לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

כי אפשר גם בלוג אחר


החיים היקום וכל השאר


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    פברואר 2006    >>
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

2/2006

השטן ממוסקבה


 

האינטליגנציה הרוסית. לך תבין. תופעה היסטורית שמאות שנות מחקר כנראה לא יספיקו להסביר לעולם. כבר שני מאות שנים מאות ואלפים מבניה, תוך ידע מוחלט שמשמעות הדבר בשבילם יהיה לאבד את מעמדם החברתי, להישלח לבתי סוהר, לגלות, לפעמים גם לאבד את החיים, יצאו הם פעם אחר פעם להתעמת עם השלטונות הרודניים של רוסיה  (ורוסיה כמעט שלא ידעה שלטונות שלא היו כאלה) על מנת לעמוד על זכויותיהם של החלשים העניים, ואלה שלהם נעשה עוול. לפעמים הם היו בניהם של העשירים החזקים, ולפעמים אנשים שעלו לגדולה בכוחות עצמם , בגלל כישויותיהם, בכל מקרה הם זרקו מבלי לחשוב את כל הכבוד והיוקרה שהממשל היה מוכן להרעיף עליהם, כדי לירוק לו בפרצוף, כדי לחשוף את פרצופו האמיתי, גם עם זה אומר שהיה עליהם לשלם את המחיר הכי גבוה שניתן תמורת זה.

 

עד המהפכה ב 1917, הופנו חיצי הביקורת חסרי הרחמים כלפי המשטר הרודני של הצאר. מאות ואלפים יצאו מהאחוזות הגדולות, מבתיהם של התעשיינים הגדולים, קציני צבא גבוהים, ופקידי ממשל בכירים, כדי ללכת לכפרים אל העם הרוסי העני וחסר הכול, ולהטיף להשכלה , ללקיחת החיים בידיים של עצמם, למרד נגד המעמדות שמתוכם המטיפים באו. אויביו הגדולים ביותר של הצאר היו אלה שלמשפחותיהם הוא נתן הכי הרבה כבוד ואפשרויות להרוויח כסף. המרד הייה פאטאלי. רבים מהמורדים שילמו בחייהם על מה שעשו, אבל זה לא הרתעה את הדורות הבאים, שיצאו למלחמה גלויה נגד השלטון הרודני של הצאר, עם אקדחים, פצצות ושאר אמצעים, שהושלכו על משרתי הממסד. הטרור היה ל כך מוצלח כי הטרוריסטים היו כל ך קרובים אל המטרות שלהם, בני אותם המעמדות, שהסתובבו באותם החוגים החברתיים. לא פעם קרה שבן הרג את אביו, או אח את אחיו, הוגה הדעות האנרכיסטי הרוסי קרופוטקין , הנסיך יש לומר, מספר 153 בתור לכס השלטון, שהיה מראשי הקוראים למהפכה נגד הצאר מתאר בזיכרונותיו את הרגע שבו הוא קורה איך תלמידיו הרגו את אחיינו ששימש כמושל הצבאי של קייב.

 

 

אחרי המהפכה, היו את אלה שנרתמו למשימת בנייתה של חברה חדשה מתוך אמון מלא בזה שהמפכה באמת תיצור אותה, אבל ככל שנקפו השנים והמציאות האכזרית נתגלתה יותר ויותר, יצאו שוב האנשים שהממשל העריך ביותר כנגדו כדי לחשוף את פניו האמיתיות. משוררי המהפכה הגדולים , מיאקובסקי ויסנין, אחרי שכתבו שירים עם ביקורת חדה על מה שקרה למהפכה, התאבדו בחדריהם. הסופר הרוסי הגדול, מתומכיה הגדולים של המחפה, מיאקובסקי, נרצח ככל הנראה על ידי הרעלה בידי הסוכנים של המשטרה החשאית לאחר שתיאר את מציאות החיים במחנות. אחת מהיצירות הכי טובות שמבטאות את הביקורת הכי נוקבת על מציאות החים בברית המועצות של אמצע שנות השלושים נכתבה ע"י מי שהיה רופא שנהפך אח"כ לסופר, מיכאל בולגקוב.

