לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

חוויות חשקניות והאצת הדופק


Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power

כינוי: 

מין: נקבה

מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


 
הבלוג חבר בטבעות:
 
11/2015

נשים וכו


 

* ציירת שאני אוהבת ויצא לי אפילו לפגוש היא לאה ניקל.   אני לא מבינה באמנות יותר מדי, אבל מזהה תשוקה כשהיא נקרית בדרכי. ויש בציורים שלה הרבה תשוקה וכשרון.  בישראל יש לא מעט אמניות מאוד מז'וריות. בשירה, בספרות ובציור. רק במוסיקה (שאיננה זימרה) פחות.  אני חושבת שמה שהכתבה הארוכה, 5000 מילה, נסתה לומר בגמלוניות זה שנשים אמניות לא מצליחות להכנס למדפי הקטלוג של עולם האמנות. זה נכון לארץ וזה נכון לחו"ל. זה פחות נכון לדור הנשים הנוכחי, אמניות מיצג כמו מיכל נאמן או סיגלית לנדאו, שהן נורא חזקות ומקושרות. אבל אולי בעצם, גם להן. מי, חוץ מסנדי שרמן, אמנית מז'ורית וחזקה עד כדי כך? 

 

* מאותה סיבה שנשים מאכלסות באחוזים גבוהים את חוגי השמאל הרדיקלי, בארץ ובעולם, נשים לא כ"כ מספרות בדיחות וצחוקים בפומבי. מעט מאוד. ומהי אותה סיבה?  כי הן לא מרגישות בנוח בעולם.  העולם כולל את הבית ואת הרחוב, את הפרטי והמשפחתי, ואת הציבורי והתקשורתי.  כל זה הוא העולם, אבל כשהוא מכיל גברים ונשים יחד, איננו נחווה אצל שניהם,הגבר והאישה, כ'בית' באותה מידה. בית במובן של נוחות מלאה, בטחון וסמכות.  לדעת ש-זה שלי. שלי, שייך לי, בסמכותי. ולא בזכות בעלי/ אבי/הבוס שלי/ אחי וכן הלאה.  נשים לא חשות סמכות ביחס לרחובות, לכסף, למדיה, לגיאוגרפיה, למערכות הרכבת התחתית, ליעילות המכשירים, לתכנון המערכתי - למרות שכל אלו מרכיבים את עולמן. הן לא חשות סמכות אמתית, נשמתית, כלפי תחומים רבים במציאות ולצד זה, הפקיעו מעליהן סמכויות רבות במציאות.  ולא רק בתחומים הללו, אלא גם בתחומים בהם נשים רצו להרגיש בבית (אמנות למשל). רצו ולא עלה בידן. כך היה שנים, רק לאחרונה הדברים מתחילים להראות שנוי. 

 

*  אפילו יובל נוח הררי הודה בספרו, "קצור תולדות האנושות", כשדן בפער בין המינים הנשמר בכל החברות ובכל התקופות (כאשר הגברים הם המין השולט), שאין הסבר אמיתי.  נשים אינדבדואליות שהצליחו בזכות כשרון עצום, מזל, וקשרים נכונים? כן מצליחות.  אבל התופעה של ציבור גדול ומובחן, 51%, שמאכלס את העולם ואילו העולם לא לגמרי מאכלס אותו, לזה אין הסבר.

 

* הפעם היחידה שנתקלתי בהתייחסות עמוקה לנושא היה בכתבי האדמו"ר הזקן, מייסד שושלת חב"ד, רבי שניאור זלמן מליאדי, שהניח את אחת מאבני הדרך החשובות בהתפתחות מעמד האשה ביהדות. רעיונותיו היו מבוססים על קבלת האר"י שקדמה לו, אבל האופן בו התנסח מאפשר לראות אותו  כמייסד של מעין 'פמיניזם דקדושה' – גרסה תורנית מתוקנת יותר (לתפיסתו) של מהפכת הפמיניזם, המבקשת להצמיח את הנשיות היהודית מתוך חיבור לתא המשפחתי.  בקצרה, הוא מתבונן בשבע הברכות לנישואין, וביתר דיוק בשתיים האחרונות. הברכה השישית מסתיימת ב "מסתיימת במלים "משמח חתן וכלה".  ואילו הברכה השביעית מסתיימת ב" "משמח חתן עם הכלה".  לדידו, וו החיבור מרמזת על כך שהאישה לאורך רוב ההסטוריה הייתה מקבלת שפע רוחני מהגבר, בעלה (שממנו נגזרת גם הסמכות ומקומה בעולם). לעומת זאת, הברכה השביעית מתפרשת כ"באמצעות", ואז השפע עובר קודם כל מהנשיות, מהאישה אל הגבר, בעלה. כך שהאישה כמשפיעה תעמוד מעליו. מצב זה הוא השתלשלות מאוחרת של מאורעות הסטוריים שהחלו בתנועה הפמיניסטית ויש לקוות שימשיכו להבשיל. 

