת המתנדבים, על נושא ההתנדבות ואחזקת המתנדבים ועוד.

 

* יום צוות – צוות המתנ"ס ערך מפגש לציון 40 שנה להתיישבות בגולן – מחווה למרום גולן, בכור יישובי הגולן. היום נפתח בסיור במחנה "ברק", לשעבר המחנה הסורי עלייקה, בו התיישבו ראשוני מרום גולן, שעלו מיד אחרי מלחמת ששת הימים לאיסוף בקר. עומר ויינר הדריך וסיפר על ימי עלייקה. במרום גולן נפגשנו עם ציפק'ה הראל, שסיפרה על השנים הראשונות בקונייטרה, העליה ליישוב הקבע ומלחמת יום הכיפורים. ציפק'ה ואירה – מנהלת הקהילה, סיפרו על ההרחבה הקהילתית והדריכו סיור בשכונת "שמורת אלונים". משם יצאנו לטיול ג'יפים בצפון הגולן, ששיאו – אתר ההנצחה ב"עמק הבכא". חזרנו למרום גולן, ביקרנו בגלריה של עבודות עץ, ושם הרמנו כוסית לחג הפסח.

 

* השתלמות עובדי המועצה – עובדי המתנ"ס השתתפו בהשתלמות תלת יומית של עובדי המועצה במצפה רמון, שהתמקדה בהתיישבות בנגב, וכללה טיולים, סיורים, סדנאות ושיחה עם ראש המועצה וראשי האגפים לסיכום 2006 והצגת תכניות 2007.

 

* משפחת המתנ"ס – ברכותינו לנועה אגוזי-דורי, רכזת חוגים ויול"ם בשלוחת "אביטל" להולדת בתה הבכורה ליאה ולאריאלה וייל, מרכזת המחלקה למבוגרים, להולדת נכדתה איה.

 

אורי הייטנר.

 


על קברה של ורדינה

 

כאשר קיימנו ראיונות למועמדים, במכרז על תפקיד המנהל הראשון של ספריית שלוחת "אביטל", הופיעה בפנינו ורדינה – נרגשת, מבויישת; המילים נעתקו מפיה. וכשקצת נרגעה, אמרה בפשטות: התפקיד הזה הוא חלום חיי, מאז שהייתי ילדה. ועיניה אורו.

 

מרכיב חשוב בבחירת אדם לתפקיד במתנ"ס, הוא מדד הברק בעיניים. ההתלהבות של ורדינה, שמחת החיים שהקרינה, כבשו אותנו. ניכר עליה, שהיא באה לתפקיד מאהבה.

 

ורדינה אהבה את הספרים, אהבה את הספריה, אהבה את העבודה, אהבה את הקוראים – מבוגרים וילדים כאחד. היא הכירה את כולם, למדה את עדיפויותיהם. בכל פעם שנפגשנו סיפרה לי בהתלהבות על הביקורים של ילדיי בספריה ועל שיחותיה עמם.

 

ורדינה בנתה ספריה לתפארת. וכעת, נפער חלל גדול בספריית הגולן.

 

הקשר של ורדינה עם המתנ"ס לא החל כספרנית, אלא שנים רבות קודם לכן, כחברה בחבורת הזמר "קול ברמה". גם לחבורת הזמר היא באה מאהבה. וגם לשם הביאה עמה את ההתלהבות, את שמחת החיים והברק בעיניים. היא אהבה את הזמר העברי, אהבה את השירים, אהבה לשיר, אהבה את החבורה, אהבה את החברות והחברים בחבורה, שהיו לה למשפחה מורחבת. וכעת, נפער חלל גדול בחבורת הזמר "קול ברמה".

 

הכרתי את ורדינה לפני שנים רבות, כעורכת העלון של מרום גולן וככתבת "ארץ הגולן". בזמן שביתת הרעב בגמלא, ורדינה ביקרה אותנו פעמים רבות, בעיקר כדי להיות עם דרורה ויהודה, לסקר ולתעד אותם לעלון הקיבוץ ולהעביר לציבור את תחושותיהם ומסריהם.

 

ורדינה אהבה את העלון, שהיה לה למפעל חיים; שלאורך שנים יצא באופן סדיר, ובו כתבות רבות, מידע וראיונות עם חברים. היא היתה גאה מאוד בעלון. עם כניסתה לתפקיד בספריה היא עזבה בצער את עריכת העלון והצטערה על שלא נמצא לה מחליף.

 

בשנתיים האחרונות ורדינה התמסרה כל כולה לניהול הספריה. הספריה היתה בעבורה הרבה יותר ממקום עבודה; הספריה היתה בעבורה שליחות. היו לה תכניות וחלומות רבים אודות הספריה, והיא האמינה שתעצב ותנהל אותה לאורך שנים רבות. למרבה הצער, הדבר לא הסתייע בידה. היא חלתה, ומצבה הורע בהדרגה. כבשירה של המשוררת רחל, אותה ורדינה כה אהבה – כוחה הלך ודל. אט אט ירד היקף עבודתה. ועם זאת, היא התעקשה להמשיך לעבוד ולתרום, והגיעה כמעט מידי יום לספריה, צמודה לבלון החמצן אליו היתה מחוברת, כל עוד נשמה באפה. העבודה בספריה נתנה משמעות לחייה והיא לא ויתרה עליה עד הסוף. וגם אנחנו, חרף מצבה, לא ויתרנו עליה. ידענו עד כמה העבודה חשובה לה, ונהנינו מתרומתה, ככל שיכלה לתרום.

 

קשה לנחם ולהתנחם, אבל נמצא נחמה בידיעה שורדינה הגשימה את חלום חייה, והיתה מאושרת בעבודתה ויצירתה.

 

משפחת המתנ"ס אבלה וכואבת עם לכתה, בטרם עת, של חברתנו ורדינה. חלל גדול נפער בצוות המתנ"ס.

 

יהי זכרה ברוך!

נכתב על ידי הייטנר , 6/5/2007 22:56   בקטגוריות הגולן, החברה למתנ"סים, מבזק מתנ"ס הגולן, מתנ"ס הגולן  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