לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

הבלוג של אורי הייטנר

מאמרים בנושאי פוליטיקה, חברה, תרבות, יהדות וציונות. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, איש חינוך ופובליציסט

כינוי:  הייטנר

מין: זכר

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


10/2016

סדר יהודי חדש


בשנה האחרונה הלכו לעולמם אחדים ממורי הדרך של תנועת ההתחדשות היהודית בישראל – מיכאל בהט, בארי צימרמן, קובי וינר, מורדי שטיין, במבי שלג ולאחרונה – יריב בן אהרון.

 

כל אחד מאנשים אלה שייך לקהילה, שייך לזרם ביהדות ובישראליות, אך כל אחד מהם פרץ דרך, שבר מחיצות, מרד במובנים רבים במסגרת אליה השתייך, אך בלי לשבור כלים, בלי לנטוש את כור מחצבתו, בלי "לחצות את הקווים" ולעבור לצד האחר – מתוך הבנה שאין כאן דיכוטומיה בין "אנחנו" ו"הם", בין "חילונים" ו"דתיים". איש מהם לא בחר בדרך של "עולם ישן עדי היסוד נחרימה", בשום אופן לא. אך איש מהם לא בחר בדרך של "מה שהיה הוא שיהיה".

 

מיכאל בהט הקים את בית הכנסת בקיבוץ כפר בלום שהיה גאוותו וחינך דורות רבים על ברכי אהבת התנ"ך ובפרט ספרי הנביאים, והצהיר על אמונתו באלוהים, שלבטח אינה האמונה באלוהים במובנה הדתי האורתודוכסי המקובל, והרי הוא לא היה "דתי" ולא אורתודוכסי. אבל הוא גם לא היה "חילוני". קובי וינר, חבר קיבוץ השומר הצעיר מזרע, הידוע בציבור בזכות המפעל המייצר "דבר אחר" – מחנך ומשורר, היה רב. הסמכתו הייתה כ"רב חילוני", הגדרה שכשלעצמה נחשבת לאוקסימורון בשיח הישראלי המקובל, אך הוא העדיף הגדרה אחרת, שה"חילוניות" הושמטה ממנה – "רב אנוש". מורדי שטיין, חבר קיבוץ מעלה גלבוע, שייך לציונות הדתית, לקיבוץ הדתי. אך הוא בחר לפעול וליצור במשך שנים רבות דווקא במכון "שיטים", מכון החגים הקיבוצי. הוא האמין שדווקא שם יש לו יותר מה לתת ולא פחות מכך – יותר מה לקבל. ודווקא השיח והלימוד עם אנשים כבוג'ה, אבי זעירא וחבריהם, הוא החברותא היוצרת והיצירתית ביותר, שממנה תצא תורה. גם במבי שלג, הפובליציסטית והעורכת, צמחה בלב הציונות הדתית ומעולם לא פרשה ממנה, אך השמיעה קול עצמאי לחלוטין, הציבה סדרי עדיפויות יהודיים ישראליים שונים משל הציבור בו צמחה, ולא היססה לבקר אותו. היא פיתחה תיאוריה על הזיקה בין ההנהגות הרוחניות התרבותיות הנפגשות במסגרת תנועת ההתחדשות היהודית, המקרבת ביניהם יותר מאשר בין כל אחד לעמדות המוצא של המגזר אליו הוא משתייך. יריב בן אהרון, מורי ורבי, גדל על ברכי המרקסיזם והפניית העורף למסורת היהודית. כל חייו השתייך לציונות הסוציאליסטית, כל ימיו היה חבר קיבוץ, אולם הוא מרד במרקסיזם, מרד במרד של אביו ביהדות, התחבר בכל נימי נפשו אל מקורות התרבות היהודית, ובפרט התרבות היהודית שנכתבה בארץ ישראל, לא מתוך סקרנות אינטלקטואלית של אפיקורס, אלא מתוך תפיסה אקזיסטנציאלית, הרואה במקורות הללו את מקורות היניקה של המעשה הציוני, ואת המצפן הרעיוני והחינוכי של הציונות הסוציאליסטית, של הקיבוץ ובעיקר – שלו עצמו. את הסוציאליזם שלו לא שאב ממרקס ולנין, אלא מישעיהו ועמוס, מן התרבות הירושלמית ומן הרמב"ם. יריב סלד מן התופעות אותן הגדיר כ"שמאל ליברלי מתבולל", ובמיוחד כאשר הוא הופיע בתוך (גם אם בשולי) תנועת ההתחדשות היהודית. הוא העלה מתהום הנשיה את הספרות הציונית המקורית, מתוך תקווה שיהוו עמוד האש של החברה הישראלית, במסכתות שכתב על ספרים כ"מסדה" של יצחק למדן ו"שירי עיר היונה" של אלתרמן.

