לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


6/2011

מבזק מרכז "יובלים" מס' 14


‏12.06.2011

‏י' סיון תשע"א

 

מבזק "יובלים" מס' 14

 

תיקון ליל שבועות - 250 איש מקריית שמונה ומן הקיבוצים והמושבים באצבע הגליל, חילונים, מסורתיים ודתיים, השתתפו בתיקון ליל שבועות שנערך לקראת החג בהיכל התרבות בקריית שמונה. האירוע הוא יוזמה משותפת של ארבעה ארגונים שחברו יחדיו – "הלל" בתל-חי: מרכז לחיים יהודיים בקמפוס, מרכז "יובלים" בתל-חי: מרכז פלורליסטי לתרבות וזהות יהודית, המועצה הדתית בקריית שמונה והאגף לתרבות תורנית במשרד החינוך.

 

התיקון נפתח בהרצאה מרתקת של המשוררת רבקה מרים, על מגילת רות. לאחר מכן התפצלו המשתתפים לששה מעגלי שיח ולמידה, בנושא: "תיקון ליל שבועות: מה מתקנים?". במעגלי השיח עסקו המשתתפים בסוגיות של תיקון עולם ותיקון החברה הישראלית. מעגל השיח והלימוד של "יובלים", בהנחיית איימי קליין, רכזת התכניות הקהילתיות במרכז, הוקדש לנושא: "הלא ציוויתי את הנערים לבלתי נגעך... אשר באת לחסות תחת כנפיו" (רות ט, יב). הטרדה מינית במקורותינו... ובימינו. קבוצת הלימוד של "ניגון נשים", בהנחיית רכזת התכנית אורית רוזנבליט ומנחת התכנית טליה בומש, הוקדש לנושא: "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום" – התורה כתיקון לפער הדורות.

 

החלק האחרון של התיקון היה מופע רוק ופיוט של מיכה שטרית וליאור אלמליח, במסגרת פרוייקט "ידידי –השכחת?", המפגיש זמרי רוק עם פייטנים. הקהל נהנה מאוד מן המופע ומשיתוף הפעולה המבורך בין הזמרים והסגנונות, ומן הקשר המיוחד בין השניים, שבא לידי ביטוי לאורך כל המופע.

 

לקראת התיקון הוצאנו תוכניה, ובה מילות השירים והפיוטים של מיכה שטרית וליאור אלמליח, ולצדם מדרשים שכתבנו, כמה מן המנחים של "יובלים" ו"הלל", בהשראת הטקסטים הללו.

 

כנס יובלים – כנס "יובלים" האקדמי החמישי, יתקיים ביום ה' 30.6 כח בסיוון באולם 2103 בקמפוס המזרחי של המכללה האקדמית תל-חי, במסגרת אשכול הכנסים של המכללה. נושא הכנס: "שביל הזהב" – האופציה המסורתית ביהדות. הכנס יפתח ב-9:30 בדברי ברכה של נשיא המכללה פרופ' יונה חן. המושב הראשון יעסוק במסורתיות המזרחית. יו"ר המושב – ד"ר ציונה גרוסמרק ממכללת תל-חי, חברת הנהלת "יובלים". מרצה: ד"ר יעקב ידגר מן המחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן, על הנושא: המסורתיות ואתגר הזהות הישראלית. המושב השני יעסוק במסורתיות ומהלכי ההתחדשות היהודית בחברה הישראלית. יו"ר: ד"ר שוש וינברג, מרצה במכללה האקדמית תל-חי, בקורסים של מרכז "יובלים". מרצים: ד"ר נעמה אזולאי, מנהלת רשת בתי ספר "אליאנס" ישראל, על הנושא: בין מורשת למסורת – יחסי התנועה להתחדשות יהודית במרחב החילוני עם מסורתיים בישראל. הרב דובי חיון, רב קהילת מוריה של הזרם המסורתי (קונסרבטיבי) ומנהל מדרשת הכרמל, ירצה על הנושא: בין הזרם הקונסרבטיבי למסורתיות המזרחית (ההרצאה מבוססת על עבודת הדוקטורט של המרצה). המושב השלישי יוקדש לפיוט המזרחי. אני אהיה היו"ר. המרצים: פרופ' חביבה פדיה, מן המחלקה לספרות באוניברסיטת ב"ג, תרצה על הנושא: הפיוט כתֵבת תהודה וכַלב הפועם של מעגלי זהויות. יאיר הראל, מנהל אתר "הזמנה לפיוט" ירצה על הנושא: "אהבת עולמים", יחסי גומלין בין מוסיקה מסורתית ליצירה חדשה.

