לדף הכניסה של ישרא-בלוג
לדף הראשי של nana10
לחצו לחיפוש
חפש שם בלוג/בלוגר
חפש בכל הבלוגים
חפש בבלוג זה

ד. לעולם שבחוץ

בחור צעיר, שעדיין לא מצא את עצמו, מחפש את דרכו בשבילי החיים.


מלאו כאן את כתובת האימייל
שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן הבלוג שלי:

הצטרף כמנוי
בטל מנוי
שלח

RSS: לקטעים  לתגובות 
ארכיון:


<<    נובמבר 2015    >>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

 
הבלוג חבר בטבעות:
 הוסף מסר

11/2015

חברות בפייסבוק אחרי שנים


לפני מספר חודשים, כשנכנסתי כהרגלי לפייסבוק, ציפתה לי שם הפתעה, בדמות בקשת חברות חדשה. מבקש החברות במקרה ההוא הוא אדם שלמד אתי בבית הספר היסודי והתיכון, ומאז סיום התיכון למעשה לא שמרנו על קשר. אישרתי את בקשת החברות שלו, ועיינתי מעט בדף שלו. שמחתי לגלות שהוא נשוי, ואב לשלושה ילדים לפחות. 

בשבוע שעבר, קיבלתי עוד בקשה לחברות בפייסבוק, הפעם מאדם שלמד אתי בבית הספר היסודי בלבד, וגם אז לא היינו חברים קרובים. בניגוד לאדם הראשון שהזכרתי, שהיינו נפגשים לפעמים גם מחוץ לבית הספר, עם האדם הזה אינני זוכר שדיברתי הרבה גם בתקופת לימודינו באותה כתה, ואני חושב שהייתי בביתו אולי פעם אחת, וגם זה יחד עם שאר הכתה. גם את בקשת החברות הזאת אישרתי, ועיינתי מעט בדף של אותו אדם. גם האדם הזה נשוי ואב לשלושה. (ולא, הקטע הזה לא הולך לעסוק ב"החמצה" שלי, ובכך שאני עודני רווק. יש מספיק אנשים בגילי שאני מכיר והם רווקים, חברים טובים שלי מבוגרים ממני עודם רווקים, ובשבועות האחרונים שמעתי על אדם שהתארס רק בגיל 40, וכן בנסיבות טרגיות למדי, שמעתי דווקא בשורה חיובית על בחור אחר שלמד אתי בבית הספר היסודי שעומד להתחתן בקרוב). 

מה שמעניין אותי יותר הוא הסיבה שפתאום אחרי 15 שנים לפחות (במקרה של הראשון) או יותר מ-20 שנים (במקרה של השני) שבהן לא היינו בקשר בכלל, לכל היותר היינו מחליפים ברכת שלום אילו היינו נתקלים זה בזה ברחוב, פתאום האנשים הללו החליטו שהם רוצים להיות בסוג של קשר, גם אם רק באמצעות הפייסבוק. אני יודע שי. סיפר בזמנו שברגע שהתחיל כל הנושא הזה של הפייסבוק, הוא פתאום התחיל לחפש אנשים מכל מיני תקופות בחיים שלו, גם אם הוא לא נשאר איתם בקשר מחוץ לפלטפורמה הזאת. האמת היא שאני לא ממש מבין את הקטע הזה. מה הקטע לחפש אנשים שאתה יודע שאין לך דבר משותף איתם כיום, ובחלק מהמקרים גם בעבר לא ממש היה לכם קשר קרוב. העיקר להגיד שיש לך עוד חברים בפייסבוק? אני באופן אישי אמנם אישרתי את השניים הללו, אבל לא דיברתי איתם אישית מאז, אפילו לא בצ'אט של הפייסבוק, אפילו לא דקה. במקרה של הראשון אם אינני טועה אפילו לא טרחתי לברך אותו ליום ההולדת שלו, למרות שהפייסבוק מציע את האפשרות. 