 

בארי צימרמן, חבר קיבוץ גבעת חיים איחוד, נשא את דגל אימוץ הסמלים היהודיים והטקסטים היהודיים, תוך יציקת תוכן חדש בתוכן באמצעות פרשנות ומדרש. לכן, למשל, הוא יצא נגד ההגדה הקיבוצית של פסח, ודגל בדבקות בהגדה המסורתית, כסמל יהודי שיש לשמור אותו ועליו, ולפרש ולדרוש אותו על פי דרכנו. הוא סבר שעלינו לאמץ לחיינו את הטקסטים היהודיים כולם, אך לא היסס להתווכח אתם. למשל, הוא יצא חוצץ נגד הרעיון של הנביאים, ובמיוחד של הנביא ירמיהו, על פיו הריבונות היהודית היא מותנית, תלויה בהתנהגות העם. הוא טען שהעם היהודי ששב לארצו, אחרי חוויות הגלות הנוראות, אינו יכול בשום אופן לקבל את המסר הזה. הריבונות – אסור שתהיה מותנית, והדרך להתמודד עם הפגמים בחברה היא דרך התיקון, ולא דרך ההתניה והחורבן. בכך הוא הציג תפיסה הפוכה בתכלית מזו של מיכאל בהט, שעמו פתחתי את הסקירה, שהִדְהֵד את נבואות החורבן של נביאי ישראל כצופה ומתריע ומוכיח בשער, עד יומו האחרון, בגיל מאה. ללמדך – שעולם ההתחדשות היהודית אינו מקשה אחת. המשותף לכל אותם אישים, הוא היותם פורצי דרך ושוברי מחיצות, ובכך הם שותפים ליצירת סדר יהודי חדש, תחת הסדר הישן, המדכא, ההרסני, של החלוקות הישנות בין "חילונים" ו"דתיים", בין "ימין" ו"שמאל", בין "אשכנזים" ו"מזרחים" וכן הלאה.

 

בארי צימרמן נהג להגדיר את עצמו כ"דתילוני"; כמי שיש בו מן הדתי ומין החילוני, ואין הוא מוכן להיפרד לא מן הדתי שבו ולא מן החילוני שבו, אך גם לא לסגור עצמו באחת משתי ההגדרות. הגדרה אחת שנתן לעצמו, הוא "יהודי חלוני". וכך כתב:

 

"אני לא 'חילוני'. המילה הזאת צורמת באוזניי. עם זאת, אני גם לא בדיוק 'דתי'. יש יהודים 'דתיים' שאני חש קירבה גדולה אל יהדותם, ויש יהודים 'חילוניים' שיהדותם אינה נוחה לי. בקצרה, קצתי במינוחים הללו, שאינם ממפים כראוי את קו ההפרדה הרצוי לי. והנה איש בשורה אני לעצמי היום: יהודי חַלוני אני, ובעלי דבבי, 'חילוניים', 'דתיים' כאשר יחפצו, יהודים תריסיים המה. מי הוא היהודי החלוני? מי שחלונותיו פתוחים ונשקפים אל יהודים אחרים, אל אפשרויות אחרות, מי שמודע לכך שיש גם חלונות אחרים מהם מביטים בו. והיהודי התריסי, תריסיו מוגפים. בתוך חדרו המוגף יתגורר, לא ישקיף ולא יושקף. חד אמת עצמותיו תאמרנה. אף לא ידע כי תריסים מוקף הוא. רבים המראות שיראה בחלונותיו המוגפים, אך את עצמו יראה בהם כבמראה. לא אותי, לא את שאר היהודים החלוניים, המביטים בתריסיו בעד חלונותיהם הפתוחים. אשריי, יהודי חלוני אני".

 

****

 

לפני שנים אחדות, קיבלתי פניה להשתתף ברב שיח בנושא הזרמים ביהדות, שנערך במכללת "אוהלו". ברב שיח השתתפו רב אורתודוכסי, רב קונסרבטיבי, רבה רפורמית, ואני התבקשתי לייצג את "היהדות החילונית". "אשמח להשתתף בפאנל", אמרתי לד"ר רינה חבלין שהזמינה אותי, "אבל יש בעיה. איני מגדיר את עצמי כחילוני". – "לא חשוב", היא השיבה. "בוא ותגדיר את עצמך".

 

"למה אינך מגדיר את עצמך כחילוני?", שאלה אותי רינה, מנחת השיח. אמרתי שאני מזמין את הסטודנטים, שרובם הגדול מגדירים עצמם כחילונים, לתרגיל קצר. "הגדירו מהו חילוני", ביקשתי. אספתי עשר הגדרות. מתוך העשר, תשע נפתחו במילה "לא": "לא שומר שבת", "לא שומרת כשרות", "לא מניח תפילין" וכו'. ההגדרה שלא נפתחה במילה "לא", הייתה "נוסע בשבת". אבל הוא נוסע גם ביום רביעי, ואפילו ביום שני. מה המיוחד בכך שהוא נוסע בשבת? שהוא לא לא-נוסע בשבת. כל עשר ההגדרות הן על דרך השלילה. ובאמת, מה משותף לכל המגדירים עצמם חילונים? העובדה שאינם דתיים. וכפי שאיני מגדיר את עצמי כ"לא אישה", כ"לא צרפתי" וכ"לא נוצרי", כך איני מגדיר את עצמי לא דתי או חילוני. אני מגדיר את עצמי כיהודי, כציוני, כישראלי, כחבר קיבוץ, כתושב הגולן, כחבר אורטל ועוד. אני מסרב להשתבץ בתיוגים חסרי משמעות בעיניי; תיוגים מיושנים וחסרי ערך כמו "שמאל ימין", "דתי חילוני", "אשכנזי מזרחי". אלה תיוגים שאיני מזדהה אתם והם לבטח אינם מגדירים אותי.

 

על פי ההגדרות הסוציולוגיות המקובלות אני "חילוני". אך ההגדרות הסוציולוגיות הללו אינן מקובלות עליי. אני לא חילוני. אני לא דתי. אני יהודי. יהודי סתם. יהודי ישראלי. יהודי ציוני. מאסתי בהגדרות המיושנות. הן היו לי לזרא.