 

מובטח כנס מרתק, מעשיר וחשוב. הכנס פתוח לקהל הרחב. הכניסה חופשית.

 

היה או לא היה – במסגרת אירועי "חלון גלילי לספרות ולשירה", מזמין מרכז "יובלים" את הקהל ל"היה או לא היה" – אלכסנדר פן: שירים וסיפור חיים. מנהל המדרשה ב"אורנים" מוטי זעירא מנחה ומספר את קורות חייו המופלאים של המשורר. מיטל טרבלסי שרה משיריו. האירוע יתקיים באודיטוריום זרנגין, בקמפוס המזרחי של מכללת תל-חי, ביום ג' 21.6 יט בסיוון ב-19:30.

 

אירועי חלון גלילי לספרות ולשירה מוקדשים השנה ליצירתם של אלכסנדר פן ויונה וולך. הם יפתחו בערב פתיחה ומחווה ליונה וולך, שיתקיים ביום ד' 15.6 במוזיאון תל-חי. במשך עשרה ימים יתקיימו אירועים רבים העוסקים בשירתם של השניים.

 

"חלון גלילי לספרות ושירה" משותף למספר ארגונים בגליל העליון, בהובלתה של רונית יהל, ספרנית קיבוץ מעיין ברוך. חני יעקבזון היא נציגתנו בכל צוותי ההיגוי, החשיבה והארגון של התכנית.

 

רשת קהילות – הכנס הרביעי של רשת בתי קהילה להתחדשות יהודית יתקיים ביום ו' הקרוב 17.4 טז בסיוון בסמינר הקיבוצים בת"א. מרכז "יובלים" משתתף בכנס. איה סלע, חברת קיבוץ יפתח, בוגרת קורס מובילי קבלות שבת וחברת פורום מובילי קבלות שבת, שהוציאה לאחרונה את "שבת שלום" – מארז לקבלת שבת, תנחה מטעם מרכז "יובלים" סדנת חוויה, שירה ולימוד: "צלילי שבת". אני אשתלב בסדנה בלימוד קצר על הפיוט "לכה דודי". אנו גם נעמיד בכנס דוכן של "יובלים", להצגת חומר על המרכז ופעילויותיו, ולמכירת המארז.

 

חיבור נוסף של "יובלים" לכנס – הרבָּה זוהר אופז ליפסקי, חברת איילת השחר ופעילת פורום מובילי קבלות שבת, תנחה יחד עם רן רון סדנה בנושא: דילמות של קהילה ושל רוח, בתוך מציאות משתנה של קיבוץ (הסדנה הזאת אינה מטעם "יובלים").

 

המעוניינים להשתתף ולהצטרף להסעה, מוזמנים לפנות לאיימי קליין במרכז "יובלים".

 

השדולה הפלורליסטית – ביום ג' 12.7 י' בתמוז נארח את השדולה הפלורליסטית, הפועלת לקידום רעיון הפלורליזם היהודי בחברה הישראלית ובמערכות הציבוריות והפוליטיות בתוכה. המפגש יעסוק במהות הפלורליזם בכלל והפלורליזם ביהדות בפרט, ובדרך לקדמה בחברה הישראלית. ישתתפו במפגש – צוות "יובלים", הנהלת "יובלים" ופעילי "יובלים". המפגש פתוח לכל המעוניינים. פרטים נוספים – במבזק הבא.

