לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זהכינוי: 

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
8/2007

עיתונות ירוקה


ביוני האחרון פרסם ג'ק שייפר, עורך ומבקר תקשורת במגזין המקוון "סלייט", מאמר התוקף את עיתונות איכות הסביבה. לטענתו, העיתונות הירוקה אינה אלא גלגול חדש של העיתונות הצהובה: "לעתים קרובות סנסציונית כקודמתה הצהובה, העיתונות הירוקה נוטה לפנות לרגשותינו, לנצל את פחדינו ולעודד את יהירותנו. היא מעדיפה אג'נדה פוליטית על פני החיפוש אחר אמת עיתונאית, והגרסה הדמגוגית ביותר שלה אינה מוכנה לסבול ביקורת ומוקיעה כל מי שמטיל בה ספק כאילו היה אויב האנושות".

שייפר מתייחס כמובן לעיתונות הירוקה בארה"ב, אשר זוכה בשנה האחרונה לפריחה חסרת תקדים, אבל המונח "עיתונות ירוקה" הולך ותופס נפח גם בישראל. החודש השיק אתר ynet ערוץ תוכן שכולו ירוק, ובכך השלים פערים מול מיזמים תקשורתיים אחרים ביניהם הערוץ הוותיק "ירוק נושך" של אתר NRG, פרויקט "הכדור ואתם" של עיתון הארץ, וסדר היום הירוק שאימץ לעצמו ערוץ 10. בחינת הגרסה הישראלית של העיתונות הירוקה מגלה כי קטלוגה כעיתונות צהובה בתחפושת מתאים רק חלקית.

כן, אפשר למצוא גם בעיתונות הירוקה שלנו כתבות הפונות לרגשותינו ומנצלות את פחדינו, כתבות סנסציוניות המעדיפות אג'נדה פוליטית על פני החיפוש אחר אמת עיתונאית (כך, לדוגמה, בערוץ הירוק של ynet הופיע בשבוע שעבר טקסט הטוען כי בכל פעם שאנו רוכשים בקבוק יין בעל פקק פלסטי אנו תורמים ל"השמדת אלוני השעם", שכן תעשיית פקקי שעם הם הסיבה היחידה שעצים אלה טרם הוכחדו. רק בפסקה האחרונה בכתבה צוין כי שינוע שעם מסביב לעולם מזהם את הסביבה באופן שעשוי להכחיד יותר מאשר את יערות אלוני השעם). ואולם, מרבית הכתבות בערוצים הירוקים של ynet ו-NRG אינן צהובות יותר מהידיעות בשאר הערוצים, ודווקא מצליחות לספק לגולשים שילוב מוצלח של חדשות, פרשנויות ופינות המתמקדות בנושאים מגוונים כגון אימוץ בעלי חיים, קרינה סלולרית ואפילו מעורבות חברתית שאיננה ירוקה. לפחות במקרה הישראלי, סנסציוניות וניצול פחדים הם מאפיין תקשורתי קבוע, לא תכונה המייחדת את האגפים הירוקים. נראה כי את הסיבות לפריחת העיתונות הירוקה יש לחפש לאו דווקא ביכולתה למשוך קוראים המעדיפים את העיתונות שלהם בצבע צהוב.

מבט נוסף בערוץ הירוק החדש של ynet מגלה סיבה שונה – מותגים מסחריים המתיירקים לנגד עינינו. כלי תקשורת הם מותגים בפני עצמם, ומשום כך יש מבחינתם הגיון בהפניית משאבים לתכנים ירוקים. אך מעבר לכך, קשה שלא לשים לב כי הערוץ הירוק של ynet מוגש כולו תחת חסות חברת הונדה. כל עמוד ועמוד בערוץ מלווה בחמש פרסומות שונות למכונית ההיברידית של החברה: פרסומת גג, פרסומת צד, פרסומת המופיעה באמצע הטקסט, פרסומת בתחתית העמוד, ופרסומת המלווה את הגולש בגלילה מעלה ומטה. אם לא די בכך, כתוביות חסות עם שם החברה מפוזרות במדורים שונים. האם מערכת ynet היתה מחליטה להקדיש ערוץ שלם לנושאים ירוקים לולא היתה לה חסות גורפת של חברה מסחרית? יתכן, אבל צריך לזכור שבימים אלה מיטב מזהמי העולם מוכנים לשפוך סכומים אדירים על פרסום ירוק שיטהר את שמם, ורק מחפשים מישהו שייקח על עצמו להיות המתווך בינם לבין קהל קוראים אשר מגלה אכפתיות לגבי נושאים ירוקים.

כך, מסעי הפרסום הירוקים של תאגידי הענק, אשר עשו את הונם על חשבון כדור הארץ, מביאים לקיומם של פלטפורמות תוכן ירוק בכלי התקשורת. מבחינה זו מטרת העיתונות הירוקה אינה לספק מידע לאזרחים שאכפת להם מהסביבה, אלא לרכז במקום אחד צרכנים פוטנציאליים של תעשיית האכפתיות מהסביבה.
נכתב על ידי , 31/8/2007 12:24   בקטגוריות ביקורת תקשורת  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוטהבלוג משוייך לקטגוריות: תרשו לי להעיר
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לאורן פרסיקו אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על אורן פרסיקו ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2019 © נענע 10 בע"מ