 

מה שמשמעותי בעבורי הוא הגדרתי כיהודי. אני יהודי בכך שאני רואה בהיותי בן לעם היהודי את המרכיב המרכזי בזהותי. אני מחובר להיסטוריה היהודית ומחויב לעתיד העם היהודי ולקיומו. אין דבר החשוב לי בחיי יותר ממחויבות זו, שבשמה בחרתי לשרת לאורך שנים בסדיר ובמילואים ביחידה קרבית, מתוך נכונות מלאה להקריב את חיי למען קיום העם היהודי וביטחון מדינתו. אני בן לתרבות היהודית, שואף לדעת ולהכיר אותה ולהנחיל אותה לילדיי ולקהילתי. אני רואה חשיבות עליונה בקיום החגים והטקסים היהודיים ובחיבור לאוקיינוס הבלתי נדלה של היצירה היהודית לאורך הדורות, גם אם איני חושב שהדרך היחידה לקיימם היא הדרך האורתודוכסית. אני מחויב להתחדשות יהודית, הן כדי להנחיל את מורשת היהדות בקרב החברה ולהשתיתה על ערכי היהדות והן כדי להמשיך את התפתחות היצירה היהודית, לבל תתאבן בשמרנות ותתקבע בגישה צרה ומצמצמת. אני מחויב לערכי היהדות, על פי הכרתי – הערכים החברתיים של תיקון עולם, של סולידריות, של צדק חברתי, של משפט צדק, של שוויון ערך האדם, של שוויון בפני החוק, של קהילתיות, של רעות וערבות הדדית וערכים לאומיים כמו סולידריות יהודית, זכותנו על א"י ומחויבותנו ליישבה, קיומה של מדינה יהודית, שלילת הגולה ועוד.

 

נכון, השקפתי היהודית אינה מעמידה במרכזה את האלוהים, ומחויבותי היהודית אינה מתבטאת בכפיפות להלכה, אולם אני מאמין שעתיד היהדות הוא בפלורליזם, בכך שהיא תתפתח לכיוונים שונים, לגישות שונות ולדעות שונות ולאו דווקא לכיוון הדתי האורתודוכסי. נכון, מחויבותי לתרבות היהודית אינה מתבטאת בדבקות בפולחן הדתי, אך אני רואה בפולחן הזה דבר שולי. לא בכדי אנו קוראים בהפטרה של יום הכיפורים את דברי הנביא: "וְאוֹתִי יוֹם יוֹם יִדְרֹשׁוּן, וְדַעַת דְּרָכַי יֶחְפָּצוּן, כְּגוֹי אֲשֶׁר צְדָקָה עָשָׂה, וּמִשְׁפַּט אֱלֹהָיו לֹא עָזָב. יִשְׁאָלוּנִי מִשְׁפְּטֵי צֶדֶק, קִרְבַת אֱלֹהִים יֶחְפָּצוּן. לָמָּה צַּמְנוּ וְלֹא רָאִיתָ? עִנִּינוּ נַפְשֵׁנוּ וְלֹא תֵדָע? הֵן בְּיוֹם צֹמְכֶם תִּמְצְאוּ חֵפֶץ וְכָל עַצְּבֵיכֶם תִּנְגֹּשׂוּ. הֵן לְרִיב וּמַצָּה תָּצוּמוּ וּלְהַכּוֹת בְּאֶגְרֹף רֶשַׁע. לֹא תָצוּמוּ כַיּוֹם לְהַשְׁמִיעַ בַּמָּרוֹם קוֹלְכֶם. הֲכָזֶה יִהְיֶה צוֹם אֶבְחָרֵהוּ? יוֹם עַנּוֹת אָדָם נַפְשׁוֹ? הֲלָכֹף כְּאַגְמֹן רֹאשׁוֹ, וְשַׂק וָאֵפֶר יַצִּיעַ? הֲלָזֶה תִּקְרָא צוֹם וְיוֹם רָצוֹן לַיהוָה?! הֲלוֹא זֶה צוֹם אֶבְחָרֵהוּ: פַּתֵּחַ חַרְצֻבּוֹת רֶשַׁע, הַתֵּר אֲגֻדּוֹת מוֹטָה, וְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים, וְכָל מוֹטָה תְּנַתֵּקוּ. הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת. כִּי תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ, וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם. אָז יִבָּקַע כַּשַּׁחַר אוֹרֶךָ, וַאֲרֻכָתְךָ מְהֵרָה תִצְמָח. וְהָלַךְ לְפָנֶיךָ צִדְקֶךָ, כְּבוֹד יְהוָה יַאַסְפֶךָ" (ישעיהו, נ"ח, ב'-ח').

 

החלוקה הסוציולוגית הדיכוטומית בין "דתיים" ל"חילונים" היא בעיניי קלקול גדול. היא גורמת ל"חילונים" רבים להתרחקות מן היהדות, כיוון שהיא שייכת ל"דתיים", ובכך נוצר ריק תרבותי, רוחני וערכי גדול בקרב חלק ניכר מהציבור החילוני; נוצרת שממה של בורות. ואילו בקרב חלק ניכר מהציבור הדתי קיימת תופעה של העמדת הפולחן בראש סולם הערכים.