 

תשעה באב – בערב תשעה באב נערכים במספר אתרים במרכז הארץ מפגשי שיח והידברות בין חלקי החברה הישראלית, בהובלת כנס שדרות לחברה וארגון "תאיר", תחת הכותרת: "הלילה לא לומדים תורה". השנה מרכז "יובלים" מצטרף לתכנית, ומביא אותו לראשונה לצפון הארץ. אנו נקיים שני מוקדים, האחד בקריית שמונה, בשיתוף עם "הלל" והשני במוזיאון בר דוד בקיבוץ ברעם. בכל מוקד נפתח את הערב בקריאת מגילת איכה, נשמע דברי פתיחה של צמדי דוברים (דתי / חילוני) ולאחריהם דיון בחברותות. הנושא השנתי: "ערבים זה לזה?!".

 

טו באב"עת הזמיר הגיע" – ערב שירה ולימוד על שיר השירים, יתקיים בט"ו באב 15.8 בקיבוץ גדות. עופר גביש ואני ננחה את הערב, ונשתף בו קוראים וסולנים מן הקהילה.

 

הקהילה במעגל השנה – המפגש השני של הסדנה לפעילי תרבות ביישובי המועצה האזורית מבואות חרמון, אותו אנו מפעילים בשיתוף עם המתנ"ס המקומי, החל בשיחת תיאום ציפיות עם משתתפי הסדנה, בהשתתפות בוג'ה ממכון "שיטים" – מנחה הסדנה, שושי צור מהמתנ"ס – רכזת הקורס ובהשתתפותי. לבקשת המשתתפים, אנו משנים במקצת את מתכונת הסדנה, באופן שייתן יותר מקום ללימוד מעשי של ביצוע החג ביישוב ופחות לימוד תיאורטי על תוכן החג. המפגש יוחד לנושאים: יום ירושלים וקבלת שבת. המפגש השלישי יפתח לדיווח ומשוב של המשתתפים על חג השבועות ביישובים וללימוד על סוכות.

 

בתכנית השנתית של מרכז "יובלים", הצבנו את הרחבת פעילותנו לאוכלוסיות נוספות כמטרה המרכזית שלנו. אנו רואים חשיבות רבה מאוד בסדנה זו, ככניסה ראשונה ליישובי המועצה האזורית מבואות חרמון. עיקר החשיבות, הוא בכך שהכניסה לאזור זה נעשית בסוג הפעילות החשוב לנו ביותר – עיצוב מנהיגות קהילתית בתחום התרבות היהודית ביישובים עצמם. אנו נטפח את הקשר עם הפעילים גם לאחר תום הסדנה.

 

פורום מובילי קבלות שבת – מפגש הפורום של חודש מאי הוקדש לנושא "רוח וקהילה". הנחתה – אורית רוזנבליט ממטולה.

 

הלבנה במילואה – מפגש סיוון של תכנית ראשי החודשים של "ניגון נשים" נערך במסגרת תיקון ליל שבועות – אחד ממעגלי השיח והלמידה. מפגש תמוז יתקיים ביום א' 3.7, ב' ראש חודש תמוז. תכנית המפגש תדווח בנפרד.

 

תכנית "מעגלים" – תכנית "מעגלים" יצאה השבוע לשטח, וקיימה ערב קהילתי ביישוב אלוני הבשן בגולן, בו חיים חברי התכנית יסכה וירון דקל. עשרות מחברי היישוב, ובראשם רב היישוב אברהם שר שלום, נטלו חלק בערב היפהפה. עופר גביש הנחה את הערב, שכלל הרצאה מזמרת וקבוצות לימוד בנושא: "משכיל שיר" – הזמר העברי כפרשן המקורות.

 

המפגש שקדם לו הוקדש ללימוד מרתק על שירת הזיכרון, בהנחיית ניצה בן שלמה מקיבוץ עמיעד, מנחת התכנית.

 

תכנית תשע"א תסתיים בלימוד בהנחייתי על חוני המעגל והשיח עימו בספרות העברית החדשה. 