 


נכתב על ידי , 22/11/2015 13:03  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 
 

קריאה מומלצת, לזמנים אלו:  the atlantic - What ISIS Really Wants

 

כמו בינואר האחרון, גם עכשיו עומד בן זוגי לפני נסיעה לצרפת, לביקור קרובי משפחה. חלק גרים באיזור פריס, חלק בדרום מערב המדינה.  התלבטתי רבות  אם להצטרף, אפילו היה לי כרטיס. אבל החלטתי שלא (בגלל העבודה החדשה).  אני מניחה שתהיה אוירה קשה בביקור הזה. צרפת נמצאת במצב של סגירת פער; פער בין המציאות לצורת חשיבה.    פער בין הפוליטיקאים, האליטות, לבין העם הצרפתי שכבר יודע מה שהפוליטיקלי קורקט מעכב לומר: הרב תרבותיות של 30 השנים האחרונות מפרקת את צרפת, ואין דרך להמנע מהמאבק בתוצאותיו.   בתחילת 2017 מתוכננות בחירות במדינה, והשאלה הגדולה הנשאלת היא האם מארי לה פן תצליח לתרגם את כל זה לטובת עלייה לשלטון?

 לפני כמה שעות רואיין בכיר בסוכנות הביון הצרפתית על הפיגועים אמש. הוא אמר, שהיחידים שיודעים להתמודד עם זה נכון הם הישראלים. הכתב מיהר להזיז את הראיון לנושא אחר.  האם יוכנסו טנקים לשכונות העוני בפרברים?  כנראה שלא. לפחות לא על ידי פרנסואה הולנד, הנשיא הנוכחי. אבל באיזשהו שלב זה יקרה, פשוט לא תהיה להם ברירה.  

לפני יום נרצחו על יד הישוב עתניאל, באיזור הר חברון, שני ישראלים שנסעו לחגוג שבת חתן ביישוב מיתר.  לפני כחודש הוזמנתי להתארח יחד עם חברים ביישוב מעלה חבר באיזור הר חברון.   היה קצת לפני ראש השנה, נסענו איזה 11 אנשים. בדרך עצרנו לבקר במערת המכפלה. האמת? לא רציתי ללכת לשם. אבל עברנו, זה היה יום שישי והכל נגמר מהר. הכל היה רגוע והכל היה כ"כ מתוח.  היה ברור שהשקט מדומה.  ולכן מה שקרה אתמול כאב לי כל כך לשמוע. כשהתברר שהנסיעה ל'שטחים' לוקחת כחצי שעה , התחלתי לראות את המונח הזה אחרת. באופן אישי לא אלך לבנות את ביתי בהר חברון. אבל לחשוב שיש הבדל גדול בין הבית שלי לשלהם ? זו פיקציה שלא תעמוד במבחן המציאות, פיקציה שלא מגינה אפילו על המדמיינים. 

 אני מנסה להמנע מאופן ההתבוננות ה'משיחי' שמעודדים רבני הציונות הדתית בארץ, אינני שותפה לתפיסות עולמם. אך לפעמים אין ברירה אלא לבחון אותה.  כן, זו מלחמת דת בלב המאה ה-21.   וישראל היא שוב שחקן עייף שמעלים בעל כרחו שוב ושוב לבמה, בתפקיד הראשי, למרות שהוא מתנגד.  עד ששאר השחקנים יתעוררו לראות שהוא מקבל הרבה יותר שורות, על חשבונם, וישאפו לסגור חשבונות. בלי להישמע משיחית,  מה שהולך באירופה הוא רק סקיצות לדבר האמיתי. יש לו בטוי רוחני ויש לו בטוי מעשי; העיקר להיות מאוחדים ומוכנים. 