 

הצגתי קודם את הבעייתיות בהגדרת החילוניות על דרך השלילה. הדתיות מגדירה עצמה על דרך החיוב. אולם במה היא מתבטאת? כיצד מצטיירת הגדרת הדתיות בסוציולוגיה הישראלית? בשמירת שבת וכשרות, בלבוש וחבישת כיפה וכד'. בקיצור – במצוות שבין אדם למקום.

 

ומה באשר למצוות בין אדם לחברו? האם יתכן מצב שבו אדם דתי ינהג בשבת? לא. אם הוא ינהג בשבת יהיה ברור שהוא הפסיק להיות דתי. לא יתכן שאדם דתי יאכל טריפה, כיוון שבכך הוא יגדיר עצמו כחילוני.

 

האם יתכן שאדם דתי ייקח שוחד? האם יתכן שאדם דתי יגנוב? האם אדם שייקח שוחד, ויעבור בכך על אחד האיסורים החמורים ביותר ביהדות, יחשב לדתי? אם הוא ישמור על שבת וכשרות, הוא יחשב לדתי. למה? למה ברור שמי שיאכל שפן לעולם לא יחשב לרב בישראל, אבל מי שלקח שוחד יכול להיות הרב הראשי ומי שגנב ולקח שוחד יכול להיות מנהיגה הנערץ של מפלגה דתית?

 

במדד המקובל של הדתיות, אדם דתי הוא יותר יהודי מחילוני, וחרדי – יותר יהודי מדתי. במה חרדי המתנער ממחויבותו לעצם הקיום הפיסי של העם היהודי ומדינתו ומשתמט מחובת הסולידריות היהודית הבסיסית שבשרות בצה"ל – "כל ישראל ערבין זה בזה", הוא יותר יהודי מחילוני או מדתי לאומי המוסר את נפשו על העם והארץ? והרי הרמב"ם כתב: "הפורש מדרכי ציבור ואף על פי שלא עבר עבירות, אלא נבדל מעדת ישראל ואינו עושה מצוות בכללן ולא נכנס בצרתן ולא מתענה בתעניתן, אלא הולך בדרכו כאחד מגויי הארץ וכאילו אינו מהן, אין לו חלק בעולם הבא".

 

אני מציע שנקרא תגר על החלוקה הסוציולוגית המעוותת הזאת בין חילונים ודתיים. היהדות היא של כולנו. היהדות אינה מצומצמת לפולחן, אלא היא נושאת ערכי מוסר עילאיים שמן הראוי שכולנו נהיה מכוונים אליהם. את "מדד היהודי הטוב" המקובל הזה יש לעקור מן היסוד, ולהציב מדד חדש שכוכב הצפון שלו הוא: " מִי-הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים, אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב. נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה. סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב, בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ" (תהילים ל"ד, י"ג-ט"ו). מדד שהאידאל שלו הוא: " מִי-יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ? מִי-יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ?   הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ. לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ, לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל-קְרֹבוֹ. נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד. נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר. כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח. עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם" (תהילים טו).

 

* "בארגמן"

נכתב על ידי הייטנר , 27/10/2016 01:24   בקטגוריות אנשים, הספדים, חברה, חינוך, יהדות, מנהיגות, ציונות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 יחזקאל לג: צֹפֶה נְתַתִּיךָ לְבֵית יִשְׂרָאֵל


"הצופה שנרדם" זה שם ספרו של פרופ' אורי בר יוסף, על הפתעת מלחמת יום הכיפורים ומקורותיה. מיהו הצופה?

 

הנביא יחזקאל, בנבואתו, מתאר את תפקידו של המודיעין, לִצְפּוֹת את החרב, את המלחמה, ולהתריע מפניה. זה ייעודו של המודיעין, זה תפקידו, זו משימתו, זו אחריותו. אם המודיעין מבצע את תפקידו ומתריע – הוא מילא את אחריותו, גם אם מקבלי ההחלטות לא נהגו כראוי. אולם אם הוא התרשל בתפקידו, אם הוא נרדם, אם הוא לא התריע – הוא נושא באחריות לתוצאות המלחמה.

 

"אֶרֶץ, כִּי אָבִיא עָלֶיהָ חָרֶב; וְלָקְחוּ עַם הָאָרֶץ אִישׁ אֶחָד מִקְצֵיהֶם, וְנָתְנוּ אֹתוֹ לָהֶם לְצֹפֶה". הצופה – הוא המודיעין. "וְרָאָה אֶת הַחֶרֶב בָּאָה עַל הָאָרֶץ, וְתָקַע בַּשּׁוֹפָר, וְהִזְהִיר אֶת הָעָם". תפקידו של הצופה, תפקיד המודיעין, לקרוא את האותות, לפענח את הסימנים, להבין שצפויה מלחמה, ולתקוע בכל השופרות, כדי להתריע מפני המלחמה הקרבה. "וְשָׁמַע הַשֹּׁמֵעַ אֶת קוֹל הַשּׁוֹפָר וְלֹא נִזְהָר, וַתָּבוֹא חֶרֶב, וַתִּקָּחֵהוּ - דָּמוֹ בְּרֹאשׁוֹ יִהְיֶה". אם המודיעין מילא את תפקידו, היטיב להבין שצפויה מלחמה, התריע מפניה, תקע בשופר והזהיר באוזני כל מי שצריך לשמוע על המלחמה הקרבה – אבל "הַשֹּׁמֵעַ אֶת קוֹל הַשּׁוֹפָר", כלומר הקברניטים, מקבלי ההחלטות, התעלמו מן האזהרה – מלוא האחריות היא על מקבלי ההחלטות. "וְהַצֹּפֶה, כִּי יִרְאֶה אֶת הַחֶרֶב בָּאָה, וְלֹא תָקַע בַּשּׁוֹפָר, וְהָעָם לֹא נִזְהָר - וַתָּבוֹא חֶרֶב, וַתִּקַּח מֵהֶם נָפֶשׁ ... וְדָמוֹ מִיַּד הַצֹּפֶה אֶדְרֹשׁ". אבל אם המודיעין יתעלם מכל הסימנים, כיוון שיהיה שבוי בקונספציה על סבירות נמוכה למלחמה, ולא יפעיל את האמצעים המיוחדים – במקרה זה הוא הנושא באחריות.