 

קהילת יובלים – הנושא השנתי של קהילת יובלים הוא הורים וילדים. פרופ' ישי רוזן-צבי ינחה את המפגש האחרון לתשע"א, שיעסוק ביחסי הקב"ה ועם ישראל כיחסי אב ובנו.

 

ידידי, השכחת? – "ידידי, השכחת?!" הוא פרוייקט של קרן אבי-חי וארגון "הלל", המפגיש מוסיקאים ישראליים עם עולם הפיוט היהודי. במסגרת הפרוייקט, מתקיימים מופעי רוק ופיוט, של צמדים שהתחברו – טובי הרוקרים עם טובי הפייטנים בישראל. כך, למשל, החיבור בין מיכה שטרית וליאור אלמליח, שהופיעו בתיקון ליל שבועות שלנו בקריית שמונה.

 

במסגרת המיזם, פועלת מזה מספר שנים כיתת זמרים ובהם קובי אוז, אתי אנקרי, ערן צור ואחרים, הנפגשים לימי לימוד בנושא הפיוט ובכלל החיבור של המוסיקה ליהדות. בסוף יוני אעביר בפני הקבוצה לימוד על החיבור בין מאיר אריאל ומקורות ישראל: "קחני אל מחנה בני ישראל אצל ההר".

 

שנת השפה העברית – לרגל שנת השפה העברית, שהוכרזה בידי משרד החינוך לציון 100 שנים להקמת ועד הלשון העברית, נערך בכנסת מפגש חגיגי, בהשתתפות העוסקים במלאכת הנחלת הלשון העברית ברחבי המדינה. חני יעקבזון ייצגה בכנס את מרכז "יובלים".

 

כנס שדרות לחברה – כנס שדרות לחברה, הנו הכנס המרכזי והחשוב ביותר בישראל, העוסק בסוגיות החברתיות בסדר היום הלאומי במדינה. הוא מתקיים מידי שנה, בנובמבר, במכללת ספיר, ונוטלים בו חלק מאות אנשים, וכן ראשי המדינה.

 

על פי הזמנת נשיא הכנס, עוזי דיין, מרכז "יובלים" אחראי על אחד המושבים המרכזיים בכנס, שיוקדש לנושא לימוד התנ"ך במערכת החינוך הישראלי. בימים הקרובים נקים צוות מכין. בין השאר, עלינו להגיש נייר עמדה, שיהיה הבסיס לדיון במושב.

 

צוות "יובלים" – צוות "יובלים" עורך סדרת ישיבות של סיעור מוחות על דמות המרכז, מדיניותו, פעולתו ותכניותיו לקראת תשע"ב. נערך דיון ראשון בנושא, והנושא המרכזי שלובן בו הוא מהותנו כארגון פלורליסטי. הישיבה נפתחה בלימוד לקראת שבועות, בנושא החסד במגילת רות וביצירה הספרותית, בהנחיית קרן קהת.

 

הנהלת "יובלים" – בישיבת הנהלת "יובלים" הצגנו את תחזית הסיכום הכספי של תשע"א וקריאה ראשונה לתקציב תשע"ב. שנת התקציב שלנו מתחילה ב-1.7, על פי המקובל אצל הגורם המממן המרכזי שלנו – הפדרציה של סן פרנסיסקו. כמו כן דנו בהקמת מועצה ציבורית של המרכז.

 

לעיל"א – האסיפה הכללית של עמותת לעיל"א, הפועלת במסגרת מרכז "יובלים", אישרה את הדו"ח הכספי לשנת 2010.

 

משפחת "יובלים" – ברכות חמות לעופר גביש, איש המוסיקה של "יובלים", להולדת נכדו. ברכות חמות לטליה איצקוביץ', מנהלת "הלל" בתל-חי, להולדת בנה.

 

אורי הייטנר

 

 

נכתב על ידי הייטנר , 14/6/2011 17:36   בקטגוריות חברה, חינוך, יהדות, יובלים, מבזק יובלים, ספרות ואמנות, תרבות  
1 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