לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהAvatarכינוי: 

בת: 19

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
6/2015

איך להיגמל מחשבון הבנק שלך


סגרתי את חשבון הבנק לפני שנתיים ומשהו, ומאזז אני מסתדרת בלי... הרבה אנשים מופתעים ואומרים שהעניין לא יחזיק לאורך זמן וסתם היה לי מזל.

כרגע לפי המחקרים והניסיון שלי אפשר להסתדר עד קניית דירה ומשכנתא.

אני באה לעשות הרצאה של חצי שעה על איך להיגמל מחשבון הבנק - ולסגור אותו אצל חברים, והחלטתי להעלות את זה גם לכאן. בטח אקליט ואעלה ליוטיוב.

זה מאוד גולמי כיוון שהטקסט נועד להיות מעין מערך שיעור ובכל זאת מוזמנים לשאול שאלות בתגובות

איך סוגרים את החשבון? 

הולכים לבנק עם ת.ז וכל הכרטיסים, וחותמים על טופס לסגירת חשבון.

 יש לפרט סיבה בטופס, אך על פי החוזה היא לשימוש פנימי אנונימי (מחקר של הבנק, אימון עובדים וכו') ולעולם לא תשמש נגדכם במשפט או כעילה לסירוב לפתוח חשבון מחדש במידה ותרצו יום אחד.

 

הוצאות

http://money.ort.org.il - להבין את הכסף

(מדויק ברובו, אם כי שימו לב שבנק הפועלים נותן חסות לפרויקט...)

 

טלפון:

כרטיס נטען (טוקמן) או יש אפשרות להשאיר פיקדון לחברה ואז חשבון רגיל במזומן – לא יושם על ידי באופן אישי

אוטו:

לקנות במזומן, תדלוק רק עם שירות, תשלום לביטוח במזומן (אך במקרה של פיצויים חייב לחשבון בנק כלשהו)

דירה:

לא לקנות (חוקי ואפשרי תאורטית אבל מתווכים יעדיפו לא לגעת במזוודה עם מיליון שקל כי זה מסריח) ולא משכנתא (גופים פיננסים). רק בשכירות, עם משכיר שמוכן לכך, ערבויות במזומן לפני. יותר פשוט במידה והחשבונות כלולים בשכ"ד, אם כי אפשר לשלם אותם במזומן

 

הכנסות

קצבאות ביטוח לאומי:

רק עם חשבון בנק.

עבודה:

"עובד חדש נמצא במבחן מתמיד וצריך להרשים לטובה. העובדה שאין לו חשבון בנק תקשה עליו?

 

"כן. מנהלת החשבונות תתלונן, כי היא תצטרך ללכת מדי חודש לסניף כדי למשוך עבורו את הכסף, או להכין צ'ק מיוחד שיוכל למשוך בעצמו, ואני מעריכה שזה יגרור הרמת גבה אצל הבוס שלו. זה מנוגד לנורמות".

 

"אבל מה שחשוב זה מה הסיבה שאין לו חשבון ואיך הוא מציג אותה, הסגנון. אם הוא ילחש שהנושים רודפים אחריו, ייתכן שהמעסיק יחליט מיד שלא להעסיק אותו. אם הוא יגיד: 'אני שונא את הבנקים, הנבלות, הם דופקים אותי', וכו', הוא עלול לעשות רושם ממורמר, וזה לא בריא ליחסי הציבור שלו.

 

"לעומת זאת, אם עובד צעיר ומוכשר יגיד עם ברק ממזרי בעיניים: תשמעו, ישבתי עם מחשבון עמלות והגעתי למסקנה שלא כדאי להחזיק חשבון, ויש לי הצעה פשוטה איך לשלם לי במזומן, זה ייתפש אינטליגנטי, יצירתי, עם יוזמה. זאת, בתנאי שהוא עובד בתפקיד שמתאים לכך: קופירייטר, או מהנדס תוכנה, למשל, אבל לא עובד בפס ייצור או מנהלת כוח אדם".