אני לא אעליב אנשים ואתעלם מבקשת החברות שלהם, במידה ואני מכיר אותם, ויודע מי הם. בניגוד לאחרים אולי, אין לי חברים מפורסמים בפייסבוק, ואני עוקב מהצד אחרי דפים של מפורסמים מסויימים בלי להיות חבר שלהם. אני גם לא בעד מעגל רחב מדי של חברים בפייסבוק. פעם ביקשה ממני חברות בפייסבוק בחורה שראיתי בה דייט פוטנציאלי, ואחרי שיחות ארוכות בצ'אט של הפייסבוק שהובילו למסקנה שזה לא מתאים, היא שאלה אם נוכל להישאר חברים בפייסבוק, וסירבתי. אני לא ממש אוהב להיות חבר בפייסבוק של אדם שלא יזהה אותי או אני לא אזהה אותו אם ניפגש ברחוב. 

מה שאני כן חייב לציין שהיה נחמד בכל זאת, היה לחטט מעט ברשימת החברים של החבר החדש, וגם אם לא לבקש חברות מאף אחד מהם, לזהות שמות מוכרים מימי בית הספר, לראות לפחות אצל חלקם שהציגו זאת בתמונת הפרופיל, את בן/בת הזוג ו/או את הילדים, לקרוא שורה שמתארת במה הם עוסקים היום, ולעתים נדירות לגנוב הצצה בדף האישי שלהם כדי לדעת קצת יותר על מה שהאדם עושה בחייו היום, גם אם למען ההגינות אודה שזה לא מעניין מעבר לסקרנות בסיסית.

אני אישית כנראה אמשיך לשמור על מעגל מצומצם של חברי פייסבוק, אבל מי שרוצה בכך, כנראה שרואה בכך תועלת לחייו, ומי אני שאמנע ממנו את זה?

נכתב על ידי , 30/11/2015 05:50  
הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 שבעה אצל עמית לעבודה + like כהזדהות היחידה


אני כותב את הקטע הזה באחד המצבים הכי מוזרים שיצא לי להיות בהם, אבל גם מצב כזה עשוי לקרות. המצב שבו אני נמצא, הוא מצב שבו  אני היחיד שנשאר במקום העבודה, וממש כל האחרים שעובדים אתי באותו מקום פיזי לא נמצאים. על הסיבה לכך ארחיב מיד.


היום בבוקר, כשנכנסתי לדף הפייסבוק שלי, כרגיל ראיתי כל מיני דברים שחברי לפייסבוק עשו להם like. אחד מהדברים היה like שעשתה סמנכ"ל החברה בה אני עובד, שהיא גם חברה שלי בפייסבוק, לפוסט שפורסם ועסק בפטירתה של אמה של אשה שתוייגה בפוסט. לא זכרתי בוודאות, אבל היה נדמה לי שאותה אשה שתוייגה בפוסט, היא אחותה של הסמנכ"ל. לאחר מכן, הצצתי בעיתון, גם בדף מודעות האבל, שבדרך כלל אני לא נוהג לעיין בו, וראיתי שם מודעת אבל על פטירתה של אותה אשה, ואכן צויינו שם בפירוש שמות ילדיה, ביניהם סמנכ"ל החברה. וממש ליד פורסמה גם מודעת אבל שפורסמה על ידי החברה שאני עובד בה. מה שאומר מבחינתי, שבפעם הרביעית מאז שאני התחלתי לעבוד בחברה הזאת, אני אצטרך ללכת לנחם אבלים עמית/ה לעבודה.


הסיבה שנשארתי לבד היא שכל העובדים האחרים הלכו להלווייה, ואני "נבחרתי" להישאר כתורן שייתן מענה ללקוחות.