 

****

 

הנביא – תפקידו להיות המודיעין של החברה. הוא חייב להרתיע מפני הרקב החברתי, מפני השחיתות, מפני הרשע. ובדיוק כמו המודיעין מפני האויב, כזו אחריותו של הנביא. אם הוא השתמט מתפקידו, אם הוא נרתע מהשמעת דברו – כמוהו כמו המודיעין שלא התריע. הוא נושא באחריות למעשי הרשע, שאמור היה להזהירו. אחריותו אינה פוטרת את הרשע מאחריות על מעשיו, אולם גם הוא נושא באחריות. זה תפקידו, "צֹפֶה נְתַתִּיךָ לְבֵית יִשְׂרָאֵל".

 

****

 

הנביא חוזר לנושא בו כבר עסק בעבר – האחריות האישית. המסר שלו הוא שהאדם נושא באחריות אישית על מעשיו. והאחריות שלו, היא מוחלטת – הוא נבחן על כל מעשה, כאילו זה מבחנו היחיד בחיים. גם אם כל חייו היו חטא – עליו להאמין שאם ינהג כעת בצדק וביושרה, הוא יישפט על פי המעשה הטוב שעשה. וגם אם כל חייו היו צדק ויושרה – אין הם מעניקים לו חסינות ומאפשרים לו לחטוא. עליו להתייחס למעשה הבא, כאל זה שיכריע את עתידו.

 

וְאַתָּה, בֶן אָדָם, אֱמֹר אֶל בְּנֵי עַמְּךָ: צִדְקַת הַצַּדִּיק לֹא תַצִּילֶנּוּ בְּיוֹם פִּשְׁעוֹ, וְרִשְׁעַת הָרָשָׁע לֹא יִכָּשֶׁל בָּהּ בְּיוֹם שׁוּבוֹ מֵרִשְׁעוֹ, וְצַדִּיק לֹא יוּכַל לִחְיוֹת בָּהּ בְּיוֹם חֲטֹאתוֹ. בְּאָמְרִי לַצַּדִּיק: חָיֹה יִחְיֶה, וְהוּא בָטַח עַל צִדְקָתוֹ,  וְעָשָׂה עָוֶל – כָּל צִדְקֹתָו לֹא תִזָּכַרְנָה, וּבְעַוְלוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה בּוֹ יָמוּת. וּבְאָמְרִי לָרָשָׁע: מוֹת תָּמוּת, וְשָׁב מֵחַטָּאתוֹ וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה - חֲבֹל יָשִׁיב רָשָׁע, גְּזֵלָה יְשַׁלֵּם בְּחֻקּוֹת הַחַיִּים, הָלַךְ לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת עָוֶל; חָיוֹ יִחְיֶה, לֹא יָמוּת. כָּל חַטֹּאתָו אֲשֶׁר חָטָא לֹא תִזָּכַרְנָה לוֹ. מִשְׁפָּט וּצְדָקָה עָשָׂה. חָיוֹ יִחְיֶה!

 

המסרים כאן משמעותיים מאוד. המסר האחד הוא האחריות האישית. המסר השני הוא היכולת להשתנות, יכולתו של האדם לתקן את מעשיו. והרי זה אהוד בנאי מפורש:

 

אז תאמין שאם קלקלת

אתה יכול גם לתקן, כן, כן.

 

אל תפחד

אתה לא לבד.

 

אך הצד השני של המטבע, הוא שאדם עלול לקלקל חיים תקינים, שעמל עליהם כל חייו, בשל חטא אחד שחטא. כל ימיו עליו להיות דרוך לסור מרע ולעשות טוב, ולראות במעשה הבא שהוא עומד לעשות את מבחן חייו.

 

זו תביעה כמעט בלתי אנושית, אך הנביא אינו מעגל פינות בדרישתו, אינו מתפשר בתביעתו. ולא רק הנביא, אלא גם חז"ל.

 

כך נכתב בתלמוד בבלי, מסכת קידושין, מ' ע"א, ע"ב: "לעולם יראה אדם את עצמו כאילו חציו חייב וחציו זכאי. עשה מצווה אחת, אשריו שהכריע עצמו לכף זכות. עבר עבירה אחת, אוי לו שהכריע עצמו לכף חובה.

 

ר' אלעזר בר' שמעון אומר: לפי שהעולם נידון אחר רובו והיחיד נידון אחר רובו, עשה מצווה אחת, אשריו שהכריע את עצמו ואת כל העולם לכף זכות. עבר עבירה אחת, אוי לו שהכריע את עצמו ואת כל העולם לכף חובה... בשביל חטא יחידי שעשה זה, אבד ממנו ומכל העולם טובה הרבה".