 

 

 

"השטן ממוסקבה" שהוא אגב ספר חובה לקרוא, היא יצירת מופת שמתארת בסטירה חדה את מצוקת הדיור, הרדיפות הפוליטיות, סילוף ההיסטוריה, העוני, השחיטות ובעיקר את הצביעות של החיים במוסקבה של שנות השלושים. השטן שהמציאות שלו כמובן מוכחשת ע"י המשטר החילוני הלוחמני של ברית המועצות מגיע לביקור במוסקבה וחושף את האנשים "הסובייטיים החדשים" כפי שהם באמת,

 

 רודפי כסף וכבוד כמו כולם, שלמראה אפשרות לקבל משהו בחינם יעשו זאת מבלי לחשוב פעמים, דואגים כל אחד להישרדות של עצמו, לוקחים שוחד כשאפשר ונותנים כשצריך, גברים בגיל העמידה שבוגדים בנשותיהם עם בחורות צעירות, נשים שמוכנות להתפשט ברחוב עם זה ייתן להם את הזכות ללבוש את האופנה האחרונה מפריז חינם, דואגים יותר לעצמם מאשר לצדק או אמת,  לפעמים אכזריים ולפעמים רחמנים, מלשינים אחד על השני כדי להתקדם בחיים, מתאהבים ונפרדים , בקיצור בני אדם רגילים, לא שום סוג של "האדם החדש" שהתעמולה של אותם הימים התיימרה לייצג.

 

 

"החשיכה שבאה מן הים התיכון כיסתה את שמי העיר השנואה על הנציב"

 

בולגקוב מתמודד לא רק עם סטאלין. כל הסיפור נע על המקבילה מוסקבה של שנות השלושים – וירושלים של תחילת המאה הראשונה לספירה. הוא מתמודד עם הכנסייה ומראה איך היא סלפה את הדת האמיתית, ואת ההטפות של ישוע הנוצרי, עם היהדות ששיתפה פעולה עם הסילוף הזה, ועם הדתות כולן שלא מתמודדות עם הרוע בעולם, המיוצג על ידי השטן וחבורתו.

 

 

 

ישוע ביצריותו של בולגקוב הוא מהפכן אנרכיסט בעל יכולות על טבעיות מסוימות שאומר כשהוא עומד מול פונטי פילט הנציב הרומאי "אני מטיף לכך שכל המדינות כולן הם יוצרות האלימות והאי צדק, ולא יכולה להתקיים מלכות הצדק כל עוד הן קיימות, יבוא יום ולא יהיה קיסר ונציב ומלכות הצדק תשלוט על פני האדמה" המסר ברור, דבריו של ישוע מתייחסים הרי לא רק לאימפריה הרומאית, אלה גם לאימפריה הסובייטית.

 

 

 

"כן האדם הוא בן מוות, מה שעוד יותר גרוע שהוא מת בצורה פתאומית" (וולנד - השטן)

 

 

 

 בכלל היצירה בכלל מתמודד הספר עם הכחשת הדת והעולם הרוחני בברית המועצות, מה עוד מעבר לשאלה עם הייתה צריכה להיות בכלל היא נעשתה בצורה הכי טיפשית שיש, סילוף ההיסטוריה, השמדת כנסיות בתי כנסת (אבל לא מסגדים, אפילו סטאלין חשב שזה יעורר מהומות בקנה מידה כזה שהוא יתקשה להתמודד איתם) , השפלות פומביות של כמרים נזירים ורבנים, או סתם אנשים דתיים, מעקבי המשטרה החשאית אחרי כאלה ששומרים על הדת וכולי . לצד זה כמובן באה ההכחשה של כל מה שהוא לא מדעי / חומרי,

 

 

 

כמו למשל אסטרולוגיה ובכלל כל דבר רוחני. בולגקוב מראה בספר עד כמה שזה היה מטומטם ע"י זה שהוא מראה את הסיפור ההיסטורי האמיתי של ישוע, שעצם קיומו הוכחשה בברית המועצות, וע"י זה שכמעט כל הדמויות כשהן "נלחצות אל הקיר" פונות אל האלוהים. האבסורד הגדול הוא כמובן בזה שמגידי העתידות, המאגים, אסטרולוגים ומה רק לא דווקא פרחו מאוד בתקופה הסובייטית, כי כל אלה שהתעסקו בלהכחיש את קיומם באו אליהם בשעת מצוקה, חולי, וכו' וכמובן שאין דבר יותר טעים מהפרי האסור, כל האיסורים רק דרבנו אנשים לנסות לבדוק את זה.

נכתב על ידי , 4/2/2006 19:37   בקטגוריות סיפרותי  
4 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
Avatarכינוי: 

בן: 34

MSN: 

תמונהפרטים נוספים:  אודות הבלוג

31,252
הבלוג משוייך לקטגוריות: החיים מעבר לים , התנדבות ומעורבות חברתית , רוחניות ומיסטיקה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות לאיליה אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על איליה ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2018 © נענע 10 בע"מ