 

*לקוח מynet

 

החוק בישראל לגבי תשלום:

 

סעיף 2(א) לחוק הגנת השכר קובע כי  "שכר עבודה ישולם במזומנים, אך מותר שישולם בשיק או בהמחאת דואר, אם דרך תשלום זאת נקבעה בהסכם קיבוצי או בחוזה עבודה או שהעובד הסכים לה בדרך אחרת, ובלבד שהעובד יכול לקבל מהנמשך פירעון השיק או המחאת הדואר במועדים הקבועים בסעיפים 9 עד 14, הכל לפי הענין". (עד ה9 בחודש)

כלומר: שכר חייב להיות משולם במזומן, אלא אם הסכים העובד לדרך אחרת (שיק או העברה בנקאית)

 

עם זאת, לא כל מקומות העבודה יגלו גמישות ונכונות למאמץ נוסף מצדם, ויעדיפו עובד אחר (בלי כאב ראש). תיאורטית ניתן לתבוע את מקום העבודה אך בפועל אם מדובר בתחילת העבודה הם יעדיפו פשוט לא להעסיק בתירוץ שאתה לא מתאים, או לאחר עבודה ממושכת יפטרו אותך מסיבה מומצאת (לך תוכיח)/לא תרצה לריב עם המעסיקים..... בקיצור הרבה כאב ראש וכדאי לציין ישר בראיון עבודה.

אולי אחרי 10 שנים של עבודה, המעסיק ישנה את דפוסי התשלום ויקבע שאי אפשר יותר מזומן, יהיה כדאי לתבוע – כמובן לא מניסיון אלה הערכת מצב כללית.

 

בפועל:

יש שלוש דרכים חוקיות לקבל משכורת קיום, שלושתן מלוות בתלוש משכורת (הוכחה לכך שהכסף שולם, חתומה בידיך ובידי המעסיק/חשבת השכר)

העברה בנקאית – תשלום אוטומטי ישר לבנק, תלוש משכורת ממוחשב אלה אם ביקשת אחרת (ובאמת מקבלים). לא אופציה.

שיק – לא chic  נו... צ'ק. שני סוגים: למוטב בלבד, כלומר השיק אינו תחליף למזומן ורק האדם הנקוב על השיק יכול לפרוע אותו לחשבון הבנק שלו (חשבון בנק מתפקד כתעודת זהות). שיק כזה נהוג מטעמי ביטחון.

לא למוטב בלבד, ניתן להעברה (כמו שטר כסף רגיל כמעט) וניתן לפריעה ע"י כל אחד, גם ללא חשבון בנק.

חברות גדולות בדרך כלל מקבלות סטפה של צ'קים למוטב בלבד ומחלקת שכר צריכה להזמין במיוחד שיק לא למוטב, מה שלא תמיד אפשרי וגם אם כן עולה להם בכאב ראש. מעסיקים קטנים/עצמאיים בדרך כלל יכולים ומעדיפים להזמין מהבנק פנקס לא למוטב בלבד. כל אזרח יכול לקחת צ'ק כזה, להציג ת.ז בבנק שהנפיק את הצ'ק (של המעסיק) ולקבל את הכסף במזומן, שלושה ימים לאחר מכן (כל שיק נכנס בעיכוב של 3 ימים כיוון שהבנק בודק קודם אם יש לו כיסוי, לא שיק חוזר).

מזומן בניגוד לתפיסה המקובלת תשלום במזומן מלווה בתלוש משכורת, המציין בדיוק כמה כסף, מתי וממי, ומקל על העובד כמו על המעסיק להתנהל בצד הנעים של החוק. בתשלום זה המעסיק מושך מן הבנק בצורה מסודרת בליווי רו"ח, חשבת שכר או איש מקצוע משכורת ותלוש משכורת, ומוסר לך אותם ביד. בתהליך זה יש להקפיד במיוחד כי שניכם (אתה והמעסיק) חותמים על תלוש המשכורת בשני עותקים (אחד לך ואחד לו). תלוש המשכורת הוא חוזה בכתב, הוכחה משפטית כי קיבלת או לא קיבלת וכמה כסף, ובנוסף מסדיר את המיסים שיש לשלם (על ידיך ועל ידי המעסיק). מומלץ לארגן קלסר תלושי משכורת וקבלות. מצבים בהם תידרש להראות תלושים אלה: ביטוח לאומי, רשויות המיסים, שכירת דירה, תביעה משפטית נגד הלנת שכר, אולי מעסיק הבא שישאל איך לשלם במזומן...

חסרונות בתהליך זה הם שלא כל גוף ארגוני גדול יעשה את המאמץ, ובנוסף זה נראה "מסריח" למעסיקים מסוימים, אלה אם תתנהל נכון ותהיה כריזמטי מולם...

 

 

שוב, על פי החוק, התשלום יהיה במזומן אלה עם חתמת אחרת....

לקרוא חוזים חברים זה בריא!!!!!!!!!!