 

כלומר, לא זו בלבד שלעולם, תמיד, יראה אדם את עצמו כאילו המעשה שיעשה עכשיו יכריע אותו לכף חובה, אלא עליו לראות את המעשה הבא שיעשה, כאילו הוא המעשה שיכריע את כל העולם לכף חובה או לכף זכות. איזו דרישה גדולה מכל פרט!

 

בספרו המכונן "שורשי יניקה", פרסם מורי ורבי יריב בן אהרון, שהלך לעולמו ערב חג הסוכות, מאמר שכותרתו: "אדם ועולם על כף המאזניים". הוא נפתח במובאה הזאת ממסכת קידושין ובהמשך מצביע יריב כיצד המסר הזה, המופיע גם בתורה ובסיפורי חסידים, היווה מקור יניקה והשראה לגרעין החלוצי של הציונות.

 

ברל כצנלסון: "תנועתנו ירשה את הראייה היהודית הקדומה, שהעולם כולו נתון תדיר על כף המאזניים, וכל אחד ואחד מאתנו, וכל מעשה של כל אחד מאתנו, יש בו כדי להכריע את הכף, וכל שעה היא שעת ההכרעה".

 

יצחק שדה, מפקד הפלמ"ח: "נוער, שמע!

מישהו אי שם מחזיק את מאזני חיינו בידיו.

וכפות המאזניים עולות ויורדות, יורדות ועולות.

על הכף האחת - שואת ישראל, תקומת ישראל ומלחמת ישראל.

ועל הכף השניה: תככי מסחר ופוליטיקה, והתככים – משקלם כבד מאוד.

נוער, זכור:

בבוא השעה, השלך עצמך על כף המאזניים. השלך עצמך בכוח ובאומץ! זה יכריע, המאזן ישתנה!

נוער, שמע!"

נכתב על ידי הייטנר , 26/10/2016 23:41   בקטגוריות היסטוריה, חוץ וביטחון, חינוך, יהדות, מנהיגות, ספרות ואמנות, ציונות, תרבות  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 צרור הערות 26.10.16


* לא אתקרנף - כמה מטובי חבריי מתפלאים על כך שאני מגדיר את ההליכה של ישראלי למועצת הביטחון בתביעה לפעול נגד מדינתו, ולעבור מדיבורים למעשים - כמעשה בוגדני. ואם לא אגדיר אותו כמעשה בוגדני, הוא לא יהיה מעשה בוגדני? אם אתם רוצים להתקרנף - תתקרנפו. אני אומר את האמת, גם אם היא לא נעימה לאוזניכם.

 

הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע, שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ, שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר. ישעיהו ה', כ.

 

* לקרוא לילד בשמו - ישראל נמצאת תחת מתקפת דה-לגיטימציה קשה, אנטישמית. במקום שכולנו, ללא הבדל השקפה פוליטית, נצא למתקפת נגד, לא זו בלבד שאנשים מתוכנו הם בין מובילי המתקפה, עוד רבים מגוננים עליה, ומחליטים "להזדעזע" כאשר מכנים את הילד בשמו.

 

המתקפה הזאת ופיגועי הטרור הם אותה מלחמה, כשהאמצעים השונים נועדו לסייע זה לזה, כדי שהמתקפה תהיה אפקטיבית. אלה כלים שלובים. ישראלי שמסייע בפועל לטרור, וישראלי שמסייע בפועל לטרור הדה-לגיטימציה, עושים בדיוק אותה פעולה. איזו פעולה מזיקה יותר? כלל איני בטוח.

 

* מיינסטרים חדש - אני רואה דמיון רב בין התגובה הציבורית לפרשת אלאור אזריה לבין התגובה הציבורית לפרשת חגי אלעד.

 

אילו שאלנו את גדודי תומכיו של אזריה, יום לפני מעשהו, מה דעתם על אירוע שבו חייל יירה בראשו של מחבל גוסס, זמן רב אחרי שנוטרל ואינו מהווה עוד סכנה, רובם המוחלט היו משיבים שבצה"ל לא יכול לקרות מעשה כזה, והוא לבטח עוד עלילת דם של "שוברים שתיקה". ואילו לחצנו עליהם להתייחס לאפשרות התיאורטית שמעשה כזה יקרה, הם היו משיבים שיש להעמיד את החייל לדין ולדון אותו בחומרה.

 

אילו שאלנו את גדודי תומכיו ומגִניו של חגי אלעד יום לפני האירוע, על האפשרות שאזרח ישראלי ינאם במועצת הביטחון ויפציר בה לעבור מדיבורים למעשים ולפעול נגד מדינת ישראל, הם היו טוענים שלא יתכן אירוע כזה, ומדובר בתסריט הסתה של "אם תרצו" כדי להכפיש את השמאל. ואילו לחצנו עליהם להתייחס לאפשרות התיאורטית, הם היו טוענים שמדובר במעשה בוגדני שפל והנפת יד על הדמוקרטיה הישראלית, ומי שעשה אותו חצה את כל הקווים האדומים והוציא את עצמו מן החברה הישראלית.