זו לצערי לא הפעם הראשונה שבה אני הולך לנחם אבלים בשבעה. היו פעמים רבות מדי. מצד שני, יש בי תמיד איזו תחושת אי נוחות גוברת כשהאבל הוא אדם שאני מכיר, אבל לא מכיר מקרוב. כלומר, בפעמים אחרות שבהן הלכתי לנחם אבלים, בין אם האבל הוא חבר קרוב שלי (קרה פעם או פעמיים בלבד עד עתה, תודה לאל), שכן, קרוב משפחה רחוק, או אחד ממתפללי בית הכנסת בו אני מתפלל שחשתי קרבה יחסית אליהם, עוד איכשהו הרגשתי שזה הגיוני שאגיע, וברור לי שאם ייצא לי לדבר עם האבל או עם אחד מבני משפחתו זו תהיה שיחה עם אדם שאני בסך הכל מכיר, ויש לנו נושאי שיחה משותפים מלבד הנושאים הרווחים בנסיבות מעין אלו. מה עוד, שברוב המקרים, מלבד אצל חברים, כמעט תמיד התלוויתי להורים שלי בביקור התנחומים, כך שהיה אתי עוד מישהו ש"אחז בנטל" הדיבורים של מקום מעין זה, ואני הסתפקתי בנוכחות שקטה יחסית ובאמירת משפט התנחומים המקובל בצאתי.


כאשר מדובר בחבר לעבודה, אין לי את "ההגנה" הזאת, גם אם אני אגיע, וכנראה שבמקרה הזה אגיע, יחד עם חברים נוספים לעבודה, כי כולם באותה תחושה. בגלל החורף, גם אין לי את האפשרות להגיע חמש דקות לפני זמן התפילה, להישאר לתפילה ולאחריה לנחם וללכת הלאה. זאת בהנחה שבכלל מתקיימת תפילה בבית האבלים.


אבל אין ברירה, ואני בכל זאת חש מחוייבות להגיע לשבעה הזאת, וכנראה שבהמשך השבוע אכן אעשה זאת. איכשהו אשרוד את זה.


ועוד בהקשר הזה, רציתי לכתוב עוד משהו. ציינתי בתחילת הפוסט, שקיבלתי את הידיעה הראשונית דרך like בפייסבוק. יש משהו צורם בעיני, בסימון like דווקא להבעת הזדהות עם אדם באבלו. כאילו משהו לא נכון בזה. יכול להיות שמתכנתי פייסבוק ראו את רגש ההזדהות היחיד כ-like ולכן עשו זאת, אבל במקרים מסויימים זה ממש צורם בעיני. קראתי לא פעם, שיש כוונה להוסיף כפתור "dislike" אבל במקרה מעין זה, גם הזדהות כזאת ממש לא מתאימה בעיני. אולי היה מן הראוי לאפשר להביע בפייסבוק מנעד רחב יותר של רגשות באמצעות קליק בודד מלבד like או dislike או לפחות להחליף את ה-Like ב"empathise" (מזדהה) או משהו בסגנון שיתאים יותר לטווח רחב של פוסטים שיכולים לעסוק גם בעניינים שקשה לאמר עליהם שמישהו like אותם, אבל בכל זאת רוצים להביע הזדהות ותמיכה במפרסם שלהם.

נכתב על ידי , 24/11/2015 14:55  
4 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 מחשבות נוספות על העבודה + "ויצא" והברכה לשבויים


בתקופה האחרונה, אני מרגיש שאני על סף משבר קשה בעבודה. נמאס לי כבר משגרת העבודה היומיומית שלי, כאיש שירות לקוחות, להיות צמוד במשך יום העבודה לטלפון ולתת מענה ללקוחות על שאלות בענייני התוכנות. פה ושם יש איזו שאלה מעניינת שמאתגרת אותי, ואני מנסה לפתור אותה, אבל רוב הזמן זו שגרה שוחקת ומעצבנת.