 

נכתב על ידי , 14/11/2015 13:27  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 מעגל


 

הקשבתי להרצאה יפהפייה של הרב על גלוי פנים אל פנים עם האלוהים.  היא נתנה לפני כחודש וחצי, לקראת הושענא רבה.   הוא חתם אותה בדימוי על מעגל שהסעיר אותי. הוא הסעיר אותי מפני שאני בעצמי השתמשתי בו בעבר בקטע שכתבתי, יד.  אינני יודעת מדוע הגיע לי הדמוי המסויים הזה, אבל הוא נכון.  דובר בו על התנועה במעגל בחגיגות הושענא רבה - היום האחרון של חג הסוכות, כשהחוגגים מקיפים שבע פעמים במעגל את המזבח.  תוך כדי התנועה במעגל אדם רואה את חברו מביט בו, אך מבין שלשניהם נקודות מבט מנוגדות. ובכל זאת, בעוד כמה רגעים, הם יתחלפו ויעמדו זה במקומו של זה. כולם מסתכלים זה בפני זה, שמחים, אך לא מפסיקים מהתנועה ולא נוגעים במרכז המעגל.  

 

 אני מרגישה קרובה לאל בנשמתי, הוא מקרב אותי יותר כשהוא רוצה. מקרב דרך רעיונות, פזרי רעיונות ויצירות שהוא מזכה אותי לכתוב. הוא מזכה אותי דרך אנשים ומצבים - על פניהם שונים מאוד - שאני מכירה ונמצאת ביניהם. הוא מקרב דרך המעשים הטובים שאני משתדלת לעשות בהיסח, כביכל באקראי. האל נתן לי להרגיש אהבה מוחלטת כל כך שהבנתי שהיא לא שייכת רק לאדם מסויים אלא חייבת לעבור לממד הכלל.  וזה קשה, נכון. אבל אלו החיים. ואולי מביך לומר את זה מול העולם האדיש, המכאני, המוזר והלא פשוט שלנו, אבל אני אוהבת ומכבדת את האנשים והמרחבים שברא. לבי מלא אהבה.

 

לכן אני מבינה עכשיו יותר את מה שבוב דילן אמר:

I find the religiosity and philosophy in the music. I don't find it anywhere else. Songs like "Let Me Rest on a Peaceful Mountain" or "I Saw the Light"—that's my religion. I don't adhere to rabbis, preachers, evangelists, all of that. I've learned more from the songs than I've learned from any of this kind of entity. The songs are my lexicon. I believe the songs

 

מזל תאומים ודגים הם המזל המתחלף הפותח והמסיים בהתאמה.  הם מבינים שכל העולם נובע מהאני.  הם חווים את המצב בו עמד העולם בראשיתו - כל העולם היה האדם הראשון.  האדם הראשון היה כל העולם.  רבנים, דתות, הם חשובים ומבחינים. מזל גדול שיש אותם. אבל הם לא לב העניין.   אני מרגישה שכל סוגי הרוחניות, לא רק שיש להם מקום אלא, הם נחוצים מאוד. ואני חייבת שהם יעברו בי. 

 

אני רוצה להקדיש את הפוסט לאישה יקרה  שהייתה לי זכות להכיר מאז היותי בת 9, ונפטרה ממחלה לפני כשלושה שבועות: הרבנית האני מכלס. 

היא נולדה בניו יורק,  שם הכירה את בעלה מרדכי. שניהם עלו לארץ בצעירותם והקימו משפחה מפוארת  (14 ילדות וילדים, רובם בוגרים ובעלי משפחות בעצמם). והיה להם מנהג בלתי נתפס כמעט של הכנסת אורחים; כל אדם שהיה מעוניין להכנס ולאכול ולשהות אצלם. כל אדם. כל סוג אנושי פחות או יותר עברו אצלם והתארחו.  יש להם שתי תאומות זהות שהן בדיוק בגיל שלי. כשהיינו ילדות שחקנו יחד בגומי, היום שתיהן נשואות ואמהות לילדים.  לא זכורה לי פעם אחת שלא שרתה שמחה גדולה בבית הזה, אכילה שמחה ושירה. עשרות אנשים, עשרות. וילדיהם היו מסתובבים ומשרתים את האורחים עם מגשי אוכל.  מעל עשרים שנה שהאנשים האלו עשו בשביל אחרים ושמחו אותם.   זכיתי להכיר את האישה הזו, האני מכלס. וגם בזכות זו יכולתי, מאוחר יותר, לעמוד בגבורה בנסיונות שהחיים מזמנים ולזקוף את ראשי.  ואני מודה על כך.  

 

נכתב על ידי , 7/11/2015 15:28  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 

58,424
הבלוג משוייך לקטגוריות: יחסים ואהבה , תרשו לי להעיר , 30 פלוס
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות ל_someone אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על _someone ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