קחו הביתה\תשבו... תסמנו במרקר... תחשבו... תשקיעו לפני שאתם חותמים את חייכם ברגע!!


מקרה שהיה:

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/498/325.html

 

 

ואם בא לכם להעיף מבט בחוזה החשבון שכנראה לא שמרתם,

הנה החוזה הבסיסי של בנק לאומי שמופיע באתר

(לא מצאתי בבנקים אחרים אך כנראה לא שונה מהותית..)

 

 

 בנק הדואר

בנק הדואר הוא אינו בנק מסחרי ככל שאר הבנקים (למעט בנק ישראל). הוא (עקרונית) אינו מייצר כסף מחוב מונפק...

ואין בו עמלות דלפק, על פעולות כמו משיכה והפקדה למשל. בנוסף, תיאורטית, הוא לא משקיע את הכסף שהפקדת בבורסה וכך אתה לא מקבל ריבית ולא משלם ריבית (אם כי הוא עושה זאת בכל זאת... בסעיף קטנטן בחוזה שמאפשר לו... לקרוא חוזים חברים).

לצורך העניין הוא מתפקד ממש כמו כספת בימה"ב שאתה שם ולוקח ממנה כסף בתמורה ל: א. עמלת פתיחת חשבון(כרטיס. אם זכרוני אינו מטעה אין אפשרות לפתוח חשבון "באויר" ללא כרטיס כמו בבנקים אחרים, מלבד חסכונות ופיקדונות).

ב. עמלות על שירותיים חוץ בנקאיים, כלומר משיכת כסף או סליקת אשראי דרך גוף שלישי, ואז העמלה היא לחנות ולחברת הסליקה, או לכפוסמט הפרטי בו הוצאת את הכסף ולבנק הדואר ששומר לעצמו את הזכות לגנוב מתי שזה לא פוגע להם בהגדרה של בנק לא מסחרי.

לחשבון כזה תצטרך שם, ת.ז וחתימה על החוזה (לא חייב להיות שלך, אבל חייב שם אמיתי של מישהו עם תעודת זהות וחתימה, בחשבון משותף לשניכם).

 

בחשבון כזה תיאורטית אין שום רווח לבנק ואין כמעט יחסים בין הלקוח לבנק. השירותים שהבנק מציע דלים יחסית.

 

יתרונות:

-ניתן לחבר לחשבון פייפל ולהפקיד דרכו כסף, ובכלל לשלם באינטרנט (או סתם מספר כרטיס שאפשר לרשום כשצריך ביטוח בלי שימוש אח"כ, למשל איירבנב)

-לא בנק מסחרי ולא תורם למונופול הבנקאי על המשק

-יחסית אנונימי

-אין עמלות

-נוח בעת טיול (בחו"ל למשל)

 

חסרונות:

עדיין חשבון בנק, קיצור דרך (:

 

התשובה כמובן באיזון (שמתאים לכל אחד, לא חייבים לחזור למערה אבל אפשר להסתדר גם בלי בנק הדואר)

 

לסיכום

בעקבות שיחה עם השיפוצניק דרורי בועז, שחי שנים ללא חשבון, יזמה הופמן אירוע פייסבוק בשם "לחיות בלי חשבון בנק". היוזמה לא צלחה במיוחד. הופמן:

"החברים שלי התלהבו. אבל בין להתלהב ובין לעשות יש הבדל גדול. אנשים מתים מפחד לחיות בלי כרטיס אשראי. והם גם צודקים, זה לא פשוט. למישהו שהציע לארגן מחאה נגד הבנקים אמרתי, שיוותר על כרטיס האשראי שלו. הוא קיבל חום. זה מראה שהוא נמושה. הוא לא מבין מה זו מהפכה, שהיא מתחילה במה שאתה עושה עם עצמך. שבעה מיליארד איש, 99 אחוזים, צריכים לעשות פעולה. לא רק במדינת ישראל. יש מספיק שפע לכולם בעולם ומיליונים מתים מרעב. כולנו עבדים. נישאר עבדים, אם אנשים לא יבינו".

 

 

בהצלחה....

מוזמנים לשאול שאלות

לא להתבייש להפיץ


נכתב על ידי , 30/6/2015 18:22  
2 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
תגובה אחרונה של Kazan ב-30/6/2015 19:05
 

28,691
הבלוג משוייך לקטגוריות: יצירתיות , גאווה , אומנות
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לנׂגה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על נׂגה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