מצד שני, אני בבעיה קשה. גם אם נניח שארצה לעזוב את מקום העבודה הנוכחי, אין לי בטחון שאמצא עבודה אחרת בתחום שאני באמת רוצה לעסוק בו. אחרי הכל, מאז שיצאתי לשוק העבודה, לפני יותר מ-8 שנים, כל העבודות שלי היו בתחום התמיכה הטכנית הטלפנית במתן מענה ללקוחות. בהתחלה בחברת אינטרנט, אחר כך בחברת מחשבים, אחרי זה עבור יבואנית של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה ויבואנית מכשירים סלולריים, והמקום הזה, שבו אני עובד כבר שלוש וחצי שנים, שבו אני עוסק בעיקר בתמיכה טכנית ומענה ללקוחות החברה, גם אם זה בתחום הספציפי של התוכנות שהחברה מפתחת ומיועדות לבעלי מקצועות מסויימים.


מעבר לחוסר הבטחון במציאת עבודה אחרת, אני גם מאד אוהב את מקום העבודה הנוכחי, למרות הכל, מכל הבחינות האחרות. אני מקבל משכורת שהיא לפחות סבירה, שעות העבודה נוחות יחסית ולא כוללות משמרות (כמו ברוב התפקידים בתחום) אני מאד אוהב גם את האווירה החברתית הטובה במקום העבודה ואת המנהל הישיר שלי. 


חוץ מזה, ואולי דווקא זה מקשה יותר, בתקופה האחרונה התחלתי לעסוק בפרוייקט אחר שלא קשור למענה ללקוחות. נתנו לי זמן לעסוק בו, ובסך הכל מאד נהניתי מהעיסוק בו, והייתי שמח להמשיך להתעסק בו ובפרוייקטים דומים. רק שחלקו הראשון הושלם לפני כחודש, וביום חמישי הבא אני עתיד להשלים את חלקו השני, לאחר שמסיבות שונות בשבועות האחרונים למעשה הפסקתי את ההתעסקות בפרוייקט הזה, כיוון שנתנו לי באופן חריג לפני מספר שבועות יום שלם להתעסק רק בו והשלמתי את כל מה שהיה צריך, מלבד ההשלמה הסופית שדורשת נסיעה למקום מחוץ למשרד, ותתבצע כאמור ביום חמישי הבא אי"ה. אולי אחרי יום חמישי הבא, אני אחזור להתעסק בפרוייקט הזה ולקדם אותו. אבל אז נשארת השאלה מה יהיה לאחר שיסתיים סופית הפרוייקט הזה? גם אם זה בעוד מספר חודשים. האם אחזור למענה ללקוחות, או שימצאו פרוייקטים נוספים עבורי, וכך זה יתגלגל הלאה, שאשלב בין מענה ללקוחות והדרכת לקוחות לבין פרוייקטים נוספים?


כבר לפני יותר משנה, רציתי לעזוב את המענה ללקוחות לטובת תפקיד אחר בחברה, תפקיד שהתאים לי יותר, ואף רואיינתי אליו בידי המנהלת הרלוונטית בחברה, ולא קיבלתי תשובה שלילית ישירה ממנה. בסופו של דבר, הביאו מישהי אחרת מבחוץ לתפקיד ההוא, ואני מאד נפגעתי. הייתה לי שיחה לא קלה עם המנהל הישיר שלי ועם המנהלת האחראית על הנושא, והיא אמרה, בצדק מסויים, שכמנהלים הם צריכים לראות את האינטרסים של כלל החברה, ולא של הפרט העובד בה. היה לי קשה מאד לקבל את זה, אבל נשארתי בכל זאת בתפקידי באותה תקופה, ומאז אף התקדמתי ברמת הידע והמקצועיות שלי, שבהן אני עדיין מתקדם הלאה.