 

אז מה השתבש, שכל אחד מן השניים נהנה מתמיכה רבתי? התשובה לכך, לדעתי, היא משטר המחנות השבטיים המחרב את החברה הישראלית. את מקום ההשתייכות והסולידריות הלאומית, מחליפה השתייכות וסולידריות שבטית. וכך, כל שבט מתייצב אחרי מי מחבריו, שמותקף בידי "השבט השני". הדבר גורם להתייצבות כאוטומטים של כל שבט אחרי הקיצונים והפנאטיים שבשוליו. כך הזנבות הפנאטיים מכשכשים בנו, בחברה הישראלית.

 

זוהי סכנה חמורה, אולי הסכנה החמורה ביותר לחברה הישראלית ולעתידה. יש ליצור מיינסטרים ציוני דמוקרטי חדש, שישבור את משטר המחנאות השבטית הזאת, המכלה כל חלקה טובה בחברה הישראלית.

 

* הפה הגדול של הראש הקטן - כבר הבנו שח"כ ביטן אינו העיפרון המחודד ביותר בקלמר. עמדנו גם על הפער בין הפה הגדול לראש הקטן, המאפיין אותו. יוזמות החקיקה החדשות שלו, לאיסור על הופעות של ישראלים באו"ם ואיסור הצעה לסנקציות על ישראל וכד', הן הצעות טיפשיות. למה? כי נזקן עולה על תועלתן. מה הנזק באירועים כמו הופעת המנוול מ"בצלם" במועצת הביטחון? נזק מדיני ותדמיתי לישראל. אולם אם הצעותיו של ביטן תתקבלנה, הנזק התדמיתי וכתוצאה ממנו – המדיני, יהיה גדול יותר. למעשה, מדובר באידיוטיזם שימושי בשירות המנוול ושכמותו, שחוגגים בפני העולם ב"הוכחה" עד כמה המדינה השנואה עליהם "רודפת" אותם, ואיזה קדושים מעונים הם, מה שרק יעצים אותם.

 

המאבק בתופעה שמייצג המנוול מ"בצלם" אינה במישור החוקי והמשפטי, אלא במישור המוסרי, הערכי, הנורמטיבי. אין להתמודד עמה באמצעות דה-לגליזציה, שתשיג תוצאה הפוכה, אלא באמצעות דה-לגיטימציה מוסרית, ציבורית, חברתית. יש להוקיע ולגנות את התופעה הבוגדנית, וליצור אווירה ציבורית המבהירה שהאיש הוציא את עצמו מחוץ לחברה הישראלית. לא מחוץ לאזרחות, לא מחוץ לזכויות האזרח, לא מחוץ לחוק – מחוץ לחברה. יש ליצור אווירה שבה החברה תתייחס לאדם העושה מעשה כזה כאל מצורע, המוקע אל מחוץ למחנה.

 

ובכלל, השיטה של הצעות חוק בעקבות הכותרת של אתמול למען הכותרת של מחר, היא גישה קלוקלת, המוזילה את עבודת הכנסת. זו שיטה שנוהגים בה לרוב יושבי הספסלים האחוריים, הכמהים לבדל סיקור. בוודאי שהתנהלות כזו אינה ראויה למי שנושא בתפקיד הבכיר של יו"ר הקואליציה.

 

* אנטי ישראלי – "כולנו חגי אלעד" – זו כותרת פשקוויל המערכת של "הארץ" ערב שמחת תורה. חגי אלעד הוא המנוול שהופיע בפני מועצת הביטחון ותבע ממנה לפעול נגד מדינתו. זהו מעשה בוגדני שפל, והמעשה הזה זוכה להזדהות מוחלטת של "הארץ". "הארץ", שבמשך עשרות שנים היה עיתון ציוני, הפך לפוסט ציוני וכעת הוא התייצב כאנטי ישראלי.

 

* תמונת ראי - המעשה הבוגדני שעשה מנכ"ל "בצלם" אינו "השמאל" ואינו מייצג את "השמאל". למה הטענה דומה? לטענה שהמעשים של מטורפי נוער הגבעות מייצגים את "המתנחלים". בשני המקרים מדובר בעלילה. אגב, יש דמיון בין מעשהו של מנכ"ל "בצלם" לחלק מן המעשים של מטורפי הגבעות. מי שפוגעים בחיילי צה"ל, מיידים אבנים בחיילי צה"ל, תוקפים קציני צה"ל, חודרים לבסיס של צה"ל ועושים בו מעשי ונדליזם, הם בוגדים בדיוק כמו מנכ"ל "בצלם". ובשני המקרים, רוב ה"שמאל" ורוב ה"ימין" אינם נחלצים להוקיע ולגנות באופן חד משמעי, בלי "אבל" ובלי "מצד שני" ובלי מכבסות מילים, את המעשים ולנער חוצניהם מן העושים, ובכך יוצרים מעין לגיטימציה לפנאטים.

 

* לכבד את החוק - לעתים קרובות סונטים גדעון לוי וחבר מרעיו בבית המשפט העליון, על כך שהוא "הכשיר" את אקיבוש ואת מפעל ההתנחלות, שהוא "כלי שרת" של אקיבוש וכו'. כמובן שאלה קשקושים. בית המשפט העליון לא הכשיר את מפעל ההתנחלות, כיוון שאין זה מתפקידו להכשיר את מדיניות ההתיישבות, שהיא בסמכות הממשלה הנבחרת של ישראל.

 

אולם נכון שבית המשפט העליון דוחה שוב ושוב, כבר 50 שנה, את הניסיונות החוזרים ונשנים לקעקע את חוקיות ההתיישבות, בטענות סרק משפטפטניות, שאינן מחזיקות מים. ולכן, לשיטתם, צודקים גדעון לוי וחבר מרעיו בהתבכיינותם.