בינתיים, אותה עובדת בתפקיד ההוא, שרציתי אז, עזבה את החברה באופן זמני, עקב שמירת הריון, מה שאומר שסביר להניח שהיא תיעדר מספר חודשים עד חצי שנה לפחות. שבתי ושאלתי את המנהל הישיר שלי אם דרוש לה מחליף, גם אם זמני, ואמרתי שאני מאד מעוניין בתפקיד, גם אם באופן זמני, וזה גם על רקע שינויים בתפקידי המענה ללקוחות מה שלדעתי ייתכן ויאפשר שינוי כזה מבחינתי. הוא אמר לי להמתין לתשובה מספר שבועות, ובינתיים לא קיבלתי תשובה לכאן או לכאן. כמובן שהתקווה היא שכמו תמיד במדינת ישראל אין דבר קבוע יותר מהזמני, ואני אשאר בתפקיד ההוא שאני באמת מעוניין בו, ובעצם בתפקיד מסוגו אני מעוניין מאז יצאתי לשוק העבודה.


אתמול בערב, יצא לי לדבר עם מנהל מוקד המענה ללקוחות בחברה, מי שאינו מנהלי הישיר, אדם שהתחיל כמוני כנציג שירות לקוחות וקודם למנהל מוקד המענה לאחר שקודמים שהובאו מבחוץ והוצנחו לתפקיד לא צלחו בכך. לפני כשנה הוא התמודד מולי על אותו תפקיד שציינתי כאן שרציתי, ולהרגשתי אחת הסיבות שלא קיבלתי את התפקיד, היא חוסר הרצון לפגוע בו מאחר ויצר מערכת יחסים קרובה מאד עם המנהלת האחראית לנושא ההוא. הוא סיפר לי, שכרגיל משאירים את העובדים הזוטרים באפלה עד לרגע האחרון, אבל מתוכנן שינוי רדיקלי למדי, בעקבות זה שהחל לפני מספר חודשים וסיפרתי עליו כאן אז, שיוביל בפועל למה שחששנו ממנו כבר אז, ולביטול מוחלט כמעט של המענה ללקוחות מהמקום הזה והעברתו למוקד חיצוני, כאשר במקום הנוכחי נידרש לטפל רק בקריאות מורכבות יותר, וגם אז, בדרך כלל נצטרך להציע פתרון ולהשאיר לנציגות במוקד החיצוני את הקשר הישיר עם הלקוחות.


מה שיפנה זמן למשימות אחרות לעובדים שיישארו, והוא אף העלה משימה אחת שלדעתו תוטל עלי, ואני חייב להודות שאני מעוניין בה. מעבר לכך הוא אמר שצפוי להגיע אדם נוסף לעבודה, שיקל עלי במיוחד מעצם הגדרת תפקידו החדש (לא אכנס לפרטי שיטת העבודה, אבל נאמר שגם בתחום שירות הלקוחות יש שני תחומי ידע, שאני התקבלתי על סמך ידע באחד ואחר כך רכשתי ידע בשני והייתי אמור לעבור לעסוק רק בו, רק שבנסיבות שונות אין אנשים שיעסקו בתחום הראשון, בין היתר בגלל הקידום של מנהל המוקד, ואני נאלץ לעסוק בו הרבה יותר ממה שרציתי), כך שאולי יש לי עוד תקווה, שדברים ישתנו לטובה.


בכל מקרה ברור לי, כי אני לא ממהר לקבל החלטות בהקשר הזה. היו לי כבר תקופות ארוכות של אבטלה שאין לי חשק לחזור אליהן, בסך הכל יש לי הרבה דברים טובים שאני רואה עדיין במקום העבודה, ואולי הסבלנות באמת תשתלם.


_________________________________________________________________________________________


 


ובמעבר חד למדי, עניין אחר. האמת היא שאפשר היה לפצל את הקטע לשני קטעים מרוב שזה עניין אחר, אבל אני מעדיף לכתוב הכל בקטע אחד.


היום יום ששי, פעם הייתי כותב כאן על פרשת השבוע, שהשבוע היא פרשת "ויצא". מפתיע אולי קצת, ויש מי שיראו בכך סמיכות מקרים בסימן טוב, שדווקא בערב שבת פרשת "ויצא", ייצא יונתן פולארד לחופשי, אחרי 30 שנים בכלא.


לא הייתי מבוגר מספיק בעת התרחשות האירועים כדי להבין מה בדיוק קרה שם אז, והדיווחים שקראתי על מה שקרה אז הם לרוב מוטים ולא אובייקטיביים. ברור רק דבר אחד, שממשלות ישראל כנראה לא עשו מספיק למען יונתן פולארד, וגם גורמים חוץ ממשלתיים שפעלו לשחרורו ייתכן שגרמו יותר נזק מתועלת. הייתה ללא ספק במקרה הזה איזו נקמנות מתמשכת מצד הממשל בארה"ב, שלא אפשר לו אפילו שחרור מוקדם שגרתי. 


ואם כבר הזכרתי את היות היום ערב שבת, בבתי כנסת רבים נהוג מדי שבת לקרוא תפילת "מי שבירך" מיוחדת, המייחלת לשובם ובריאותם של "נעדרי צבא ההגנה לישראל והשבויים", וכאן נהוג להזכיר במיוחד רשימת שמות, שהשתנתה במהלך השנים לפי ההקשרים. בהתחלה שאני זוכר היו בה בין היתר השמות שאמנם אני לא זוכר את שם האם שלהם, אבל היו בנימין (בני אברהם), עדי (אביטן), ועומר (סועאד) שנחטפו בשנת 200 ללבנון, עד שנודע שנהרגו וגופותיהם הוחזרו, לפני כ-9 שנים היו אלו השמות של אלדד (גולדווסר) ואהוד (רגב) שנחטפו באירוע שהוביל למלחמת לבנון השניה, וגם הם נהרגו וגופותיהם הוחזרו, ובמשך מספר שבועות בשנה שעברה היו אלו השמות גלעד, נפתלי ואייל, שלצערנו גם הם נהרגו וגופותיהם הושבו. לצד שמות אלו, מציינים את שמותיהם של גיא (חבר), רון (ארד) ונעדרי קרב סולטן יעקב צבי (פלדמן), זכריה (באומל) ויהודה (כץ), אני לא זוכר בדיוק מתי, נוסף שמו של יונתן פולארד לרשימה זו. אני זוכר שיש רבים שאמרו, שלא ראוי לצרף את שמו לרשימה זו, מסיבות כאלו ואחרות, יש שאמרו בגלל הנסיבות השונות, הרי ידוע היכן הוא ואי אפשר להגדירו כ"שבוי", יש שטענו להיפך, שבקשר לשאר השמות סביר להניח שהאנשים אינם בין החיים, ורק במקרה שלו ברור שמדובר באדם שנמצא בין החיים. מה שבטוח הוא שמשבת זו כבר אין צורך להזכיר את שמו בתפילה זו, ולמיטב ידיעתי, זה יהיה האדם השני או השלישי ששמו הוסר מהרשימה, בשל שובו בחיים מן השבי. (אני אומר בכוונה שאולי השלישי, כיוון שאני לא זוכר האם הוזכר בתפילה זו האזרח אלחנן טננבאום שהוחזק אף הוא בשבי בלבנון ושוחרר). (בהתחלה כתבתי בטעות הראשון או השני כי שכחתי את גלעד שליט שיזכה לחיים ארוכים). כך או כך, אאחל גם מכאן ליונתן פולארד, חיים שלווים ושקטים ובהצלחה בבניית חיים חדשים עם אשתו. 

נכתב על ידי , 20/11/2015 07:14  
6 תגובות   הצג תגובות    הוסף תגובה   הוסף הפניה   קישור ישיר   שתף   המלץ   הצע ציטוט
 לדף הבא
דפים:  

כינוי: 

בן: 34
הבלוג משוייך לקטגוריות: עבודה , דת , דברי תורה
© הזכויות לתכנים בעמוד זה שייכות להאזרח ד. אלא אם צויין אחרת
האחריות לתכנים בעמוד זה חלה על האזרח ד. ועליו/ה בלבד
כל הזכויות שמורות 2015 © נענע 10 בע"מ