 

לעומת זאת טועים טעות חמורה אנשי ה"ימין" המציגים את בג"ץ כ"אויב ההתנחלות", כיוון שאין לכך שחר. בית המשפט התערב, בצדק, רק כאשר ההתיישבות נעשתה על אדמות פרטיות. אכן, זה תפקידו של בית המשפט, להגן על זכות הקניין של בעל האדמות, מפני הרשות. זה בדיוק המקרה עליו אמר בגין "יש שופטים בירושלים", כאשר בית המשפט העליון הורה להעתיק ממקומו את היישוב אלון מורה, שהוקם תחילה על אדמה פרטית (ועובדה, שאחרי שאותן אדמות נרכשו כחוק, הוקם בהם היישוב איתמר, ללא כל בעיה משפטית).

 

בית המשפט העליון הורה לפרק מבנים בעמונה, לא כיוון שהוא נגד ההתנחלות (הוא גם לא בעד ההתנחלויות. אין זה מעניינו), אלא כיוון שהן נבנו שלא כחוק על קרקע פרטית. אילו בית המשפט היה אוסר על התיישבות ביו"ש, לא היו בו היום כמעט חצי מיליון ישראלים. ולכן, יש לפרק את המבנים הבלתי חוקיים, ולדון בהקדם עם הממשלה על אתר חלופי, חוקי, על קרקע מדינה.

 

ובוודאי שיש להפסיק להלך אימים ולאיים על המדינה באלימות, חלילה, כלפי כוחות הביטחון שיבואו לאכוף את החוק. מוטב לא להגיע כלל למצב שבו יש צורך להפעיל לשם כך את כוחות הביטחון. על המתיישבים עצמם לכבד את פסק הדין, ולפעול על פיו.

 

* פיתוח תמורת פירוז - שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בראיון לעיתון הפלשתינאי "אל-קודס" שאם הפלשתינאים יפסיקו לחפור מנהרות, להתחמש ולירות לעבר ישראל, ישראל תשקיע ברצועה ותאפשר הקמת שדה תעופה. אני מסכים אתו. יתר על כן, אני בעד מו"מ עם ממשלת עזה (חמאס) על הסדר ביניים, של פירוז הרצועה, הפסקת הטרור ופיתוח רבתי.

 

אילו אחרי ההתנתקות, הפלשתינאים היו משקיעים בפיתוח אזרחי של הרצועה, ולא בהפיכתה לבסיס של טרור וטילים נגד אזרחי ישראל, כל העולם ובראש ובראשונה ישראל היו עומדים בתור כדי להפוך את רצועת עזה לגן עדן כלכלי. יתר על כן, אילו הם נהגו כך, רוב גדול בישראל היה תומך בהתנתקות דומה ממרבית יו"ש.

 

הבעיה היא שבכל נסיגה ישראלית – בהסכם (אוסלו) וללא הסכם (ההתנתקות), הפלשתינאים הפכו את השטח ממנו ישראל נסוגה לבסיס טרור.

 

למה? כי הם טרם השלימו עם זכות קיומה של ישראל.

 

* ושמחת בחגך והיית אך שמח – אני שמח לקרוא על עוד מנהרה ועוד מנהרה שקרסה ברצועת עזה על המחבלים שהיו בה, לגמרי לגמרי במקרה.

 

* מזעזע - מעבר לכאב הכבד על עצם אובדן חיי אדם - העובדה שמשרד הביטחון מעסיק נער בן 15 כעובד קבלן - מזעזעת (וככל הידוע לי - בלתי חוקית).

 

* ביזיון ושמו אורן חזן - אדם שבית המשפט קבע שצרך סמים קשים וניהל קזינו שהעניק שירותי סרסרות, הוא עדיין חבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, המפקחת על צה"ל וכוחות הביטחון.

 

* על התג כתוב: אוהבת ספר - יש לכם את ספרה החדש של הלית ישורון "איך עשית את זה"?

- רגע... אני אבדוק... איך אתה כותב אישורון? באל"ף?

 

* דו"ח רפואי - ובאשר לתוצאות התאונה, לכל המתעניינים. אני שמח לספר שאני חש בכאבים רק כשאני נושם.

 

            * ביד הלשון

 

מוצא חן – כשאנו רוצים לבטא חיבה, אהדה, שביעות רצון ממעשה, חפץ, אדם או תופעה, אנו אומרים שהנ"ל מוצא חן בעינינו.

 

צירוף המילים לקוח מפרשת השבוע שלנו, פרשת "בראשית", מן הפסוק האחרון, שהוא הקדימון לפרשה הבאה, פרשת נוח: "וְנֹחַ מָצָא חֵן בְּעֵינֵי ה'".

 

חן, פירושו יופי. בלשון המקרא הוא מתקשר גם לחסד ולרחמים, ובתפילה נאמר במפורש: "חן וחסד ורחמים".

 

ביטוי מקביל – נושא חן.

 

* "חדשות בן עזר"

נכתב על ידי הייטנר , 26/10/2016 00:05   בקטגוריות אנשים, הזירה הלשונית, חברה, חוץ וביטחון, יהדות, משפט, פוליטיקה, שחיתות, תקשורת  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  


© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להייטנר אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על הייטנר ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2016 © נענע 10 בע"מ